وب نيوز آرت
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک های مفید

پرهام نورافزا:

جلسه پرسش و پاسخ فيلم سينمايي «شعله‌ ور» با حضور حميد نعمت‌الله؛ كارگردان فيلم،  محمدرضا شفيعي؛ تهيه كننده، هادي مقدم‌دوست؛ نويسنده، دارا حيايي، مژگان صابري؛ پانته‌آ مهدوي‌نيا، بازيگران فيلم، روزبه رايگا؛ مديرفيلمبرداري، مهدي سعدي تدوينگر  و با مديريت محمود گبرلو عصر  چهاردهم بهمن‌ماه در پرديس سينما گالري ملت برگزار شد.

روزبه توكلي در مورد اعتراضات مردم سيستان و بلوچستان نسبت به توهين به مردم اين شهر در فيلم «شعله ور» سوال پرسيد و نعمت‌ا... در پاسخ گفت: «من در جريان نيستم از شادي عده‌اي ناراحت شده باشند. ما بسيار با احتياط رفتار كرديم و سعي كرديم همه چيز را رعايت كنيم. وقتي ما فيلمي در اين شهر مي‌سازيم با اينكه سعي مي‌كنيم زيبايي‌هاي اقليم آن منطقه را نشان دهيم، 
 

اگر مشكلات را نشان مي‌دهيم، واقعيت‌ها هم هستند و نمي‌توان انكارشان كرد. او گفت: مواد مخدر در هر شهري پيدا مي‌شود. ما نمي‌خواهيم جايي را بد نشان دهيم. مسئله مواد مخدر مشكل اين سرزمين است و حسن نيست داشتيم. ما حتي كم‌آبي اين منطقه را بيان كرديم... همچنين در مورد فقر هم چيزهايي گفتيم.  بهتر است با مهرباني فيلم را ببينيم. از همين جا مي‌گويم عاشق سيستان و بلوچستان هستم.

شفيعي در ادامه جواب همين سوال گفت: «هنوز كسي فيلم را نديده است كه اعتراض كند. در افتتاحيه فجر در سيستان و بلوچستان فيلم ما نمايش داده شد و عده اي مدعو آنجا بودند اين مسله را براي من بيان كردند. افرادي كه در صف اول تماشا هم بودند نكاتي به ما گفتند و مديركل استان هم خيلي زود واكنش داده كه اجازه نمي‌دهيم فيلم در اين استان نمايش داده شود. جز اين مساله، چيز ديگري نيست و جوانان اين استان به ساخت و توليد اثر كمك بسياري كردند. ما صادقانه رفتار كرديم و فيلم را بدون شيله‌پيله ساختيم. در مورد اينكه سال قبل شركت كرديم و نتيجه چه شد هم بايد بگويم ما نزديك به 20 دقيقه فيلم را مونتاژ كرديم و گفتند نمي‌شود اين ميزان فيلم را ديد و داوري كرد. بنابراين ما به جشنواره نرسيديم و مساله ديگري هم نبود.

مقدم‌دوست در ادامه صحبت گفت: «در مورد اين فيلم علاقه‌مند بودند فيلمي در مورد حسد بسازند كه بشر از باستان با آن درگير بوده است. اين معلوم ما بود و ما ساير مجهولات را براساس اين معلول پيدا كرديم. حسد به عنوان پديده اي مربوط به روح انسان به درون او برمي گردد. موضوع بيروني و اجتماعي كه با حسد پيوند داديم، عددي شدن يا بهتر و برتر شدن و متمايز داشتن بود كه امروز خيلي شايع شده، مثل پايين آمدن رضايت آدم‌ها از مشاغل‌شان كه زمينه سازي حسد رامي سازد و عناصر دورني و اجتماعي دو عنصر مهم براي نگارش فيلمنامه بود.

