وب نيوز آرت
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک های مفید

نام «رضا عطاران» تضمين كننده گيشه سينماها

پرهام نورافزا: آيا كسي فكرش را مي‌كرد كه روزي جوانك مشهدي كه از محله‌هاي فقيرنشين اين شهر به عشق تئاتر، بار و بنديل خود را جمع كرده و از محله گاراژداران مشهد به تهران آيد و سوداي شهرت و ثروت را در سر بپروراند؟

رضا عطاران، اين بازيگر ۴۵ساله سينما و تلويزيون كه اصليتش به گناباد برمي​گردد از نخستين تئاتري كه در مشهد به روي صحنه برد و از اقبال بلندش اتفاقا با فروش خوبي روبرو شد به نحوي كه براي اجراي مجدد مجبور به اجاره سالن تئاتر شد، تا زماني كه آخرين ساخته اش را در شهر كن كشور فرانسه جلوي دوربين برد، راهي بس طولاني و پر فراز و نشيب را پشت سر گذاشت. مردي كه 13 سال خاك صحنه خورد، چند سال ممنوع‌الكاري را تجربه كرد تا بالاخره آرام آرام در تلويزيون جاي خودش را در دل مخاطبان باز نمود.  عطاران كار اصلي خود را در دهه ۱۳۶۰در تئاتري در مشهد با مرحوم حسن حامد شروع كرد و در آن دوران هميشه نقش‌هاي غيركميك بازي مي كرد و اين همكاري تا  پايان زندگي مرحوم حسن حامد تا سال ۱۳۷۱ ادامه داشت.

عطاران ديپلمش را در رشته اقتصاد در مشهد گرفت و براي ادامه تحصيل در رشته طراحي صنعتي در دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران راهي تهران شد. اما او با وجود علاقه زياد به رشته تحصيلي‌اش، هنر را انتخاب كرد و به بازيگري، فيلم‌نامه‌نويسي و كارگرداني روي آورد.

عطاران و آرزوي ديده شدن

رضا عطاران در سال ۱۳۷۳ با مجموعه تلويزيوني «ساعت خوش» به كارگرداني مهران مديري در كنار بازيگراني چون: رضا شفيعي جم، نصرا... رادش، ارژنگ اميرفضلي و نادر سليماني كارهاي كمدي خود را در تلويزيون آغاز كرد؛ مجموعه‌اي كه خيلي زود او را يكي از محبوب ترين‌ كمدين هاي تلويزيون كرد اما عمر آن مجموعه در تلويزيون در آن ايام كه رقابت و چشم و همچشمي ميان برنامه سازان مجموعه برنامه هاي خانوادگي و اجتماعي زياد بود و نمي‌توانستند به خود بقبولانند كه برنامه‌اي همچون «ساعت خوش» با قالبي طنزآلود اينچنين بتواند مخاطبان زيادي را به خود معطوف كند و به تعبير ديگر  بازار ديگر برنامه هاي تلويزيون را كساد نمايد، از همين رو عمر اين مجموعه طنز تلويزيوني زياد دوام نداشت و از عرش به فرش مبدل گشت و ديگر مجموعه اي نظير آن كه توسط يك گروهي جوان مستعد شهرستاني و علاقه مند  به بازيگري در ژانر  كميك دور هم جمع شده بودند و با تمام توان و با به خرج دادن همه پتانسيل موجود خود در اين عرصه فعاليت مي كردند ساخته نشد. البته در اين سال ها توسط برنامه سازان، مجموعه طنزهاي تلويزيوني زياد ساخته شد اما هرچه كردند نتوانستند مجموعه اي با آن نوع نگاه و با آن شور و نشاط نيروي خلاق، مستعد و عاشق به كار در عرصه طنز و نيز با آن مخاطب محوري و جلب رضايت همه جوره مخاطبان تلويزيوني به شكلي كه در زمان پخش خود خيابان هاي شلوغ و پر ترافيك تهران را خلوت مي ساخت، بسازند.

عطاران در اواسط سال ۱۳۷۷ به همراه مجيد صالحي و يوسف تيموري در گروه كودك و نوجوان شبكه يك تلويزيون، مجموعه «مجيد دلبندم» و در سال ۱۳۷۹ مجموعه «قطار ابدي» را عرضه كرد و از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۲ مجموعه‌هاي «سيب خنده» و «كوچهٔ اقاقيا» را ارائه كرد و همچنين گروه موسيقي «دمپايي» را به همراه يوسف تيموري و چند تن ديگر تشكيل داد. در سال ۱۳۸۳ وارد عرصهٔ توليد سريال‌هاي مناسبتي ماه رمضان شد و سريال «خانه به دوش» را ساخت. پس از آن در سال ۱۳۸۴ مجموعه «متهم گريخت» را به نويسندگي سعيد آقاخاني، كارگرداني كرد. علي صادقي و مجيد صالحي با حضور در كارهاي رضا عطاران به شهرت رسيده‌اند.

او همچنين در فيلم‌هاي سينمايي هوو و تيغ زن (هر دو ساخته عليرضا داودنژاد) بازي كرد و پس از آن در فيلم سينمايي «كلاهي براي باران» ساخته مسعود نوابي به ايفاي نقش پرداخت. ديگر ساخته وي سريالي به نام «ترش و شيرين» بود كه در نوروز ۱۳۸۶ از شبكه سوم تلويزيون ايران پخش شد. او همچنين در ماه رمضان سال ۸۷ مجموعه تلويزيوني «بزنگاه» كارگرداني كرد و طرفداران زيادي را جذب كند. وي در دو فيلم به كارگرداني عبدالرضا كاهاني ايفاي نقش كرد كه در هر دو فيلم نقش جدي و متفاوتي داشت و هر دو فيلم در اكران دچار مشكل شدند و فيلم اول با عنوان «اسب حيوان نجيبي است» به صورت محدود اكران شد ولي فروش خوبي كرد و فيلم دوم با عنوان «بي خود و بي جهت» مي‌باشد. رضا عطاران در سال ۱۳۸۹ قرار بود در فيلم «خيابان‌هاي آرام» به كارگرداني كمال تبريزي ايفاي نقش كند اما به يكباره جاي خود را به حسن معجوني داد، نا گفته نماند اين فيلم‌ فعلاً توقيف و هنوز هم اكران نشده‌ است.

رضا عطاران در سال ۱۳۹۰ توانست اولين فيلم سينمايي خود را با نام «خوابم مي‌آد» كارگرداني كند. او قرار بود در سال ۹۰ در فيلم «ضد گلوله» بازي كند اما به خاطر تداخل فيلمبرداري اين فيلم با فيلم خوابم مي‌آد از بازي در اين فيلم انصراف داد و جاي خود را به مهدي هاشمي داد. او علاوه براين تيتراژ سريال «نقطه سر خط» را هم طراحي كرد.

در ميان چهره‌هاي مطرح سينماي ايران و زماني كه درست در سال‌هايي كه پيش​بيني مي‌شد افراد سينمارو ميلي به تماشاي آثار كمدي نداشته باشند، «رضا عطاران» كمدين سينما و تلويزيون ايران در سال‌هاي ۹۰ تا ۹۲ با فروش آثاري كه هم در مقام بازيگر و هم در مقام كارگردان حضور داشته توانست حدود 13  ميليارد به اقتصاد سينماي ايران كمك كند.

وي در حالي به اين ركورد دست يافت كه پيش از او در بهترين حالت اكران و با حساب ضريب تورم در ميزان فروش آثار، سوپراستاري همچون  محمدرضا گلزار در سال ۸۳ با فروش فيلم‌هايي همانند «بوتيك» و «كما» توانسته بود به رقمي در حدود ۴ ميليارد تومان برسد.

سوپراستاري ديگر چون امين حيايي نيز در سال ۸۵ و با اكران دو فيلم «ميهمان» و «اخراجي‌ها ۱» به رقمي معادل ۳ ميليارد تومان دست پيدا كرده است كه با فروش رويايي آثار عطاران فاصله زيادي دارد. البته عطاران در سال ۹۳ با اكران سه فيلم «طبقه حساس» ساخته كمال تبريزي، «كلاشينكف» به كارگرداني  سعيد سهيلي و «ردكارپت» ساخته خودش، مجموع فروش آثارش را از مرز ۱۳ميليارد تومان هم گذراند.

فيلم «طبقه حساس» با فروش بيش از 6 ميليارد تومان در سينماهاي تهران و شهرستانها در سال 93 توانست ركوردهاي مختلفي را جا به جا كند. پر بي راه نيست كه بگوييم فروش ميلياردي «طبقه حساس» در آن بي‌ساماني اوضاع اكران در سال 93 نشان از موقعيت، موفقيت و مرهون زحمات هريك از اضلاع مثلث عطاران(بازيگر)، تبريزي(كارگردان) و قاسم خاني(نويسنده) دارد سه چهره‌اي كه هر كدام از آن‌ها در حرفه و جايگاه هنري خود به عنوان يكي از تأثيرگذارترين عوامل فروش فيلم محسوب مي‌شوند. و درنهايت خروجي و بازتابش همان استقبالي است كه مخاطبان سينمارو و اهل سينما از اين فيلم داشته اند. وي به موجب موفقيت‌هاي هنري كه با بازي در فيلم‌هاي طبقه حساس، رد كارپت و كلاشينكف كسب كرد، با سودآوري ۱٬۶ ميليارد تومان، سودآورترين بازيگر سينماي ايران در سال ۱۳۹۳ لقب گرفت.

مردي كه اين روزها حرف اول و آخر را مي‌زند

در سال‌هاي گذشته بوده‌اند بازيگراني كه حضورشان در يك فيلم تضمين‌كننده فروش آن فيلم بوده كه ازآن جمله مي‌توان به »جمشيد هاشم‌پور« در اواخر دهه60  و اوايل دهه هفتاد، »اكبر عبدي« در اوايل دهه 70 و »محمدرضا گلزار، مهناز افشار و بهرام رادان« در دهه هشتاد اشاره كرد، اما اين روزها مرد تضمين شده گيشه‌هاي سينما  «رضا عطاران» است. در دوران افول مهران مديري در تلويزيون بود كه رضا عطاران با نگارش فيلمنامه «زير آسمان شهر» ناگهان توجه همگان را به خود جلب كرد.

كارگرداني مجموعه موفق «كوچه اقاقيا» نام او را به عنوان يك كارگردان موفق تلويزيوني بر سر زبان‌ها انداخت و «خانه به دوش» سريالي بود كه بالاخره اثبات كرد رضا عطاران قريحه‌اي بي‌نظير در كار كمدي دارد. آن برهه از زمان كه عطاران در تلويزيون كارگرداني مي‌كرد سينما را خيلي جدي نمي‌گرفت و به همين دليل عمده نقش‌هايي كه تا سال 88 در سينما بازي مي‌كرد يا نقش مكمل چهره‌هاي پول‌سازي مثل محمدرضا گلزار (توفيق اجباري) بود يا ايفاگر نقش اصلي‌ (كلاهي براي باران) بود كه كارگردان‌هاي نه چندان مطرح به او مي‌سپردند و يا كارگردان‌هاي مهمي بودند كه در فيلم‌هاي ضعيف‌شان از عطاران بازي مي‌گرفتند (هوو يا تيغ‌زن). به همين دليل بر خلاف تلويزيون، عطاران در سينما بازيگر موفقي نبود تا اين‌كه در سريال تلويزيوني «بزنگاه» عطاران از تلويزيون دلگير شد و از كار كردن در تلويزيون كنار كشيد. اتفاقي كه شايد منشأ خير بزرگي براي مسير كاري اين بازيگر و كارگردان با استعداد بود. از سال 1376 كه عطاران با حضور ستاره‌هاي «ساعت خوش» از جمله نادر سليماني، حميد لولايي و سعيد آقاخاني فيلم «كليد ازدواج» را بازي كرد تا سال 88، تنها در 14 فيلم بازي كرده بود اما در اين 5 سالي كه تلويزيون را رها كرده تا به امروز بيش از 16 فيلم بازي كرده و براي كارگرداني در دو فيلم سينمايي «خوابم مي‌آد» و «ردكارپت» هم پشت دوربين رفته است.

