وب نيوز آرت
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک های مفید

پرهام نورافزا:

امسال از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ماه در ۳۱ استان كشور نمايش فيلم خواهيم داشت.

۳۱ استان كشور ميزبان فيلم‌هاي سي و ششمين جشنواره ملي فيلم فجر مي‌شوند.

براي مراسم افتتاحيه فيلم‌ها و حضور عوامل فيلم و برخي از هنرمندان، براساس برنامه‌ريزي دبيرخانه جشنواره ملي فيلم فجر، با نمايندگان ۳۱ استان كشور هماهنگي‌هاي لازم انجام شده است.

از بين ۲۲ فيلم، ۱۱ تا ۱۴ فيلم براي نمايش در استان‌ها توسط دبيرخانه جشنواره فيلم فجر انتخاب مي‌شود كه هر يك از اين فيلم‌ها، در ۳ سانس در سالن‌هاي مجهز سينمايي مراكز استان‌ها به نمايش درخواهند آمد.

گفتني‌است، در هفته آينده بعد از مشخص شدن نام فيلم‌ها، فروش بليت‌ها توسط دبيران استاني جشنواره انجام خواهد شد.


ادامه مطلب
[ ۸ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۰۴:۰۲:۵۲ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

پرهام نورافزا:

فيلم‌هاي سي‌و ششمين جشنواره فيلم فجر در جدول پخش احتمال جايگزني دارد.

فيلم‌هاي سي‌و ششمين جشنواره فيلم فجر براي نمايش در سالن رسانه‌ها قرعه كشي شد.

اما برخي فيلم‌ها هنوز نسخه نهايي خود را به دفتر جشنواره تحويل نداده و طبق گفته داروغه‌زاده اگر در موعد مقرر آثار خود را نرسانند، فيلم ديگري جايگزين مي‌شود و برنامه نمايش تغيير نخواهد كرد.

طبق قرعه فيلم افتتاحيه جشنواره فجر در روز سيزدهم بهمن‌ماه «كاميون» كامبوزيا پرتوي است كه در سانس ۱۴ نمايش داده مي‌شود و آخرين فيلمي هم كه براي رسانه‌اي‌ها در پرديس ملت به نمايش درخواهد آمد مستند «زناني با گوشواره‌هاي باروتي» است.

از آنجا كه هر سال يكي از دغدغه دست‌اندركاران جشنواره و همچنين آن‌هايي كه فيلمي در جشنواره داشتند، تحويل به موقع فيلم‌ها به دبيرخانه است، در سال‌هاي قبل گاهي ممكن بود جدول براساس زماني كه آثار راه يافته به جشنواره براي تكميل مراحل فني نياز دارند تنظيم شود اما امسال كه براي اولين بار جدول براساس قرعه‌كشي بسته شد اين سوال و شايد نگراني براي برخي فيلمسازان پيش مي‌آيد كه در صورت آماده نشدن فيلم‌ها به‌ويژه‌آثاري كه در روزهاي نخست در جدول قرار گرفته‌اند چه اتفاقي براي نمايش فيلم‌شان در جشنواره رخ خواهد داد؟! و آيا امكان جا به جايي وجود دارد؟

در اين‌باره ابراهيم داروغه‌زاده ـ دبير جشنواره فيلم فجر ـ در مراسم امروز تاكيد كرد كه فيلمسازان فيلم‌هاي خود را به موقع تحويل دهند تا مسئولان جشنواره مجبور به جايگزيني با فيلم‌هاي رزرو نشوند.

او همچنين گفت: نسخه نهايي فيلم‌ها بايد طبق موعد مشخص دريافت شود تا دست‌كم يك هفته قبل از جشنواره در سالن‌نمايش تست‌هاي لازم انجام شود تا با شرايط خوب به نمايش درآيند.

به اين ترتيب با توجه به اينكه از هر فيلم بخش سوداي سيمرغ جشنواره يك نماينده و عموما كارگردان يا تهيه‌كننده در مراسم قرعه‌كشي حضور داشت و زمان نمايش فيلم‌ها هم تعيين شد و نيز با توجه به اينكه اكثريت فيلمسازان حاضر در مراسم نسبت به برگزاري قرعه‌كشي ابراز رضايت كردند، به نظر مي‌رسد كسي از نرسيدن فيلمش به جشنواره نگراني نداشته باشد.