نسرين بختياري خبرنگار باني فيلم پرسيد: چرا استان سيستان و بلوچستان را براي اين فيلم انتخاب كرديد؟ نعمت اله گفت: اين مكان با قصه ما مناسب بود. مثلا آنجا درياچه دارد و ممكن است كسي غرق شود و... مفهوم باستاني حسد برايم جالب بود در خطه‌اي كه خلق و خوي باستاني داشته باشد. وقتي مي‌گوييم زابل صحبت از رستم است. پتويي كه امين حيايي دور خود مي‌پيچيد هم شبيه به شكوه تاريك قرون وسطي بود. سيستان جايي است كه باد مي‌آيد و حال و هواي افسون كه برايم جالب بود را القا مي‌كرد. ما براي طراحي سازه‌اي كه داشتيم هم فكر كرديم و رنگ و احوالي را ساختيم كه جذابيت داشت. محروميت اين استان هم با موضوع فيلم و محروميت‌هاي يك انسان حسود همخواني داشت. پس ضرورت‌هاي قصه اين استان را براي من به عنوان يك مكان مطلوب معرفي كرد.

مقدم دوست ادامه داد: سيستان و بلوچستان با اينكه محروم است ولي تمايزهايي كه ما را آزار مي‌دهد، ندارد. در اين مكان خويشاوندي وجود دارد و اگر كسي از نظر اقتصادي با ديگر فرق دارد چندان مطرح نمي‌شود.

ما مي‌خواستيم نشان دهيم كه فرد حسود در فضاي جدا از شهر و طبقه‌بندي‌ها ، بازهم حسود است و ما كنش‌هاي شخصي كاراكتر را باز هم در منطقه‌اي ديگر ديديم.

جعفر ملك خبرنگار ايرنا پرسيد: فكر نمي كنيد فيلم كمي خسته كننده و طولاني بود؟ نعمت‌الله گفت: حق با شماست هرچند هنوز با مردم فيلم را نديده‌ام اما حرف شما را قبول دارم. فكر مي‌كنم مي‌توانيم صحنه‌هايي از فيلم را حذف كنيم...

محمدرضا اويسي از مجله تلويزيوني ايران گفت: چرا سينماي ايران درگير فضاي آپارتماني تهران است؟ چه كنيم كه فيلم‌سازان به خارج از اين مرز بروند؟ سوال دوم: چه سختي‌هايي براي ساخت فيلم در خارج از تهران داشتيد؟ نسرين بختياري از باني فيلم هم پرسيد: چرا استان سيستان و بلوچستان را براي اين فيلم انتخاب كرديد؟

 اين مكان با قصه ما مناسب بود. مثلا آنجا درياچه دارد و ممكن است كسي غرق شود و... او همچنين گفت: بحث هزينه و تنبلي مي‌تواند دليل اين اتفاق باشد.

در پايان مقدم دوست با اشاره به وجه پژوهشي اين فيلم گفت: ما چندين بار براي ساخت به منطقه رفتيم و براساس پژوهشي كه داشتيم نقاطي را انتخاب كرديم.


ادامه مطلب
[ ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۰۵:۲۰:۴۱ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

پرهام نورافزا:

كارگردان فيلم شهر موش هاي 2 با اشاره به لزوم حمايت آموزش و پرورش از سينماي كودك گفت: «اميدوارم جشن سيمرغ و پروانه‌ها به همراهي آموزش و پرورش با سينماي كودك كمك بيشتري كند و رسانه‌ها نيز به اين طرح بيشتر بپردازند.» 

مرضيه برومند با اشاره به اجراي طرح سيمرغ و پروانه ها اظهار كرد: «بايد ببينيم دانش آموزان چقدر در اجراي اين طرح مشاركت مي‌كنند.»

اين كارگردان سينماي كودك با بيان اينكه مهم اين است آموزش و پرورش با سينماي كودك ارتباط خوبي برقرار كند عنوان كرد: «با جشن سيمرغ و پروانه‌ها حداقل بچه‌ها از محيط خشك مدرسه به سينما آمده و شاد مي شوند و شركت در يك فعاليت اجتماعي را تجربه مي كنند.» 