در اين پنج سال اخير فيلم‌هايي كه عطاران در آن‌ها به ايفاي نقش پرداخته جزو 10 فيلم پرفروش سال بوده‌اند. عطاران هر چه جلوتر آمد كيفيت بازي‌هايش بهتر و بهتر شد. اگر زماني مسعود فراستي در برنامه «هفت» نسبت به حضور رضا عطاران در فيلمي مثل «بعد از ظهر سگي سگي» به شدت اعتراض مي‌كند و از او مي‌خواهد كه استعدادش را با حضور در چنين فيلم‌هايي هدر ندهد اين روزها كمتر منتقدي وجود دارد كه بخواهد توانايي بازيگري او را زير سؤال ببرد. آنقدر كه در جشنواره سي و دوم بين المللي فيلم فجر جايزه بهترين بازيگر نقش اول مرد را براي بازي در فيلم «طبقه حساس» ازآن خود كرد. كسي كه اين روزها تنها نامش مي‌تواند مخاطبان زيادي را روانه سينماها كند. اگر فيلم «دهليز» ساخته بهروز شعيبي بدون حضور عطاران ساخته مي‌شد اساسا با قصه تلخ و بازيگران محدودش نمي‌توانست رتبه هشتم پرفروش‌ترين فيلم سال را آن هم با مبلغي در حدود 1 ميليارد و 400 ميليون تومان به دست آورد. اين نشان مي‌دهد مخاطب حتي از جدي‌ترين تصوير رضا عطاران در سينما هم استقبال مي‌كند، از طرف ديگر بي‌انصافي است اگر بگوييم دليل فروش‌هاي ميلياردي فيلم‌هاي «ورود آقايان ممنوع»، «اسب حيوان نجيبي است»، «خوابم مي‌آد»، «بي‌خود و بي‌جهت»، «اخلاقتو خوب كن» و حتي «چه خوبه كه برگشتي» كسي جز رضا عطاران است.
بازيگري كه بنا بر شواهد و قرائن اين روزها بيشترين فيلمنامه‌ها به دست او مي‌رسد تا بازي در آن‌ها را قبول كند. چرا كه تهيه‌كننده‌ها به خوبي مي‌دانند در 5 سال گذشته هرگاه نام رضا عطاران در ليست بازيگران فيلمي بوده آن فيلم علاوه براين كه هزينه‌هاي خودش را درآورده از طرفي هم به سوددهي هم رسيده است. «رضا عطاران»« پس از «محمدرضا گلزار» تنها بازيگري است كه بيش از يك سوم فيلم‌هايش در بين پرفروش‌ترين فيلم‌هاي سال بوده‌ است.

نگاهي به 10 فيلم اخير و پرفروش رضا عطاران

فيلم »ردكارپت« در سال 93 كه عطاران آن را هم كارگرداني كرده و هم در آن بازي داشته 2 ميليارد و 783 ميليون تومان فروش كرد. فيلم «كلاشينكف» ساخته سعيد سهيلي و با بازي عطاران در سال 93  يك ميليارد و 896 ميليون تومان، «طبقه حساس» به كارگرداني كمال تبريزي در سال 92 با بازي عطاران با مبلغ 3 ميلياردو 984 ميليون تومان،  «نهنگ عنبر» ساخته سامان مقدم با بازي عطاران در سال 94 به مرز 4 ميليارد تومان رسيد ، فيلم «گينس» ساخته محسن تنابنده با بازي عطاران در سال 94 بيش از يك ميليارد تومان، «ورود آقايان ممنوع»به كارگرداني رامبد جوان و با بازي رضا عطاران در سال 90 با سه ميليارد و 41 ميليون و 83 هزار تومان فروش، «استراحت مطلق» ساخته عبدالرضا كاهاني و با بازي عطاران در سال 93 يك ميليارد و دويست ميليون تومان فروش،  «بي خود و بي جهت» سا خته عبدالرضا كاهاني با بازي عطاران نيم ميليارد تومان فروش و فيلم «اسب حيوان نجيبي است» به كارگرداني عبدالرضا كاهاني با بازي رضا عطاران در سال 90 تقريبا به مرز يك ميليارد تومان رسيد و فيلم «خوابم مي‌آد» ساخته رضا عطاران و با بازي خودش در سال 91 دو ميلياردو 500 ميليون تومان فروش داشت.


ادامه مطلب
[ ۲۱ تير ۱۳۹۴ ] [ ۰۲:۴۳:۳۹ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (1)

مطالبه ميلياردي براي سريالهاي تصويب نشده!‍

پرهام نورافزا: تاجبخش فناييان كه در اواخر دوره مسووليت عزت‌ا... ضرغامي مسووليت سريال‌هاي «الف ويژه» عهده دار بود و مدتي است  پس از انتصاب مديريت جديد سازمان صدا و سيما و مديران شبكه‌هاي مختلف به قول خودش  سردر گم است و نمي‌داند در اين پست بايد بماند يا برود ،:  در هفته گذشته ، اعلام كرد در زمان فيلمنامه هايي كه در زمان مسوليت وي براي ساخت مصوب هم شده بودند جملگي متوقف شدند از همين رو وي عملكرد مديريت جديد و مديران شبكه‌ها را ضعيف توصيف كرده و سازمان صدا و سيما را به عدم پاسخگويي صحيح و موضع‌گيري فرهنگي درباره علوم انساني متهم كرده و در مجموع عملكرد رسانه ملي را در دوره دكتر سرافراز به باد انتقاد گرفت.  

برپايه اين گزارش، به بررسي گفته هاي فنائيان پرداختم و مشخص شد در 4 سال فعاليت معاون سيما در دوره قبل از ميان فيلمنامه هايي كه در مرحله  نگارش يا طرح فيلمنامه قرار داشتند به غير از  سريال «معماي شاه» ساخته محمد رضا ورزي هيچ يك به تصويب نرسيدند. همچنين سريال پورياي ولي كه سال ها در سكوت بود در آخرين روزهاي مديريت عزت اله ضرغامي به جمع الف ويزه اي ها پيوست . در مديريت جديد نيز در رويكرد تازه اين سازمان شورايي تشكيل و مراحل نگارش اين سريال‌ها را دوباره بازنگري و مورد بررسي مجدد قرار گرفته است.

13 فيلمنامه بي سرانجام

در زمان دارابي معاونت  اسبق سيما قرار شد  سريال  هاي فاخري در محورهاي موضوعي چون: تاريخ اسلام و ايران، مشاهير، لبنان و فلسطين، ايران 1404 و دفاع مقدس براي شبكه هاي مختلف سيما ساخته شود. در زمان مسؤليت وي  ويژگي هاي محتوايي و ساختاري تعريف سريال‌هاي «الف ويژه» چنين بود ، در صورتي كه  برنامه‌اي داراي موضوعي جذاب باشد، به نيازها و پرسش‌هاي امروز و فردا با رويكردهاي معرفت زايي پاسخ دهد و قابليت ماندگاري به عنوان يك سند هنري را داشته باشد و باعث استحكام ديني و ملي شود اين برنامه «الف ويژه» است. از نظر ساختاري هم سريال «الف ويژه» بايد داراي شكل جذاب و واجد زيبايي شناسي عالي و ماندگار باشد. در بخش تاريخ معاصر به سرفصل‌هايي چون آغاز استعمار و آشنايي ايرانيان با غرب، حكومت وابسته قاجار، مبارزات ضد استعماري ايرانيان، نهضت مشروطه، كودتاي 28 مرداد و حكومت وابسته پهلوي پرداخته خواهد شد.

با چنين رويكردي ، سريالهاي سرزمين كهن(كمال تبريزي) و معماي شاه(محمدرضا ورزي) دو سريال تلويزيوني است كه بخش هايي از تاريخ معاصر را ورق مي‌زنند. گروه تلويزيوني «معماي شاه» كارشان را از دي ماه 93 آغاز كرده و تاكنون 70درصد از آن تصويربرداري شده و مابقي نيز در حال انجام مراحل تصويربرداري است. كمال تبريزي هم بخش‌هايي از سريال تلويزيوني «سرزمين كهن» را نيز جلوي دوربين برده است. البته چون در فاز يك و 2 اين سريال بايد اصلاحاتي انجام مي‌شد به همين خاطر كار متوقف گرديد اما قرار است به زودي فاز سوم آن نيز ساخته شود.

بر اساس فهرست اعلامي فنائيان بدون در نظر گرفتن دو سريال سرزمين كهن و معماي شاه 11سريال و براساس آمار رسمي  صدا و سيما 18 سريال الف ويژه تا پايان مديريت قبلي در مرحله نگارش فيلمنامه و طرح باقي مانده‌اند. اين سريال ها با محوريت شخصيت هاي معاصري چون: شهيد مطهري (سعيد سعدي)، حضرت امام خميني(ره) (به كارگرداني حسين كيايي و تهيه‌كنندگي رضا انصاريان)، شهيد صياد (تهيه كننده محمد رضا شفيعي و نويسنده فرهاد توحيدي) ، شهيد چمران (جليل سامان) ، شهيد متوسليان( به كارگرداني عبدالحسين برزيده و تهيه‌كنندگي محمد داودي) ، شهيد تهراني مقدم (محمود رضوي )، شهيد باكري(احمد مرادپور) و شهيد بروجردي(جماله شورجه)، فصل بي‌پروايي(فريدون جيراني)، مجموعه‌هاي  سلمان فارسي(داود ميرباقري)، حضرت موسي(فرج‌ا... سلحشور)، حضرت ابوطالب(به تهيه كنندگي محمدرضا شفيعي ، نويسندگي حسن ميرباقري  و مشاوره داود ميرباقري)، خواجه نصيرالدين طوسي(به كارگرداني محمدحسين لطيفي و نويسندگي حسن بشكوفه) ، حضرت ابراهيم(به كارگرداني رضا مقصودي و تهيه‌كنندگي يوسف مناجاتي) ،آخرين دربار، آخرين شاه(ابوالقاسم طالبي) و پورياي ولي ( مسعود جعفري جوزاني ) كه در اخرين روزهاي مديريت ضرغامي تصويب شد و صاعقه خاموش( با نام قبلي حماسه ميشان به كارگرداني مجتبي راعي) است .

در پي اظهار نظر تاجبخش فنائيان به سراغ دست اندر كاران  اين سريالها رفتيم و از زبان خود آنها صحت وسقم ادعاي  فنائيان را جويا شديم.

مسعود جعفري جوزاني :  فيلمنامه پورياي ولي تصويب و در مرحله ساخت دكور است

ما چندي پيش مراحل توليد سريال «پورياي ولي» را آغاز كرديم اما مسائل و مشكلات مالي باعث شد كه سريال در همان ابتداي راه متوقف شود. تهيه‌كنندگي اين سريال تاريخي را نيز «جوزان فيلم» به عهده دارد. هنوز اين مجموعه تلويزيوني‌ در مرحله ساخت دكور است و زمان تصويربرداري آن هنوز مشخص نيست، از اين جهت مي‌گويم كه صحبت‌ها كاملا ابتدايي بوده و چون هنوز نمي‌دانم تصويربرداري چه زماني مي‌تواند شروع شود فعلا ما بايد پيگير ساخت دكور و استوديو ديجيتال براي «پورياي ولي» باشيم و هنوز در مرحله‌اي نيستيم كه بخواهم در اين‌باره صحبت جدي داشته باشم.

كارگردان «پورياي ولي» درباره آخرين وضعيت ساخت استوديوي ديجيتال اين سريال تلويزيوني اظهار كرد: نقشه‌هاي دقيق اين استوديو كشيده شده و از نظر فني كارهاي آن انجام شده است. ما اين نقشه‌ها را تحويل صداوسيما داديم و از سوي سازمان كارهاي ساخت استوديو به آقاي مهندس شعبان‌پور در صدا و سيما محول شد. همچنين فيلمنامه «پورياي ولي» تصويب و با سازمان تسويه شده و به سيما فيلم واگذار شده بود تا كارهاي مقدماتي آن انجام شود. ما فعلا منتظر هستيم كه ببينيم با تغيير وتحولاتي كه در رأس سازمان اتفاق افتاده سرنوشت اين سريال چه خواهد شد.

