وب نيوز آرت
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک های مفید

به دليل حرفه و شغلمان  تا زماني كه به نوعي مطرح نشويم ديده نمي‌شويم

 

پرهام نورافزا: پرفروش بودن فيلم‌هاي سينمايي غالبا هم به داستان فيلمنامه و برمي‌گردد و هم به شخص كارگردان و سوپراستارهايي كه نام آنان تضمين كننده گيشه سينماهاست و در آن بازي دارند. اما مخاطبان سينمارو اغلب فيلم‌هاي پرفروش را از اين دو منظر نگاه مي‌كنند و كسي زحمات و تلاش‌هاي بي‌دريغ عوامل فني پشت دوربين را مشاهده نمي‌كند. عواملي كه هريك خود به تنهايي در ارائه كيفيت مطلوب يك فيلم سينمايي و يا سريال‌هاي تلويزيوني دخيل و تأثيرگذار هستند و بدون حضور آنان و عدم هنرنمايي كه در يك اثر سينمايي به خرج مي‌دهند فيلم پرفروشي نخواهيم داشت. فيلم‌هاي پرفروش اكران اين ماه همچون: «گينس»، «نهنگ عنبر»، «رخ ديوانه» و «ايران برگر» بدون حضور و تلاش  عوامل فني پشت دوربين اعم از: چهره‌پرداز، تدوينگر، صدابردار و صداگذار، آهنگساز، طراح صحنه و لباس و... هيچگاه نمي‌توانستند لقب پرفروش‌ترين فيلم‌هاي سينمايي را به خود اختصاص دهند.

موفقيت يك اثر سينمايي بستگي به همه عوامل توليد آن دارد و هنرنمايي و حرفه هريك از اين عوامل از نويسنده و كارگردان گرفته تا طراح صحنه و لباس در ساخت و توليد يك اثر سينمايي پرفروش با هماهنگي يكديگر همانند زنجيري بهم متصل هستند و اگر هركدام از اين حلقه‌هاي زنجير ناهماهنگ با گروه فعاليت كند هيچگاه يك اثر فاخر و يا يك اثر سينمايي پرمخاطب و پرفروش ساخته نخواهد شد.

 بنابراين برآن شديم تا با عوامل فني فيلم‌هاي پرفروشي كه هم‌اكنون روي اكران سينماها هستند در اين باب گپ كوتاهي داشته باشيم.

 

اولويت در پرفروش بودن فيلم‌ها بستگي به قصه و داستان خوب دارد

مهين نويدي، چهره پرداز «ايران برگر»

اولين چيزي كه در فروش يك اثر سينمايي اولويت دارد و مي تواند تأثيرگذار باشد، قصه و داستان خوب آن فيلم است. در ابتداي توليد و در نگاه اول و با خواندن فيلمنامه يك اثر به راحتي مي‌توان فهميد كه با داستان خوبي كه اين فيلمنامه دارد مي‌تواند فيلم پرمخاطب و پرفروشي باشد. به نظر من در درجه اول قصه خوب است و در درجه دوم كارگردان و بازيگر و مابقي عوامل توليد است كه مي تواند در موفقيت و پرفروش بودن يك فيلم تأثيرگذار باشند و هركدام از عوامل فني در جايگاه خود مثل: صدابردار، چهره پرداز، فيلمبردار و... در اين امر دخيل هستند. نا گفته نماند كه اين عوامل فني هم بايد كاربلد بوده و هم نسبت به حرفه و هنري كه قرار است در ارائه يك اثر سينمايي از خود به جاي بگذارد از فهم، دانش، تجربه و آگاهي لازم برخوردار باشد. ما جوانان هنرمند، باتجربه مستعد و با انگيزه‌ در سينما زياد داريم كه بتوانند در حرفه خود و در توليد يك فيلم سينمايي هنرنمايي كنند اما متأسفانه ميدان به آنها داده نمي‌شود كه خود را بتوانند ثابت كنند. تجربه نشان داده كه حضور اين جوانان در كنار حرفه‌اي ها و هنرمندان پيشكسوت در هر صنوفي از سينما زماني كه براي خلق اثر با يكديگر اد قام مي‌شوند به نظر من خروجي كارشان آن طور كه بايد و شايد مطلوب و شايسته نشده است.

متأسفانه هنرمندان پيشكسوت ما در هر صنف اعم از: صدابردار، فيلمبردار، چهره پرداز و... به دليل تجربه و حرفه اي كه دارند و هركدام نيز دستياري هم دركنار خود دارند و اين خود باعث مي‌شود كه دستمزدها بالا برود و برخي از تهيه‌كنندگان هم سعي مي‌كنند ساخت و توليد يك فيلم سينمايي را با هزينه كمتر  به انجام برسانند و در اين سالها ديده شده وقتي كه توليد فيلمي با داشتن قصه خوب و جذاب اما با صرف‌جويي زياد و بي‌رويه در هزينه ها و پرداخت دستمزدهاي ناچيز به عوامل توليد، فيلم خوب و جذابي از آب در نيامده است. در سريال‌هاي تلويزيوني هم بارها ديده‌ايم كه با داشتن قصه‌اي جذاب نتوانسته‌اند مخاطبان خود را مجذوب خود كنند و اين نقصان ناشي از تهيه‌كنندگاني است كه مي خواهند با هزينه كمتر و با پرداخت دستمزدهاي ناچيز به عوامل و دست‌اندركاران آن پروژه، سريالي جذاب براي رسانه ملي بسازند.

وي درخصوص اين كه عضويت هنرمندان در كانون صنوف خانه سينما مي‌تواند براي هنرمندان توجيه اقتصادي داشته باشد و باعث شود كه در كارهاي بيشتري دعوت به كار شوند، معتقد است: عضويت در كانون صنوف خانه سينما نه مي‌تواند به لحاظ مالي براي هنرمندان توجيه اقتصادي داشته باشد و نه برندي براي دعوت به كار شدنشان در پروژه هاي سينمايي. خيلي از دوستان و همكارانمان هستند كه در اين كانون‌ها عضو هستند ولي با توجه به سابقه،حرفه و هنري كه دارند چند سالي است كه بيكار بوده و به لحاظ مالي و معيشتي دچار مشكل شده‌اند. متأسفانه در سينما پارتي بازي و باندبازي به وضوح ديده مي‌شود و فلان كس كه فاميل فلان كارگردان و يا تهيه‌كننده است به واسطه اين رابطه در كارهاي زيادي هم حضور دارد اما از آن سو گريمورها و چهره‌پردازهايي كه اغلب هم خانم هستند و در كار خود حرفه‌اي هم هستند هم‌اكنون بيكارند و بيشتر از آقايان اسفاده مي‌شود و به اعتقاد من اين اجحافي است كه درخصوص اين عزيزان مي‌شود. به عنوان مثال من داراي مدرك درجه يك هنري هستم اما اين مدرك هيچ كمكي به لحاظ مالي و حضورم در كارهاي متعدد نمي‌كند ولي در نهايت از اين خوشحال مي‌شوم كه كاري كه ارائه مي‌دهم ديده مي‌شود و اين براي خود من خيلي ارزشمند است.

مردم از قصه‌هاي شاد و سرگرم كننده استقبال مي كنند

حسن زاهدي، صدابردار «گينس» و «نهنگ عنبر»

فيلم‌هاي پرفروشي كه هم‌اكنون روي اكران هستند كارهاي بسيار سختي بودند و هرچقدر كه شما تلاش كنيد براي رفاه ديدن و شنيدن مخاطبان و از نظر فني مثل صدا و تصوير بتوانيد كيفيت بالا و مطلوبي ارائه دهيد طبيعتا با رضايت بيشتري  مخاطبان را به سوي سينما جذب مي كنيد و از اين منظر عوامل فني(صدابردار، تصويربردار، چهره‌پرداز، طراح صحنه و لباس و...) نقش مهمي مي‌توانند انجام بدهند و ايفا كنند. از منظر ديگر قصه و موضوع داستان اهميت فراواني در فروش يك فيلم دارد و مردم از قصه‌هاي شاد و سرگرم كننده استقبال فراواني مي‌كنند و در اين دو فيلمي كه من كار كردم از اين دو قاعده مستثني نبود. به اعتقاد من حضور هنرمندان توانا در كنار يك پروژه صددرصد مي تواند تأثيرگذار باشد البته نه به نسبت بازيگران. بالاخره تأثيرات ايفاي نقش يك بازيگر در هر فيلم نشان داده مي شود اما تأثيرات حرفه ما كه عوامل پشت دوربين هستيم ممكن است در دراز مدت ديده شود، نه در يك يا دو فيلم. چرا كه به دليل حرفه و شغلمان  تا زماني كه به نوعي مطرح نشويم ديده نمي‌شويم.

همه عوامل توليد يك اثر از بازيگر گرفته تا طراح صحنه و لباس به مانند زنجيري به هم متصل هستيم و هنرنمايي هر يك از عوامل در گرو هنرنمايي ديگري است و در مجموع اين هنرنمايي‌ها با هماهنگي همديگر و يكپارچه شدن خروجي‌اش مي‌شود همين فيلم‌هاي پرفروشي كه روي اكران سينماها هستند. بازيگر بازي خودش را ارائه مي دهد و عوامل فني پشت دوربين هم به آن رنگ و لعاب داده و پرداختش مي‌كند براي ارائه يك كار با كيفيت و شايسته براي مخاطبان خود و در اين مجموعه به هم پيوسته و زنجيروار كسي نمي تواند تك‌رو باشد.

متأسفانه عدم امنيت شغلي باعث كم كاري برخي از هم صنفان و ديگر دوستان هنرمند ما شده است. از طرفي هم برخي از تهيه‌كنندگان سينما با استفاده از ناكاربلدها و كساني كه به تازگي وارد اين حرفه شده‌اند و فقط به واسطه رايزني‌هايي كه بين اهالي سينما وجود دارد و با ارتباط فاميلي كه با فلان كارگردان و تهيه‌كننده و... دارند با پرداخت دستمزد كمتر و براي كمتر هزينه كردن توليد يك فيلم از آنان استفاده مي كنند و اين خود باعث مي شود كه از هنرمندان باسابقه و حرفه‌اي در توليد فيلم‌ها كمتر استفاده كنند و همه اين دلايل عدم امنيت شغلي و كم كاري هنرمندان و در نهايت عدم تأمين مالي مشكلات مالي را براي آنان فراهم مي‌سازد.     

عوايد حاصل از اكران فيلم‌هاي پرفروش فقط به نفع بازيگران است. اگر فيلمي در مدت اكران عمومي خود پرفروش باشد از طرفي هم باعث بالا رفتن دستمزد بازيگران مي‌شود و هم باعث تعدد و سفارش بازي آنان در كارهاي ديگر كارگردانان مي شود. هيچ يك از اين دستاوردها براي ما كه پشت دوربين كار و تلاش مي‌كنيم شامل حال ما نمي‌شود. چه فيلم فروش كند و چه نكند ما همان دستمزد را مي‌گيريم و ريالي هم به آن اضافه نمي‌شود. سفارش كار هم به همان شكل سليقه‌اي و سفارشي – ارتباطي است و به نوع تلاش و هنري كه با تمام وجود در ساخت يك كار به خرج مي‌دهيد ارتباطي پيدا نمي كند.        

متأسفانه برخي سوءتفاهمات باعث كم كاري ما پيشكسوتان و قديمي‌ها شده و آن اين است كه اگر من صدابردار باتجربه آن هم با سابقه‌اي كه در اين سالها براي خود كسب كرده ام اعلام مي كنم كه دستمزد من فلان مبلغ است همه آن مبالغ تنها براي من نيست. بخشي از آن صرف استهلاك دستگاه‌هايي است كه در پروژه‌هاي سينمايي همراه خود سركار مي‌برم و بخشي ديگر دستمزدي است كه به دستيار خود پرداخت مي كنم و تنها بخشي از آن شامل حال من مي‌شود.

موجي وارد سينما شده كه فيلم ها را ارزان تر بسازند

مرتضي غفوري، فيلمبردار « ايران برگر» و « گينس»

عوامل پشت دوربين و صحنه خيلي نمي توانند در فروش فيلم ها تأثيرگذار باشند حتي خيلي از كساني كه فيلم را مي‌بينند نه ما را مي‌بينند و نه مي‌شناسند اساسا با كارهاي ما هم آشنا نيستند. براي همين ما كه در پشت دوربين فعاليت مي‌كينم ديده نمي‌شويم مگر آن كه به نوعي يا در مراسمي مطرح شويم. آن وقت است ديده مي شويم. فقط ما مي توانيم تكميل كننده آن اثري كه ساخته شده  باشيم.

در حال حاضر موجي وارد سينما شده كه البته همه رشته‌ها را هم شامل مي‌شود و آن اين است كه تهيه كننده ها به دنبال اين هستند كه فيلم ها را با ارزان ترين قيمت بسازند براي همين در ساخت و توليد يك اثر سينمايي به دنبال عوامل فني مي گردند كه دستمزد كمتري بگيرند. به همين دليل بيشتر هنرمندان باسابقه و پيشكسوتان ما در حال حاضر بيكار هستند و متأسفانه به دليل عدم نقدينگي معيشت روزمره خود را به سختي مي گذرانند و عضويت در كانون صنوف خانه سينما هم كمكي به اين قضيه نمي كند چرا كه نه حقوقي به آنان پرداخت مي‌شود و نه بيمه درست درماني دارند كه در آينده از مزاياي بازنشستگي‌اش استفاده كنند و نه اين كه اين كانون براي كار در يك پروژه به او سفارش كار دهد. 

اكران فيلم هاي پرفروش تنها آن هم دو جانبه به نفع بازيگران تمام مي‌شود. به اين واسطه آنها هم دستمزدهاي خود را بالا مي برند و هم براي بازي در كارهاي كوناگون براي تضمين گيشه ها به ْآنان سفارش كار مي‌دهند. عوامل فني پشت دوربين از پرفروش بودن فيلم‌ها كوچك‌ترين بهره اي نمي‌برند. به قول معروف «نه برايشان آب مي شود و نه برايشان نان». پرفروش شدن فيلم‌هايي كه آنان در آن پروژه كار كرده‌اند نه تأثيري در دستمزد آنها پيدا مي‌كند و نه باعث سفارش كارهاي متعدد براي آنان مي‌شود. تنها فقط براي آنان برندي مي‌شود براي فعاليت در كارهاي ديگر.

بازيگر به تنهايي نمي‌تواند عامل فروش زياد يك فيلم باشد

مهري شيرازي، طراح چهره‌پرداز «ايران برگر»

اولويت فيلم‌هاي پرفروش داشتن قصه‌اي خوب و پروپا قرص است و در وهله بعد بازيگر و كارگردان و ساير عوامل دست‌اندركار قرار دارند. فيلمنامه خوب و حرفه اي با داشتن عوامل فني و توليد حرفه‌اي مي‌تواند كاري پرفروش و پرمخاطب را به ارمغان بياورد. به نظر من بازيگر به تنهايي نمي‌تواند عامل فروش زياد يك فيلم سينمايي باشد چرا كه اگر فيلمنامه خوب باشد ولي عوامل فني پشت صحنه آن حرفه‌اي و كار بلد نباشند قطعا نمي‌توان كاري پرفروش و در خور شأني توليد كرد. هرچقدر كه بازيگر در كارش توانا باشد و هركدام از عوامل فني پشت دوربين نتواند به درستي كار و هنر آن بازيگر را به تصوير بكشد و به مخاطب خود القا كند از آن فيلم استقبالي صورت نخواهد گرفت.