كارگردان فيلم مدرسه موش‌ها با  بيان اينكه اثرگذاري جشن سيمرغ و پروانه‌ها ارتباط مستقيمي با حضور بچه‌ها در سينماها دارد گفت: «در سال‌هاي اخير خيلي تلاش كرديم آموزش و پرورش را با سينماي كودك همراه كنيم و اميدوارم اين اقدام به همراهي آموزش و پرورش با سينماي كودك كمك كند.» 

برومند تصريح كرد: «بهترين شرايط اين است كه براي كودك و نوجوان فيلم خوب ساخته شود و سينماگران درجه يك به سينماي كودك آمده و سينماگران درجه 3 به بعد به سينماي كودك نيايند زيرا فيلم هاي اين افراد فروش نمي رود و اكران نمي شود و با اين احتساب مي گويند سينماي كودك  ‌‌نمي فروشد.

وي ادامه داد: اگر فيلم خوب ساخته شود و اگر مشكل نمايش فيلم براي دانش آموزان با هماهنگي با آموزش و پرورش حل شود مي توان به اين سينما اميدوارتر بود.

اين كارگردان سينماي كودك با تاكيد بر لزوم تبليغ براي طرح سيمرغ و پروانه ها در سطح شهرها و رسانههاي گروهي يادآور شد: «بايد روي اين طرح تبليغات بيشتري مي شد. بايد در اين زمينه صدا و سيما تبليغ مي كرد و معتقدم حتما به اين طرح در تلويزيون بيشتر پرداخته شود و بچهها به تماشاي اين فيلم ها دعوت شوند.» 

قهرمانان كوچك، دنياي كيفها، فيلشاه، دزد و پري 2 وشكلاتي به مدت پنج روز از14 تا 18 بهمن ماه سالجاري در سالن هاي اصلي سينماهاي مردمي جشنواره فيلم فجر در تهران شامل سينماهاي: تماشا، كيان،راگا،ماندانا، استقلال، اريكه ايرانيان،مگامال1، جوان، چهارسو1،فرهنگ1، گراند سينما كوروش و سالن اصلي سينما آزادي و همچنين سينماهاي منتخب نماي هاهنده فيلم هاي جشنواره در مراكز استان ها نمايش داده مي شود.

جشن بزرگ سيمرغ و پروانه‌ها به همت  كارگروه تخصصي سينماي كودك بنياد سينمايي فارابي و همكاري تشكل تازه تاسيس «مركز توسعه سينماي كودك و نوجوان» كه توسط جمعي از فعالان سينماي كودك شكل گرفته و همچنين مركز مردم نهاد «سامانه اردويي مدارس» و نيزمشاركت ادارات كل آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامي استان هاي سراسر كشوربرگزار مي‌شود.


ادامه مطلب
[ ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۰۵:۰۱:۲۲ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

پرهام نورافزا:

داوران تشكل‌ها و نهادهاي شركت كننده در بخش «تجلي اراده ملي» همزمان با آغاز سي و ششمين جشنواره فيلم فجر، ارزيابي فيلم‌هاي اين دوره از جشنواره را شروع كردند.

داوران تشكل‌ها و نهادهاي شركت كننده در بخش «تجلي اراده ملي» پس از برگزاري جلسه‌اي با حضور «مهدي قربان‌پور» مدير بخش تجلي اراده ملي، داوري خود در اين دوره از جشنواره فيلم فجر را شروع كردند.

ازجمله سازمان‌ها و نهادهايي كه در بخش تجلي اراده ملي اعلام آمادگي كرده‌اند، مي‌توان به؛ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، معاونت امور زنان و خانواده رياست جمهوري، مركز ملي فرش ايران، وزارت دادگستري، بنياد شهيد و امور ايثارگران، سازمان هنري و امور سينمايي بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس، بيمه ايران، شركت مديريت منابع آب ايران، انجمن مديران توليد، انجمن اخلاق پزشكي ايران و سازمان منطقه آزاد اروند اشاره كرد.