مجتبي راعي : «صاعقه خاموش» در مرحله نگارش مانده

ساخت سريال تلويزيوني«صاعقه خاموش» هرگز اجرايي نشد و فقط در حد حرف بود. اجرايي شدن يك پروژه منوط براين است كه شما برويد و قرار داد ببنديد و كار را شروع كنيد و متأسفانه تاكنون نه در اين خصوص با من تماسي گرفته شده و نه حرفي درباره ساخت اين پروژه به ميان آمده است. اما فكر كنم با آمدن آقاي سرافراز و تغيير و تحولاتي كه در راس مديران شبكه‌ها اتفاق افتاده اين مسأله شكل جديدي به خودش بگيرد و دوباره براي توليد اين اثر تصميماتي اتخاذ كنند. اين پروژه در همان حد مرحله نگارش مانده است.

احمد مرادپور : يال  «شهيد باكري» در زمان مديريت قبلي متوقف شد

در زماني كه تاجبخش فناييان در صدا و سيما مسوليت داشتند به خاطر بد قولي‌هاي سازمان صدا و سيما در مقابل تعهداتش از ساخت سريال «شهيد باكري» استعفا دادم و از پروژه كنار كشيدم و اين پروژه كلا متوقف شد و الان هم نمي دانم وضعيتش به كجا انجاميد. در آن زمان اين سريال مصوب شد اما فيلمنامه آن براي مرحله پيش توليد تسويه نشد و در اين حد خبر دارم چرا كه با استعفاي من ديگر نمي‌دانم چه بلايي برسرش آمد.

جمال شورجه : تنها 7 قسمت سريال «شهيد بروجردي» نوشته شده

نگارش فيلمنامه سريال «شهيد بروجردي» تمام نشده و آخرين خبري كه جناب تخشيد از اين پروژه به من داد اين بود كه ظاهرا اين سريال در شورايي كه سريال هاي «الف ويژه» را در دست بررسي قرار مي دهند ارسال شده و چون در دوره مديريت قبلي صدا و سيما چندين سريال «الف ويژه» مصوب كرده بودند با آمدن مديران جديد دوباره همه آنها را بازنگري و مورد بررسي مجدد قرار مي‌دهند. از سوي ديگر  چون تعدادشان هم زياد است و خود سازمان هم بودجه كافي براي ساخت آنها ندارد با مشكلات مالي روبرو هستند و طبيعتا نمي‌توانند همه آنها را به لحاظ مالي پشتيباني كنند. و اين مهم هم‌‌اكنون در حال بررسي است اما از اولويت سازمان صدا و سيما خارج نشده‌اند. اين سريال كلا 28 قسمت است و تا كنون 7 قسمت آن نوشته شده و 16 قسمت آن طرحش حاضر شده است.  داستان اين سريال درباره مجموعه زندگي شهيد بروجردي از دوران 5 سالگي تا دوران شهادتش است و بررسي در حوزه تاريخ انقلاب است چون ايشان پيش از انقلاب از فعالان براندازي رژيم طاغوت بودند. متأسفانه روند اين سريال هنوز در آن مرحله باقي مانده است. اميدوارم خبرهاي خوشي از راه برسد و ما زودتر بتوانيم آن را كليد بزنيم.

ابوالقاسم طالبي : سريال «آخرين دربار، آخرين شاه» در مديريت قبلي متوقف شد

متأسفانه هنوز روند سريال «آخرين دربار، آخرين شاه» متوقف است و من هم ديگر سراغش نرفتم چون بعد از آن فيلم «يتيم خانه ايران» را ساختم و درگير آن بودم. نگارش اين سريال تصويب شده بود و اساسا چون صدا و سيما در پرداخت‌هايش خيلي بد قول است و حسابي نمي‌توان به لحاظ مالي روي صدا و سيما باز كرد براي همين ديگر دنبالش را نگرفتم و بعدش هم كه خورد به جا به جايي رياست صدا و سيما و مديران شبكه‌ها. ديگر ديدم اصلا جا ندارد كه دنبالش بروم . بعد هم آقاي محمدرضا ورزي هم چون در حال ساخت مجموعه تلويزيوني «معماي شاه» بود براي همين ديدم چيزي از بودجه سازمان باقي نمي‌ماند براي همين هم تصميم گرفتم تا اتمام آن پروژه صبر كنم و بعد اگر چيزي ته آن باقي ماند ببينيم كه چه پيش مي‌آيد ولي حالا مي‌بينم چيزي هم ديگر ته آن باقي نمانده كه به ما برسد.

فرج‌ا... سلحشور : فيلمنامه «حضرت موسي(ع)» هنوز تمام نشده

اصلا سريال «حضرت موسي» راه نيفتاد بود كه بخواهد متوقف شود. تلويزيون تصميم دارد كه اين سريال را بسازد ولي با حذف چندين قسمت از آن ، با من هم صحبت شد  و فيلمنامه‌اش هم در آن زمان در مرحله نگارش بود اما از آن زمان تاكنون فقط در همان حد حرف باقي ماند. البته از زبان خود مسؤلين جديد صدا و سيما شنيده‌ام كه تصميم دارند اين سريال تاريخي را بسازند اما حالا كي و چه وقت آن را خدا مي‌داند. 

يكي از اقدامات صدا و سيما اين است كه  سعي مي‌كند حجم سريال‌ها را كاهش دهد .اين مسأله هنوز براي خود من هم روشن نشده است. قسمت‌هايي كه قرار است از سريال كم شود بخش‌هاي مناسب سريال به شمار مي‌رود. تقريبا 20 قسمت از سريال «حضرت موسي» حذف خواهد. اهميت ساخت اين سريال در اين برهه زماني آنقدر احساس مي‌شود ،زيرا در اين سريال خواهيد فهميد كه امروزه صهيونيسم  چگونه تمام دنيا را به خاك و خون كشيده است. اسنادي كه هيچ كس نمي تواند منكر آن شود.

محمود فلاح و بهروز خوش‌رزم تهيه‌كنندگان:  «سلمان فارسي» در مرحله بازنويسي است

محمود فلاح گفت: در ابتدا قرار بود تهيه‌كننده سريال «سلمان فارسي» باشم اما دو، سه ماه است كه از تهيه‌كنندگي آن انصراف دادم و پس از من تهيه‌كنندگي اين سريال را به «بهروز خوش رزم» سپردند. حدود دو ماه پيش آقايان تخشيد و رحيم‌زاده صحبت‌هايي هم با من انجام دادند كه به عنوان مشاور پروژه با عوامل توليد سريال «سلمان فارسي» همكاري داشته باشم اما يكماه و اندي است كه ديگر صحبتي در اين باره نشده و خبري از آنها ندارم. چون وضعيت سازمان صدا و سيما به لحاظ مالي در شرايط عادي نيست و شنيده‌ام كه در حال حاضر ساخت سريال‌هايي كه «الف ويژه» بودند براي سازمان امكان‌پذير نيست. «بهروز خوش‌رزم» بهترين گزينه‌اي است كه مي‌تواند پاسخ سوءالات شما را بدهد. در زمان مديريت جعفري‌جلوه به عنوان مدير شبكه يك بهروز خوش‌رزم براي نوشتن فيلمنامه «سلمان فارسي» قرار داد داشت كه داود ميرباقري آن را كارگرداني كند و در آن زمان فيلمنامه اين سريال تصويب شد. مجددا در زمان آقاي اسلامي‌مهر كه در سيما فيلم بود داود ميرباقري گفت بايد دوباره اين فيلمنامه بازنويسي مجدد شود. بازهم خوش رزم قرار داد ديگري براي نگارش اين سريال بست ولي از آن زمان فيلمنامه اين سريال در همان حد بازنويسي مسكوت ماند و تصويب مجددي روي آن صورت نگرفت.

براي روشن شدن موضوع سريال«سلمان فارسي»  با «بهروز خوش‌رزم» نيز تماس حاصل كرديم و چند و چون ماجرا را از او جويا شديم. خوش‌رزم در پاسخ گفت: من هيچ اطلاعي از روند و جريان اين سريال ندارم. البته ناگفته نماند كه چندباري هم در اين خصوص با من صحبت‌هايي شد اما به دلايلي از حضور در اين پروژه امتناع ورزيدم و شرايط حضور در پروژه عظيم و فاخر «سلمان فارسي» را ندارم. بنابراين به عنوان تهيه‌كننده و نويسنده فيلمنامه از اين سريال كنار كشيدم و هيچ اطلاع ديگري هم از آن ندارم.  

گفتني است، با پيگيري‌ها و تماس‌هاي مكرر با «كمال تبريزي»، «فريدون جيراني» و «داود ميرباقري» درخصوص اينكه در مقام كارگردان سريال‌هايشان در حال حاضر چه روندي را سپري مي‌كند متأسفانه تا لحظه چاپ اين گزارش موفق نشديم با آنان تماس حاصل كنيم و از زبان خودشان موضوع را جويا شويم.

جواد نورزبيگي:  سريال «شهيد صياد شيرازي» در همان مرحله نگارش فيلمنامه متوقف ماند

جواد نوروزبيگي تهيه‌كننده سريال «شهيد صياد شيرازي» كه جزوه سريال‌هاي «الف ويژه» سازمان صدا و سيما محسوب مي‌شود گفت: ساخت سريال تلويزيوني با موضوع زندگي «شهيد علي صيادشيرازي» در همان مرحله نگارش فيلمنامه متوقف شد.

اين كار به دليل عدم همكاري و حمايت‌هاي مالي سازمان عقيدتي، سياسي ارتش جمهوري اسلامي صورت گرفته است كه نشان مي‌دهد آمادگي لازم براي ساخت و توليد اين اثر ارزشمند را ندارند. براي همين اين پروژه در همان مرحله اوليه نگارش فيلمنامه مسكوت ماند و تاكنون نيز كسي براي ادامه اين كار سراغي نگرفت.

در حالي كه دكتر سرافراز رييس رسانه ملي چندي پيش در ديدار با فرماندهان ارتش جمهوري اسلامي ايران در سازمان صدا و سيما يادآور شده بود كه اقتدار ارتش و نيروهاي نظامي بايد با توليد فيلم‌ها و سريال‌هاي مناسب نشان داده شود، همان‌طور كه در حال حاضر سريال زندگي شهيد صياد شيرازي در دست توليد است كه اگر در تأمين بودجه رسانه ملي مشكلي وجود نداشته باشد، به‌سرعت به اتمام مي‌رسد و مي‌توان به توليدات بيشتر نيز رسيد.

امير سپهبد علي صياد شيرازي فرمانده اسبق نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران و عضو شوراي عالي دفاع بوده‌است. او متولد روستاي كبودگنبد شهرستان درگز استان خراسان رضوي است. وي يكي از فرماندهان جنگ ايران و عراق بود. صياد شيرازي پس از 32 سال خدمت در يگانهاي مختلف نيروي زميني ارتش بامداد روز 21 فروردين 1378 در تهران و مقابل منزلش، به دست نيروهاي مسلح سازمان مجاهدين خلق، ترور شد و به شهادت رسيد.

سعيد سعدي: سريال تلويزيوني «شهيد مطهري» هنوز بلاتكليف است

 سعيد سعدي، تهيه‌كننده سريال «شهيد مطهري» در مورد مراحل توليد اين سريال گفت: مراحل تحقيقات اين پروژه حدود سه سال و اندي است كه در حال پيگري است و  ابتدا حجت الاسلام سعيد بهمن پور طرحي 26 قسمتي را همراه با خلاصه هر قسمت به سازمان صدا و سيما و بنياد شهيد مطهري ارائه كرد. اما پس از بررسي‌هايي‌ كه اداره كل توليدات «الف ويژه» معاونت سيما انجام داد به اين نتيجه رسيد كه كار پژوهش اين سريال را فرد ديگري انجام دهد. پس از اين تصميم سازمان، تحقيقات جديدي براي توليد اين سريال از سوي دكتر يعقوب توكلي شروع شد و تاكنون نيز با تحقيقاتي كه صورت گرفته نزديك به 75 درصد پژوهش اين سريال انجام شده است ولي هنوز بلاتكليف است و هيچ اقدامي براي ساخت آن صورت نگرفته است.