پس بنابراين همه عوامل توليد يك اثر مانند مجموعه‌اي بهم پيوسته بايد بهم متصل باشند و در واقع در ساخت و توليد يك اثر سينمايي مكمل همديگر باشند. بازيگر، كارگردان، نويسنده، صدابردار، صداگذار، فيلمبردار، تدوينگر، طراح صحنه و لباس، آهنگساز موسيقي متن و... هر كدام در رشته خود بايد داراي آگاهي، بينش، دانايي،فهم و درك واحدي براي ساخت يك اثر داشته باشند تا با هماهنگي منسجم بتوانند اثري فاخر و پر فروشي را براي مخاطبان سينما توليد كنند.

در سينماي ما هميشه عوامل فني پشت دوربين مظلوم واقع شده‌اند. اگر از يك فيلم استقبالي صورت بگيرد و به عنوان فيلم پرفروش سال هم لقب بگيرد چيزي عايد عوامل زحمتكش پشت دوربين نمي‌شود، نه دستمزد آن ها در كارهاي بعدي افزايش مي‌يابد و نه باعث دعوت به كارشان در فيلم هاي متعدد مي گردد. اما به نوعي براي آن‌ها برند كاري در كارنامه هنري‌شان محسوب مي‌شود كه مثلا فلان كس فيلمبردار يا چهره‌پرداز فلان فيلم پرفروش سال است و ممكن است اين قضيه در دراز مدت هم باعث افزايش دستمزدشان شود اما نه بلافاصله.

متأسفانه معضلي كه در سينماي ما وجود دارد اين است كه برخي از كارگردانان و تهيه كننده‌گان سينماي ما همه هم و غم‌شان اين است كه چگونه فيلمي بسازند كه برايشان ارزان‌تر و كم هزينه‌تر تمام شود و اصلا هم برايشان مهم نيست كه عوامل فني پشت صحنه كارشان آدم‌هاي باتجربه و با سابقه باشند همين كه ساخت فيلم با هزينه كمتر ارزان‌تر تمام شود برايشان كافي است. تنها كارگردانان حرفه‌اي دغدغه اين را دارند كه در توليد و ساخت يك اثر شاخص از عوامل فني حرفه‌اي و با تجربه بهره‌گيرند.

سوپراستارها هم ديگر عامل فروش فيلم‌ها نيستند

فرشاد محمدي، فيلمبردار «نهنگ عنبر» و «گينس»

كار عوامل فني پشت دوربين به طور مستقيم خيلي نمي‌تواند در پرفروش بودن فيلم ها تأثيرگذار باشد. علتش هم اين است كه از يك سو قصه و موضوع خوب در فيلمنامه و از سوي ديگر حضور بازيگران و تا حدي اسم كارگردان مي‌تواند در پر فروش بودن يك فيلم تأثير بسزايي داشته باشد و حضور مابقي عوامل پشت دوربين آنچنان كه بايد نمي‌توانند در فروش يك فيلم تأثيرگذار باشند. به عنوان مثال براي ما كه مشغول كار در پروژه‌اي هستيم خيلي فرقي نمي كند كه اين فيلم در آينده پرفروش باشد يا نباشد، در واقع سعي مي كنيم كارمان را به بهترين شكل ممكن انجام دهيم. اين كه فيلم پرفروش بشود يا نشود به تهيه‌كننده و مدير پخش فيلم و بازار بر مي گردد و عوامل فني تأثيري در فروش آنها ندارد. جز اين كه عوامل فني آدم‌هاي حرفه‌اي باشند و كارشان را هم حرفه‌اي و به نحو احسن انجام بدهند طبيعتا آن فيلم از نظر تكنيكي ممكن است سر و شكل بهتري پيدا بكند.

پيشتر در همه جاي دنيا و حتي در سينماهاي تكنيكي هاليود هم پرفروش شدن يك فيلم را مديون بازيگر و كارگردان آن اثر مي دانستند اما در حال حاضر به غير از دو، سه بازيگر كه اسمشان باعث فروش فيلم مي‌شوند سوپراستارها هم ديگر عامل فروش فيلم‌ها نيستند و قصه خوب و پرمحتواي يك اثر در سينماي كنوني ما عامل پرفروش شدن فيلم ها محسوب مي‌شوند.

از منظر ديگر بخواهيم نگاه بكنيم مي‌بينيم كه پيشتر خيلي از فيلم هاي پرفروش بوده اند كه عوامل فني درجه چندم داشتند پس بنابراين خيلي پرفروش شدن فيلم‌ها ربطي به عوامل فني پشت دوربين ندارد‌. وجود قصه كمدي و شاد در فيلمنامه ها كه در حال حاضر مردم ما بيشترين گرايش را به اين نوع ژانر سينمايي دارند باعث موفقيت و پرفروش شدن صد در صد يك اثر سينمايي دارد.  

هيچ چيزي اعم از پرفروش بودن و يا كم فروش بودن يك اثر و همچنين وجود مسائل هسته اي هم روي دستمزد ما تأثيري ندارد. عضويت در كانون صنوف خانه سينما خيلي تأثيري بر روند اقتصادي هنرمنداني كه در حال حاضر بيكار هستند ندارد. هستند آدم‌هايي كه عضو هيچ كانوني نيستند اما در سينما پركارند و از طرف ديگر هستند عزيزاني كه عضو كانون صنوف خانه سينما هستند اما سالهاست كه بيكارند هستند. 


ادامه مطلب
[ ۳۱ تير ۱۳۹۴ ] [ ۰۲:۰۴:۱۳ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

رحمت اميني: در حال توليد نمايش‌هاي اقتباسي هستيم

 

نشست رسانه‌اي نمايش‌هاي رپرتوار «ماه تئاتر استان‌ها» سه شنبه 30 تيرماه در حوزه هنري برگزار شد.

رحمت اميني مدير مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري با بيان اين كه هفت گروه‌ از تئاتر مراكز استاني حوزه هنري طي يك ماه در حوزه هنري اجرا خواهند داشت، اظهار كرد: در طول 3 سال و اندي كه مديريت مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري را بر عهده داشتم، به طور موردي از گروه‌هاي نمايشي استان‌هاي مختلف دعوت كرديم تا در حوزه هنري اجراي عموي داشته باشند، اما اين كه در زمان مشخصي گروه‌هاي متعدد بتوانند در تهران اجرا داشته باشند، براي نخستين بار است كه در حوزه هنري اتفاق مي‌افتد.

وي ادامه داد: با اعتقاد بر اين كه جشنواره سوره ماه، جشنواره‌اي توليد محور است و نمايش‌هايي كه براي جشنواره توليد مي‌شود، در واقع براي اجراي عمومي است، تصميم گرفتيم تا آثار برگزيده و با كيفيت اين جشنواره را براي اجراي عمومي در رپرتوار «ماه تئاتر استان‌ها» انتخاب كنيم.

اميني خاطرنشان كرد: دليل انتخاب عنوان «ماه تئاتر استان‌ها» براي نمايش‌هاي رپرتوار اين است كه خروجي اين نمايش‌ها، خروجي جشنواره سوره ماه است و همچنين قرار است كه در طول يك ماه به روي صحنه بروند. بنا داريم تا در سال‌هاي آينده نيز اين روند را تثبيت كنيم و ادامه بدهيم.

وي با تاكيد بر اين كه حوزه هنري يكي از نهادهايي است كه وظيفه حمايت از فرهنگ و هنر كشور را بر عهده دارد، اظهار كرد: حوزه هنري سال 94 را سالي قرار داده است كه از هنر و ادبيات استان‌ها نيز حمايت بيشتري كند و مركز هنرهاي نمايشي پيشگام متجلي شدن اين هدف است.

مدير مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري همچنين گفت: اگر نمايش‌هاي استان‌ها درصد قابل قبولي از موفقيت را در اجراي عموم كسب كنند، از آن‌ها حمايت خواهيم كرد و كمك هزينه و تبليغات اثرشان را بر عهده خواهيم گرفت. همچنين در اجراهاي «ماه تئاتر استان‌ها» از مسوولان همچون نمايندگان استان‌ها در مجلس شوراي اسلامي و يا استانداران و ... دعوت خواهيم كرد تا از نزديك با فعاليت هاي هنري استان مربوطه آشنا شوند و توجه بيشتري به اين موضوع داشته باشند.

اميني با بيان اين كه از گروه هاي تئاتري كه هماهنگ با معيارهاي مركز نمايشي حوزه هنري اثري خلق كنند، حمايت مي‌شود، عنوان كرد: در سال 94 تا به حال افرادي همچون احمد ساعتچيان، مريم معترف، داود فتحلي بيگي و اميد بنكدار پيشنهاد توليد اثر در حوزه هنري را داده‌اند و در نظر داريم تا در جشنواره تئاتر سوره اه امسال بخش ميهمان داشته باشيم و در آن بخش اين عزيزان آثارشان را به روي صحنه ببرند و پس از آن نيز در حوزه هنري اجراي عمومي داشته باشند.

وي با اشاره به ديگر برنامه‌هاي مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري، گفت: كارگروه اقتباس از آثار ادبي انقلاب اسلامي، دفاع مقدس با حضور كارشناسان همچون سعيد اسدي، شهرام كرمي، مهرداد راياني‌مخصوص، سيد جواد روشن و خورشيد‌باختري تشكيل شده است و تا پايان امسال اميدواريم به توليد چند نمايشنامه در حوزه دفاع مقدس و انقلاب برسيم. البته در رابطه با شخصيت‌هاي بزرگ تاريخي كشورمان همچون ابوريحان بيروني در حال پژوهش و نگارش نمايشنامه هستيم و در كنار آن به وقايع تاريخ معاصر همچون واقعه طبس و يا شخصيت‌هاي انقلاب اسلامي مي‌پردازيم.

وي افزود: امسال همچنين سوگ‌نامه‌ها و سوگ‌چامه‌ها را داريم كه در ايام ماه محرم برگزار مي‌شود.

در ادامه اين مراسم توحيد معصومي با اشاره به برگزاري نمايش رپرتوار «ماه تئاتر استان‌ها» گفت: ملاك انتخاب آثار براي اجرا در اين مدت زمان، موفقيت در جشنواره هاي مناطق و سراسري بود. 4 نمايش از اين آثار در جشنواره تئاتر سوره ماه در بخش‌هاي مختلف برگزيده بوده‌اند و به جشنواره تئاتر فجر راه پيدا كرده‌اند و 3 نمايش ديگر نيز مورد استقبال و تحسين مخاطبان قرار گرفته‌اند.

وي همچنين گفت: براي 5 شب اجراي هر كدام از اين نمايش ها كه از دوشنبه تا جمعه هر هفته خواهد بود، مبلغ 5 ميليون تومان كمك هزينه به گروه تعلق مي گيرد. ضمن اين كه هزينه اسكان و تبليغات گروه‌ها نيز بر عهده مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري است.


ادامه مطلب
[ ۳۱ تير ۱۳۹۴ ] [ ۰۲:۰۱:۰۵ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

شيخ‌طادي:

منتقدان به سياست‌هاي فرهنگي حوزه هنري، جوهره ذاتي حوزه را نمي‌شناسند

پرويز شيخ‌طادي، كارگردان سينما، معتقداستك جوهره حوزه هنري پيش‌بردن فرهنگ انقلاب اسلامي است و فكر مي‌كنم منتقداني كه به رويكرد حوزه هنري در توليد و اكران آثار سينمايي انتقاد دارند، احتمالا ذات و ماهيت حوزه هنري انقلاب اسلامي را نمي‌شناسند.

شيخ‌طادي كارگردان سينما در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه خبري حوزه هنري گفت: حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي از بدو پيدايش در زمينه هنر انقلاب اسلامي كارش را آغاز كرد و امروز هم نهادي براي رشد و تقويت هنر ارزش‌مدار شده است؛ همان‌طور كه نهادهاي ديگري براي حمايت از انواع هنرها در هر جا وجود دارند.

وي توضيح داد: بنابراين مي‌توان گفت حوزه هنري در زمينه سياست‌هاي توليد آثار و اكران سياست كاملا درستي دارد و من آن را مي‌پسندم؛ البته ممكن است در زمينه ميزان توليد آثار و انتخاب سوژه‌ها براي ساخت آثار سينمايي به آن انتقادهايي وارد باشد، اما جوهره حوزه هنري پيش‌بردن فرهنگ انقلاب اسلامي است و فكر مي‌كنم منتقداني كه به رويكرد حوزه هنري در توليد و اكران آثار سينمايي انتقاد دارند، احتمالا ذات و ماهيت حوزه هنري انقلاب اسلامي را نمي‌شناسند، من به آن‌ها توصيه مي‌كنم اين مهم را مد نظر قرار دهند.

شيخ‌طادي با طرح اين سوال كه چرا بايد برخي به حوزه به خاطر تاكيدش بر ارزش‌هاي ديني و انقلابي انتقاد ‌كنند؟ گفت: اتفاقا اگر انتقادي به حوزه وارد باشد اين است كه چرا در زمينه كار براي هنر ديني و انقلابي كم تلاش كرده است. بايد از حوزه پرسيد كه چرا مثلا در زمينه مقابله با جنگ نرم دشمن كم‌كاري‌هايي صورت گرفته است و آثار اندكي توليد شده است. به نظر من اين انتقادها را بايد به حوزه هنري مطرح كرد، نه اينكه چرا در اين زمينه فعاليت دارد!

شيخ‌طادي تصريح كرد: مثلا اينكه بگوييم چرا حوزه هنري در زمينه اكران نمي‌خواهد به آثاري كه در راستاي اهدافش نيست اكران بدهد، حرف بي‌معنايي است. به نظر من در زمينه حمايت از آثار ارزشي و انقلابي كاملا حق با حوزه هنري است. من سياست و راهبرد حوزه هنري در زمينه اكران را مي‌پسندم؛ هرچند شايد در خصوص كم‌كاري براي اجرايي شدن كامل انديشه‌هاي مقام معظم رهبري، نقدهايي هم به حوزه داشته باشم.

به گفته اين كارگردان انديشه و رويكرد حوزه هنري در زمينه حمايت از آثار ارزشي و انقلابي كاملا عادلانه است؛ زيرا مثلا ممكن است حدود يك سوم امكانات سينمايي در كشور متعلق به حوزه هنري باشد و دو سوم سينما آن هم به ديگر ارگان‌ها تعلق داشته باشد؛ اين غيرعادلانه نيست كه حدود يك سوم سينماهاي كشور براي جريان هنري و فرهنگي‌اي باشد كه مي‌خواهد آرمان‌ها و ارزش‌هاي انقلاب اسلامي و جمهوري اسلامي را پيش ببرد.


ادامه مطلب
[ ۳۱ تير ۱۳۹۴ ] [ ۰۱:۵۸:۵۴ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

پرهام نورافزا:

 پنجمين روز از سي و ششمين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر با اكران فيلم «مغزهاي كوچك زنگ زده» به كارگرداني «هومن سيدي» در پرديس سينمايي ملت موسوم به كاخ رسانه‌ها آغاز شد.