ادامه مطلب
[ ۸ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۰۴:۰۰:۳۲ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

پرهام نورافزا:

مراسم اختتاميه بخش «تجلي اراده ملي» سي و ششمين جشنواره فيلم فجر به ميزباني منطقه آزاد اروند در آبادان و خرمشهر برگزار خواهد شد.

مراسم اختتاميه بخش «تجلي اراده ملي» در آبادان برگزار خواهد شد و معاونت فرهنگي، اجتماعي و گردشگري سازمان منطقه آزاد اروند و اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي اروند بعد از پايان جشنواره فيلم فجر ميزبان سينماگران و داوران بخش تجلي اراده ملي خواهد بود.
اين مراسم عصر سوم اسفند ماه در آبادان برگزار خواهد شد.
بر اين اساس از جمله سازمان‌ها و نهادهايي كه در بخش تجلي اراده ملي اعلام آمادگي كرده‌اند، مي‌توان به؛ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، معاونت امور زنان و خانواده رياست‌جمهوري، مركز ملي فرش ايران، وزارت دادگستري، بنياد شهيد و امور ايثارگران، سازمان هنري و امور سينمايي بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس، بيمه ايران، سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، شركت مديريت منابع آب ايران و سازمان منطقه آزاد اروند اشاره كرد.
گفتني است از آنجا كه تنوع موضوعي در آثار سينمايي مي‌تواند بستر جديدي را براي فعاليت سازمان‌ها و نهادهاي خصوصي و دولتي ترسيم كند، امسال پس از سه سال بارديگر بخش ويژه‌«تجلي اراده ملي» با مشاركت سازمان‌هاي دولتي و غيردولتي در جشنواره سي‌وششم فيلم فجر برگزار خواهد شد.

براساس آيين‌نامه اين دوره از جشنواره، سازمان‌هاي دولتي و خصوصي مي‌توانند ضمن بررسي آثاري كه در بخش مسابقه سوداي سيمرغ جشنواره پذيرفته شده‌اند، به فيلم‌هاي منتخب از نگاه خود با توجه به اولويت‌هاي موضوعي سازمان متبوع جوايزي اهدا كنند.


ادامه مطلب
[ ۸ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۰۳:۵۹:۲۵ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

پرهام نورافزا:

فيلم‌هاي كوتاه سي و ششمين جشنواره ملي فيلم فجر اكران مردمي ندارد و تنها در سينماي رسانه‌ها به نمايش در مي‌آيد.

 دبير سي و ششمين جشنواره ملي فيلم فجر از عدم اكران مردمي فيلم‌هاي كوتاه جشنواره ملي فيلم فجر خبر داد.

وي در اين خصوص اعلام كرد بسته فيلم كوتاه حاضر در اين دوره از جشنواره اكران مردمي ندارد و تنها در سينماي رسانه‌ها به نمايش در مي‌آيد.

ابراهيم داروغه زاده دبير سي و ششمين جشنواره ملي فيلم فجر با اشاره به چگونگي نمايش فيلم‌هاي كوتاه در اين دوره از جشنواره گفت: در اين دوره از جشنواره ملي فيلم فجر، ۴ فيلم كوتاه حضور دارند كه اين آثار با نام بسته فيلم‌هاي كوتاه در روز شنبه ۱۴ بهمن ماه ساعت ۲۰ در پرديس ملت براي اهالي رسانه و منتقدان به نمايش در مي‌آيد.

دبير سي و ششمين جشنواره ملي فيلم فجر در ادامه گفت: از ابتدا هم قرار بود اين آثار تنها در سينماي رسانه نمايش داده شود و اين درخواست دوستان فيلم كوتاه بود كه يك نمايش در سينما رسانه‌ها و يك سيمرغ داشته باشند.


ادامه مطلب
[ ۸ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۰۳:۵۸:۲۷ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

پرهام نورافزا:

اسامي فيلم‌هايي كه در سي و ششمين جشنواره فيلم فجر حضور نيافتند، مشخص شد.