بر اساس آيين‌نامه اين دوره از جشنواره، سازمان‌هاي دولتي و خصوصي مي‌توانند ضمن بررسي آثاري كه در بخش مسابقه سوداي سيمرغ جشنواره پذيرفته شده‌اند، به فيلم‌هاي منتخب از نگاه خود با توجه به اولويت‌هاي موضوعي سازمان متبوع جوايزي اهدا كنند.

مراسم اختتاميه بخش «تجلي اراده ملي» پس از پايان سي و ششمين جشنواره فيلم فجر، سوم اسفند ماه در آبادان برگزار خواهد شد و معاونت فرهنگي، اجتماعي و گردشگري سازمان منطقه آزاد اروند  و اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي اروند بعد از پايان جشنواره فيلم فجر ميزبان سينماگران و داوران بخش تجلي اراده ملي خواهد بود.


ادامه مطلب
[ ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۰۳:۵۷:۰۷ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

 

پرهام نورافزا:

در اولين روز برگزاري جشنواره فيلم فجر سالن‌هاي مردمي شاهد بيشترين سئانس فوق‌العاده بودند و سينما آزادي بيشترين سئانس فوق‌العاده را به خود اختصاص داد.

شب گذشته با وجود برگزاري افتتاحيه جشنواره فيلم فجر اكثر هنرمندان ترجيح دادند در سالن‌هاي سينماي مردمي فيلم هايشان را با مخاطب به تماشا بنشينند.

در اولين روز جشنواره پرديس آزادي يكي از شلوغ‌ترين روزهاي خود را سپري كرد و اكثر هنرمندان در اين پرديس حاضر شدند و با مخاطب به تماشاي فيلم نشستند.

مهران احمدي به همراه رضا عطاران براي فيلم «مصادره»، ابراهيم حاتمي كيا و محمد خزاعي براي فيلم «به وقت شام»، مهدي پاكدل، محسن كيايي، مصطفي كيايي، سحر دولتشاهي، رعنا آزادي ور براي فيلم «چهارراه استانبول»، محمدحسين مهدويان، ساعد سهيلي، حميد فرح نژاد، محمود رضوي براي فيلم «لاتاري»، ترلان پروانه، مهتاب كرامتي و محمدرضا غفاري براي فيلم «جاده قديم»، جواد عزتي و بهرام توكلي براي فيلم «تنگه ابوغريب»، باران كوثري، سحر دولتشاهي، ليلي رشيدي و سهيل بيرقي براي فيلم «عرق سرد» در سالن آزادي حاضر شدند.

در اين سينما 5 فيلم به سانس فوق‌العاده رسيد و شب شلوغي را سپري كرد. در اين سينما فيلم‌هاي «جاده قديم»، «چهارراه استانبول»، «بمب يك عاشقانه»، «لاتاري» و مصادره» به سانس فوق‌العاده رسيد.

 

در سينما كورش نيز تعدادي از هنرمندان حاضر شدند. حميدرضا آذرنگ، بهرام توكلي، امير جديدي براي ديدن فيلم«تنگه ابوغريب» به سالن كورش رفتند. در اين سينما علاوه‌بر فيلم «به وقت شام» به سئانس فوق‌العاده رسيد و مخاطبان روي زمين در سئانس فوق‌العاده فيلم را دنبال كردند.

پرديس سينمايي مگامال هم از حضور هنرمندان بي‌بهره نماند. اين سينما پذيراي پيمان معادي و سعيد روستايي براي نمايش فيلم «بمب يك عاشقانه» بود همچنين عوامل «جاده قديم» ترلان پروانه، محمد رضا غفاري و مهتاب كرامتي هم در اين سالن به تماشاي فيلم با مردم نشستند.