پنجمين روز از سي و ششمين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر با اكران فيلم «مغزهاي كوچك زنگ زده" به كارگرداني «هومن سيدي» در پرديس سينمايي ملت موسوم به كاخ رسانه‌ها آغاز شد.

اين فيلم يكي از پرمخاطب‌ترين فيلم‌هاي اين دوره از جشنواره بود. اكران «مغزهاي كوچك زنگ زده» باعث شد پيش از اكران صف بلندي از خبرنگاران و عكاسان پشت درب سالن نمايش فيلم تشكيل شود.

نشست خبري فيلم «مغزهاي كوچك زنگ زده»يكي از پر حاشيه‌ترين نشست‌هاي اين دوره از جشنواره فيلم فجر بود تا آنجا كه هومن سيدي در اعتراض به مشكلات به وجود آمده اين نشست را متوقف كرد.

توقف نشست فيلم «مغزهاي كوچك زنگ زده»به علت سوال يكي از خبرنگاران از هومن سيدي و ايجاد جو متنشج در سالن نشست شكل گرفت و باعث شد هومن سيدي با يكي از خبرنگاران به مشاجره لفظي بپردازد.
از ديگر حاشيه‌هاي مهم روز پنجم جشنواره فيلم فجر ه حضور علي نصيريان بازيگر پيشكسوت سينماي ايران در پرديس سينمايي بود.
وي براي فيلم «امپراطور جهنم» به كارگرداني پرويز شيخ طادي در جشنواره حاضر شده بود و حضورش در نشست خبري فيلم باعث ايجاد جوي پرهيجان ميان خبرنگاران شده بود.

فيلم سينمايي «عرق سرد» به كارگرداني سهيل بيرقي آخرين فيلمي بود كه در روز پنجم جشنواره اكران شد. از حاشيه‌هاي نشست خبري فيلم «عرق سرد» مي‌توان به مشكلات عمده در صداي سالن نشست اشاره كرد به نحوي كه اين مشكلات باعث شد چندين بار گفت‌وگو ميان هنرمندان و خبرنگاران متوقف شود.

جشنواره فيلم فجر تاكنون به نيمه راه خود رسيده و از ميان آثار اكران شده در پرديس سينمايي ملت فيلم‌هايي همچون «مغزهاي كوچك زنگ زده»، «لاتاري» و «به وقت شام» مورد استقبال اهالي رسانه و منتقدان قرار گرفتند.

 


ادامه مطلب
[ ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۰۶:۰۵:۳۶ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

پرهام نورافزا:

كامبوزيا پرتوي كارگردان فيلم سينمايي «كاميون» در نخستين نشست «دو قدم تا سيمرغ» گفت: اميدوارم با وجود فيلم‌هاي ساده‌پسندانه‌اي كه مدت‌هاست سينما را درگير خود كرده است، «كاميون» بتواند سليقه تماشاگران را تغيير دهد. 

اصلاني ادامه داد: قصه «كاميون» خيالي نيست و هايپررئال نوشته شده است. به جزئيات توجه دارد و چالش‌هاي خاصي را براي من به‌عنوان فيلمبردار ايجاد مي‌كرد. از نور مصنوعي اصلا استفاده نشده و تلاش شده از نظر بصري جلوه رئال كار بارز باشد. 
پرتوي در پاسخ به اينكه اگر يك سيمرغ قرار باشد به اين فيلم داده شود، كدام بخش شايستگي بيشتري براي دريافت آن خواهد داشت، بيان كرد: اگر چهار سيمرغ باشد بهتر است و آن را به همه مي‌دهم(با خنده). به نظرم سعيد آقاخاني و طراح صحنه خود سيمرغ مي‌گيرند و يك سيمرغ را به النا مي‌دهم تا شروع خوبي در سينما داشته باشد. 
ابراهيم داروغه زاده دبير سي و ششمين جشنواره فيلم فجر نيز كه در اين نشست حضور داشت، عنوان كرد: دوست دارم فيلم‌ها در نشست‌هاي «دو قدم تا سيمرغ» بيشتر برجسته باشند. منتقدان و رسانه‌ها بيشتر به فيلم‌ها بپردازند و كمتر به حواشي كه در جشنواره‌هاي دنيا به آنها معمولا توجهي نمي‌شود، بپردازند. 
وي درباره حاشيه‌هاي جشنواره افزود: من از حاشيه استقبال مي‌كنم و آن را جزئي از كار رسانه‌اي مي‌دانم. به شرط آن كه در خدمت سينما و رسانه باشد. 
دبير جشنواره فيلم فجر درباره تغيير سينماي رسانه از برج ميلاد به پرديس ملت عنوان كرد: نمي‌دانيم اين تغيير روند را بهتر مي‌كند يا نه. اما اگر سالن رسانه‌ها يك سالن مجزا و باكيفيت باشد، خوب است. پرديس ملت كيفيت خوبي براي نمايش فيلم‌ها دارد. برج ميلاد نيز فضاي مناسبي داشت اما انحصار رسانه‌اي نداشت. اميدواريم اين تغيير تجربه خوبي باشد. 
وي ادامه داد: از رسانه‌ها به‌ويژه رسانه‌هاي اينترنتي كه فضاي جديدي در خبررساني ايجاد كرده‌اند، بايد تشكر كنم. 
عزت الله عليزاده معاون اجرايي و مسعود نجفي مدير روابط‌عمومي سي و ششمين جشنواره فيلم فجر نيز ميهمان اين نشست رسانه‌اي بودند. 
منصور ضابطيان اجراي اين برنامه را برعهده دارد. 
برنامه «دو قدم تا سيمرغ» به همت فيلم نت با هدف معرفي فيلم‌هاي بخش مسابقه سينماي ايران سي و ششمين جشنواره فيلم فجر 4 تا 9 بهمن ماه در پرديس ملت برگزار مي‌شود. 


ادامه مطلب
[ ۶ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۰۴:۱۲:۳۴ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

 

پرهام نورافزا 

داستان چيست؟

 بلافاصله در دو دقيقه اول سريال، با روايتي از يك خيانت روبرو مي شويم. اين تم، در دل داستاني موازي از سه دوست روايت مي شود. رضا، سهيل و پيمان، سه دوست هستند كه به نوعي نسبت فاميلي نيز دارند و غير از آن، در يك شركت مجلل اما ظاهرا نه چندان موفق تبليغاتي نيز، شريك و همكار هستند. زندگي اين سه دوست، تفاوت ها و جذابيت هايي دارد كه قرار است، دستمايه داستان سريال باشند.

رضا، پسر يك حاجي بازاري متنفذ سياسي است كه تضاد هاي شخصيتي فراواني با پدر دارد. تعقيب دخترك زيباي داستان نيز، به دستور مادر و به منظور كشف ماجرايي پنهاني از پدر است. همسر او نيز، در مقايسه با ديگر شخصيت هاي زن داستان، سنتي تر و اندكي مذهبي تر است. سر و شكل زندگي شان نيز ساده تر و به زندگي قشر متوسط جامعه نزديكتر است. زني مرموز، جوان و زيبا، مخفيانه پا به زندگي اين خانواده گذاشته و اتفاقات بعدي را رقم زده است.

سهيل، نماينده قشر بسيار مرفه جامعه است. سبك زندگي آنها بسيار مدرن و جذاب و مرفه است. آپارتماني بسيار لوكس، شغل هاي پر درآمد و سبك زندگي غربي از جمله جذابيت هايي است كه براي زندگي اين زوج با بازي محمد رضا گلزار و ساره بيات، تعريف شده است. چالش زندگي آنها، روابط بسيار سرد زناشويي است كه همچنان طي دو قسمت، دليل و زمينه آن، مشخص نيست.

پيمان، شخصيت ياغي داستان محسوب مي گردد. او برادر ريحانه، زن سنتي داستان است؛ اما زندگي خود را كاملا از چهارچوب معيارهاي مورد پسند اجتماع دور كرده است. خلاف هاي زير پوست شهر، فرار از زندگي متعهدانه و مخفي كاري هاي متعدد، حتي سبك حرف زدن و لباس پوشيدن غربي ولي سنت گريز او، مايه نوعي ديگر از جذابيت هاي داستان است.

اين سه شخصيت اصلي در انتهاي قسمت دوم، با ورود گيسو، از پشت پرده مخفي داستان به شركت تبيلغاتي، همگي به هم متصل مي شوند. با اين ورود از اين ببعد قرار است نوع چالش ها تغيير كند و مهيج تر باشد.

 

با چه نوع سريالي روبرو هستيم؟

 مديوم شبكه نمايش خانگي كه چند سالي بيش نيست به يكي از راه‌هاي عرضه توليدات نمايشي بدل شده، تفاوت‌هاي آشكاري با مديوم تلويزيون دارد. تفاوت‌هايي كه هم شامل مزاياست هم معايبي دارد. آزادي‌هايي كه در اجرا براي شبكه نمايش خانگي وجود دارد، در تلويزيون نيست و تضمين بازگشت سرمايه كه در تلويزيون هست، در شبكه نمايش خانگي به اين سادگي‌ها به دست نمي‌آيد.

همين تفاوت‌ها، دست‌اندركاران سريال‌هايي براي شبكه نمايش خانگي را ناگزير مي‌سازد تا استانداردهاي جلب مخاطب را به‌خوبي فراگيرند و رعايت كنند. برخي از اين استانداردها، حاصل خلاقيت و جسارت است و برخي فرمول‌هاي جواب داده پيشين را بكار مي‌گيرد.

در سريال «عاشقانه» چيزي كه بيش و پيش از هر فاكتوري به چشم مي‌آيد، گردآوري عمده معيارهاي آزموده و موفق پيشين است. ستاره‌هايي در اين سريال گرد هم آمده‌اند كه شايد بودن حتي يكي از آن‌ها نيز، اقبال مخاطب را لااقل در ابتداي كار به همراه بياورد. مهناز افشار، محمدرضا گلزار، فرزاد فرزين و ساره بيات و... هركدام خود بخشي از مخاطبانن خاص خود را به تماشاي حداقل يكي دو قسمت ابتدايي اين سريال ترغيب مي‌كنند. كنار هم چيدن اين ستارگان، به‌نوبهه خود حكايت از تيزهوشي عوامل اين سريال در بهره بردن حداكثري از فرمول‌هاي جذب مخاطب است. چراكه هركدام از اين هنرپيشگان طيف علاقه‌منداني مخصوص به خود دارند. افرادي كه ستاره‌اي مانند محمدرضا گلزار ستاره محبوبب آن‌هاست، شايد همپوشاني چنداني با طيف علاقه‌مندان به بازي ساره بيات نداشته باشند. با اين چيدمان، تقريباً از هرر  نوع سليقه‌اي، مخاطب، ستاره موردعلاقه خود را در اين سريال خواهد يافت.

معيار بعدي جذب مخاطب، آنچه در نگاه اول به چشم او چشم‌نواز بيايد، دكور و نوع طراحي صحنه و لباس سريال است. ثروت و رفاه فراواني كه در تك‌به‌تك فريم‌ها موج مي‌زند، شايد براي آن دسته از مخاطباني كه دسترسي به اين نوع و سبك زندگي ندارند، مايه حسرت و رنجش تلقي شود، اما به‌هرحال بسياري را نيز جذب مي‌كند. بسياري ترجيح مي دهند اين رفاه و اين فاصله نجومي بين سبك هاي زندگي قشر هاي مختلف را در برابر چشمان بسياري از اقشار فرودست و محروم، جلوه گر نكنند؛ اما ديدن رفاه و تجملي كه شايد در زندگي عادي خويش هرگز بدان دست نيابند، براي عده زيادي شايد خوشايند باشد. طراحي لباس‌ها بشدت رنگارنگ، جذاب، مدرن و مانند لباس‌هاي مانكن‌هاي روي صحنه‌هاي شوي لباس، انجام پذيرفته است. خانه ها نوساز، بزرگ و مدرن هستند. خانه هايي انباشته از شيك ترين و گران ترين مبلمان و لوازم منزل در دل دكوراسيون هاي داخلي خاص و مينيمال. مظاهري كه شايد از ديد سازندگان باعث جذاب‌تر شدن اثرشان شده باشد،‌ اما در عمل آن‌قدر دور از زندگي مخاطبان است كه در نهايت موجب دور شدن بيننده از شخصيت‌ها و عدم همذات پنداري با آن‌ها شود.

در دل همين دكور صحنه و لباس، نكته ديگري نيز نهفته است كه از ديگر ويژگي‌هاي اين قبيل آثار به‌حساب مي‌آيد و آن سبك زندگي است. سبك زندگي كه در اين سريال براي شخصيت‌ها طراحي و بكار گرفته‌شده است، بشدت غربي، مدرن، به دور از فرهنگي ايراني و شامل تجملات فراوان و مظاهر نمادين است. اين سبك زندگي، يا به‌صورت نماد و تصوير، در سريال نشان داده‌شده؛ مانند كراوات، لباس فرم خاص زنان كارمند، ويولن، ماشين و پيست رالي و سگ خانگي و... يا اينكه حتي در قالب كلمات به آن اشاره شده است. آنجا كه پگاه، همسر سهيل، اشاره به سفر آمريكاي مادرش، برج زعفرانيه متعلق به مادر، خواهري كه براثر افتادن از اسب، آسيب داده و همسري «خارجي» دارد و ميهماناني كه «وجترين» هستند. همين مسئله نيز شايد عامل ديگري باشد در دور شدن هرچه بيشتر مخاطب ايراني از فضاي شخصيت‌ها و داستان. داستاني كه گويا در ايران اتفاق مي‌افتد اما تقريبا هيچ ربطي به سبك زندگي و فرهنگ ايرانيان ندارد!

 

عوامل سريال

گرد هم آوري اين ستاره‌ها، نياز به تيمي آزموده دارد كه برخي يا تمام اين عوامل جذابيت را پيش‌ از اين آزموده باشد. منوچهر هادي كارگردان اين سريال، سابقه ساخت پنج فيلم سينمايي را در كارنامه دارد از جمله فيلمي كه نگاه مشخصي به گيشه داشت: «من سالوادور نيستم».

تهيه‌كننده اين كار، مهدي گلستانه نيز تهيه‌كننده و كارگردان جواني است كه با فضاي آثار سينمايي و نمايشي و روش‌هاي جذب مخاطب، آشنايي خوبي دارد و در كنار كارگردان با عواملي كه اطمينان به بازگشت سرمايه را براي اين اثرر تأمين مي‌كنند، توانسته اين اثر را به‌ عنوان موردي خوب براي سرمايه‌گذاري انتخاب كند.

فيلم‌نامه‌نويس‌هاي اين سريال نيز، پيش‌ازاين ملودرام‌هاي اجتماعي، عاشقانه خود در مديوم تلويزيون، امتحان خود را پس داده‌اند. آن دو، عليرضا كاظمي پور و سعيد جلالي، پيش‌ازاين در نوشتن سريال پرمخاطب «زمانه» با يكديگر تجربه همكاري داشته‌اند. سعيد جلالي همچنين سريال تلويزيوني پربيننده «آواي باران» را در كارنامه دارد.