 اسامي فيلم‌هاي حذف شده از سي و ششمين جشنواره فيلم فجر از روز گذشته و همزمان با مشخص شدن تركيب ۲۵ فيلم سينمايي و مستند اين دوره از جشنواره، مشخص شدند و اكنون مي‌توان شمار قابل توجهي از فيلم‌ها را برشمارد كه به دلايل مختلف در مهم‌ترين رويداد فرهنگي ايران رونمايي نخواهند شد.

گفتني است، هيات انتخاب و تشخيص كارگردان‌ها دو دليل عمده غيبت فيلم‌ها در جشنواره فجر بوده كه بر كيفيت جشنواره تاثير چشمگير خواهد داشت.

«سراسر شب» اثر تازه فرزاد موتمن، «هزار پا» ساخته ابوالحسن داوودي، «سمفوني نهم» تازه‌ترين اثر محمدرضا هنرمند، «خوك» تازه‌ترين فيلم ماهي حقيقي، «سال دوم دانشكده من» به كارگرداني رسول صدرعاملي، «خودسر» به كارگرداني كمال تبريزي، «هت تريك» اثر رامتين لبافي نژاد، «شاه كش» ساخته وحيد اميرخاني، «گرگ بازي» اثر عباس نظام دوست، «درساژ» ساخته پويا بادكوبه، «آستيگمات» به كارگرداني مجيدرضا مصطفوي، «واسطه» ساخته آرش لاهوتي و «آشغال‌هاي دوست‌داشتني» ساخته محسن اميريوسفي كارگردانش در اين دوره از جشنواره با تصميم كارگردان‌هايشان حضور ندارند.


ادامه مطلب
[ ۸ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۰۳:۵۷:۲۹ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

پرهام نورافزا:

پركارترين بازيگران مرد سينماي ايران در سي و ششمين جشنواره فيلم فجر معرفي شدند.

با اعلام اسامي فيلم‌هاي حاضر در بخش مسابقه سينماي ايران (سوداي سيمرغ) جشنواره فيلم فجر پركارترين‌هاي جشنواره در هر بخش مشخص شده‌اند.

 فهرست پركارترين بازيگر مرد جشنواره سي و ششم به شرح زير است:

بابك حميديان

بابك حميديان سال گذشته كم كارترين بازيگر جشنواره فيلم فجر بود اما امسال با چهار فيلم صدرنشين بازيگران مرد سينماي ايران است.

"به وقت شام" ساخته «ابراهيم حاتمي كيا"، «سرو زير آب" به كارگرداني «محمدعلي باشه آهنگر"، «مصادره « نخستين ساخته «مهران احمدي" به كارگرداني «پوريا آذربايجاني" از جمله آثاري هستند كه حميديان در آنها به ايفاي نقش پرداخته است.

 

هادي حجازي‌فر

حجازي‌فر امسال با فيلم هاي"به وقت شام"، «لاتاري" و"داركوب" در رتبه دوم بازيگران پركار سينما قرار گرفته و با توجه به آثار مهمي كه در دست دارد احتمال زيادي به كسب سيمرغ اين بازيگر وجود دارد.

 

ساعد سهيلي

سهيلي در سي و ششمين جشنواره فيلم فجر با فيلم‌هاي «اتاق تاريك" ساخته «روح الله حجازي"، «ماهورا" به كارگرداني «حميد زرگر نژاد" و «لاتاري" سومين ساخته «محمدحسين مهدويان" راهي جشنواره فيلم فجر شده است.

فهرست بازيگراني كه امسال تنها دو فيلم در جشنواره دارند به شرح زير است:

جواد عزتي (لاتاري - تنگه ابو غريب)

سيامك صفري (بمب – مصادره)

اميرجديدي (تنگه ابو غريب - عرق سرد)

سعيد آقاخاني (كاميون – ماهورا)

هادي كاظمي (مصادره – امير)

امين حيايي (داركوب - شعله ور)

جمشيد هاشم پور (داركوب – هايلايت)

محسن كيايي (جشن دلتنگي - چهارراه استانبول)


ادامه مطلب
[ ۸ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۰۳:۵۵:۴۶ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

پرهام نورافزا:

سي و ششمين جشنواره فيلم فجر بزرگداشت «منوچهر اسماعيلي» صداپيشه و دوبلور باسابقه سينماي ايرانرا برگزار مي‌كند.