 

 

 

حسن بشكوفه: سريال تلويزيوني «خواجه نصير‌الدين طوسي» هنوز در هاله‌اي از ابهام است

حسن بشكوفه تهيه‌كننده سريال تلويزيوني «خواجه نصير‌الدين طوسي» گفت: اين پروژه در همان سالها كه آقاي دارابي معاون سيما بودند طرحي داده شد و قرار بر آن بود كه تهيه‌كنندگي اين سريال‌ را برعهده بگيرم اما سال‌هاست كه از آن قضيه مي‌گذرد و ديگر درباره ساخت آن نه حرفي زده شد و نه كسي با من تماس گرفت و توليد اين سريال همچنان در هاله‌اي از ابهام قرار دارد. معلوم نيست كه آيا قرار است صدا و سيما اين سريال را توليد كند يا نه؟ و اگر قرا است سريال «خواجه نصيرالدين طوسي» توليد و ساخته شود چرا هيچ صحبتي از آن نيست. 

حسن ميرباقري: فاز اول و دوم سريال «ابوطالب» آماده توليد است

حسن ميرباقري نويسنده سريال تلويزيوني «ابوطالب» گفت: در حال حاضر نگارش فاز اول و دوم سريال «ابوطالب» به پايان رسيده و هر فاز آن مي‌تواند به صورت مستقل وارد مرحله توليد شود. اما در شرايط فعلي كه سازمان صدا و سيما با كمبود بودجه مواجه است بعيد مي دانم اين سريال به اين زودي‌ها توليد و ساخته شود. در هر حال بايد منتظر ماند و ديد كه مديران ارشد سازمان در آينده چه تصميماتي خواهند گرفت. 

سيدمحمود رضوي: خبري از ساخت سريال« حسن تهراني مقدم» نيست!

سيد محمود رضوي تهيه‌كننده سريال تلويزيوني شهيد «حسن تهراني مقدم» گفت: تيرماه سال 93 در مراسم آيين معرفي شهيد حسن تهراني مقدم با حضور جمعي از مقامات لشكري و كشوري در محل سازمان شيخ طادي به عنوان كارگردان و بنده به عنوان تهيه‌كننده، تاج‌بخش فناييان به عنوان سرپرست تيم و شوراي نويسندگان و سيما فيلم نيز از توليدكنندگان اين اثر معرفي شديم. از آن زمان به بعد اين پروژه مسكوت ماند و ديگر خبري از ساخت و توليد آن به ميان نيامد. حال با شرايط فعلي بودجه سازمان نمي‌دانم سرنوشت ساخت اين سريال به كجا خواهد انجاميد. 

كسر بودجه و توليدات سريال‌هاي تلويزيوني«الف ويژه»

صدا و سيما براي ساخت يك سريال تلويزيوني «الف ويژه» 30 قسمت 45 دقيقه‌اي تقريبا براي هر قسمت حداقل 150 تا 200 ميليون تومان هزينه مي كند  كه در مجموع بصورت حداقل 6 ميليارد تومان براي ساخت يك سريال فاخر هزينه خواهد شد.

با يك حساب سرانگشتي مي‌توان درنظر گرفت كه رسانه ملي با داشتن آن همه پرسنل رسمي، قراردادي، پيماني، برنامه‌اي و... و همچنين با داشتن آن همه تهيه‌كننده برنامه‌هاي آموزشي، مذهبي، علمي، مستند، سرگرمي و... با آن تعدد شبكه‌هاي مختلف و تغذيه مالي براي شارژ و نگهداري ايستگاه‌‌هاي ماهواره‌اي براي خوراك دادن برنامه‌هاي شبكه‌هاي برون مرزي خود و هزار و يك خرج و برج‌هاي ديگر اين سازمان معلوم است كه نمي‌تواند در طول يك سال بيش از يك سريال فاخر تلويزيوني توليد كند.

اين را هم بايد مدنظر قرار داد كه اين رسانه ملي با درآمدزايي كه از تبليغات بازرگاني، تيزرهاي تبيغاتي ديگر و آگهي‌هاي ريز و درشتي كه در كنداكتور پخش روزانه شبكه‌هاي خود قرار مي دهد و همچنين با درآمدزايي  كه ازشركت هاي اقتصادي وابسته خود عايدش مي‌شود باز هم جوابگوي اين همه دخل و خرجش را نمي‌دهد و با مشكلات مالي همچنان دست به گريبان است و به قول معروف «دخلش به خرجش نمي‌رسد»، كما اين كه هفته گذشته شاهد قطع سيگنال هاي اين رسانه در كشورهاي آفريقايي و آمريكاي جنوبي به دليل كمبود بودجه اين سازمان  بوديم .

معظلات و مشكلات و به ويژه بدهي هايي كه از مديريت قبلي باقي مانده  ، در كنار بودجه مصوب نامتناسب با گستره فعاليت رسانه ملي و همچنين خلف وعده دولت براي پرداخت سهم بودجه رسانه ، به نظر مي رسد با وجود پايان نگارش و  تصويب فيلمنامه اين پروزه ها معاونت سيما توان مالي آغاز توليد آن ها را نداشته باشد.


ادامه مطلب
[ ۲۱ تير ۱۳۹۴ ] [ ۰۲:۳۷:۴۲ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (1)

«دوران عاشقي» در جشنواره بين‌المللي فيلم «مونترال» كانادا به نمايش درمي‌آيد

 

فيلم سينمايي «دوران عاشقي» به كارگرداني «عليرضا رئيسيان» همزمان با اكران در سينماهاي ايران در سي‌ونهمين دوره جشنواره بين‌المللي فيلم «مونترال» در كانادا روي پرده مي‌رود.

فيلم سينمايي «دوران عاشقي» Time to Love آخرين ساخته «عليرضا رئيسيان» و با حضور اين كارگردان سينماي ايران در نخستين حضور جهاني خود، همزمان با اكران در سينماهاي سراسر كشور؛ در بخش «تمركز بر سينماي منتخب جهان» در سي‌ونهمين دوره جشنواره بين‌المللي فيلم «مونترال» در كشور كانادا به نمايش درمي‌آيد.

«تمركز بر سينماي منتخب جهان» مهمترين بخش جشنواره بين‌المللي فيلم «مونترال» بعد از بخش اصلي «رقابتي بين‌الملل» به شمار مي‌رود كه فيلم‌هاي شاخصي از سينماي جهان در آن به نمايش درمي‌آيد.

جشنواره بين‌المللي فيلم «مونترال» با نمايش بيش از 400 فيلم  از كارگردانان 80 كشور جهان در چندين بخش رقابتي و غيرقابتي از جمله؛ بخش «رقابتي بين‌الملل»، بخش «رقابتي فيلم‌هاي اول»، بخش «تمركز بر سينماي منتخب جهان»، «استعدادهاي جديد»، «مستندهاي جهان»، «سينماي چين»، «سينماي كلاسيك»، «فيلم‌هاي دانشجويي»، «سينما در سايه ستاره‌ها»، «سينماي ما» و ... در روزهاي 5 تا 16 شهريور ماه امسال (27 آگوست تا 7 سپتامبر 2015) در شهر مونترال در كشور كانادا برگزار مي‌شود.

فيلم سينمايي «دوران عاشقي» توسط بخش بين‌الملل مؤسسه رسانه‌هاي تصويري كشور به مديريت «علي قاسمي» در سطح جهان پخش بين‌المللي مي‌شود.

«دوران عاشقي» در نخستين نمايش خود در بخش رقابتي «سوداي سيمرغ» در سي‌‌وسومين دوره جشنواره بين‌المللي فيلم فجر روي پرده رفت و در ده بخش از جمله؛ بهترين فيلم، كارگرداني، فيلمنامه، بازيگر نقش اول زن، بازيگر نقش اول مرد، بازيگر مكمل مرد، فيلمبرداري، تدوين، موسيقي و طراحي صحنه و لباس، كانديد دريافت جايزه بود كه در نهايت تنديس سيمرغ بلورين بهترين فيمبرداري توسط «عليرضا برازنده» و تنديس سيمرغ بلورين بهترين فيلمنامه توسط «رؤيا محقق» را از آن خود كرد.

اين فيلم در دومين حضور داخلي خود در بخش «سينماي ايران» در پنجمين دوره جشنواره بين‌المللي فيلم شهر به نمايش درآمد و در پنج بخش از جمله؛ بهترين فيلم، كارگرداني، فيلمنامه، بازيگر نقش مكمل مرد و دستاورد فني و هنري (موسيقي) كانديد دريافت جايزه بود كه در نهايت در بخش بهترين بازيگري نقش اول مرد، «فرهاد اصلاني» تنديس ويژه هيئت داوران اين جشنواره را از آن خود كرد.

تعدادي از عوامل فيلم سينمايي «دوران عاشقي» عبارتند از:

عليرضا رئيسيان ـ كارگردان و تهيه‌كننده، رؤيا محقق و مهسا محب‌علي ـ فيلمنامه‌نويس، مجيد ميرفخرايي ـ مدير هنري، عليرضا برازنده ـ مدير فيلمبرداري، عباس رستگارپور ـ صدابردار، سودابه خسروي ـ طراح چهره‌پردازي، هايده صفي‌ياري ـ ‌تدوين، مجيد كريمي ـ مديرتوليد و مجري طرح، سيدعلي هاشمي ـ دستيار اول كارگردان و برنامه‌ريز، اميرحسين قاسمي ـ طراحي و تركيب صدا، ستار اوركي ـ موسيقي، منصور جهاني ـ مشاور امور رسانه‌اي و اميد عشيري ـ مديريت سايت فيلم و فضاي مجازي.

در آخرين ساخته عليرضا رئيسيان؛ ليلا حاتمي، شهاب حسيني، فرهاد اصلاني، پرويز پورحسيني و بيتا فرهي با معرفي مينا وحيد به ايفاي نقش پرداخته‌اند.


ادامه مطلب
[ ۲۱ تير ۱۳۹۴ ] [ ۰۲:۱۷:۰۱ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

دو فيلم كوتاه و انيميشن ايراني به هشتمين جشنواره بين‌المللي فيلم «موزاييك» آمريكا راه يافتند.

برپايه اين خبر، در اين دوره از جشنواره ۷۹ فيلم كوتاه و ۴ فيلم سينمايي از ۲۱ كشور جهان به رقابت مي‌گذارد كه در ميان آن ها نام 2 فيلم ايراني به چشم مي‌خورد.

«يك هيچ» ساخته سامان حسين پور و «صداي جاده» ساخته برزان رستمي به نمايندگي از ايران در جشنواره حضور دارند و با فيلم‌هايي از شيلي، آلمان،جمهوري چك، چين، دانمارك، فرانسه، يونان، كره جنوبي، اسپانيا، سوئد، سويس، تايوان، تركيه و... رقابت مي‌كنند.

گفتني است، هشتمين جشنواره بين‌المللي فيلم «موزاييك» ۲۸ لغايت ۳۰ آگوست در آمريكا برگزار مي‌شود.


ادامه مطلب
[ ۱۳ تير ۱۳۹۴ ] [ ۰۵:۴۷:۲۰ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

فيلم سينمايي «خاطرات روي سنگ» به كارگرداني «شوكت امين كوركي» در كنفرانس بين‌المللي سازمان جهاني «يونسكو» UNESCO در شهر پاريس در كشور فرانسه به نمايش درآمد.

فيلم سينمايي «خاطرات روي سنگ» (بيره‌وه‌رييه‌كاني سه‌ر به‌رد) Memories On Ston جديدترين اثر «شوكت امين كوركي» كارگردان كُرد عراقي كه با فيلمبرداري سينماگر ايراني «سالم صلواتي» و با همكاري تعدادي از عوامل سينماي ايران، آلمان و اقليم كردستان عراق آماده شده است، در جديدترين حضور بين‌المللي خود، با حضور «شوكت امين كوركي» كارگردان، «ممد اكتاش» تهيه‌كننده اين فيلم و «عباس غزالي» نماينده پارلمان اقليم كردستان عراق در هفتادمين سال تأسيس سازمان جهاني «يونسكو» UNESCO و همچنين دهمين سال كنوانسيون «حفظ و ترويج تنوع مظاهر فرهنگي» در سالن اصلي مقر سازمان جهاني «يونسكو» در شهر پاريس در فرانسه روي پرده رفت.