 

مزايا و معايب فيلمنامه

حال بد نيست به اين بپردازيم كه اين دو نفر در پي افكندن نظم دراماتيك فيلم‌نامه اين سريال، چه فرآيندي را طي كرده‌اند. آنچه در نگاه اول و با ديدن همين دو قسمت از سريال با آن روبرو هستيم، اين است كه زياد قرار نيست نوآوري و خلاقيت در ايده يا حتي پردازش دراماتيك در اين سريال ببينيم. در همان قسمت اول نيز، پي‌رنگ‌هاي موازي ايجادشده، كليشه‌هاي رايجي بودند كه در بسياري از آثار دراماتيك نمونه‌هاي متعددي دارند.

كليشه تعقيب ماشين و پي بردن به وجود يك زن جوان در رابطه‌اي كه نبايد باشد؛ كليشه پسر مستقلي كه پدر پولداري دارد و قصد ندارد از او كمك بگيرد؛ كليشه يك فرد متنفذ سياسي كه ظاهري موجه و معتمد براي خودساخته است؛ كليشه زندگي سرد يك زوج مرفه و موفق و استفاده از كليشه ديگري به شكل حيوان خانگي به‌جاي فرزند در دل همين كليشه؛ پسر ناخلفي كه زندگي مخفيانه نه‌چندان خوش‌نامي را تجربه مي‌كند و دليل آن را ازدواج مجدد مادر عنوان مي‌كند؛ حتي كليشه دخترك موبلند شيرين‌زبان با جمله‌هاي بزرگ سالانه نيز در اين فيلم‌نامه گنجانده‌شده است.

اين كليشه آخر از جمله غير منطقي ترين كليشه هاي رايج است كه معمولا براي شيرين تر كردن فضاي داستان از آن بهره برده مي شود. بچه اي كم سن و سال كه جملات طولاني بي نقص مي گويد، حكمت مي بافد و رفتار هايش همه از روي سياست اند.

حتي سريال، با يكي از پرتكرارترين كليشه‌هاي دراماتيك آغاز مي‌شود. تصوير زني كه در حال آرايش است تا برود و سوار ماشيني شود كه نبايد! در جا انداختن اين كليشه‌ها حتي، زياده‌گويي فراواني رخ داده است. ارتباط سرد سهيل و پگاه از چند بي خبري سادهه سهيل از مسائل مهم زندگي پگاه كاملاً آشكار است. ديگر نيازي به گفتگوي دو نفره سهيل و رضا نبود. آن‌ها گفتگويي سرشار ازجمله‌هاي بشدت تكراري و دستمالي شده انجام مي دهند كه به عيان‌ترين شكل، سردي اين رابطه را شعار مي‌دهد؛ درعين‌حال، كوچك‌ترين زمينه و دليلي براي اين سردي، ارائه نمي‌كند.

رفاه و سبك زندگي بشدت مدرن و مرفه زندگي سهيل و پگاه، كاملاً آشكار است. سفر مادر به آمريكا و داشتن سگ، به‌اندازه كافي گوياي اين مطلب هست. اصرار براي عنوان كردن دليلي مانند سقوط از اسب براي آسيب‌ديدگي خواهر پگاه، پافشاري ناخوشايندي بر اين رفاه را موجب شده است.

همين زياده‌گويي‌ها در جاي‌جاي قسمت اول به چشم مي‌خورد. صداي اخبارگو در دفتر كار پدر رضا، ديالوگ زن و مرد نيازمند مراجعه‌كننده با بازي‌هاي نه‌چندان قابل‌قبول آن‌ها، اصرار بسيار بر ناخوش‌احوالي رضا در اولين صحنه دفتر كار، اشاره آشكار و گل‌درشت به روابط و نفوذ گسترده پدر رضا و ...چندين نمونه ديگر، ازجمله اين زياده‌گويي‌هاست.

داستان با ماجراي زني در موقعيت مخفي ارتباط با يك مرد آغاز مي‌شود؛ فردي مراقب اوست كه تا مدتي معلوم نيست ارتباط او با طرفين ماجرا از چه قرار است. بيشترين حجم تنش و كنش و واكنش دراماتيك نيز در اين پي‌رنگ به وقوع مي‌پيوندد. ازآنجاكه ايفاي نقش آن دخترك به مهناز افشار سپرده‌شده، طبعي قرار است ماجراي او به ماجراي اصليي تبديل شود. چنانكه در انتهاي قسمت دوم، او به مركز ماجرا منتقل و با ديگر شخصيت‌هاي سريال، مستقيماً مرتبطط مي‌شود.

ديدن دو قسمت از يك سريال، هرچند براي مخاطب فرصت كافي ايجاد مي‌كند تا تصميم بگيرد كه مايل به تماشاي ادامه سريال هست يا خير؛ اما هنوز براي قضاوت درباره بسياري از چهارچوب‌هاي فيلم‌نامه و كارگرداني زود است. تا اينجاي كار، هنوز انگيزه‌هاي افراد از عملكردهايشان مبهم و حتي در مواردي غيرمنطقي است. مادر رضا، دليل بي‌وفايي همسرش را اختلاف سني بين خود و همسرش عنوان مي‌كند. كوچك‌تر بودن همسر از خود را مايه پير شدن خود و تنوع‌طلبي همسر مي‌داند؛ اما در ادامه متوجه مي‌شويم كه اولين بي‌وفايي‌ها، بسيار زود به وقوع پيوسته. بايد در ادامه ديد فيلم‌نامه نويسان، چه ترفندي براي حل اين تعارض انديشيده‌اند.

تناقض بعدي، در نسبت دادن روحيات مذهبي به رضا است. درحالي‌كه به وضوح سبك زندگي رضا، حكايت از روحيات مذهبي نمي‌كند. اين نكته را معلوم نيست كه آيا بايد به‌حساب شوخي هاي دوستانه سهيل و پيمان با او دانست، يا از كم‌اطلاعي نويسندگان از معيارهاي زندگي افرادي با آن‌گونه عقايد مذهبي بايد فرض كرد. مردي كه معتقد به حرمت موسيقي و كشف حجاب است، همسرش حجابي مشابه ريحانه نخواهد داشت.

روابط بين افراد نيز، هنوز به جذابيت كافي نرسيده‌اند. چه هنگامي‌كه دو فرد با يكديگر مشكل‌دارند، چه زماني كه رابطه‌اي موفق را تجربه مي‌كنند، نوع ديالوگ‌ها و حسي كه نسبت به يكديگر بروز مي‌دهند، جذابيت دراماتيك و منحصربه‌فرد ندارد. ارتباط خوب رضا با ريحانه، دل‌نشين و باورپذير نيست. ارتباط سرد سهيل و پگاه نيز هنوز از منطق مشخصي پيروي نمي‌كند.

شايد لازم بود در ميان ديالوگ‌ها يا صحنه‌هاي فرعي سريال، اندكي از چرايي اين سردي رابطه مطرح مي‌شد تا بيننده متوجه دليل رفتارها باشد. حتي اگر فرض كنيم كه قرار است در قسمت‌هاي بعدي، گره‌اي از گره‌هاي داستان به اين مقوله اختصاص داشته باشد، بازهم بايد براي اينكه مخاطب درك و همدلي نسبت به اين دو شخصيت پيدا كند، كمي به زمينه‌هاي اين رفتار پرداخته مي‌شد.

روحيات رضا نيز، هنوز چندان قابل‌درك نيست. از طرفي نگران باخبر شدن مادر از داستان گيسو است و از طرفي با بي‌احتياطي محض، گيسو را در موقعيتي قرار مي‌دهد كه فوق‌العاده ايجاد تنش مي‌كند. البته مشخص است كه قرار اين همين موقعيت فعلي گيسو، جان‌مايه فرازوفرود سريال قرار بگيرد، اما شايد بايد فكري به حال انگيزه رضا از اين كار مي‌شد.

خيرخواهي صرف، نمي‌تواند انگيزه‌اي قوي براي انجام كاري باشد كه ناگفته پيداست مايه دردسر فراوان خواهد شد. اگر انگيزه رضا، روياروي با خواست پدر باشد كه مشخص است روابط خوبي بينشان نيست، پس آن‌همه نگراني براي مادر چه مي‌شود؟

گرچه بازهم براي قضاوت زود است؛ و شايد در آينده در شخصيت‌پردازي رضا، نكات تكميلي به مخاطب ارائه شود تا انگيز ه هاي رضا باورپذيرتر از كار دربيايد.

 

نكات مثبت داستان

از جمله نكات مثبت سريال، مي‌توان به تضاد دراماتيك شخصيت گيسو پرداخت. شخصيتي كه در مواجهه با فردي كه بعدها متوجه مي‌شويم پدر اوست، با صراحت درخواست پول مي‌كند؛ و در مواجهه با رضا، كمبود محبت خانوادگي را مطرح مي‌كند. روابطش با مردهايي مانند مرد همسايه در سايه‌اي از ابهام است و سبك زندگي‌اش نيز به نسبت دختري كه در فقر و با مادري طردشده بزرگ‌شده، كمي زياده از حد مدرن است؛ و همين امر به ايجاد كنتراست‌هاي مناسب شخصيت‌پردازي گيسو مي‌افزايد. شخصيتي كه كشف تناقض‌هاي عامدانه شخصيتش، عاملي براي به دنبال خود كشيدن مخاطب است.

نكته مثبت ديگر، مطرح كردن كليشه حضور يك زن جوان لوند در زندگي پيرانه سر يك مرد متاهل پولدار و سنتي است كه تقريبا به سرعت و در فاصله پخش دو قسمت از سريال، ساختار دروني اين كليشه به هم مي ريزد. زن لوند داستان كه قرار بود مركز كشاكش فراوان باشد، ناگهان از موضع ارتباط عاشقانه با دو تن از شخصيت هاي اصلي، رضا و پدرش، خارج مي شود. اين كليشه شكني، اتفاق مثبتي است كه مي شود اميدوار بود دو فيلمنامه نويس سريال، در قسمت هاي بعدي، بهره كافي و خلاقانه از آن برده باشند.

شخصيت هنوز فرعي ديگري نيز در اين سريال وجود دارد كه تا حدي جذاب از كار درآمده. دختري بشدت امروزي و آزاد كه در رفتار و ادعاهايش دچار تناقض است. از طرفي ادعاي مجلسي ميلياردي و داشتن شوهري بسيار پولدار در دوبي مي كند كه براي خواندن ترانه اي براي كليپ عروسي اش، خواننده اي بشدت مشهور را به استخدام خود درآورده، از طرف ديگر براي كسب پول پا به ميدان قمار گذاشته و در كنار آن خواننده معروف از پيمان ناشناخته دعوت به كار مي كند به صرف يك ادعا كه شنيده است پيمان در كار تبليغات است. اين شخصيت، چناچه با هوشمندي به آن پرداخته شده باشد، مي تواند گره هاي جذاب و اوج و فرود هاي مناسبي در روند داستان به وچود بياورد.

زندگي مخفيانه پيمان نيز تا حدي باورپذيرتر و چالشي‌تر از ديگر اجزاء دراماتيك داستان از آب درآمده است. نوع گفتگوها، موقعيت‌هاي ايجادشده براي نشان دادن سبك زندگي او و نوع مراوده‌اش با خواهر و ديگر اعضاي خانواده‌اش، براي اين شخصيت نيز كنتراست و سايه‌روشن دلپذير و جذابي ساخته است. بار طنز سريال نيز تا اينجاي كار، به‌تنهايي بر عهده شخصيت پيمان بوده است. البته از بازي جذاب و خوب هومن سيدي در دوست‌داشتني‌تر كردن اين نقش نيز، نبايد غافل شد.

درباره بقيه بازيگران، به‌جز محمدرضا گلزار كه به نسبت بسياري از نقش‌هاي ديگرش، در اين نقش نسبتاً قابل‌قبول ظاهرشده، ديگر هنرپيشه‌ها هنوز به تمام ظرفيت و استعداد بازيگري خود نرسيده‌اند. ساره بيات، پانتِه آ بهرام، مسعود رايگان، حسين ياري و ...هيچ‌كدام هنوز در حد انتظار ظاهرنشده‌اند. شايد ايجاد موقعيت‌هاي چالش‌برانگيزتر درر  قسمت‌هاي بعدي به بروز توان بازيگري اين هنرپيشگان نيز كمك كند.

 

چه كساني اين سريال را دوست خواهند داشت؟

علاقمندان به محمدرضا گلزار و مهناز افشار كه تعداد كمي هم نيستند، قطعا از ديدن اين سريال، لذت خواهند برد. براي هر دو اين هنرپيشگان، در داستان موقعيت هاي بروز ستاره وار فراهم شده است. هر دو نفر نيز، تلاش كرده اند بازيي هاي در خوري ارائه دهند. طرفداران ساره بيات نيز شايد از ديدن شخصيت پردازي متفاوت اين هنرپيشه، لذت ببرند.. ساره بيات، در نقشي متفاوت از عمده نقش هاي پيشينش، ظاهر شده است. زني بشدت مرفه و موفق و مدرن. شخصيتي كه روياي بسياري از دختران جوان امروزي است.

همچنين اين سريال، تماماً از قاب‌هاي پر زينت و رنگارنگ و شسته‌رفته پرداخته‌شده است. عده زيادي از مخاطبان، دوست ندارند در هر فريم يك سريال كه به‌قصد تفريح و وقت‌گذراني پاي آن نشسته‌اند، درد و رنج و شلختگي تصويري ببينند. آن‌ها مي‌خواهند بدون آنكه احساساتشان، زياده از حد درگير شود و يا به فكر فرو بروند، از ديدن سريالي شيكبا داستاني نه‌چندان فاجعه‌بار لذت ببرند. اين سريال، براي اين گروه نيز، انتخابي مناسب است. 


ادامه مطلب
[ ۳ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۰۴:۱۹:۱۴ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

پرهام نورافزا: مراسم اختتاميه سومين جشنواره فيلم و عكس فناوري و صنعتي ساعت 18 شنبه 10 مردادماه با حضور دكتر سورنا ستاري معاون علمي و فناوري رياست جمهوري و رييس بنياد ملي نخبگان، دكتر حميدرضا طيبي رييس جهاد دانشگاهي، دكتر حجت‌اله ايوبي رييس سازمان سينمايي و جمع زيادي از معاونان آن‌ها به همراه سينماگران شاخص و مستندسازان و مديران فناوري و صنعتي كشور در پرديس سينمايي چهارسو برگزار شد.

برپايه اين گزارش، جشنواره فيلم و عكس فناوري و صنعت(فردا) به همت جهاد دانشگاهي و با همكاري سازمان سينمايي، معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، وزارت صنعت، معدن و تجارت و دانشگاه هنر با تمام مشكلات مالي پيش‌رو پس از 3 سال وقفه امسال سومين دوره خود را برگزار كرد.

اجراي مراسم اختتاميه اين جشنواره برعهده «احسان عليخاني» مجري موفق سيما بود كه ضمن خوش‌آمدگويي ابتدا از «مسعود نجفي» دبير جشنواره دعوت كرد تا براي ارائه گزارشي از روند آغازين تا پاياني سومين دوره اين جشنواره را براي حضار دقايقي صحبت كند.