پرديس مگامال در اولين روز برگزاري جشنواره فيلم فجر براي فيلم «بمب يك عاشقانه» سئانس فوق‌العاده در نظر گرفت.

سينما پرديس چارسو نيز با فيلم «چهارراه استانبول» به سئانس فوق‌العاده رسيد.

سينما استقلال نيز شب گذشته با فيلم «مصادره» سئانس فوق‌العاده را تجربه كرد. اين سينما تنها سينماي مردمي واقع در ميدان وليعصر است وتقاضا براي سئانس فوق‌العاده در اين سينما زياد است.

سالن‌هاي سينما در اولين روز نمايش فيلم‌هاي جشنواره فيلم فجر با اقبال خوبي از سوي مخاطبان مواجه شدند و اكثر سالن‌ها با ظرفيت كامل فيلم‌ها را به نمايش گذاشتند. در اكثر سالن‌ها مردم به تماشاي فيلم روي پله‌ها و كف سالن نشستند.

در حالي كه يك ساعت ديگر رسما جشنواره فيلم فجر در برج ميلاد افتتاح خواهد شد اما سينماهاي مردمي از صبح امروز نمايش فيلم‌هاي جشنواره فجر را آغاز كرده‌اند.

به گفته مدير ستاد انتخاب فيلم برگزيده، تماشاگران سي‌وششمين جشنواره ملي فيلم فجر آثاري كه به سانس فوق‌العاده برسند، آن سانس‌ها مشمول آراي مردمي نمي‌شوندبراساس راي مردم سيمرغ مردمي به بهترين فيلم از نگاه مردم اهدا مي‌شود. اين فيلم امكان اكران عيد نوروز را دارد


ادامه مطلب
[ ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۱۲:۳۹:۳۷ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

پرهام نورافزا:

آيين افتتاحيه سي‌وششمين جشنواره فيلم فجر با حضور سيدعباس صالحي، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، محمدمهدي حيدريان، رئيس سازمان سينمايي، ابراهيم داروغه‌زاده دبير جشنواره، عليرضا رضاداد عضو شوراي سياستگذاري جشنواره، عليرضا تابش مديرعامل بنياد سينمايي فارابي، منوچهر شاهسواري مديرعامل اهالي خانه سينماي ايران، ميهمانان و اهالي رسانه بعدازظهر پنجشنبه دوازدهم بهمن‌ماه در مركز همايش‌هاي برج ميلاد كليد خورد.

 

 محمود صادقي، محمدهادي ايازي، اكبر عبدي، عليرضا خمسه، نصرالله مدقالچي، نويد محمدزاده، هومن سيدي، رسول صدرعاملي، محمود گبرلو، مهدي پاكدل، سيد غلامرضا موسوي، شبنم مقدمي، كامبيز ديرباز، بهرام رادان، رضا مقصودي، مارال و مونا فرجاد، امين حيايي، پدرام شريفي، محسن افشاني، ناصر ممدوح، فرشته طائرپور، علي صالحي و... ازجمله حاضران در مراسم افتتاحيه جشنواره بودند.

سي و ششمين جشنواره فيلم فجر با پخش سرود ملي جمهوري اسلامي ايران، تلاوت قرآن كريم، پخش تيزر جشنواره و نماهنگي در وصف حضرت زهرا (س) افتتاح شد.

در اين مراسم كه حدودا با 30 دقيقه تاخير آغاز شد علاوه‌بر خوش‌آمدگويي احسان كرمي(مجري) و ابراهيم‌ داروغه‌زاده(دبير جشنواره) به مدعوين، مديران سينمايي و هنرمندان سينما، فخرالدين انوار، قديمي‌ترين مدايران سينمايي حضور داشت كه محمدعلي نجفي به هنگام آمدنش روي صحنه براي مراسم بزرگداشتش به حضور او در سالن اشاره كرد.