 «منوچهر اسماعيلي» گوينده و صداپيشه ۷۸ساله ايراني، با گويندگي به‌جاي بازيگران مشهور آثار مطرح تاريخ سينماي ايران، گنچينه باارزشي از خاطرات براي همه علاقه‌مندان به سينماي ملي است.

او مديريت ارشد دوبلاژ بيش از ۲۰۰ فيلم سينمايي و تلويزيوني، سريال‌هاي تلويزيوني و برنامه‌هاي راديويي.او ايفاي نقش به‌عنوان دوبلور و گوينده در بيش از ۱۵۰۰ اثر و بازيگري در فيلم‌هاي سينمايي را در كارنامه دارد و تدريس فنون و تكنيك‌هاي گويندگي و مديريت دوبلاژ و سرپرستي انجمن و رئيس صنف گويندگان ايران در كارنامه‌اش به چشم مي‌خورد.او دوبله فيلم را از سال ۱۳۳۶ آغاز كرده و از سال ۱۳۴۲ كه دهه طلايي دوبله فيلم در ايران بود، مدير دوبلاژ بوده و گويندگي بسياري از نقش‌هاي اول را به عهده داشته است.«گريگوري پك»، «چارلتن هستن»، «لارنس اليويه»، «سيدني پوآتيه»، «لارنس هاروي»، «رد استايگر»، «جيمز كاگني» و «مارچلو ماستروياني» شماري از اين نقش‌هاست.

بخشي از آثار اسماعيلي، در دهه اول برگزاري جشنواره فيلم فجر كه دوبلاژ فيلم‌هاي ايراني كماكان رونق داشت، در اين جشنواره به نمايش درآمد كه از شاخص‌ترين‌فعاليت‌هاي اسماعيلي به‌عنوان سرپرست گويندگان فيلم‌هاي شركت‌كننده در جشنواره فيلم فجر مي‌توان به طلسم، ناخداخورشيد و باي‌سيكل‌ران اشاره كرد ضمن آنكه از مهم‌ترين هنرنمايي‌هاي اين استاد مسلم دوبله در فيلم‌هاي شاخص جشنواره فيلم فجر به سال ۶۸ و فيلم مادر (علي حاتمي) مربوط مي‌شود كه در آن فيلم، جاي چهار شخصيت (با بازي محمدعلي كشاورز، اكبر عبدي، جمشيد هاشم‌پورو محمود بصيري) صحبت كرد.

او هفت سال پيش نيز در نسخه دوبله‌شده فيلم جرم (مسعود كيميايي) بهترين فيلم جشنواره بيست و نهم فيلم فجر، به‌جاي شخصيت اصلي فيلم (رضا سرچشمه- با بازي پولاد كيميايي) صحبت كرد.


ادامه مطلب
[ ۸ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۰۳:۵۴:۴۷ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

پرهام نورافزا:

 جشن بزرگ «سيمرغ و پروانه‌ها» با حضور دانش‌آموزان سراسر كشور برگزار مي‌شود.

 همزمان با برگزاري سي و ششمين جشنواره فيلم فجر جشن بزرگ «سيمرغ و پروانه‌ها» با حضور دانش‌آموزان سراسر كشور برگزار مي‌شود.

اين جشن با نمايش پنج فيلم منتخب سينماي كودك و نوجوان در سينماهاي جشنواره برگزار خواهد شد.

حبيب ايل‌بيگي قائم‌مقام بنياد سينمايي فارابي با اعلام اين خبر گفت: در پي اجراي سياست‌هاي سازمان سينمايي مبني‌بر توجه به سينماي كودك و نوجوان و همچنين ايجاد زمينه‌هاي مناسب براي حضور هرچه بيشتر دانش‌آموزان و كودكان و نوجوانان درسينماها در روزهاي مختلف سال و همچنين تاكيد رئيس سازمان سينمايي در اين زمينه، پنج فيلم منتخب سينماي كودك و نوجوان درسانس صبح روزهاي برگزاري سي‌و ششمين جشنواره فيلم فجر در سينماهاي ميزبان جشنواره در تهران و سراسر كشور اكران خواهد شد.