مسعود نجفي دبير اين جشنواره گفت: تلاش ما اين بود براي رونق جشنواره اين رويداد را در شهر تبريز به عنوان قطب صنعتي كشور برگزار كنيم. همانطور كه همه مي دانيم مهمترين آفت جشنواره هاي موضوعي اين است كه در تهران بررگزار شده و مخاطب آنچناني ندارد. ما در اين دوره مي خواستيم جشنواره در شهر ديگري برگزار شود تا به شور و حرارت آن اضافه شود و مهمتر اينكه مخاطب از جشنواره استقبال كند اما متاسفانه در آخرين لحظات مسئولان شهر تبريز گفتتند برايمان به صرفه نيست و اين امر منتفي شد. اميدواريم اين آفت جشنواره هاي موضوعي و بدون مخاطب بودن آنها مورد توجه بيشتر ي از جانب مسئولان قرار بگيرد.

وي سپس به ارائه گزارشي از آثار راه يافته به بخش نهايي جشنوراه پرداخت و گفت: تعداد آثار ارسال شده در بخش فيلم ۴۰۹ اثر بوده و ۲۷۲۲ قطعه عكس نيز بوده است. بر همين اساس در بخش فيلم‌هاي مستند از ميان 207 اثر رسيده، ۷۱ اثر براي بخش نهايي انتخاب شد. البته دو مستند به دليل حضور در دوره قبلي و ديگري به دليل رعايت نكردن برخي قوانين از جشنواره حذف شدند.

در بخش پويانمايي نيز ۱۲ اثر، در آيتم‌هاي تبليغاتي ۳۸ اثر، در بخش داستاني كه يكي از آسيب‌هاي اين حوزه محسوب مي‌شود تنها ۴ اثر و در بخش دانشجويي هم ۳۰ اثر به بخش نهايي راه يافتند. شايان ذكر است كه در كنار نمايش 30 اثر از جوانان فيلمساز، آثاري از كارگردان هايي چون محمدعلي باشه‌آهنگر و مصطفي رزاق‌كريمي در اين جشنواره نمايش داده شد.

در بخش عكس اين جشنواره كه دبيري آن را «حسن هندي» برعهده داشت از ميان 2272 قطعه عكس ارسالي به دبيرخانه شامل 398 اثر در بخش تك عكس و 1874 اثر در بخش مجموعه، 26 فريم را در بخش تك عكس و 11 مجموعه را انتخاب كردند.

اعضاي هيأت داوران بخش‌هاي فيلم و عكس اين جشنواره عبارتند از:

داوران بخش فيلم(داستاني، مستند، پويانمايي و آيتم‌هاي تبليغاتي)

مهرداد اسكويي، رضاپورحسين، سونيا پوريامين، حميد فرخ نژاد، بهرام عظيمي، پرويز كرمي و شهرام مكري

داوران بخش عكس:

 شهاب‌الدين عادل، مسعود زنده‌روح كرماني و داريوش محمدخاني داوري و انتخاب عكس‌هاي برگزيده‌ اين جشنواره را بر عهده داشته‌اند.

تيزر جشنواره را مهرداد اسكويي مستندساز بين‌المللي كشورو از اعضاي هيات داوران اين جشنواره برعهده داشت. همچنين در اين جشنواره، نمايشگاهي از آثار منتخب استادان عكاسي صنعتي از جمله افشين شاهرودي، جلال سپهر، داريوش كياني، اميرعلي جواديان، محمدرضا بهارناز و نازي نيوندي برپا شده است.

30 فيلم دانشجويي رسيده را در بخشي ويژه در سانس ساعت 22 سالن‌هاي 2 و 3 پرديس «چارسو» به نمايش بگذارد. علاوه بر نمايش اين فيلم‌ها، هيات داوراني متشكل از: عليرضا بهرامي، مسعود سفلايي و حميدرضا مدقق اين آثار را ارزيابي و بررسي كرده‌ و از ميان آنان به فيلم‌هاي اول تا سوم جوايزي اهدا گرديد.

سپس مجري برنامه اعلام كرد: مديريت برنامه امشب را «محمد حميدي‌مقدم» كه كارگرداني بسياري از رويدادهاي داخلي و خارجي را برعهده دارند مي‌باشد و قرار است علاوه بر استفاده از بيانات رييس سازمان سينمايي و رياست محترم جهاد دانشگاهي و قائم مقام محترم سيما و ضمن معرفي برگزيدگان هربخش دو بزرگداشت از زنده يادها ممحمدرضا مقدسيانن و «كامران شيردل» خواهيم داشت و در انتهاي برنامه گروه موسيقي كارگشا قطعاتي را براي مفرح ساختن برنامه امشب براي ما خواهند نواخت.

همچنين رييس جهاد دانشگاهي هنر در ادامه با تاكيد بر اينكه مستندسازي تصويري در كشور و به خصوص در بخش فناوري و صنعتي مهجور واقع شده است، بيان كرد: مستندهاي صنعتي و فناوري با به تصوير كشيدن كارهايي كه در اين زمينه‌ها در كشور انجام مي‌شود، بسيار موثر هستند و با برگزاري جشنواره‌اي كه دبيرخانه دايمي داشته باشد، مي‌توانيم اميدوار باشيم كه ارتباط ميان هنرمند و صنعتگر بهتر و بيشتر برقرار شود تا در دوره‌هاي بعدي به بلوغ برسد.

بزرگداشت محمدرضا مقدسيان

رزاق كريمي مستندساز موفق كشور درباره شخصيت زنده‌ياد محمدرضا مقدسيان اظهار كرد: يادم هست در يكي از مصاحبه‌هاي ايشان خواندم كه مقدسيان خودش را خوشبخت‌ترين آدم روي زمين مي‌دانست، چون مي‌توانست مستند بسازد.

وي ادامه داد: اين جمله هميشه در ذهن من بود تا اينكه يك بار از خودش پرسيدم و گفت اين حرف واقعيت محض است و او از مستندسازي بسيار راضي است.

رزاق كريمي با بيان اينكه عشق مقدسيان به مستند در حالي بود كه او براي ساخت اين فيلم‌ها مشكلات زيادي داشت، افزود: درگيري‌ها و مشكلات براي همه مستندسازها وجود دارد، اما مقدسيان هميشه ابراز خوشحالي مي‌كرد و اميدوارم ارزشي كه او براي اين فعاليت در نظر مي‌گرفت، براي همه وجود داشته باشد.

اين تهيه كننده سينماي مستند با اشاره به اينكه زنده ياد مقدسيان هميشه ارتباط خوبي با جوان‌هاي مستندساز داشت، عنوان كرد: من گاهي شاهد ارتباط‌هاي او با جوان‌هاي علاقه‌مند به مستندسازي بودم و مي‌ديدم كه افراد زيادي براي راهنمايي گرفتن پيش او مي‌آمدند و در همه اوقات هم راهنمايي‌هاي دقيقي را انجام مي‌داد.

مرتضي رزاق كريمي با ابراز خرسندي از اينكه جشنواره فيلم فناوري و صنعتي براي اين مستندساز نكوداشت برگزار مي‌كند، اظهار كرد: از ويژگي‌هاي مهم مقدسيان در ساخت فيلم‌هاي مستند، مطالعه و تحقيق بود. او خيلي اهل تامل بود و تا در مورد موضوعي كه مي‌خواست كار كند، اطلاعات و تحقيق گسترده نمي‌كرد، مشغول كار نمي‌شد. اميدوارم اين خصوصيات در مستندسازان جوان ما نيز هرچه بيشتر پررنگ شود.

بزرگداشت كامران شيردل

در ادامه نوبت به مراسم بزرگداشت كامران شيردل رسيد. علاوه بر بزرگداشت اين فيلمساز پيشكسوت كه در كارنامه كاري اش ساخت بيش از ۱۰۰ مستند كوتاه و بلند صنعتي و تبليغاتي ديده مي شود، فيلم هاي «پيكان»، «طرح گناوه»، «دوبي»، «گاز آتش باد» و «بوم سيمين» نيز به نمايش درآيد.

فيلم بزرگداشت اين مستندساز شاخص را نيز «بهرام عمراني» از دانشجويان سينماي دانشگاه هنر ساخته است.

كامران شيردل متولد سال 1318 در تهران، فارغ التحصيل معماري و سينما از مركز تجربه هاي سينمايي رم است. «پيكان» از جمله آثار صنعتي اين كارگردان در دوران اوج خودرو پيكان به سفارش شركت ايران ناسيونال توليد شده و از اولين و مطرح ترين مستندهاي تبليغاتي – صنعتي تاريخ سينماي ايران محسوب مي‌شود.

ساخت فيلم هاي مستندهاي صنعتي با موضوع نفت در دوران هشت سال دفاع مقدس نيز از ديگر ويژگي هاي كار شيردل است. اين كارگردان در سال ۱۳۷۸ جشنواره سينماي مستند كيش را تاسيس نمود و دو فيلم آخر او مستندهايي درباره جزيره كيش هستند.

در ادامه اين مراسم، اسامي برگزيدگان بخش‌هاي مختلف جشنواره فيلم و عكس فناوري و صنعتي(فردا) معرفي شدند.

بخش مجموعه عكس

جايزه سوم بخش مجموعه عكس ، به بهروز مرادي براي مجموعه «كشتيراني» تعلق گرفت.

جايزه دوم بخش مجموعه عكس ، به پويا طالبي براي مجموعه «كره» تعلق گرفت.

جايزه اول بخش مجموعه عكس ، به اميد پورآذر براي مجموعه‌هاي «نيروگاه حرارتي و آبي» تعلق گرفت.

 

بخش تك عكس

جايزه سوم بخش تك عكس ، به محمد خياطي تعلق گرفت.

جايزه دوم بخش تك عكس ، به مهناز شفيعي تعلق گرفت.

جايزه اول بخش تك عكس ، به سيد مهدي اميري تعلق گرفت.

برگزيدگان بخش دانشجويي

جايزه سوم بخش دانشجويي ، به مقداد احمديان نويسنده فيلمنامه «سنگواره‌‌هاي كارون» تعلق گرفت.

جايزه دوم بخش دانشجويي ، به علي مترصد كارگردان فيلم «اشنيك 5000» تعلق گرفت.

جايزه اول بخش دانشجويي ، به عليرضا دهقان تهيه‌كننده فيلم «مجتمع مهدي‌آباد» تعلق گرفت.

برگزيدگان بخش آيتم هاي تبليغاتي

بنابر نظر هيات داوران اين بخش در دو قسمت مورد ارزيابي قرار گرفت.

جايزه سوم بخش تيزر تبليغاتي ، به محمدرضا خانزاد هنرمند نقاش «كليپ ماسه‌اي» تعلق گرفت.

جايزه دوم بخش تيزر تبليغاتي ، به مرتضي پايه‌شناس كارگردان تيزر «هشتمين جشنواره فيلم سينما حقيقت» تعلق گرفت.

جايزه اول بخش تيزر تبليغاتي ، به شبكه آموزش سيما تهيه‌كننده «حمايت از توليد ملي» تعلق گرفت.

جايزه اول بخش مستند تبليغاتي ، به كانون ايران‌نوين تهيه‌كننده «وگ ايران» تعلق گرفت.

برگزيدگان بخش پويانمايي

در بخش پويانمايي ، از مجيد آسودگان كارگردان فيلم «آسفالت به سبك ايراني» تقدير شد.

جايزه سوم بخش پويانمايي ، به احسان يادگاري و حسين نامور تيم انيميت فيلم «طرح توسعه بندر تجاري بوشهر» تعلق گرفت.

جايزه دوم بخش پويانمايي ، به مطهر احمدپور كارگردان فيلم نقطه قرمز (Red Point) تعلق گرفت.

جايزه اول بخش پويانمايي ، به محبوبه محمد‌زكي تهيه‌كننده فيلم «جوجه ماشيني» تعلق گرفت.

برگزيدگان بخش مستند

در بخش مستند ، از علي مترصد كارگردان فيلم «اُشِنيك 5000» تقدير شد

جايزه سوم بخش مستند ، به شهروز توكل محقق و نويسنده گفتار متن فيلم «به اصفهان رو» تعلق گرفت.

جايزه دوم بخش مستند ، به عطا مهراد و سياوش جمالي كارگردانان فيلم «قصه يك مرد» تعلق گرفت.

جايزه اول بخش مستند مشتركا، به محسن رمضان‌زاده تهيه‌كننده فيلم «مسير سبز» و بهروز ملبوس‌باف تهيه‌كننده فيلم «اصفهان در بوق كارخانه‌ها» تعلق گرفت.


ادامه مطلب
[ ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۲:۱۶:۵۳ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

پرهام نورافزا: حوزه هنري با هدف به بحث گذاشتن امكان ارائه يك سبك زندگي توسط سينماي ايران، پرونده «سينماي ايران و امكان ارائه سبكي براي زندگي» را از امروز آغاز مي‌كند.

داستان سينماي ايران از جوانب متعددي غم‌انگيز است. از منظري شرايط نظري خوبي براي توليد آثار تاثيرگذار فرهنگي وجود ندارد. از سوي ديگر، مناسبات اقتصادي در سينما كار را به شدت پيچيده ساخته است. از جهتي بسياري از نويسندگان و كارگردانان چندان صلاح نمي‌بينند كار جدي و نظرورزانه‌اي براي ساخت يك فيلم كه لااقل بايد خرج خود را درآورد انجام دهند، از سوي ديگر بسياري از مخاطبان سينما در زمانه ما حوصله كار جدي ندارند. اين شرايط پيچيده، فضايي را ساخته كه طنز و كمدي يگانه ژانر مطلوب سينمايي مي‌شود كه لااقل دو دهه جديت محتوايي در سينما را به خوبي پشت سر گذاشت و هر چند در اين دو دهه فيلم‌هاي ضعيف هم زياد داشت ولي جديت انديشه‌محور و محتواگراي آن قابل تقدير است.  

البته امروزه هم فيلم‌هاي خوب و جدي ساخته مي‌شود ولي شايد با يك ترس و لرز معنادار؛ آيا اين آثار خواهند فروخت؟! آيا ديده مي‌شوند؟! پيچيدگي داستان غم‌انگيز سينماي ايران از اين گره داستاني بيشتر هم مي‌شود.

در دهه اخير غفلت عجيبي نسبت به اصالت‌گرايي و محتوا محوري در حوزه فرهنگ و هنر ايجاد شده كه اگر نخواهيم مثلا آن را با نيست‌انگاري فراگير فرهنگ مدرن مرتبط بدانيم، لااقل بايد آن را معناگريزي يا انديشه‌گريزي خودخواسته تلقي كنيم كه از كنار سطحي‌گرايي و ابتذال مدرنيستي باليده است

بايد پذيرفت كه بخش مهمي از غفلت مخاطبان به آثار اصيل و تاثيرگذار، متوجه زمانه و زمينه توليد، انتشار و پخش آن آثار است. در زمانه‌اي كه انديشه‌گريزي اصالت دارد، طبيعي‌ترين امر گريز از محصولات انديشه‌اي و محتوايي است. در چنين فضايي اگر فيلمي در اوج جذابيت هم ساخته شود و انديشه‌اي جدي را- هرچند ايدئولوژيك - پيش ببرد، ناديده گذارده مي‌شود؛ ولي از فيلم‌هايي كه سازندگان آن‌ها نه سواد و نه هنر بيان انديشه‌اي انساني را در قالبي هنري دارند، تجليل و تقديس مي‌شود. تا جايي كه همين آثار ركوردار آمار فروش هم مي‌گردد. از سوي ديگر، آثار جدي در حوزه‌هاي مختلف كه حرفي براي گفتن دارند نه تنها ناديده مي‌مانند بلكه با دلايليِ سطحي كه اتفاقا فاخر به توهم در مي‌آيند، تقبيح مي‌شوند. شناخت و پذيرش اين فضاي انديشه‌گريز فرهنگي، براي بهبود شرايط فرهنگي و هنري امروز بسيار ضروري است كه البته سياست‌گذاران فرهنگ ايران كمتر مايلند آن را بپذيرند!