كنفرانس بين‌المللي سازمان جهاني «يونسكو»، با حضور معاون مديركل سازمان «يونسكو»، «مايكل هاوكينز» Michael Hawkins  رئيس جوايز «آسيا پسيفيك» معروف به «اسكار آسيايي»، «هيام عباس» Hiam Abbass  بازيگر سرشناس عربي ـ فرانسوي و همچنين 800 ميهمان ويژه، روز 10 ژوئن 2015 در شهر پاريس برگزار شد.   

«خاطرات روي سنگ» كه تاكنون در جشنواره‌هاي مختلف فيلم در سطح جهان روي پرده رفته و چندين جايزه معتبر بين‌المللي را از آن خود كرده است، اواخر سال 2014 جايزه «ويژه يونسكو براي مشاركت چشمگير در توسعه و حفظ تنوع فرهنگي» در هشتمين دوره جوايز اسكرين «آسيا پسيفيك» در كشور استراليا را از آن خود كرده بود.

در ابتداي كنفرانس بين‌المللي سازمان جهاني «يونسكو» در پاريس، معاون مديركل سازمان جهاني «يونسكو» ضمن خيرمقدم به ميهمانان ويژه اين مراسم از اقليم كردستان، پيام «ايرينا بوكووا» Irina Bokova مديركل سازمان جهاني «يونسكو» را قرائت كرد، در بخشي از اين پيام آمده است: ما خيلي خوشحاليم كه امروز فيلم سينمايي «خاطرات روي سنگ» Memories On Ston در يونسكو به نمايش درمي‌آيد. در جهان امروز، فيلم مي‌تواند نقش قدرتمندي در پرورش تنوع فرهنگي، درك متقابل، گفت‌وگو و همچنين فراهم نمودن صلح، ايفا كند.

در بخش ديگري از اين كنفرانس، «مايكل هاوكينز» رئيس جوايز اسكرين «آسيا پسيفيك» استراليا در مورد اهميت جايزه يونسكو سخناني ايراد كرد و در ادامه با اشاره به «شوكت امين كوركي» كارگردان «خاطرات روي سنگ» گفت: وي براي اولين بار در سال 2007 با فيلم سينمايي «عبور از غبار» براي بخش بهترين كارگرداني در جوايز «آسيا پسيفيك» انتخاب شد. در سال 2011 با فيلم سينمايي «خاطرات روي سنگ» جايزه بهترين فيلمنامه و همچنين در سال 2014 با همين فيلم، جايزه يونسكو را از آن خود كرد.   

در ادامه كنفرانس بين‌المللي «يونسكو»، «شوكت امين كوركي» از دعوت يونسكو براي حضور در اين مراسم و همچنين گرفتن جايزه ويژه يونسكو ابراز خوشحالي كرد و از سازمان جهاني «يونسكو» و جوايز «آسيا پسيفيك» تشكر و قدرداني كرد و در ادامه از «ممد اكتاش» تهيه‌كننده اين فيلم و «عباس غزالي» نماينده پارلمان اقليم كردستان دعوت كرد كه بر روي صحنه سالن اصلي مقر سازمان جهاني «يونسكو» حضور پيدا كنند.

«عباس غزالي» از حاميان حوزه فرهنگ و هنر كُردي در اين نشست گفت: هم اكنون اقليم كردستان در كنار جنگ و دفاع از خود، تلاشي مداومي دارد تا فرهنگ خود را حفظ كند و بخصوص از طريق سينما آن را گسترش بدهد.

اين نماينده پارلمان اقليم كردستان در ادامه با اشاره به جنگ كُردها با گروه تروريستي داعش به نمايندگي از تمام جهان گفت: كُردها در برابر تروريستان مي‌جنگند و مقاوم ايستاده‌اند و فرهنگ خود را حفظ مي‌كنند. 

بعد از نمايش فيلم سينمايي «خاطرات روي سنگ» در مقر سازمان جهاني «يونسكو» در شهر پاريس، «شوكت امين كوركي»، «ممد اكتاش» و «عباس غزالي» به سؤالات حاضران در اين كنفرانس بين‌المللي پاسخ گفتند.

فيلم سينمايي «خاطرات روي سنگ» در آخرين حضور بين‌المللي خود، در بخش رقابتي اصلي هفدهمين دوره جشنواره بين‌المللي فيلم «ريورران» (رودخانه خروشان) در آمريكا روي پرده رفت و از طرف هيئت داوران اين جشنواره، سه جايزه بهترين فيلم به «شوكت امين» كارگردان و «ممد اكتاش» تهيه‌كننده اين فيلم، بهترين بازيگر به «حسين حسن» بازيگر اصلي و همچنين جايزه بهترين تدوين به «ابراهيم سعيدي» تدوينگر ايراني اين فيلم اهدا شد.

جشنواره بين‌المللي فيلم «ريورران» كه يكي از مهمترين فستيوال‌هاي جنوب شرقي آمريكا به‌شمار مي‌رود؛ هفدهمين دوره آن با نمايش 165 فيلم از كارگردانان 35 كشور جهان در چندين بخش رقابتي فيلم‌هاي بلند سينمايي، مستند و كوتاه در روزهاي 26 فروردين تا 5 ارديبهشت ماه (16 تا 26 مي 2015) در كشور آمريكا برگزار شد.


ادامه مطلب
[ ۱۳ تير ۱۳۹۴ ] [ ۰۵:۳۲:۵۶ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

محمد آزادي تهيه‌كننده سينما گفت: فيلمي با موضوع ۱۷۵ شهيد غواص دوران دفاع مقدس ساخته مي‌شود.

محمد آزادي مهرباني تهيه ‌كننده سينما از ساخت فيلم سينمايي با موضوع 175 غواص شهيد خبر داد و گفت: پيش‌توليد ساخت اين فيلم سينمايي آغاز شده است.

اين تهيه كننده كه پيش از اين نيز فيلمهاي انقلابي «سالهاي حادثه» و «از گهواره تا ماه» را با موضوع انقلاب و دفاع مقدس تهيه كرده بود اين بار تصميم گرفته تا به موضوع شهداي غواص دست بسته عمليات كربلاي 4 بپردازد.

آزادي گفت: مرحله تحقيق و پژوهش ساخت اين فيلم سينمايي به پايان رسيده است و نگارش فيلمنامه توسط ثنا صادقي در حال انجام است.

به گفته اين تهيه‌كننده كارگردان اين پروژه هنوز انتخاب نشده است و مشغول مذاكره با چند كارگردان سينما هستيم كه به زودي طي چند روز آينده كارگردان اين فيلم هم انتخاب و اعلام مي‌شود.

 آزادي اضافه كرد: در اين فيلم براي بهتر ساخته شدن اثر از مشاوره و همكاريهاي جناب حاج اقاي افسر بيگي نماينده ولي فقيه در بنياد فرهنگي روايت نيز بهره مي بريم و يزدان قهرماني به عنوان مجري طرح در اين پروژه همكاري دارد.

وي اضافه كرد: در اين فيلم قصد داريم حوادث و اتفاقات عمليات كربلاي 4 را بطور كامل به تصوير بكشيم تا گوشه اداي ديني شود به شهدا و غواصاني كه با دستان بسته براي خاك اين كشور جانانه جنگيدند.

آزادي تصريح كرد: با برنامه‌ريزي انجام شده قصد داريم تا فيلم را براي هفته دفاع مقدس آماده پخش كنيم و به همين دليل به سرعت در حال انجام مراحل پيش‌توليد و آماده سازي ساخت آن هستيم تا تصويربرداري را شروع كنيم.


ادامه مطلب
[ ۱۳ تير ۱۳۹۴ ] [ ۰۵:۲۸:۴۴ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

شب گله‌مندي و درد دل پيشكسوتان

 

پرهام نورافزا: ششمين جشن كانون كارگردانان خانه سينماي ايران چهارشنبه شب 10 تيرماه پس از افطار با حضور حبيب ايل بيگي معاونت ارزشيابي وزارت ارشاد اسلامي، محمد حيدري دبير بيست و چهارمين جشنواره بين المللي فيلم فجر، رضا ميركريمي مديرعامل خانه سينما، محمدمهدي عسگرپور و با حضور اعضاي كانون كارگردانان و برخي از بازيگران سينماي ايران در پرديس سينمايي ملت برگزار شد.

بر پايه اين گزارش، در ابتداي اين مراسم اميرشهاب رضويان(كارگردان سينما) ضمن خيرمقدم به همه مدعوين اين جشن نظر همگان را به تماشاي كليپي كه در خصوص 175 غواص شهيدي كه چندي پيش پيكر مطهرشان توسط خيل عظيم همه اقشار مختلف جامعه در تهران تشييع شده بود حال و هوايي روحاني به مجلس بخشيد و تأثر عميق از عمق اين فاجعه را در چهره تك تك ‌همه مدعوين حاضر در اين مراسم را مي‌شد مشاهده كرد.

سپس اميرشهاب رضويان از كمال تبريزي رييس كانون كارگردانان براي ايراد سخناني به روي سن دعوت كرد.

دست در دست هم مشكلات اين خانه را برطرف كنيم

كمال تبريزي در ابتداي سخن خود ضمن تبريك مجدد به مديرعامل جديد خانه سينما رضا ميركريمي و تشكيل هيأت امناي جديد و نيز آغاز به كار اين هيأت برپايه صداقت، دوستي و مودت همه اهالي سينما گفت: اميدوارم با اين اتفاق جديد در خانه سينما همه تلاش كنيم تا سينماي كشورمان با مشكلات عديده اي كه به لحاظ اقتصادي، صنفي و غيره تاكنون با آن مواجه بوده هرچه زودتر برطرف شود و ما هنرمندان و سينماگران كه همگي در كنار هم «خانواده سينما» ناميده مي شويم بتوانيم با همياري، همفكري و دست در دست هم براي هموارتر شدن راهي كه سينماي كشورمان براي رسيدن به سر منزل مقصود پيش روي دارد انجام دهيم  و هر كدام ولو هرچند اندك بتوانيم باري را كه بر دوش ديگر همكاران و هنرمندان كشور به عنوان نمايندگان ما در صنوف مختلف خانه سينما قبول مسووليت كرده اند برداريم و اين حاصل نخواهد شد مگر با مودت، مهر ورزي ، همياري و عظم راسخ  همه اهالي سينما.

وي ادامه داد: سعي كرديم تا اين دوره از جشن كانون كارگردانان را با سياست هاي جشن خانه سينما همسو برگزار كنيم. اميدوارم بتوانيم به عنوان اعضاي خانه سينما خود را همراه و هماهنگ كنيم و به فكر اين باشيم كه دست در دست هم مشكلات اين خانه را برطرف كنيم.

وي گفت: اميدوارم هرچه سريعتر مسائل و مشكلات اقتصادي سينماي ايران برطرف شود و بتوانيم در كنار هم آينده روشني را براي سينماي ايران رقم بزنيم.

سپس رضويان گفت: امشب قرار است در اين جشن از روساي پيشين كانون كارگردانان كه از زمان تأسيس خانه سينما رياست اين كانون را برعهده داشتند با اهداي هدايا و لوح تقدير و سپاس از زحمات بي‌دريغ آنان كه در زمان تصديشان در اين پست براي سينماي اين كشور بدون چشمداشتي براي سينما زحمت كشيده‌‌اند تشكر و قدرداني شود.

«يدا... صمدي» نخستين كسي كه رياست كانون كارگردانان در خانه سينماي ايران را برعهده داشت و از جمله پيشكسوتان سينماي ايران ناميده مي‌شود با تشويق فراوان حضار به روي سن آمد.

«آقاي ايوبي واقعا چرا؟!»

وي ابتدا ضمن تشكر و قدرداني از دست اندركان اين مراسم و اين كه مراسم تقدير و تشكر از روساي كانون كارگردان را در كنداكتور جشن امشب قرار دادند گفت: واقعا كار كردن و سينما را سرپا نگهداشتن در آن برهه از زمان با آن نگاهي كه دولتمردان ما به سينما داشتند و با آن همه نامهرباني ها، ناملايماتي ها و خون دل خوردنهايي كه هم از سوي مسوولان و مديران سينمايي وقت و ذهم از سوي خودي ها(هنرمندان) روبرو بوديم كار كردن چقدر سخت و طاقت فرسا بود.