به گفته ايل‌بيگي در اين برنامه كه جشن بزرگ «سيمرغ و پروانه‌ها» نام دارد، برنامه‌هاي متنوعي از قبيل: ديدار دست‌اندركاران پنج فيلم ياد شده با دانش‌آموزان حاضر در سالن‌هاي سينماهاي جشنواره، ديدار هنرمندان شاخص عرصه سينماي كودك و نوجوانان با دانش‌آموزان و آيتم‌هاي شاد مرتبط با جشن‌هاي پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي و دهه فجر پيش‌بيني شده كه اجرا مي‌شود.

قائم‌مقام بنياد سينمايي فارابي افزود: فيلم‌هاي «قهرمانان كوچك»، «دنياي كيف‌ها»، «فيلشاه»، «دزد و پري ۲» و «شكلاتي» به‌مدت پنج روز از چهاردهم تا هجدهم بهمن ماه سال‌جاري در سالن‌هاي اصلي سينماهاي مردمي جشنواره در تهران شامل: تماشا، كيان، راگا، ماندانا، استقلال، اريكه ايرانيان، مگامال ۱، جوان، چهارسو۱، فرهنگ۱، گراند سينما كوروش و سالن اصلي سينما آزادي در تهران و همچنين سينماهاي منتخب نمايش‌دهنده فيلم‌هاي جشنواره در مراكز استان‌ها به صورت رايگان براي دانش‌آموزان اكران مي‌شوند.همچنين پنج ويژه برنامه نيز براي اين فيلم‌ها در سينماهاي فرهنگ، كوروش، استقلال، ماندانا و راگا طراحي شده كه هركدام در يكي از روزهاي ياد شده برگزار خواهد شد.

ايل بيگي در خاتمه خاطرنشان ساخت: جشن بزرگ «سيمرغ و پروانه‌ها» توسط كارگروه تخصصي سينماي كودك بنياد سينمايي فارابي با همكاري تشكل تازه‌تاسيس «مركز توسعه سينماي كودك و نوجوان» كه توسط جمعي از فعالان سينماي كودك شكل گرفته و همچنين مركز مردم نهاد «سامانه اردويي مدارس» و نيز مشاركت ادارات كل آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامي استان‌هاي سراسر كشور برگزار مي‌شود.

 وي تاكيد كرد: مدارس استان تهران براي استفاده از اين برنامه و انجام هماهنگي حضور دانش‌آموزان خود در سالن‌هاي سينما بايد از طريق ادارات كل آموزش و پرورش استان مربوطه اقدام كنند.


ادامه مطلب
[ ۸ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۰۳:۵۲:۴۹ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

پرهام نورافزا:

رئيس انجمن عكاسان سينماي ايران اعلام كرد انجمن نسبت به تركيب داوران بخش تبليغات سي و ششمين جشنواره ملي فيلم فجر و مشورت نكردن مسئولان جشنواره با انجمن معترض است.

حافظ احمدي، رئيس انجمن عكاسان سينماي ايران با اشاره به اينكه انجمن نسبت به انتخاب هيات داوران بخش مسابقه تبليغات سي و ششمين جشنواره ملي فيلم فجر معترض است، گفت:«  با اعلام اسامي هيات داوران بخش مسابقه تبليغات سي و ششمين جشنواره ملي فيلم فجر مراتب اعتراض خود را به دبيرخانه جشنواره اعلام كرديم و گفتيم نسبت به انتخاب داوران بسيار متعجب شده‌ايم.»

وي ادامه داد: «با توجه به اهميت عكس در سينماي ايران، اين مساله بسيار عجيب بود كه از بين ۵ داور تنها يك داور عكاس حضور داشت. به دليل اهميت عكاسي در سينماي ايران لازم بود كنار سيف ‌لله صمديان كه يكي از عكاسان خوب كشور است، يك عكاس سينمايي ديگر نيز حضور مي‌داشت.»

رئيس انجمن عكاسان سينماي ايران با اشاره به اينكه هر دوره عكاسان سينمايي با جشنواره فيلم فجر دچار چالش هستند، بيان كرد: «دليل اينكه در هيات داوران ۲ گرافيست و ۲ تدوينگر حضور دارند نمي‌فهمم و نمي‌دانم چرا مسوولان برگزاري جشنواره ملي فيلم فجر براي انتخاب داوري كه عكاس سينمايي باشد با انجمن عكاسان همكاري يا مشورت نكرده است.»