وقتي در چنين فضايي امكان ارائه يك «سبك زندگي» توسط سينماي ايران را بررسي مي‌كنيم و آن را در تقابل با سبك‌زندگي‌ كه سينما و آثار تصويري غرب ارائه مي‌دهد قرار مي‌دهيم، بر غم و اندوه داستان تراژيك سينمايي‌مان افزود مي‌شود و كمبودهاي موجود تازه به چشم مي‌آيد.

پايگاه خبري حوزه هنري با هدف به بحث گذاشتن جوانب مختلف «داستان تراژيك» فوق‌الذكر در سينماي ايران، پرونده «سينماي ايران و امكان ارائه سبكي براي زندگي» را از امروز آغاز مي‌كند. اين پرونده گفت‌وگو با برخي چهره‌هاي سينماي ايران و در انتها گزارش نهايي از اين پرونده را در بر خواهد داشت. اظهارات «محمدرضا اسلاملو» به عنوان آغازگر اين پرونده در ادامه مي آيد:

سينماگر بي‌انديشه، محكوم به تقليد از غرب است

محمدرضا اسلاملو، كارگردان و مستندساز، در گفت‌وگو با اين پايگاه خبري گفت: سينماي غرب با ديدي باز و همه جانبه در پي ترويج فرهنگ خود به سراسر دنيا است؛ چيزي كه سينماي ما از آن خيلي فاصله دارد

اسلاملو ادامه داد: سينماي غرب يك اتاق فكر دارد كه در آن استراتژي‌هايش را براي سينما تدوين مي‌كنند. آن‌ها حتي مي‌دانند كه در چند ساله آينده بايد براي سينماي خود چه راهي را انتخاب كنند. اتاق فكر هاليوود و كاخ سفيد هر دو يكديگر را تاييد مي‌كنند و پشت سر يكديگر هستند. اين نشان مي‌دهد كه آن‌ها چقدر براي سينماي خود و آنچه كه مي‌توانند از طريق آن به دست بياورند اهميت قائل هستند.

وي درباره فرهنگ ايراني اسلامي گفت: ما سبك زندگي و آينده ايدئال الهي داريم، يعني خداوند براي ما يك زندگي كاملا ايدئال را طراحي كرده است. بنابراين مي‌توانيم طبق اين قوانين الهي يك نقشه راه براي هنرمندان ترسيم كرده و به آن‌ها بگوييم درمورد اين مسائل بينديشند و آن را تبديل به آثار هنري و فرهنگي كنند. اين موضوعات بايد تبديل به استراتژي سينماي ايران بشود اما متاسفانه به شدت در اين زمينه دچار ضعف و كم‌كاري هستيم

اين كارگردان با بيان اينكه با ضعف انديشه در حوزه سينما مواجه‌ايم، تصريح كرد: وقتي سينماگر انديشه‌اي نداشته باشد كه براساس آن حركت كند، به ناچار دچار تقليد از سبك زندگي و انديشه غرب مي‌شود. البته برخي نكات را مي‌شود از غرب فرا گرفت مثلا با اينكه سينماي غرب براي ما يك سينماي ايدئال نيست، اما مي‌شود از روش‌هاي آن‌ها الگوبرداري كرد؛ ما مي‌توانيم از نوع برنامه‌ريزي و تدوين نقشه راه آن‌ها الگوبرداري كنيم و آن را در سينماي خودمان كاربردي سازيم. اما نبايد در حوزه محتوا هم مقلد غرب باشيم

به گفته اسلاملو، غربي‌ها نه تنها الگوي راه و برنامه ترسيم مي‌كنند، بلكه انديشه و سبك زندگي خود را به جهان تعميم مي‌دهند، اما ما به جاي اينكه انديشه و سبك زندگي خودمان را معرفي و ترويج كنيم، گاهي ضد خودمان حركت مي‌كنيم

اسلاملو با بيان اينكه غربي‌ها حتي در مورد سينماي ما هم استراتژي خودشان را دارند، گفت: وقتي ما يك فيلم سرد و مأيوس كننده در رابطه با خودمان مي‌سازيم، غربي‌ها مي‌گويند اين ويروسي است كه خودشان در مورد خودشان پخش كرده‌اند؛ بنابراين ما مي‌توانيم آن را برجسته‌تر كرده و به پخش آن كمك كنيم. به اين ترتيب مي‌آيند به آن فيلم ايراني جايزه مي‌دهند و ما هم از اين جوايز خوشحال مي‌شويم! متاسفانه نمي‌دانيم اين زميني است كه آن‌ها براي ما ترسيم كرده‌اند و فيلم‌ساز ما هم در آن زمين شروع به بازي مي‌كند

كارگردان «شهابي از جنس نور» در ادامه از ضعف نظريه‌پردازي در سينما سخن گفت و توضيح داد: منتقدين فرهنگي ما به بحث نظريه‌پردازي نپرداخته‌اند، بلكه تنها كارشان ناليدن و شكايت از وضعيت موجود بوده است

وي در پايان گفت: اينكه معمار انقلاب اسلامي مي‌گويند پرچم انقلاب را بايد به دست صاحبش بدهيم، اين خود يك نقشه راه است. سينماگر ما بر اساس آن مي‌تواند نظريه‌پردازي كند و راهي كه بايد در آن قدم بردارد را معين كند. اين سخن معمار انقلاب دربرگيرنده سبك اصيل زندگي است كه در آن هم از دين و هم از مليت و كشور مي‌توان نشان گرفت. اين سخن را مي‌توان به عنوان يك سنگ محك در نظر گرفت و فيلم‌هامان را بر مبناي آن سنجيد. سينماي ما از ايدئال‌هاي فرهنگي دور است و از اين نظر كمتر قابليت طرح يك سبك زندگي را نشان داده است. ما بايد با تعيين نقشه راه سبك زندگي ايراني و اسلامي را وارد آن كنيم


ادامه مطلب
[ ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۲:۱۵:۵۱ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

احمدرضا درويش: فيلم «رستاخيز» نيز قرابت زيادي با روح قرآن دارد

 

پرهام نورافزا: عصر روز دوشنبه 22 تيرماه در مراسم افتتاحيه اكران فيلم «رستاخيز» از 6 هنرمند فعال راوي نهضت و بازنمايي شخصيت و زندگي امام حسين (ع) در عرصه‌هاي مختلف هنري با حضور محسن مومني شريف(رييس حوزه هنري)،حبيب ايل‌بيگي(معاونت اداره‌كل نظارت و ارزشيابي ارشاد)، فريد فرخنده‌كيش(رييس انجمن سينماي جوانان ايران)، احمدرضا درويش(كارگردان) و بازيگران اين فيلم و تني چند از مسوولان فرهنگي كشور در باغ موزه دفاع مقدس تجليل شد.

برپايه اين گزارش، اين مراسم كه به همت حوزه هنري برگزار شد، داود فتحعلي‌بيگي(پژوهشگر تعزيه و نمايش‌هاي آييني و سنتي)، كرمعلي شيرازي(خوشنويس و راوي نهضت امام حسين(ع) درعرصه هنرهاي تجسمي)،محمدرضا سنگري(نويسنده در حوزه ادبيات عاشورايي)، حسين فدايي حسين(نويسنده و كارگردان نمايش‌هاي عاشورايي در حوزه هنرهاي نمايشي)، شهرام اسدي و احمدرضا درويش كارگردانان فيلم‌هايي با موضوع نهضت سيدالشهدا(ع) در اين مراسم مورد تجليل قرار گرفتند.

در ابتداي برنامه بعد از نمايش فيلم سينمايي «رستاخيز»، كامران ملكي مدير روابط عمومي خانه سينما از محسن مومني‌شريف، رييس حوزه هنري دعوت كرد تا براي ايراد سخناني درباره اين فيلم پشت تريبون بيايد.

بعضي از اتفاقات داخلي باعث نشود ما فرصت ها را از دست بدهيم

مومني شريف صحبت‌هاي خود را اينگونه آغاز كرد: خوشا به سعادت كساني كه ذوق و هنرشان را با حادثه كربلا گره زدند و هر  هنري كه اينگونه باشد ماندگار خواهد بود. به سينماي كشور بابت تولد فيلم ارزشمند «رستاخيز» تبريك مي گويم. اين نشانگر بلوغ و رشد سينماي ماست كه سراغ اينگونه موضوعات مي‌رود و با كيفيت بالا و استاندارد جهاني از عهده ساخت آنها بر مي آيد.

رييس حوزه هنري گفت: اين فيلم در زماني به نمايش در مي آيد كه بحث دو نوع اسلام مطرح است و منطقه در اوج جنگ خود قرار گرفته است. جنگ بين اسلامي كه از آن با عنوان اسلام ناب محمدي ياد مي شود و دوم اسلام اموي يا به قول امام خميني(ره) اسلام آمريكايي. اين فيلم خيلي خوب به اين ريشه‌ها پرداخته و بهترين از اين نمي‌شد كه در قالب بيان سينمايي آنها را مطرح كرد. به برادر عزيزم آقاي درويش تبريك عرض مي‌كنم. ان شا الله خداوند از ايشان راضي باشد.

وي افزود: اين فيلم حاصل تلاش ۱۰ ساله اين گروه است و اميدواريم رضايت حضرت رسول اكرم(ص) را جلب كند و همچنين توجه ساير كشورهاي اين منطقه كه اين فيلم را خواهند ديد. كشورهاي جهان اسلام سينماي ما را با فيلم هاي تاريخي درباره انبياء و تاريخ اسلام مي‌شناسند و ما از اين جهت در جهان اسلام جايگاه بسيار خوبي پيدا كرده ايم كه نقطه قوت ماست. البته رقباي ما هم بيكار نيستند. آنان هم دارند كار مي كنند. اگر امروز فيلمي درباره سيد الشهدا(ع) ساخته نمي‌شد آنها حتما فيلم هايي مي‌ساختند كه ما را به انفعال مي‌كشاند. اميدوارم بعضي از اتفاقات داخلي باعث نشود ما فرصت ها را از دست بدهيم.

رييس حوزه هنري همچنين درباره برخي از حاشيه‌هاي مطرح شده درباره اكران فيلم «رستاخيز» بيان كرد: عمده انتقادهايي كه دوستان مخالف مطرح مي‌كنند به نسخه اوليه فيلم بر مي‌گردد. در حال حاضر ۴۰ دقيقه از اين فيلم كم شده و البته از نگاه شخصي من در مواردي به اثر آسيب زده است. به هر حال كارگردان اين كوتاه سازي را انجام داده و همه ما مي‌دانيم براي يك كارگردان حذف حتي ۱ دقيقه از فيلم چقدر سخت است. اين ۴۰ دقيقه شايد محصول دو سال كار و تلاش بوده است. گاهي اوقات كساني كه جوي منفي عليه يك فيلم ايجاد مي‌كنند اين كار را نديده و نادانسته انجام مي‌دهند و باعث مي‌شوند دوستان هنرمند ما ديگر جرأت نكنند به سراغ اين موضوعات بروند و سينماي ما را دوباره مضامين سطحي و بي محتوا پر كند.

اتفاقاتي كه در جريان اين فيلم مي افتد سند تاريخي دارد

سپس احمدرضا درويش پاي تريبون رفتو ضمن خير مقدم به همه مدعوين گفت: من براي منتقدان فعلاً پاسخي ندارم و مي خواهم در مورد خود فيلم صحبت كنم. فيلم «رستاخيز» در شرايط كنوني منطقه مي تواند راهگشا باشد و هدف اصلي قيام امام حسين(ع) را نشان دهد. در اين فيلم به گفت‌وگو توصيه بسياري شده و اين همان چيزي است كه امام حسين(ع) تا لحظه آخر بر آن تأكيد داشت.

درويش ادامه داد: من براي ساخت اين فيلم از توصيه هاي تمام مراجع تقليد كمك گرفته ام و تمام سعي خود را براي نزديك بودن به واقعيت انجام دادم. تمام شخصيت‌هاي رستاخيز و اتفاقاتي كه در جريان اين فيلم مي افتد سند تاريخي دارد و ما به هيچ وجه چيزي را كم و زياد نكرديم.

وي افزود: در ميان روايت‌هايي كه بررسي مي كرديم به شخصيتي رسيديم كه بار دراماتيك زندگي او مي توانست روحي جديد به فيلم بدمد و جذابيت آن را بيشتر كند و بخاطر اينكه مي خواستيم «رستاخيز« حالت روايي و داستاني داشته باشد از اين قصه استفاده كرديم.

درويش گفت: در حال حاضر افرادي به بدترين شكل برده داري مي كنند شكم بچه ها را مي‌درند و شديدترين جنايات را انجام مي دهند؛ «رستاخيز» يك فيلم ملي است و مي تواند كمكي به گسترش پيام اسلام در منطقه داشته باشد.

كارگردان فيلم «دوئل» درباره 40 دقيقه‌اي كه از فيلمش كم شد گفت: حادثه عاشورا به حدي عظيم است كه نمي توان آن را در دو يا سه ساعت بيان كرد. ما در «رستاخيز» به ابعاد مختلفي از اين واقعه پرداخته ايم اما هنوز هم كم است. 40 دقيقه اي كه از فيلم كم شد هيچ لطمه اي به پيام و مفهوم آن وارد نمي كند زيرا بخش‌هايي داشت كه مي توانستيم آنها را از پيكره فيلم برداريم.

احمدرضا درويش، كارگردان اين فيلم مذهبي با اشاره به دليل انتخاب نمايشگاه قرآن به عنوان محل رونمايي از فيلم گفت : نمايشگاه قرآن از روح قرآني برخوردار است و فيلم «رستاخيز» نيز قرابت زيادي با روح قرآن دارد. در واقع يكي از منابع مهم در فيلم رستاخيز خود كلام خداوند و مهمترين منبع تحقيقي اين فيلم خود قرآن بوده است.

 كارگردان رستاخيز بيان كرد : با توجه به اين مسأله به اين نتيجه رسيديم كه تقدس نمايشگاه  قرآن و نزديكي كه فعاليت‌هاي نمايشگاه با محتواي فيلم رستاخيز دارد، هم افزايي ايجاد مي‌كند و اين امكان به وجود مي‌آيد كه بهره بيشتري از فضا ببريم.

درويش در پايان سخنان خود متذكر شد: من همه رسانه ها را به ترويج پيام عاشورا و گفتمان دعوت مي كنم و مي دانم كه اين امر در ترويج اسلام كه اين روزها مظلوم واقع شده بسيار مؤثر است. اميدوارم مردم «رستاخيز» را ببينند و بتوانند ارتباط خوبي با آن برقرار كنند.

فيلم سينمايي رستاخيز به كارگرداني احمدرضا درويش قصه فردي را روايت مي كند كه بعد از علاقمند شدن به دختري به ياران امام حسين(ع) مي پيوندد و دريچه جديدي را به روي مخاطب باز مي كند.