صمدي ادامه داد: من از فرصتي كه امشب برايم پيش آمده و در خدمت همه عزيزان هنرمند و به خصوص رييس سازمان سينمايي هستم استفاده مي كنم و اين دردي كه سالها در سينه خود حبس كرده ام را امشب مي‌شكافم.  اعضاي صنوف بايد همه باهم باشند گروه بازي و باند بازي و از اين دست كارها بايد تعطيل شود. دلم نمي‌خواست امشب اين خرفها را بزنم اما متأسفانه فرصت خوبي مثل امشب ممكن است ديگر برايم پيدا نشود. چرا كه من ماههاست كه از دفتر جناب ايوبي وقت ملاقات با ايشان را درخواست كرده ام اما هربار به بهانه هاي مختلف _ يا ميهمان داشتند، يا ميهمان بودند، يا با جناب وزير قرار ملاقات داشتند و الي ماشاءا... _ از دفتر ايشان جواب رد شنيده ام. پس من پيشكسوت، من هنرمند و فيلمساز چگونه بايد رييس سازمان سينمايي كشورم را ملاقات كنم و او را در جريان مشكلاتم و نيز موانع اي كه بر سر راه فيلمسازي ام قرار دارد با ايشان درميان بگذارم.

هستند فيلمسازان و هنرمنداني كه راحت تر تسهيلات مي گيرند، راحت تر درهاي اتاق مديران سينمايي به روي آنها باز مي شود و از طرفي خيلي هاي ديگر هم مثل من هستند كه اين امكان برايشان فراهم نمي شود. «آقاي ايوبي واقعا چرا؟!»

كارگردان فيلم اتوبوس متدكر شد: ما هنرمندان بايد با هم وحدت داشته باشيم و به هم احترام بگذاريم. مديران  طي دوره اي با يكسري شرح وظايف و مسووليت هايي مي‌آيند و مي روند باز هم ما هنرمندان هستيم كه مي مانيم و با هم كار مي كنيم .

وي ادامه داد: من يدا... صمدي امسال فيلمي ساختم براي شركت در جشنواره  به نام «پدر آن بازيگري» اما گويا به جرم پيشكسوت بودنم، فيلمم را پرت كردند تو انبار بايگاني. خيلي راحت، حتي تره هم براي من پيشكسوت خورد نكردند. اين چه احترامي است و اين چه برخوردي است كه با من و امثال من انجام مي شود. وقتي علت اين كار آقايان را جويا شدم در جواب به من گفتند كه اين فيلم آن طور كه بايد خوب ساخته نشده و شأن جشنواره را پايين مي آورد. حالا شما حساب كنيد با اين برخورد و با اين حركت چه ضربه اي به من كارگردان و ديگر عوامل فيلم وارد مي شود. اما نمايش اين فيلم در برج ميلاد و مطالبي كه اصحاب رسانه درباره‌اشنوشتند، نشان داد چنين نيست.

صمدي در پايان سخنان خود گفت: همه راش هاي اين فيلم موجود است و من براي تأييد سخنانم حاضرم آنها را براي بررسي بيشتر در اختيار مديران سينمايي قرار دهم. انتظار داشتم كانون كارگردانان هم مانند بقيه اصناف نسبت به عضو خود واكنشي نشان دهد. درست است تعداد ما زياد است، اما زور اعضاي شوراي مركزي كانون كارگردانان هم كم نيست.

حتي آقاي عسگرپور هم كه در آن زمان مديرعامل خانه سينما بودند براي حل اين مشكل من كوچك ترين رأكشني از خودشان نشان ندادند و مثل اين كه فيلمساز تازه كاري را بخواهد تشويق كند و برايش ايجاد انگيزه كند به من گفت: انشاءا... در كار بعدي جبران مافات مي‌شود.

در ادامه اين مراسم «رخشان بني اعتماد» بانوي كارگردان سينماي ايران دومين كسي بود كه براي دريافت هديه و لوح تقدير و سپاس به روي سن رفت.

دوره رياست من در اين كانون كم بود

وي گفت: البته دوره رياست من در اين كانون كم بود آن هم به خاطر مشغله هاي فراوان ريز و درشتي بود كه براي خودم درست كرده بودم براي همين افتخار خدمت كردن به اعضاي محترم اين كانون را آن طور كه بايد و شايد نتوانستم به جاي بياورم . اميدوارم كه تمام صنوف در كمال صداقت و يكدلي دست به دست هم بدهند و سينما را رو به جلو پيش ببرند. براي همه همكارانم آرزوي سعادت و موفقيت مي كنم. از دوستان كانون سپاسگزارم كه در دوره‌هاي مختلف به اين كانون دوام بخشيدند بخصوص در دوران بحران خانه سينما و دوره فعلي كه كار سختي را در پيش دارد و اميدوارم به تدريج به مسير طبيعي برآوردن خواسته‌هاي صنفي نزديك شويم.

سپس سومين رييس كانون كارگردانان »محمد متوسلاني« بود براي دريافت هديه و لوح تقدير و سپاس به روي سن دعوت شد.

چهارمين رييس اين كانون محمد بزرگمهر بود كه براي دريافت لوح تقدير خود روي سن رفت و با جمله‌اي كوتاه از تلاش‌هاي اين كانون تشكر كرد.

دعوت شده به ششمين جشن يا بسر بردن در خارج از كشور

پنجمين نفر عليرضا رييسيان بود كه به جايگاه دعوت شد و همگان به تشويق وي پرداختند اما از ايشان خبري نشد حتي نماينده اي هم از طرف ايشان نيامده بود كه هديه و لوح تقدير و سپاس وي را دريافت كند. پس از چند دقيقه كمال تبريزي نامه اي را از جيب خود بيرون آورد و گفت: ايشان به دليل رفع كسالت و مداوا در خارج از كشور بسر مي برند اما متني را براي من ايميل كردند تا آن را در اين جمع قرأت كنم.

سيروس الوند ششمين نفري بود كه براي دريافت جايزه و لوح تقدير خود به روي سن آمد.

روزي پيشنهاد شد استعفا كنيم اما خوشبختانه همه مخالفت كردند

سپس همايون اسعديان نيز به عنوان نفر هفتم به جايگاه آمد و با ذكر خاطره اي از زمان قديم كه كسي به آن صورت سينما را دوست نمي داشت دقايقي براي مدعوين سخنراني كرد.

وي گفت: در آن سال‌هاي خاكستري كه يكسري دشمن از بيرون به خانه سينما حمله مي‌كردند و بعضي از دوستان هم با آنها همدست شده بودند‌، به دليل تعطيلي خانه سينما جلسات‌مان را در دفاتر دوستان برگزار مي‌كرديم. روزي پيشنهاد شد استعفا كنيم اما خوشبختانه همه مخالفت كردند. همه مانديم و كانون را حفظ كرديم و توانستيم از آن سال‌ها بگذريم. اگر امروز كانون كارگردانان خانه سينما باقي مانده، به همت تك تك اعضايي است كه آن شوراي مركزي را حمايت كردند. آن شورا برايند تك تك اعضاي آن است‌.

كارگردان «طلا و مس» افزود: با افتخار مي‌گويم در آن سال‌هاي خاكستري يكي از اعضاي شوراي صنفي كانون كارگردانان بودم و نه رييس آن و اين افتخار صنفي تا پايان عمر برايم كافي است.

تقدير  3 نسل از كارگردان‌هاي سينما

از سوي شوراي كانون كارگردانان خانه سينماي ايران دو هديه به رسم يادبود به «حميد جبلي» و «ايرج طهماسب» به خاطر برنامه موفق تلويزيوني كلاه قرمزي اهدا شد.

سپس «احمدرضا درويش» به عنوان كارگردان نسل دومي به روسن آمد و هديه و لوح تقدير خود را از دست محمدمهدي عسگرپور مديرعامل پيشين خانه سينما دريافت كرد.

گويا در عرصه بين‌المللي اصلا خبري از ما نيست

احمدرضا درويش گفت: از زحمات همه هنرمندان تشكر مي كنم كه در صنوف مختلف براي سينماي اين مملكت زحمات فراواني كشيده اند. چه كساني كه در قيد حيات هستند و هنوز هم به سينما و هنر اين مملكت خدمت مي كنند و چه كساني كه در قيد حيات نيستند اما زحمات خود را براي سينما كشيده اند و حالا دستشان از دنيا كوتاه است مثل رسول ملاقلي پور عزيز و...

درويش ادامه داد: در مقابل چهره‌هاي برجسته سينماي كشور كه نقش مهمي در اعتلاي سينماي ايران داشته‌اند و ذخاير عميق و بالنده سينماي ما هستند، مانند داريوش مهرجويي، ناصر تقوايي‌، مسعود كيميايي‌ و عباس كيارستمي سر تعظيم فرود مي‌آورم و به ويژه مفتخرم كه ۲۰ سال پيش به خاطر فيلم «كيميا» جايزه كانون كارگردانان را از دست زنده‌ياد «علي حاتمي» گرفتم.

اين كارگردان سينما با ابراز تاسف از كمرنگ شدن حضور سينماي ايران در عرصه بين‌المللي افزود: گرفتاري‌هاي زيادي در اين زمينه داريم و گويا در عرصه بين‌المللي اصلا خبري از ما نيست. سهم سينماي ايران كجاست؟! سهم سينماي جمهوري اسلامي از سپهر نمايشي دنياي اسلام و جهان شيعه كجاست؟! با كمرنگ شدن اين سهم، وضعيت اقتصادي سينماي ما هم افت پيدا مي‌كند.

وي متذكر شد: مديران سينماي ايران گرفتاري‌هاي بسياري دارند و دو سوم انرژي خود را صرف پاسخگويي به مشكلاتي مي كنند كه ربطي به سينماي ايران ايران ندارند و نمي توانند به سينما برسند.

كارگردان فيلم دوئل در ادامه با ابراز تاسف از وضعيت سينما در داخل كشور متذكر شد: ۱۲۰۰ شهر داريم كه فقط ۶۴ شهر سالن سينما دارند و بعد مدام از عدالت فرهنگي مي‌شنويم در حالي كه بسياري از مردم امكان ديدن توليدات فرهنگي سينما را ندارند و از آن محروم هستند و اين چنين است كه فضاي فرهنگي كشور در اختيار بيرون از مرزها است. به هر حال اصلي‌ترين كساني كه مي‌توانند روشنگري كنند، ما و شما هستيم و اميدوارم همه به مسووليت خود عمل كنيم.

پس از اتمام صحبت هاي احمدرضا درويش، «داريوش مهرجويي» به عنوان كارگردان نسل اول هديه و لوح تقدير و سپاس خود را از دست كامبوزيا پرتوي دريافت كرد.  

چرا آثار ي كه سناريويشان مهر تإييد خورده دچار مشكل نمايش مي‌شوند

داريوش مهرجويي هم با نقبي به صحبت هاي يدا... صمدي كه ديگر كسي نه يادي از ما مي‌كند و نه كسي آثارمان را قبول دارد درد دلش باز شد و گله‌مند از مسوولان سينمايي و بعضا برخي از هم كيشان خود دقايقي را با صحبت هاي حبس شده در سينه‌اش مسوولان سينمايي وقت را به باد انتقاد گرفت و در حضور ايوبي رييس سازمان سينمايي عقده خالي كرد.

كارگردان «سنتوري» ابراز اميدواري كرد كانون صنفي سينما هم وظايف خود را به درستي انجام دهد و از حقوق اعضاي خود در برابر اجحاف‌ها و ظلم‌ها دفاع كند.

وي با ابراز تاسف از سرنوشت بعضي فيلم‌ها كه با وجود نمايش در جشنواره فجر، اجازه اكران عمومي پيدا نمي‌كنند، توضيح داد: چرا توليداتي كه از قبل سناريوشان مهر تاييد خورده و امضا شده و در جشنواره‌ها شركت كرده و جايزه هم برده است، در نمايش دچار مشكل مي‌شوند؟! اين وظيفه صنف است كه در مقابل اين نوع نگرش بايستد چرا كه اين شيوه بي‌حرمتي به اعضاي هيات نظارتي است كه پاي مجوزهاي مختلف امضاء زده‌اند و اين‌گونه تلقي مي‌شود كه قضاوت‌شان بيهوده است.