حضور جمع زيادي از افراد غيرسينمايي و طبق معمول تعدادي كودك، از نكات سوال برانگيز مراسم شب گذشته بود كه البته بازار سلفي گرفتن‌ها را هم مثل قبل داغ كرده بود.

در فواصل برنامه احسان كرمي، مجري مراسم شوخي‌هايي با فيلم‌ها مي‌كرد كه ظاهرا در فاصله‌اي كوتاه تذكري به او رسيد و به محض برگشتن پشت تريبون با تاكيد زيادي اعلام كرد شوخي با فيلم‌ها فقط شوخي است. او در بخشي از اين مراسم گفت: امسال «وقت ناهار» و «به وقت شام» داريم، ولي به صبحانه كه وعده مهمي است توجه نشده است .

منوچهر اسماعيلي بعد از حضورش روي صحنه و از آنجايي كه تحت تاثير كليپي كه قبل از مراسم بزرگداشتش پخش شد قرار گرفته بود گفت بعد از ديدن اين صحنه‌ها حال خوشي ندارم، توان ايستادن هم ندارم. كرمي بعد از اين صحبت‌ها درخواست كرد تا براي او صندلي بياورند تا اسماعيلي در طول مراسم تقديرش روي صحنه حضور داشته باشد.

در بخش ديگري از مراسم شب گذشته، كليپ مشهور «اي ايران» كه توسط خانه سينما و با حضور بازيگران سينما ساخته شده است، پخش شد كه هم‌صدايي تعدادي از حاضران در سالن را هم در پي داشت.

احسان كرمي همچنين اعلام كرد كه 12 بهمن ماه تولد دو چهره سينمايي است و به «مازيار ميري» و «حبيب رضايي» تولدشان را تبريك گفت. البته هيچ‌كدام از اين دو نفر در سالن حضور نداشتند.

كرمي از سيدعباس صالحي، محمدمهدي حيدريان، ابراهيم داروغه‌زاده، فرشته طائرپور و خانواده علي معلم براي نكوداشت اين هنرمند به روي سن دعوت كرد.

آذر معلم، اميد و ايمان معلم روي سن آمدند و در نكوداشت زنده‌ياد علي معلم، مورد تقدير وزير ارشاد و رئيس سازمان سينمايي قرار گرفتند. كرمي گفت: ما علي معلم را از دست داديم اما خوشحالم كه جشن حافظ امسال ثابت كرد كه خانم معماريان همچنان راه علي معلم را ادامه مي‌دهند.

معماريان با حضور روي سن به ياد علي معلم، تنها به اين بيت اشاره كرد: تحصيل عشق و رندي آسان نمود اول، جانم بسوخت اول در كسب اين فضايل.

سيدعباس صالحي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در سخناني گفت: ماه بهمن براي ما يادآور دو چيز است. جشن سينماي ايران و جشن انقلاب اسلامي كه من هر دو آنها را به مردم عزيز تبريك مي‌گويم. اين سينما در سال‌هاي گذشته نام ايران را بلند آوازه كرد و با حضورهاي موفق جهاني كه پديد آمد، توانست سفير فرهنگي هنري ايران در جهان باشد. اين سينما توانسته پيشتاز گفت‌وگوي هنري ايران با جهان باشد و توانست نشان دهد كه مي‌توان سينمايي انساني، شاعرانه، متفكرانه و قصه‌دار داشت، كما اينكه تاريخ فرهنگ ايران هم همه اين‌ها را در كنار هم دارد.

در اواسط مراسم تعدادي از هنرمندان و بازيگران سالن را ترك كردند كه كرمي با اشاره به نام برخي از آنها گفت هيچ‌كدام از اين دوستان مشكلي با مراسم ندارند و به نشانه اعتراض هم سالن را ترك نكردند، آنها براي حضور در مراسم اكران مردمي فيلم‌هايشان از سالن رفتند.