وي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود تاكيد كرد «:‌اي كاش تركيب هيات داوران اين دوره از جشنواره مانند ديگر دوره‌ها انتخاب مي‌شد.

احمدي در پايان گفت: انجمن عكاسان سينماي ايران به‌زودي طي بيانيه‌اي مراتب اعتراض خود را به دبيرخانه سي و ششمين جشنواره ملي فيلم فجر اعلام مي‌كند


ادامه مطلب
[ ۷ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۰۴:۰۴:۳۷ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

پرهام نورافزا:

با حكم «ابراهيم داروغه‌زاده» دبير سي و ششمين جشنواره فيلم فجر، «بهرام بدخشاني»، «كمال تبريزي»، «حسن خجسته»، «خسرو دهقان»، «رسول صدرعاملي»، «فرشته طائرپور» و «محمدرضا فروتن» به‌عنوان اعضاي هيات داوران مسابقه سينماي ايران در اين دوره جشنواره معرفي شدند.

 

با حكم «ابراهيم داروغه‌زاده» دبير سي و ششمين جشنواره فيلم فجر، «بهرام بدخشاني» (مدير فيلمبرداري)، «كمال تبريزي» (كارگردان)، دكتر «حسن خجسته» (استاد دانشگاه)، «خسرو دهقان» (منتقد)، «رسول صدرعاملي» (كارگردان)، «فرشته طائرپور» (تهيه‌كننده) و «محمدرضا فروتن» (بازيگر) آثار بخش مسابقه سينماي ايران سي و ششمين جشنواره فيلم فجر را داوري خواهند كرد.

 

*بهرام بدخشاني مديرفيلمبرداري 59 ساله متولد تهران، فارغ‌التحصيل مدرسه عالي تلويزيون و سينما است. او آثار شاخص سينماي ايران از جمله «هيوا»، «مرد باراني»، «دايره»، «من ترانه 15 سال دارم»، «بماني»، «دوئل»، «تقاطع»، «راه آبي ابريشم»، «وارونگي» و «نگار» را در كارنامه خود دارد و علاوه‌بر بارها نامزدي در جشنواره فجر و جشن سينما، در دوره يازدهم جشنواره براي فيلم «سايه‌هاي هجوم» برنده ديپلم افتخار شد و در سه دوره سيمرغ بلورين گرفت: در دوره هفدهم براي فيلم «هيوا»، در دوره بيست و دوم براي فيلم «دوئل» و در دوره بيست‌ونهم براي فيلم «راه آبي ابريشم» در بخش بين‌الملل. او از اعضاي اصلي هيات‌مديره انجمن فيلمبرداران سينماي ايران بوده و تجربه داوري در جشنواره‌هاي مختلف را در كارنامه دارد.

 

*كمال تبريزي كارگردان 58 ساله متولد تهران، دانش‌آموخته رشته سينما و تلويزيون از دانشگاه هنر است. تبريزي فعاليت سينمايي را از سال 58 با سينماي آزاد شروع كرد و سه سال مسوول بخش آموزش مركز اسلامي آموزش فيلم‌سازي بود. او ابتدا در چند فيلم مانند «توهم» و «آواي غيب» مدير فيلمبرداري بود و به‌عنوان مجري طرح و مشاور ابراهيم حاتمي‌كيا در اولين فيلمش «هويت» حضور داشت. تبريزي اولين بار با «عبور» در سال ۱۳۶۷ كارگرداني در عرصه سينماي دفاع مقدس را تجربه كرد. مهم‌ترين فيلم او در اين ژانر، كمديِ جنگيِ موفقِ «ليلي با من است» است و «در مسلخ عشق»، «كودك قهرمان»، «مهر مادري»، «شيدا»، «فرش باد»، «گاهي به آسمان نگاه كن»، «از رئيس‌جمهور پاداش نگيريد»، «دونده زمين»، «خيابان‌هاي آرام»، «طعم شيرين خيال»، «امكان مينا» و «خودسر» از ديگر آثار سينمايي اوست. تبريزي چند فيلم پرفروش مانند «ليلي با من است»، «مارمولك»، «هميشه پاي يك زن در ميان است» و «طبقه حساس» را در كارنامه دارد و از جمله سينماگران موفق در ادوار جشنواره فيلم فجر است. او در كنار فعاليت مستمر فيلمسازي در سينما، چندين سريال مهم تلويزيوني و شبكه نمايش خانگي را نيز ساخته است. تبريزي عضويت در هيات داوران چندين جشنواره سينمايي را در كارنامه دارد.