مهرجويي همچنين با اشاره به وضعيت نقد سينما در ايران تاكيد كرد: كساني كه مي‌خواهند درباره آثار سينمايي پيشكسوتاني مانند من،‌ كيميايي‌، تقوايي و ... كه كارمان را انجام داده‌ايم بنويسند بايد منتقداني را انتخاب كنند كه شعور هنري بالايي داشته باشند و بتوانند خوب را از بد تميز بدهند. اينها مسائلي است كه خانه سينما مي‌تواند به عنوان حقوق اعضاي خود از آن دفاع كند.

در انتها و حسن ختام برنامه كارگردان‌هاي برگزيده با روساي كانون كارگردانان عكس يادگاري گرفتند و كليپ «بهاي عشق» به كارگرداني «وحيده محمدي‌فر» كه درباره داريوش مهرجويي ساخته بود، پخش شد.

 

در حاشيه مراسم:

  • ضعف سيستم صوتي و صدابرداري اين جشن يكي از نكات منفي بود كه اعتراض شديد مدعوين حاضر در اين جشن را به همراه داشت. نويز شديد و گوش خراش سيستم صوتي و بعضا قطع و وصل شدن گاه و بي گاه بلندگوهايي كه در گوشه و كنار سالن قرار گرفته بود و همچنين نرسيدن صداي مجري برنامه به انتهاي سالن، موجب اعتراض شديد مدعوين گشت.

  • عدم پذيرايي صحيح از مدعوين و نيز اعتنا نكردن خدمتكاران به خواسته هاي ميهمانان يكي ديگر از ضعف هاي اين جشن بود.

  • اجراي ضعيف مجري برنامه و نداشتن تسلط كامل در حين اجراي برنامه و جابجا شدن لوح هاي تقدير هنرمندان با يكديگر در حين دريافت، نشان از ضعف عوامل اجرايي برگزار كننده اين جشن بود. شايد دوستان اين ضعف خود را به دليل نداشتن بودجه كافي جهت دعوت از يك مجري مسلط تلويزيوني توجيه كنند اما اگر هم قرار براين بوده باشد كه همه عوامل اجرايي جشن مي‌بايست از پتانسيل اعضاي كانون كارگردانان استفاده مي شد، چه بسا بودند هنرمنداني كه هم جزو اعضاي اين كانون بودند و هم از قدرت فن بيان و طنازي‌هاي مجريگري آگاهي كامل داشتند.

  • اساسا سالن هاي برپايي چنين جشن هايي شرايط و اسلوب خاص و مناسب خود را مي طلبد و سالن طبقه دوم پرديس سينمايي ملت فاقد شرايط برپايي مراسماتي از اين دست است و اساسا به منظور ديگري مورد بهره برداري قرار مي گيرد؛ نه برگزاري مراسم‌هايي از اين دست.

  • و اما بشنويد روايتي ديگر از عدم هماهنگي ها، عوامل برگزار كننده اين جشن يكي از روساي كانون كارگردانان را براي دريافت جايزه و لوح تقدير به روي سن دعوت كردند و همه مدعوين نيز به تشويق آن هنرمند برآمدند ولي غافل از اين كه شخص مورد نظر نه تنها به جشن نيامده بود بلكه اصلا در داخل كشور نبوده و مدتي است كه براي استراحت و تفريح در خارج از كشور بسر مي برد. آقا اين سوتي مصادف شد با تركيدن بمب خنده حضار و ادامه ماجرا.....!!


ادامه مطلب
[ ۱۳ تير ۱۳۹۴ ] [ ۰۵:۲۷:۰۴ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

معاون فرهنگي، اجتماعي و گردشگري مناطق آزاد از ايجاد خانه سعدي و برچيدن بيغوله هاي كارگري در كيش خبر داد و گفت:خاك هرمز چند برابر قيمت به كشورهاي اروپايي براي استفاده در صنايع آرايشي فروخته مي‌شود.

حجت‌الاسلام محمدعلي زم، معاون فرهنگي، اجتماعي و گردشگري شوراي عالي مناطق آزاد از برگزاري جشنواره فيلم‌هاي تخصصي علمي، صنعتي و گردشگري در مناطق آزاد خبر داد و گفت: اين جشنواره با نگاه تخصصي و رويكرد هنري به منظور تحقق ماموريت‌هاي فرهنگي، اجتماعي و گردشگري برگزار مي شود.

وي با اشاره به اينكه بودجه‌هاي فرهنگي در كشور بسيار پراكنده و غير اقتصادي هزينه مي‌شود، بنابراين بايد با ابتكار و خلاقيت و با تعامل با بخش خصوصي و همكاري‌هاي مردمي نسبت به اجراء برنامه‌هاي فرهنگي، هنري كار را انجام داد گفت: بودجه­ ها و برنامه­ هاي فرهنگي، بايد در جهت ثروت ­زايي فرهنگي هزينه و سرمايه­ گذاري شود تا دو عنصر سلامت و سعادت، مولود آن شود. ما در حالي مي‌خواهيم جشنواره فيلم‌هاي گردشگري را با كمترين امكانات با تكيه بر مشاركت برگزار كنيم؛ كه متوجه شديم در دولت دهم(در سال۹۰) جشنواره سينمايي با هزينه سه ميليارد توماني! در جزيره كيش برگزار شده است و هيچ رد پايي از خود در جهت ثروت­ زايي فرهنگي و خلق آثار هنري به­ جاي نگذاشته است.

برگزاري جشنواره بين المللي گردشگري در كيش

وي افزود: اين جشنواره با هدف برانگيختن انگيزه هنرمندان و عكاسان طبيعت‌گرا و سياحت دوست و به نيت افزايش توليدات هنري در حوزه گردشگري و با هدف ساخت چندين مستند درباره جاذبه‌هاي گردشگري ايران برگزار خواهد شد. اگر سياحت و گردشگري و گردشگري حلال، يكي از ابزارهاي سلامت­ زا و سعادت­ آفرين باشد، مي­ بايست براي چنين گردشگري پي­ در پي ادبيات توليد كرد و فيلم و عكس و مستند خلق كرد.

زم تأكيد كرد: قصدمان اين است كه اين مستندها به جشنواره‌ها و شبكه‌هاي خارجي راه پيدا كند و مناطق گردشگري ايران كه واجد فرصت‌هاي بي‌شمار و زيباي الهي است همچون كوه‌هاي مريخي، تخم‌گذاري لاك‌پشت‌ها، قلعه پرتغالي‌ها، درياي متصل به اقيانوس و صدها كيلومتر ساحل زيباي چابهار را در كنار ديگر آثار طبيعي و تاريخي ايران با تكيه به گردشگري حلال، بازنمايي و معرفي كنيم كه متأسفانه در دنياي امروز، اين بخش ايران در بين مردم، گردشگران و حتي جغرافي‌دان‌هاي دنيا هم ناشناخته مانده است.

وي افزود: معتقدم اين نوع جشنواره­‌ها بايد خلق ثروت و ايجاد انگيزه كند. افراد با استعداد و هنرمند، دست به كار بروز خلاقيت­هاي خود شوند. اين نوع جشنواره­ ها بايد شرايطي فراهم كنند كه فيلم­هاي مستند، عكس، داستاني به جشنواره بين­ المللي راه بيابند و ما از تريبون­ هاي خارجي، اهداف را پيگيري و مطرح كنيم.

بيغوله هاي كيش جمع مي‌شود

در ادامه اين موضوع مطرح an كه «جزيره كيش به عنوان يك جزيره گردشگري لوكس در ايران و خارج از كشور شناخته شده‌ و سرمايه گذاري هاي ميلياردي در بخش گردشگري و تفريحات آن انجام مي‌شود اين درحالي است كه همين جزيره تفريحي داراي روستاهايي با سكنه كارگران مهاجر است كه اگر چه در هتل و مراكز تفريحي كار مي كنند اما خانواده آنها در بيغوله ساكن هستند بنابراين جرا بايد در جزيره كوچك كيش شاهد اختلاف طبقاتي زيادي در زندگي مردم باشيم؟» كه زم در پاسخ به اين موضوع گفت: كيش منطقه‌اي است كه بودجه نفتي و پول دولتي ندارد و همه توسعه كيش وابسته به درآمدهاي خودش است.

معاون فرهنگي، اجتماعي و گردشگري شوراي عالي مناطق آزاد افزود: اساسا در هيچ يك از مناطق آزاد دولت بودجه اي براي زيرساخت آنها اختصاص نمي‌دهد. ساخت خانه‌هاي اجتماعي توسط مراكز صنعتي و تجاري و آموزشي، انجام خواهد گرفت و بناست زمين‌هايي به صورت وقفي و غير قابل فروش به ساخت سكونت‌گاه‌هاي اجتماعي با سرمايه واحدهاي اقتصادي اختصاص بيابد و مورد بهره‌برداري كاركنان خود آنها قرار بگيرد. اين اقدام كوچكي است در جهت تحقق عدالت اجتماعي.

وي گفت: تهيه پيوست‌هاي فرهنگي، اجتماعي براي واحدهاي اقتصادي، صنعتي در حال احداث در اين مناطق يكي از ضرورت‌هاست كه بايد نيازهاي خدماتي از قبيل آموزش، ورزش، بهداشت و سلامت، محيط زيست، تفريحات و ... كاركنان اين واحد توسط سرمايه‌گذاران اين پروژه‌ها تأمين شود.

زم افزود: در  ۳۵ سال اخير متأسفانه اقدام درخوري براي احياي روستاهاي مناطق آزاد و همسو­سازي آنها با اهداف مناطق و توسعه اقتصادي صورت نگرفته است. بي‌توجهي به دين فرهنگي و ثروت­ سازي فرهنگي در اين مناطق، منتج به بي­ توجهي به جوامع محلي و رشد بوم­ نهادها و اقتصاد و فرهنگ و هنر و ادبيات محلي شده است. بي‌اعتنايي به جوامع محلي، وجه ديگري از بي­ توجهي به كرامت انساني است كه همه منظور توسعه عمراني و رشد مادي، دستيابي به كرامت انساني از طريق سلامت مادي و سعادت معنوي اوست.

وي در ادامه گفت: وقتي جمعيت بومي يك منطقه در اهداف بلند قامت! مناطق آزاد مشاركت نمي‌يابند نتيجه‌اش بي تفاوتي، سكوت، بي‌اعتنايي و در مواقعي مخالفت و تعارض و ناهمسويي با اهداف منطقه است، آنچنان­ كه مسأله قاچاق سوخت در برخي از مناطق را مي‌توان يك دهن‌كجي روانشناسانه تلقي كرد، مردم وقتي نمي‌توانند مورد حمايت اقتصادي مناطق آزاد قرار بگيرند و در پرتو برنامه­ هاي اشتغال­ آفريني آن به نان حلال دست بيابند. به نقطه مقابل حلال كه ضد توسعه منطقه كه كار حرام قاچاق سوخت و سرقت و ... است روي مي­ آورند. سهيم‌كردن مردم در مشاركت­­ هاي اجتماعي، هميشه موجب بركت­ افزايي منطقه­ اي و ملي است.

خانه سعدي در كيش راه اندازي مي‌شود

وي افزود: مثلاً تأسيس خانه بوميان كيش با سرمايه مردمي، يكي از مصداق­ هاي توجه به مشاركت جامعه محلي است كه انشاءالله به زودي توسعه اين محل رو به فزوني خواهد رفت. همچنين اقامتگاه حضرت سعدي شيرازي در حال جانمايي است و بناست خانه سعدي شيرازي در سفين راه‌اندازي شود آن‌ طور كه در همه روستاهاي مناطق آزاد با محوريت گردشگري، كاشانه مهمان راه‌اندازي مي‌شود و آموزش­ هايي به جوامع محلي داده مي­شود و نيز براي اين منظور با بنياد مسكن انقلاب تفاهم‌نامه ­اي منعقد شده است كه شرايط را براي ايجاد شغل با محوريت «گردشگري روستايي» براي روستاييان تأمين كند. اين كار اكنون در منطقه آزاد اروند شروع شده است و نمونه‌هايي از آن در قشم، چابهار و اروند راه‌اندازي شده است.