در بخش بعدي مراسم از شهرام اسدي به خاطر ساخت فيلم سينمايي «روز واقعه»، داوود فتحعلي بيگي، كارگردان و بازيگر، علي شيرازي هنرمند خطاط، محمدرضا سنگري، محقق و پژوهشگر، حسين فدايي حسين نمايشنامه‌‌نويس و احمدرضا درويش تجليل شد. همه اين هنرمندان كساني هستند كه در طول يك عمر فعاليت هنري خود روايت هنري نهضت امام حسين(ع) را در بخشهايي بر عهده گرفته‌اند.

پس از پايان مراسم، مهمانان به صرف افطار در لابي سالن كنفرانس پذيرايي شدند. فرهاد قائميان، بابك حميديان، مهتاب كرامتي، آرش آصفي و … كه تركيب بازيگران «رستاخيز» را تشكيل مي‌دهند در سالن حضور داشتند.

شايان ذكر است، فيلم «رستاخيز» به نويسندگي و كارگرداني احمدرضا درويش، تهيه‌كنندگي تقي عليقلي‌زاده و به مدير توليدي علي قائم‌مقامي ساخته شده و پخش آن نيز برعهده حوزه هنري است. اين فيلم در كنار حضور تعداد زيادي از بازيگران ايراني از حضور 7 هنرپيشه خارجي نيز بهره برده است. اين فيلم سينمايي با دوبله عربي با نام «القربان» و نسخه انگليسي آن با عنوان «حسين، آنكه گفت نه» عرضه مي‌شود. فيلم سينمايي «رستاخيز»  همزمان با عيد سعيد فطر به سرگروهي سينما آزادي در تهران و همزمان در شهرستان‌ها  نيز اكران عمومي شود.

ديدگاه

تقريبا تمام نقدهايي كه در حال حاضر مطرح شده و در شبكه‌هاي اجتماعي به وضوح آن را مشاهده مي‌كنيم مربوط به زمان اكران فيلم در جشنواره بيست و دوم فيلم فجر است. در حال حاضر حدود 50 دقيقه از فيلم كوتاه شده و به گفته كارگردان اين حذف شدن در پيكره فيلم و محتواي داستان تأثيري نگذاشته است. نسخه اي از فيلم سينمايي رستاخيز كه از عيد سعيد فطر اكران مي شود دو ساعت و 10 دقيقه است در صورتي كه نسخه‌اي كه دوسال پيش در جشنواره فيلم فجر به نمايش درآمد مدت زمان آن 3 ساعت بوده است.

ساخت فيلم هاي مذهبي هميشه با اما و اگرهاي زيادي مواجه بوده و بخاطر حساسيت‌هاي كه نسبت به اين گونه آثار وجود دارد معمولا در زمان ساخت و پس از آن در زمان اكران با حواشي همراه هستند. در حال حاضر «رستاخيز» آخرين اثر سينمايي ساخته شده در كشورمان با موضوع تاريخي، ديني است كه به خاطر پرداختن به عاشورا، سير و سلوك و روش زندگي امامان و ائمه اطهار(ع) بحث‌هاي زيادي را به دنبال داشته؛ بحث هايي كه به نظر مي رسد بيشتر از روي احساس مطرح مي‌شود تا از روي منطق و تأمل.

با نزديك شدن به اكران از اواسط هفته پيش بحث تبليغات اين فيلم جدي‌تر شد و با پخش تيزرهاي از تلويزيون و پيش فروش بليت خيلي ها از فيلم باخبر شدند. با وجود اينكه مدتي است تيم تبليغاتي فعال شده اما با ورود به شبكه هاي اجتماعي به سرعت خبر اكران فيلم پخش شد و درحال حاضر چند روزي است كه فضاي مجازي را به شدت تحت تاثير قرار داده است. راه افتادن موج هايي كه خيلي زود در شبكه هاي اجتماعي جريان سازي مي كنند اين بار از آن رستاخيز شده و تقريبا در تمام شبكه‌هاي اجتماعي صفحه اي به نام اين فيلم وجود دارد. البته نگفته نماند كه همه اتفاقات در حمايت از فيلم نيست و برخي نيز خواهان عدم اكران آن هستند!

از تحقيقات تا اكران فيلم

تحقيقات فيلم «رستاخيز» تقريبا از اواسط سال 81 آغاز شد و بعد از پشت سر گذاشتن فراز و نشيب هاي زياد نهايتا سال 92 در سي و دومين جشنواره فجر به نمايش درآمد و با نامزدي در 11 بخش و دريافت هشت سيمرغ بلورين بهترين فيلم در اين دوره از جشنواره شد. در اولين اكران «رستاخيز» نقدهاي زيادي عنوان شد مبني بر اينكه فيلم از چند جهت داراي اشكال است. اول اينكه فيلم از نظر تاريخي و داستاني چندان معتبر نيست،دوم نبايد چهره بزرگاني مانند حضرت ابوالفضل(ع) نشان داده شود و سر و صدا ها و اعتراض هاي اخير ، هم بيشتر حول اين محور بود. بعد از پايان جشنواره برخي علما و مداحان به آن اعتراض كردند اما  عوامل فيلم نسبت  به اين واكنش‌ها سكوت كردند . همزمان علي جنتي وزير ارشاد و حجت الله ايوبي رييس سازمان سينمايي با دفاع از فيلم چندين بار تأكيد كردند كه اكران رستاخيز با همفكري و رضايت مراجع تقليد اتفاق خواهد افتاد. در مدت دو سالي كه از نمايش رستاخيز در جشنواره  مي گذرد چندين بار بحث اكران عمومي آن مطرح شد تا اينكه نهايتا فيلم در ميان فيلم هاي اكران عيد سعيد فطر قرار گرفت و از چهارشنبه 24 تيرماه به اكران در  مي آيد.

در حاشيه مراسم:

*مراسم با يك ساعت تأخير آغاز شد با اين حال مشتاقان تماشاي فيلم اين تاخير را ناديده گرفتن اما پس از 15 دقيقه‌اي كه از نمايش فيلم گذشت ناگهان فيلم نقص فني پيدا كرد و تا رفع اشكل فني 30 دقيقه طول كشيد و اين خود خشم و ناراحتي ميهمانان و مدعوين روزه دار فراهم آورد.

*اين يك ساعت و نيم تأخير در كليت زمان برنامه باعث شد كه حاظران با وجود فرا رسيدن زمان افطار نيمي سالن را ترك كرده و نيمي ديگر در سالن باقي بمانند كه در نهايت با تأخير روزه خود را باز كردند.

* بابك حميديان بازيگر فيلم رستاخيز پس از نمايش فيلم با يكي از گزارشگران سايت‌هاي مجازي سينمايي به صورت گزارش تصويري در حال مصاحبه بود كه ناگهان مصاحبه را رها كرده و با تصويربردار آن درگير شد. با كنكاشي كه از ماوقع ماجرا انجام داديم مشخص شد كه تصويربردار دوربين را روي سه پايه قرار داده بود و خود نيز با يكي از دوستانش گرم صحبت شد. اين حركت براي بابك حميديان گران تمام شد و به نوعي آن را توهين به خود تلقي كرد و همين علت باعث مشاجره و درگيري لفظي شد. حميديان سپس از خير اين گفت‌و‌گوي تصويري گذشت و آنجا را ترك كرد.


ادامه مطلب
[ ۲۴ تير ۱۳۹۴ ] [ ۰۲:۰۷:۱۱ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

اسعديان: آيين‌نامه جشن خانه سينما داراي يكسري اشكالات اساسي است

 

پرهام نورافزا: نخستين نشست مطبوعاتي هفدهمين دوره جشن خانه سينما با حضور همايون اسعديان(دبير جشن) و مازيار ميري(دبير اجرايي) و با حضور اصحاب رسانه‌ها ديروز 10:30صبح (دوشنبه 23 تيرماه) در سالن سيف‌ا... داد خانه سينما برگزار شد.

برپايه اين گزارش، هفدهمين جشن خانه سينماي ايران امسال با اعمال برخي اصلاحات در آيين‌نامه و توجه ويژه به صرفه‌جويي در برگزاري اين جشن به دليل شرايط فعلي سينما و تنگناهاي مالي اهالي سينما برگزار مي‌شود.  

تلاش براي برگزاري جشن خانه سينما با كمترين هزينه

همايون اسعديان(دبير جشن) با بيان اصلاحات و تغييرات در آيين‌نامه جشن ، گفت: در ابتداي قبول مسووليتم براي دبيري هفدهمين دوره، هم من و هم دوستان هيأت مديره خانه دغدغه‌اي مشتركي داشتيم .در شرايط فعلي سينما ايران و در شرايطي كه مشكلات مالي گريبان همه اهالي سينما را فراگرفته است آيا برگزاري چنين جشني به دور از هرگونه حاشيه‌سازي‌ها و فرافكني‌هاي مي‌تواند در فضايي آرام به دور از هرگونه حايشه‌پراكني برگزار شود و آيا برگزاري آن حساسيت‌هايي را ايجاد نخواهد كرد. چرا كه برگزاري اين جشن يك مراسم آييني و سنتي است كه چندين سال است كه در حال برگزاري است و اساسا چنين جشني هزينه بر است.

وي ادامه داد: توافقي كه همه به آن رسيديم اين بود كه تلاش بكنيم كه بتوانيم طبق هر سال جشني در خور و شأن سينماي ايران برگزار كنيم اما در مسائل اقتصادي به گونه‌اي رفتار بكنيم كه علاوه بر صرفه‌جويي در هزينه‌ها حتي آورده ‌مالي‌اي هم براي اهالي سينما و مشخصا براي خانه سينما به ارمغان بياوريم. با اين ذهنيت‌، تمام طراحي‌هاي جشن بر اساس صرفه‌جويي و فشرده شدن زمان‌، با توجه به كميت و كيفيت از شكوه، ارزش و شأن جشن خانه سينما ذره‌اي كم نشود، برنامه‌ريزي شد.

البته اين همت، همدلي و همياري همه صنوف خانه سينما را طلب مي كند و همين طور همراهي و همياري شما عزيزان مطبوعاتي كه هميشه و همه جا با ما و دركنار ما بوديد. اين ديگاه كلي خانه سينما در بر پايي هفدهمين دوره جشن خانه سينماست.

دبير جشن گفت: سال‌هاست كه آيين‌نامه جشن خانه سينما داراي يكسري اشكالات اساسي است و هر ساله سعي شده كه با تغييرات مختصري در اين آيين‌نامه به لحاظ آيين‌نامه‌اي جامع و كامل مورد قبول همه اهالي سينماي ايران قرار گيرد اما ظاهرا شدني نيست كه بخواهيم هر دوره آن را اصلاح و تصحيح كنيم . بنابراين همه به اين اجماع رسيده‌ايم كه راهي جز هرچه سريع‌تر راه‌اندازي آكادمي جشن خانه سينما وجود ندارد و هر سال نيز اين مهم پشت گوش انداخته مي شود.

اصلاحات آيين‌نامه در جشن هفدهم

وي ادامه داد: ما مجبور بوديم كه اين آيين نامه ‌را با پاره‌اي از اصلاحات حفظ كنيم و نتيجتا جلوي ميزان آسيب‌هايي كه در آن وجود داشت را بگيريم و حداقل تا آنجايي كه مي توانيم در شرايط سالم‌تري بتوانيم هفدهمين دوره جشن سينما را برگزار كنيم. به طور مثال يكي از اين تغييرات در حوزه داوري است كه سال گذشته در بدترين حالت داوران خودشان مي‌توانستند كانديد شوند و فيلم داشته باشند. در حالي كه اين اتفاق حتي اگر در شرايطي باشد كه داوران لياقت كانديدا شدن را داشتند شائبه‌ي ارتباط و لابي‌گري را ايجاد مي‌كرد به همين دليل امسال توافق شد كه در مرحله اول از 11 صنف سينمايي 55 داور‌( از هر صنف 5 داور) انتخاب شوند‌ كه به هيچ عنوان فيلمي نداشته باشند. يعني هيچ داوري در هيچ بخشي حق ندارد فيلم داشته باشد.

دبير جشن خانه سينما در اين باره اضافه كرد: البته ممكن است براي يك صنف كمي تساهل به خرج دهيم و آن هم صنف جلوه‌هاي ويژه كامپيوتري است كه معتقدم در برخي از فيلم‌ها تاثير كمي داشته و كار آرتيستيك ويژه‌اي انجام نداده‌اند. با اين حال حتي صنف بازيگران هم كه بسيار برايشان سخت بود داوراني را معرفي كنند كه هيچ فيلمي نداشته باشند اين قضيه را پذيرفتند كه با همين شرط پنج نفر را معرفي كنند.

همايون اسعديان در ادامه به يكي ديگر از مواردي كه در آيين‌نامه جشن هفدهم خانه سينما لحاظ مي‌شود اشاره و اظهار كرد: شوراي سياست‌گذاري جشن خانه سينما تاكنون دو جلسه داشته است كه در آن توافق شد تمامي كانديداها به جز سه مورد كه استثنا هستند‌، حتما بايد عضو يكي از صنوف خانه سينما باشند چون اگر اين جشن متعلق به اصناف سينماي ايران است صحيح نيست كه كساني كه به هر دليلي عضو صنوف خانه سينما نيستند كانديدا شوند و جايزه بگيرند.  اين 3 مورد «بازيگران»‌، «كارگردان‌هاي فيلم  اولي»‌ كه هنوز عضو كانون كارگردانان نشده‌اند و «فيلمنامه‌نويساني» كه ممكن است كسي فيلمنامه اول خود را نوشته باشد و هنوز عضو انجمن نشده باشد؛ بنابراين اين سه مورد به دليل ويژگي شغلي استثنا قرار گرفتند.

به گفته اسعديان تغيير ديگري كه در آيين‌نامه امسال جشن خانه سينما اعمال مي‌شود‌، به بخش كارگردان‌هاي اول اختصاص دارد كه پيش از اين در اين بخش دو تنديس اهدا مي‌شد اما امسال فقط به يك نفر به عنوان استعداد جوان تنديس داده مي‌شود.

وي همچنين درباره اين بخش اظهار كرد: هيات داوري اين بخش در مرحله اول يك هيات مستقل پنج نفره به انتخاب دبير است كه از ميان فيلم‌هاي اول، پنج فيلم اولي را كه ويژگي كانديدا شدن داشته باشند ارزيابي مي‌كنند.

دبير جشن هفدهم خانه سينما در ادامه اين نشست با اشاره به اين كه انجمن فيلم‌هاي مستند دو روز قبل با آغاز كار هيات انتخاب كليد شروع جشن را زده‌اند‌، گفت: طبق آيين‌نامه فيلم‌هايي كه از تير ماه سال گذشته تا پايان خرداد ماه امسال در سينماها اكران شده‌اند مي‌توانند در جشن شركت كنند. اين يك حركت صنفي است و ما كسي را مجبور به حضور نمي‌كنيم. با اين حال فيلم «امروز» ساخته ميركريمي بنا به درخواست شخصي خود رضا ميركريمي كه در حال حاضر مديرعامل خانه سينما هستند براي پيشگيري از شايعه‌سازي‌ها و حاشيه‌سازي‌ها از  همه بخش هاي مختلف اين جشن كنار گذاشته شد و ما نيز به عنوان دبير جشن و اعضاي هيأت مديره خانه سينما  از حركت به‌جا و شايسته ايشان سپاسگزاريم.