سپس مجري برنامه از حقيقي، مولايي و صمديان سه تن از داوران بخش سينماي تبليغات خواست تا روي سن بيايند. سپس كليپ نامزدهاي اين بخش پخش شد.

ديپلم افتخار طراحي نام‌واره (لوگو) به محمد روح‌الامين براي رگ خواب و خفگي اهدا شد. سيمرغ بلورين بهترين آنونس به مسعود رفيع‌زاده براي فيلم خفگي اهدا شد. سيمرغ بلورين بهترين عكس به جواد جلالي براي فيلم پريناز اهدا شد. سيمرغ بلورين بهترين پوستر به بابك يادگاريان براي فيلم هجوم اهدا شد.

يكي از جالب‌ترين بخش‌هاي مراسم شب افتتاحيه بزرگداشت اكبر عبدي بود، پيش از آغاز تقدير از او كليپي ساخته «مجيد توكلي» با حضور عبدي و همسرش پخش شد كه خنده حضار را در پي داشت. برخي صحبت‌هاي سانسور شده عبدي در اين كليپ كه سوت معروف جايش را گرفته بود هم از نكات جالب اين نماهنگ بود.

مسعود ده‌نمكي هم كه در بخش تقدير از عبدي روي صحنه حاضر شده بود در توضيحي گفت: امشب به من سپرده‌اند كه كنار آقاي عبدي باشم و خودتان هم دليلش را مي‌دانيد. به همين خاطر برخي از حرف‌هاي ايشان را جدي نگيريد و برداشت بد نكنيد. مثلا از شوخي‌هاي ايشان با شريفي‌نيا ماجرا درست نكنيد چون اين دو نفر رفاقت‌شان با همديگر مثل تام و جري است.

* از نكات جالب اين مراسم حرف‌هاي ساده و پرمحتواي اكبر عبدي، بازيگر سرشناس سينماي ايران بود. وي بعد از شوخي‌هايي درباره ازدواج مجدد ضمن تشكر از همسرش و مادرش گفت: از شما تشكر مي‌كنم كه وقتي حتي فيلمي مزخرف بازي كردم آنها را ديديد. من دم رفتنم است و شايد فقط چند سال ديگر زنده باشم. از خداوند ممنونم كه به من عزت داد. من كه بچه نازي‌آباد هستم كجا و برگزاري اين بزرگداشت كجا. هيچ هنرمندي در سينما رزومه به لحاظ تعداد به اندازه منوچهر اسماعيلي ندارد او فرشچيان سينماي ايران است. او با صدايش جاي تصوير را هم پر كرده است. او در فيلم «مادر» به جاي من صحبت كرد و همزمان جاي چهار نفر ديگر هم صحبت كرد. او من را دو برابر در فيلم جلوه داده است هميشه جزء افتخاراتم مي‌دانم كه كار آنها را از نزديك ديده ام. او يكي از بزرگ‌ترين و با ارزش‌ترين سرمايه‌هاي سينماي ايران است.

اين بازيگرافزود: نمي‌دانم چند سال است كه ما در روز روشن پول‌مان را از جيب مردم در مي‌آوريم اين زشت است. سليقه مردم را عوض كرده‌اند براي مثال به من مي‌گويند فيلمت بزن و برقص كم داشت. معلوم است كه با اين وضعيت مردم به تماشاي فيلم‌هاي جم مي‌نشينند. براي آقايان سينماي ايران، كشاورز، انتطامي، احمد پژمان، مشايخي، نصيريان و... آرزوي سلامتي دارم. من يك سال دياليز شدم و يك سال در قرنطينه بودم و مي‌دانم بيماري سخت است.

عبدي در پايان اين مراسم اشاره كرد: از مردم تشكر مي‌كنم كه خرج ما سينمايي‌ها را مي‌دهند و فيلم‌هاي درپيت را هم مي‌بينند. اميدوارم جيب‌تان پر پول باشد براي خانواده عزيزاني كه در حادثه‌هاي اخير عزيزي را از دست داده‌اند آرزوي صبر مي‌كنم.