معاون فرهنگي، اجتماعي و گردشگري شورايعالي مناطق آزاد گفت: كل مناطق آزاد حدود ۵۵۰ روستا دارد. قرار است در مدت سه سال طرح بهسازي روستا با حفظ معماري بومي آنها و ايجاد شرايط كار در روستاها با محوريت گردشگرپذيري تغيير بيابد. براي بازسازي مدارس و ارتقاي مهارت‌هاي دانش­آموزي با آموزش و پرورش به عنوان جايي كه تأمين‌كننده رشد، توسعه و آگاهي نيروي انساني كشور است، تفاهم‌نامه داريم و در سال گذشته سازمان منطقه آزاد اروند حدود ۱۰ ميليارد تومان و آموزش و پرورش نيز همين مقدار براي رسيدگي ويژه به مدارس اختصاص داده است.

جزيره هندورابي طرح جامع ندارد

زم، همچنين درباره اينكه «سرمايه گذاران بخش خصوصي با همكاري سازمان منطقه آزاد كيش قصد دارند تا در جزيره هندورابي هتل بسازند و اسكله ايجاد كنند درحالي كه محيط زيست اين جزيره بسيار بكر است و با چنين طرح هايي منافات دارد» گفت: هنوز طرح جامع هندورابي و اينكه مي‌خواهند دراين جزيره چه كاري انجام دهند، براي ما مشخص نيست و قضاوت در مورد آن سخت است.

وي افزود: اما هندورابي فقط با محوريت گردشگري بومي و طبيعي و رعايت همه جانبه محيط‌زيست آن جواب مي‌دهد، راه دسترسي به هندورابي فقط از طريق حمل ­و­نقل دريايي زيردريايي و تاكسي‌هاي هوايي و پس از رونق آينده آن با تله‌كابين دريايي، منطقه را ديدني و پر مشتري مي‌كند. احداث فرودگاه­هاي رايج و نشست و برخاست هواپيماهاي مسافربري با انديشه بوم‌گردي و اكوتوريستي شدن منطقه منافات دارد. ما نبايد فرصت رفت و برگشت دريايي را از گردشگري هندورابي بگيريم، خود اين فرصت و ديدن موجودات زيردريايي و صرف يك وعده غذايي در دريا، از مزيت­ هاي هندورابي است.  

اعتراض مردم هرمز درباره برداشت معدن خاك سرخ به جايي نرسيد

معاون فرهنگي، اجتماعي و گردشگري دبيرخانه شوراي عالي مناطق آزاد كشور همچنين درباره رسيدگي به وضعيت مردم جزيره هرمز و تعيين تكليف معدن خاك سرخ كه براي ۲۰ سال به اجاره رفته است و از اين اقدام مردم جزيره نه تنها ناراضي هستند بلكه آن را موجب از بين رفتن خاك جزيره مي دانند، توضيح داد: اعتراضات مردم درباره نحوه واگذاري و برداشت بي‌رويه معدن خاك سرخ مسيرهاي قانوني خود را طي كرده و متاسفانه به جايي نرسيده است و در نهايت با دخالت معنوي يكي از نهادهاي ديني- مردمي بابت هر كيلو خاك صادراتي جزيره رقم اندكي به مردم منطقه كمك مي‌شود، متأسفانه يكي از فجايع فرهنگي و اقتصادي كه در دولت‌هاي پيش، اتفاق افتاد و ­اكنون نيز در حال اجراشدن است، فروش و اجازه صدور خاك خام هرمز است، در حالي كه بنا بر اخبار واصله اين خاك در دوبي به چندين برابر قيمت هرمز و در بسته‌بندي‌هاي خوش ريخت يك و دو كيلويي به كشورهاي اروپايي براي استفاده در صنايع آرايشي و... فروخته مي‌شود.

وي افزود: ظاهراً خام ­فروشي بلاي اقتصادي تاريخ ماست كه حتما زمينه‌هاي فرهنگي آن خام‌انديشي است. هرمز بيش از ۳۶ رنگ خاك دارد كه با آموزش نقاشي روي شيشه به بچه‌هاي محلي و استفاده از خاك خام هرمز به جاي رنگ‌هاي شيميايي توسط يك موزه مردمي، قيمت يك شيشه نقاشي شده ۲۰در۱۰ سانتي متر الان حدود ۱۰ هزار تومان است در حالي كه ۳۰ گرم از اين خاك‌هاي رنگي بيشتر در آنها استفاده نمي‌شود.

زم ادامه داد: اگر اين انديشه متعالي وجود داشت كه ما توسعه اقتصادي را برآمده از توسعه انساني و بر بستر دارايي­ها و مزيت­هاي بومي هر منطقه دنبال مي­كرديم، امروز گرفتار اين همه آلاينده­ ها و صنايع كم­ بازده و بيكاري و استضعاف فرهنگي نمي­ شديم.

بايد هرمز را به عنوان جزيره هنر ايران معرفي كنيم

وي درباره اينكه آيا در سياست‌هاي اين دبيرخانه توجه به جزايري مثل هرمز كه با مشكلاتي چون نبود زيرساخت و امكانات و گسترش اعتياد دست و پنچه نرم مي‌كند و يا جزيره‌اي مثل لارك كه با وجود جذابيت‌ها و ظرفيت‌هاي زياد در تصرف يك نهاد امنيتي است، جايگاهي تعريف شده است؟ گفت: اين موضوعات حتما در سياست‌ها تعريف مي‌شود، ولي مناطق آزاد صدها مشكل دارند.

زم ادامه داد: در همين حوزه‌هاي فرهنگي و اجتماعي اگر كاري از دست‌مان برآيد و امكاناتي فراهم شود، حتما آن را انجام مي‌دهيم. ما پيشنهاد داديم تا تعيين تكليف قانوني جزيره هرمز بناست به منطقه آزاد قشم افزوده شود. بايد هرمز را جزيره هنر ايران معرفي كرده و حداقل براي دو سال اين فرصت را فراهم كنيم كه انديشه توليدات هنري و ايجاد بازارهاي هنر در اين منطقه راه‌اندازي شود و آن را از يك اقتصاد سبز و پاك برخوردار كنيم و آن را به الگويي براي تحقق اقتصاد هنر بدون اتكا به بودجه دولتي تبديل كنيم.

معاون فرهنگي، اجتماعي و گردشگري شورايعالي مناطق آزاد تأكيد كرد:‌ با تصويب اين ايده مطمئنم كه صدها هنرمند حاضر به عزيمت، اقامت، اشتغال و راه‌اندازي كارگاه‌هاي هنري در اين منطقه خواهند شد و اين منطقه به يك قطب گردشگري بومي- هنري جهاني تبديل مي شود. خانه‌هاي مردم خونگرم اين جزيره به «كاشانه مهمان» و محل پذيرايي از گردشگران با غذاهاي محلي تبديل خواهد شد. البته كه ما تلاش خود را حتي بيش‌تر از آنچه مورد نظر شماست انجام مي‌دهيم و دنبال سرنخ‌هايي هستيم كه با كمترين امكانات مادي، توسعه فرهنگي اقتصادي بومي را به دست هنرمندان بزرگيي چون دكتر احمد نادعليان­ بسپاريم.

زم ادامه داد: اين هنرمند، خانه‌اي را در جزيره هرمز خريده و به موزه تبديل كرده و حدود پنجاه، شصت خانواده در اين جزيره را با آموزش هنر نقاشي با خاك‌هاي هرمز روي شيشه، صاحب درآمد كرده و ما توانسته ­ايم در اقتصادي­ كردن و حرفه­ اي­ كردن كارش، او را كمك كنيم.

از مديران ۲۲ سال پيش بپرسيد چرا هرمز را تبديل به ترمز كردند!

وي سپس در پاسخ به اين سوال كه اگر دبيرخانه نمي‌تواند وارد اين مناطق شود و سياست‌گذاري كند و آن‌ها را از اين وضعيت خارج كند پس نقش آن در سامان‌دهي چنين مناطقي چيست؟ گفت: اين مناطق ساز و كار حقوقي خود را دارند و دبيرخانه نمي‌تواند وارد اين مناطق شود و هر كاري را كه دلش خواست، انجام دهد.

معاون فرهنگي، اجتماعي و گردشگري شورايعالي مناطق آزاد تصريح كرد: اين مناطق از نظر حقوقي مستقل و مسئوليت آنها با هيأت­ مديره­ هاست و داراي برنامه و بودجه سالانه هستند، البته شما بايد سراغ مديران ۲۲ سال گذشته برويد و از آنها پاسخ بخواهيد كه چرا در اين مناطق اين همه اتفاقات غير فرهنگي، رخ داده است؟ چرا با وجود قلعه پرتغالي‌ها، درياي زيبا، رقص دلفين، ساحل زيبا، ماهي‌هاي هزاران رنگ و نقش، غذاها و لباس‌ها و صنايع دستي محلي، خاك­هاي رنگارنگ و گران­قيمت و مردمان خونگرم و صميمي، جزيره­ اي چون هرمز، بايد مردمانش رنجور­هاي خفته بر گنج باشند و چرا هرمز را تبديل به ترمز كرده‌اند!؟

 


ادامه مطلب
[ ۱۲ تير ۱۳۹۴ ] [ ۰۲:۴۶:۲۰ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

طي حكمي از سوي رئيس فدراسيون ورزش هاي رزمي، اكبر عبدي به عنوان " مشاور و رئيس كميته فرهنگي" اين فدراسيون منصوب شد. به گزارش روابط عمومي فدراسيون ورزش‌هاي رزمي، در حكم صادره از سوي محمود رشيدي رئيس فدراسيون ورزش‌هاي رزمي به اكبر عبدي آمده است: «با عنايت به سوابق و تجارب ارزشمندتان، جنابعالي به موجب اين ابلاغ به عنوان مشاور رئيس و رئيس كميته فرهنگي فدراسيون ورزش‌هاي رزمي به مدت يكسال منصوب مي‌گرديد، اميد است ظل توجهات حضرت بقيه ا... اعظم (عج) و تحت زعامت مقام معظم رهبري (مدظله العالي)، بهره گيري از كليه ظرفيت هاي موجود با اهتمام و برنامه ريزي متناسب در پيشبرد كمي و كيفي امور محوله كما في السابق موفق و منصور باشيد».


ادامه مطلب
[ ۱۲ تير ۱۳۹۴ ] [ ۰۲:۳۹:۰۱ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

علي عطشاني از اكران فيلم سينمايي «نقش نگار» بعد از عيد فطر خبر داد.

علي عطشاني كارگردان سينما  با اشاره به اينكه فيلم سينمايي «نقش نگار» بدون هيچ تغييري اكران مي شود، گفت: در نظر داريم تا اين فيلم سينمايي را بعد از عيد فطر در سينماهاي تهران اكران كنيم.

تاكيد كرد: اين فيلم بدون هيچ حذفي پروانه نمايش گرفته است و اميدوارم بتواند از فروش خوبي برخوردار باشد.

عطشاني با يادآوري اين مطلب كه ناصر ملك مطيعي بازيگر سينماي قبل از انقلاب در اين فيلم بازي مي كند، گفت: متاسفانه ناصر ملك مطيعي مدتي بيمار و در بيمارستان بستري بود، اميدوارم با اكران اين فيلم و استقبالي كه مردم از حضور دوباره ملك مطيعي روي پرده سينما مي كنند، حال اين هنرمند بهتر شود.

در خلاصه داستان اين فيلم آمده است: فرزاد بدون هماهنگي پدرش قصد ازدواج با نگار را دارد. رضايت موقت پدر همه چيز را براي مراسم خواستگاري محيا مي كند اما گذشته نگار همه شرايط را دچار تغيير مي‌كند و...

بهرام رادان، الهه حصاري، آتيلا پسياني، سعيد چنگيزيان، گوهر خيرانديش و ناصر ملك مطيعي در اين فيلم به ايفاي نقش مي‌پردازند. 


ادامه مطلب
[ ۱۲ تير ۱۳۹۴ ] [ ۰۲:۳۶:۳۸ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

مطالب اين سايت حاوي گزارشات، تحليل‌ها، نقدها و اخبار فرهنگي، هنري، اجتماعي و ورزشي مي‌باشد. از نظرات و پيشنهادات مفيد و سازنده و مثمرثمر در اين سايت استقبال خواهد شد.
لینک های مفید


امور اقتصادی | تدبیر اقتصاد
سرگرمی | پزشکی
آفاق | بیست تولز

مترجم وب با 36 زبان زنده دنیا