 

*دكترحسن خجسته استاد دانشگاه و كارشناس 65 ساله متولد مشهد، داراي دكتراي مديريت استرات‍ژيك از دانشگاه عالي دفاع ملي است. وي ليسانس جامعه‌شناسي از دانشگاه تهران و فوق ليسانس مردم‌شناسي از دانشگاه تهران دارد. حسن خجسته از سال ۱۳۷۰ به جمع راديو پيوست. او معاون صداي جمهوري اسلامي ايران به مدت 16 سال بوده و در سال 86 به‌عنوان نايب‌رئيس اتحاديه راديو تلويزيوني آسيا- اقيانوسيه (ABU) برگزيده شد. او ده‌ها كتاب و مقاله در زمينه راديو ترجمه و تاليف كرده‌ و مديريت شبكه استاني راديو تهران و راديو پيام، رياست همايش بين‌المللي دين و رسانه در سال ۲۰۰۶، رياست ۹ دوره جشنواره بين‌المللي راديو را در كارنامه دارد. او همچنين‌ عضو هيات امناي بنياد سينمايي فارابي بوده و اكنون عضو هيات امناي مدرسه ملي سينماي ايران است. خجسته امسال عضو شوراي سياستگذاري جشنواره سي و ششم نيز بوده است.

 

*خسرو دهقان منتقد، كارشناس و استاد دانشگاه 70 ساله متولد شيراز، دانش‌آموخته‌ رشته حسابداري صنعتي در مقطع كارشناسي‌ارشد است. او از اواخر دهه 40 فعاليت نوشتاري در حوزه سينما را آغاز كرد و درخصوص نگارش، ترجمه، نقد و تدريس سينما از سابقه زيادي برخوردار است. دهقان به‌عنوان فيلمنامه‌نويس يا مشاور كارگردان نيز فعاليت سينمايي داشته‌ است. نگارش فيلمنامه «رنو تهران ۲۹»(سيامك شايقي)، همكاري در بازنويسي فيلمنامه «پاييزان» (رسول صدرعاملي) و فعاليت به‌عنوان مشاور كارگردان در فيلم‌هاي خاكستر سبز، شرم، صبح روز بعد و سريال «درپناه تو» را در كارنامه دارد. از جمله فعاليت‌هاي دهقان مي‌توان به عضويت در شوراي مركزي كانون فيلمنامه‌نويسان و هيات‌موسس انجمن منتقدان خانه سينما و رياست اين انجمن، نويسنده نشريات تخصصي سينما، تدريس در مراكز فرهنگي‌ ـ هنري و دانشگاهي نظير باغ فردوس، حوزه هنري، دانشكده سوره و دانشكده صداوسيما اشاره كرد. دهقان كه داوري در جشنواره‌هاي مختلف را در كارنامه دارد و امسال به‌عنوان دبير جايزه كتاب سال سينما نيز فعاليت داشته، از اعضاي فعلي شوراي مركزي انجمن منتقدان و نويسندگان سينماي ايران است.

 