فيلم‌هاي هنر و تجربه در جشن خانه سينما داوري مي‌شوند

اسعديان همچنين در پاسخ به سوالي خبرنگاري درباره داوري فيلم‌هاي گروه هنر و تجربه كه به تازگي حرف و حديث‌هايي درباره آن مطرح شده است‌، اظهار كرد: گروه هنر و تجربه يك سالي است كه تشكيل شده و با آداب و ضوابط خاص خود راه اندازي شد تا بخشي از سينماي ايران را كه زماني مخاطب خاص ناميده مي‌شد پوشش دهد و اتفاقا هم در اين مهم موفق هم شد. بنابراين طبيعي است كه در آيين نامه جشن خانه سينما به اين گروه توجهي نشده بود.

وي ادامه داد: به اين ترتيب آنچه درباره شرايط حضور فيلم‌ها در جشن خانه سينما در آيين نامه وجود دارد با وجود فيلم‌هاي گروه هنر و تجربه كمي تفسيربردار است كه آيا فيلم‌هاي سينمايي كه فقط فيلم‌هاي نمايشي كه پروانه نمايش دارند‌ را شامل مي‌شود يا آنهايي كه مجوز اكران محدود دارند هم در اين آيين نامه گنجانده مي‌شوند.

اين كارگردان با اشاره به اينكه تصميم گيري درباره اين موضوع مي‌توانست برعهده دبير باشد اما ترجيح داده شد كه در شوراي سياست گذاري تصميم گيري شود، متذكر شد: در جلساتي كه داشتيم دوستان متولي از گروه هنر و تجربه هم حضور داشتند اما هنوز به نتيجه مشخصي نرسيده‌ايم البته فيلم‌هايي چون: «ماهي و گربه»، «پرويز»، «انارهاي نارس»، «دختر‌، مادر، دختر»، «روز مبادا» و «مردي كه اسب شد» به دليل داشتن پروانه سينمايي و هماهنگ بودن با ضوابط در جشن شركت دارند و فقط 9 فيلم باقي مي‌ماند كه در آينده نزديك براي آن‌ها تصميم گيري خواهد شد.

جشن خانه سينما وظيفه‌اش فراهم كردن شرايط اكران فيلم‌ها نيست

دبير جشن خانه سينما همچنين درباره برخي فيلم‌هايي كه هنوز اكران نشده‌اند‌ و اينكه آيا شرايطي براي حضور آنها در جشن فراهم مي‌شود يا خير گفت: هر جشن و جشنواره‌اي تعريف خاص خود را دارد. وظيفه جشن خانه سينما هم فراهم كردن اكران براي فيلم‌هايي كه نمايش داده نشده‌اند نيست البته اگر يك روزي اين موضوع در آيين‌نامه مطرح شود حتما به آن توجه خواهد شد.

وي افزود: فيلم‌هايي هستند كه امكان اكران پيدا نمي‌كنند و در تعريف جشن خانه سينما هم فيلم‌هايي لحاظ مي‌شوند كه در مدت مشخصي اكران شده‌اند يعني دو سال است كه بر همين اساس تصميم گيري مي‌شود.

بودجه جشن خانه سينماچقدر است؟

اسعديان درباره تامين هزينه‌هاي جشن خانه سينما هم بيان كرد: كساني كه وظيفه و مسئوليتي در برگزاري جشن دارند هيچ گونه دستمزدي نمي‌گيرند و هيچ قراردادي هم ندارند و تنها به عنوان يك وظيفه صنفي در برپايي جشن خانه سينما كار انجام مي‌دهند.

وي افزود: اگر هزينه‌هاي جشن خانه سينما هم بالا مي‌رود به اين دليل است كه در يك پروسه زماني طولاني مدت برگزار مي‌شود و در تمام مدت داوري بايد حداقل يك پذيرايي مختصري از آنها انجام شود در برآورد هزينه جشن سال گذشته بخش اعظم هزينه‌ها بيشتر مربوط به پذيرايي داوران، هيأت انتخاب فيلم‌ها و... است

وي اضافه كرد: سعي داريم بودجه جشن را از بودجه خانه سينما جدا كنيم و در حال حاضر براي تامين هزينه برگزاري جشن با اسپانسرها مشغول مذاكره هستيم و تمام تلاشمان بر اين است كه بودجه جشن را از بودجه خانه سينما تامين نكنيم و اميدوارم اين تامين بودجه از طريق اسپانسر به گونه‌اي باشد كه علاوه بر برگزاري جشن، آورده مالي‌اي هم براي خانه سينما داشته باشد.

سپس ميري، براي روشن‌تر شدن تنوير افكار عمومي در خصوص تخصيص بودجه‌اي كه براي برپايي اين جشن بزرگ سينمايي در نظر گرفته شده و اساسا ذهنيت ها را به خود مخدوش ساخته توضيح داد: جشن خانه سينما يك پروسه چهار ماهه دارد و حدود 500 نفر درگير آن مي‌شوند. با اين حال به جرأت مي توانم بگويم كه طبق آماري كه داشته‌ايم در اين جشن يك سي‌ام جشن‌هاي رايج در كشور خرج مي‌شود. سال گذشته رقم هزينه شده در 4 ماه  براي جشن شانزدهم خانه سينما 410 ميليون تومان بود كه در پايان جشن نيمي از بودجه مجددا به خانه بازگشت. در واقع سال گذشته به دليل آنكه نمي‌ خواستيم جشن بزرگي داشته باشيم و اسپانسر هم قرار نبود داشته باشيم اما امسال با توجه به سياستي كه در همه خانه سينما اتخاذ شده و تلاش براي برگزاري يك جشن در شأن سينما است تلاش مي‌كنيم علاوه بر تامين بودجه آنچه را كه باقي ماند هم صرف اهالي خانه سينما كنيم.

در ادامه مازيار ميري(مدير اجرايي جشن هفدهم) با ابراز اميدواري از اينكه امروز براي اين سرزمين روز خوشي باشد‌، درباره زمان برگزاري جشن گفت: طبق تاريخ مشخص شده بعد از پايان جشن شانزدهم‌، جشن هفدهم خانه سينما آغاز مي‌شود و فيلم‌هايي كه از تيرماه 93 تا پايان خرداد ماه 94 اكران شده اند در جشن امسال مي‌توانند شركت كنند.

وي ادامه داد: به اين ترتيب 61 فيلم براي شركت در جشن واجد شريط هستند و اينها جدا از فيلم‌هاي هنر و تجربه هستند‌ كه شرايط اكران دارند.  با توجه به اينكه جدول نمايش بخش سينمايي طراحي و بسته شده و از هفدهم مرداد ماه نيز  بخش اول داوري‌ها آغاز مي‌شود. اين مرحله از داوري حدود 14 روز زمان مي‌برد كه در سالن سيف‌الله داد خانه سينما داوران آثار را بررسي ‌كنند.

جزئيات فيلم‌ها در بخش هاي گوناگون جشن‌ هفدهم

دبير اجراي اين جشن، آثار رسيده در بخش مستند را 108 فيلم اعلام كرد و گفت: در نهايت 40 فيلم توسط داوران در اين مرحله انتخاب خواهند شد. همچنين در بخش فيلم‌هاي كوتاه، داستاني و تجربي 161 فيلم تقاضا حضور در جشن را ارائه كرده بودند كه روز گذشته 360 فيلم تحويل هيات انتخاب شد و اين هيات كار خود را در خانه سينما آغاز كرده است تا پس از بررسي بين 40 تا 60 فيلم را انتخاب كنند. در بخش انيميشن هم 104 فيلم براي شركت در اين دوره از جشن خانه سينما ارائه شده كه هيات داوران اين بخش از سوم مردادماه كار خود را آغاز خواهد كرد.

مازيار ميري، با اعلام تاريخ برگزاري جشن‌هاي اين نهادهاي صنفي گفت: هشتم شهريورماه جشن انيميشن، 11 شهريورماه جشن فيلم‌هاي كوتاه، داستاني و تجربي، 14 شهريورماه جشن فيلم‌هاي مستند، 17 شهريورماه مراسم نكوداشت‌ها و بزرگداشت‌ها و 20 شهريور ماه جشن اصلي خانه سينما برگزار مي‌شود.

اعلام اسامي هيأت انتخاب فيلم‌ها

اعضاي هيأت انتخاب فيلم‌هاي مستند همچون: خانم‌ها: عصمت شاكري، سيما امامي، آزاده ديزارگيتي و فرحناز شريفي و آقايان: حسين حقگو، دكتر محمدعلي حسين‌نژاد و دكتر اميد روحاني در ساختمان شماره 2 خانه سينما كار خود را آغاز كرده‌اند.

 اعضاي هيأت انتخاب فيلم‌هاي كوتاه همچون: امير موسوي، بهمن دادفر، پيمان حقاني، داريوش ياري، سعيد پوراسماعيلي، سينا كرماني‌زاده، عماد خدابخش، طوفان نهاب قدرتي، كيارش انوري، محمد رسولي، مهرداد زاهدي، يلدا جبلي و فرشته پرنارظاهر كارشان را در سالن نعمت حقيقي كارشان شروع كرده‌اند.

ميري متذكر شد: در مورد داوران سينمايي بايد اعلام كنم كه از 11 صنف خانه سينما فقط 8 صنف داوران خود را اعلام كرده‌اند. صنف بازيگران هنوز نتوانسته داورانشان را كه شرايط حضور در سمت داوري جشن هفدهم را داشته باشند را تكميل كند و صنف‌هاي ديگر هم به همين شكل هستند اما تا چند روز ديگر اسامي كامل هيأت داوران بخش‌هاي مختلف جشن را اعلام خواهيم كرد.

دبير اجرايي جشن خانه سينما در پاسخ به سوال خبرنگار صبا مبني بر اين كه در دوره شانزدهم با صرفه‌جويي كه در هزينه‌ها انجام شده و قرار شد مبلغ باقي مانده از جشن را به صندوق هنرمندان ريخته و براي بيمه بيكاري و ديگر مشكلات مالي هنرمندان هزينه شود، گفت: اين اتفاق مهم در جشن شانزدهم افتاد و  كليد كار هم زده شد و در هر دو هيات مديره قبلي و فعلي پيگيري شده  و در شرف انجام مراحل كار است. اميدورايم بتوانيم اسپانسرهاي زيادي را در اين جشن جذب كنيم كه علاوه بر پوشش هزينه‌هاي خود جشن آورده مالي هم با خودش به همراه بياورد. يعني رقمي كه از اسپانسرها عايد مي‌شود ضمن پوشش هزينه هاي جشن، مبلغ باقي مانده‌ را براي صندوق هنرمندان درنظر گرفتيم كه بتواند مسائل معيشتي برخي از هنرمندان پي***وت را به لحاظ بيمه و ديگر مسائل مالي آنها را رفع نمايد.

ميري همچنين در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه خانه سينما در جشن امسال چه توجهي به اهالي رسانه دارد چرا كه معمولا هنگام برگزاري جشن بسياري از آنها فراموش مي‌شوند،‌ گفت: خانه سينما به دليل حضور پرثمر اهالي رسانه در سال‌هاي گذشته قدردان آنها است و در جشن دوره پانزدهم  محلي مشخص به آنها اختصاص داده شد. امسال نيز تلاش مي‌كنيم حتما اين كار را انجام دهيم تا در آخرين روز جشن شرايط بهتر و ايده‌آلي براي آن‌ها وجود داشته باشد.  وي تاكيد كرد: با اين حال اين را بدانيد كه خانه سينما قدردان زحمات شما در روزهاي سختي كه اين نهاد صنفي داشت، خواهد بود و در روز جشن بزرگ حرمت نگه خواهد داشت.  

اسعديان در پاسخ پرسش خبرنگار صبا كه سرانجام جريان آكادمي داوران جشن به كجا انجاميده است، گفت: در دستور كار خانه اين مهم قرار گرفته است كه هرچه سريع‌تر اين آكادمي راه‌اندازي شود. امسال هم از گروهي خواهش كرده‌ايم كه هرچه سرع‌تر آكادمي واقعي و آيين نامه واقعي اجرايي اين آكادمي را طراحي كنند كه به اميد خدا بتوانيم در مراسم جشن خانه سينما كه 20 شهريورماه برگزار مي‌شود اعلام كنيم كه از سال ديگر اين جشن را به شكل آكادمي كه بهترين شكل ممكن است برگزار خواهيم كرد.

داوري «خانه پدري» و روشن شدن تكليف «بدلكاران» در جشن هفدهم

ميري در اين نشست درباره داوري فيلم «خانه پدري» به كارگرداني كيانوش عياري هم سوالي مطرح شد كه پس از اشاره مازيار ميري به حضور اين فيلم در جشن پانزدهم و خارج شدن آن به تصميم كارگردان از جشن توضيح داد: در اين باره شوراي سياست‌گذاري بايد تصميم گيري كند كه با توجه به اينكه اين فيلم توانست اكران محدود يك روزه داشته باشد و نيز با توجه به حضور آن در جشن پانزدهم و با خروج ناگهاني‌اش چه اتفاقي مي‌تواند براي آن بيافتد.

وي، همچنين درباره محل برگزاري جشن بزرگ خانه سينما متذكر شد: اين جشن بزرگ طبق سياست‌هاي مشخص شده در محلي كه در شأن سينماي ايران باشد برگزار مي‌شود ولي مكانش هنوز مشخص نشده است.  همچنين در خصوص پوستر هفدهمين جشن خانه سينما بايد بگويم كه اتودهايي توسط آرش صادقي لواساني در زمينه طراحي پوستر زده شده و اميدواريم تا 20 روز آينده بتوانيم از آن رونمايي كنيم.

سپس همايون اسعديان در پايان سخنان خود درباره داوري بدل‌كاران در جشن خانه سينما و نيز بزرگداشت پيشكسوتان و ستاره‌هاي قديمي سينما كه مورد سوال خبرنگاران قرار گرفت متذكر شد: اين موضوع طراحي پيچيده‌اي دارد چون بايد بررسي شود كه آيا به عنوان يك حركت تيمي بايد بررسي شود يا يك اكت فردي. زنده ياد پيمان ابدي در اين حوزه كار را به يك حركت سيستماتيك تبديل كرد و نمي‌شود آن را به شكل فردي نگاه كرد. به همين دليل بايد بررسي كنيم كه چند تيم در اين بخش در كشور فعال هستند سپس در سال‌هاي آينده بتوانيم اين قضيه را به شكل گروهي در جشن لحاظ كنيم.


ادامه مطلب
[ ۲۲ تير ۱۳۹۴ ] [ ۰۵:۱۶:۴۵ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

مطالب اين سايت حاوي گزارشات، تحليل‌ها، نقدها و اخبار فرهنگي، هنري، اجتماعي و ورزشي مي‌باشد. از نظرات و پيشنهادات مفيد و سازنده و مثمرثمر در اين سايت استقبال خواهد شد.
لینک های مفید


امور اقتصادی | تدبیر اقتصاد
سرگرمی | پزشکی
آفاق | بیست تولز

مترجم وب با 36 زبان زنده دنیا