*رسول صدرعاملي كارگردان و تهيه‌كننده 63 ساله متولد اصفهان و دانش‌آموخته‌ كارشناسي جامعه‌شناسي است. در كارنامه كاري اين سينماگر، كارگرداني، تهيه‌كنندگي، فيلمنامه‌نويسي، روزنامه‌نگاري و همچنين داوري چندين جشنواره داخلي و خارجي به چشم مي‌خورد. صدرعاملي ساخت 14 فيلم بلند سينمايي را در كارنامه دارد و با ساخت آثار پرمخاطبي چون «گل‌هاي داودي» و «من ترانه 15 سال دارم» از سينماگران جريان‌ساز سه دهه سينماي پس از انقلاب به‌عنوان كارگردان و تهيه‌كننده به شمار مي‌رود و جوايز متعددي را از جشنواره فيلم فجر و ديگر جشنواره‌هاي داخلي و بين‌المللي كسب كرده است. گل‌هاي داودي، پاييزان، قرباني، سمفوني تهران، دختري با كفش‌هاي كتاني، من، ترانه ۱۵سال دارم، ديشب باباتو ديدم آيدا، شب، هر شب تنهايي، زندگي با چشمان بسته، در انتظار معجزه و سال دوم دانشكده من از آثار سينمايي اين كارگردان است. صدرعاملي همچنين در زمينه سينماي مستند «فتح بستان» را در اوائل دوران دفاع مقدس ساخته است و مستند مرگ «پدرام تجريشي» نيز از جمله كارهاي اوست كه فيلم سينمايي «مي‌خواهم زنده‌ بمانم» براساس آن ساخته شد. صدرعاملي همچنين تهيه‌كننده مستند «پياده‌روهاي واراژدين» و مستندهاي متعددي در زمينه جنگ و آسيب‌هاي اجتماعي بوده است. او در دوره‌هاي 21، 24، 27 و 31 داور جشنواره فيلم فجر در بخش مسابقه سينماي ايران بوده و در بخش‌ بين‌المللي جشنواره فجر نيز سابقه داوري دارد.

 

*فرشته طائرپور تهيه‌كننده و فيلمنامه‌نويس 65 ساله متولد تهران و دانش آموخته ادبيات انگليسي است. او به دنبال فعاليت ادبي در حوزه كودكان و نوجوانان از سال 1366 در زمينه سينماي كودك به كار پرداخت. همكاري با كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان و گروه كودك و نوجوان سيما و مديريت خانه ادبيات و هنر كودكان و نوجوانان از جمله فعاليت‌هاي اوست. او بيش از ده فيلم سينمايي و حدود بيست هزار دقيقه آثار ويديويي در خانه ادبيات و هنر كودكان و نوجوانان تهيه كرده و از نخستين سينماگران ايراني است كه در پنجاه سال گذشته توانسته به عضويت هيات‌رئيسه سازمان بين‌المللي فيلمسازان كودك وابسته به يونسكو درآيد ضمن آن كه در اواخر دهه هفتاد به‌عنوان رئيس هيات‌مديره خانه سينما انتخاب شد. وي تهيه‌كننده فيلم‌هايي چون گلناز، پاتال و آرزوهاي كوچك، مدرسه پيرمردها، نان و شعر، پسر مريم، زن دوم، آينه‌هاي روبه‌رو و... بوده است. اين تهيه‌كننده و فيلمنامه‌نويس، پيشتر داوري جشنواره‌هاي مختلف سينمايي را برعهده داشته؛ در دوره شانزدهم جشنواره فيلم فجر عضو هيات داوران بخش مسابقه سينماي ايران و در دوره سي و سوم، داور بخش نگاه نو بوده است.

 

*محمدرضا فروتن بازيگر 49 متولد تهران، فوق ليسانس روانشناسي باليني دارد و دكتراي روانشناسي سلامت است. او علاوه‌بر كسب جوايز مختلف جشن سينما و جشنواره‌هاي سينمايي، در ادوار مختلف جشنواره فيلم فجر در دو دهه اخير، نامزد دريافت جايزه بوده و در هفدهمين و بيست وچهارمين دوره جشنواره فيلم فجر سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول را براي فيلم‌هاي «قرمز» و «به آهستگي» (در بخش بين‌الملل) از آن خود كرده است. «شب يلدا»، «اتوبوس شب» و «عيار 14» از ديگر فيلم‌هاي مهم اين بازيگر است كه تجربه داوري در جشنواره‌هاي سينمايي را نيز در كارنامه دارد.

سي و ششمين جشنواره فيلم فجر از 12 تا 22 بهمن 1396 به دبيري ابراهيم داروغه‌زاده برگزار خواهد شد. 


ادامه مطلب
[ ۶ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۱۸:۴۳ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

مطالب اين سايت حاوي گزارشات، تحليل‌ها، نقدها و اخبار فرهنگي، هنري، اجتماعي و ورزشي مي‌باشد. از نظرات و پيشنهادات مفيد و سازنده و مثمرثمر در اين سايت استقبال خواهد شد.
لینک های مفید


امور اقتصادی | تدبیر اقتصاد
سرگرمی | پزشکی
آفاق | بیست تولز

مترجم وب با 36 زبان زنده دنیا