* مراسم افتتاحيه با برخي اكرا‌ن‌ها همزمان بود و باعث شد امثال مصطفي كيايي و بهرام رادان و... وسط مراسم سالن رو ترك كنند.

* متن تقدير از بزرگان صرفا فقط براي اكبر عبدي وجود داشت و كرمي مجري برنامه گفت متن تجليل از سايرين به دستش نرسيده است.


ادامه مطلب
[ ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۱۲:۳۸:۰۷ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

پرهام نورافزا:

فصل سه شهرزاد با سياهپوش شدن شهرزاد آغاز مي‌شود و با فوت عمه بلقيس همه چي به دست قباد افتاده و حالا شايد درگيري بزرگي بين قباد و فرهاد در بگيرد.

روايت عاشقانه‌اي در روزهاي پرتپش تهران 1332 است كه با كودتاي سياه آغاز مي‌شود و با اثر حوادث كودتا بر زندگي شخصيت‌ها، اوج مي‌گيرد. در تهران سال‌هاي پس از كودتا كه چهره شهر، رنگ خشونت و دسيسه به خود گرفته، عشقي شكوفا مي‌شود ميان دو جوان به نام‌هاي شهرزاد و فرهاد. عشقي كه فرجامش متصل به حوادث ايام مي‌شود و عشاق قصه در موقعيت دشواري قرار مي‌گيرند كه آينده شان را دگرگون مي‌كند و... .

سريال شهرزاد به كارگرداني حسن فتحي با بازي ترانه عليدوستي و شهاب حسيني، روايتي عاشقانه از سال‌هاي دهه 30 در تهران را روايت مي‌كند و با كودتاي سياه آغاز مي‌شود. در ميان خشونت‌هاي آن دوران، عشقي پديد مي‌آيد كه شخصيت‌هاي زيادي را تحت تاثير قرار مي‌دهد. در قسمت اول از فصل 2، قباد همه امور مرتبط با ديوان سالار را بعد از مرگ بزرگ‌آقا برعهده مي‌گيرد. عمه بلقيس براي حفظ قدرت در دست قباد عازم تهران مي‌شود و... . .

در فصل سوم بازيگراني چون: ترانه عليدوستي،شهاب حسيني، مصطفي زماني، پريناز ايزديار، غزل شاكري،  محمدمهدي سلطاني سروستاني، هومن برق‌نورد، پرويز فلاحي‌پور، رويا نونهالي، رضا كيانيان، امير جعفري،آتنه فقيه‌نصيري، گلاره عباسي،  پانته‌آ پناهي‌ها، فريبا متخصص و سهيلا رضوي ابفاي نقش مي‌كنند.

ديگر عوامل توليد اين سريال عبارتند از:

محمد امامي(تهيه‌كننده)،افشين احمدي(مدير فيلمبرداري)،حسن فتحي و نغمه ثميني (فيلمنامه‌نويس)وامير توسلي(آهنگساز).


ادامه مطلب
[ ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۰۲:۱۶:۱۰ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

عكس پروفايل" />

پرهام نورافزا:

در ابتداي مراسم پس از اجراي سرود ملي جمهوري‌اسلامي ايران و تلاوت قرآن كريم، تيزر منتخبي از فيلم‌هاي حاضر در سي‌وششمين جشنواره فيلم فجر براي حاضران به نمايش درآمد.

محمدحسين ميثاقي مجري مراسم ضمن ابراز خوشحالي از انجام يك قرعه‌كشي فوتبالي براي سينما براي نخستين بار، درباره قرعه‌كشي مراسم توضيح داد و گفت: در اين آيين يك نماينده از رسانه و يك نماينده از فيلم براي قرعه‌كشي فيلم‌ها روي سن حضور خواهند يافت و نماينده فيلم سانس فيلم درآمده را انتخاب خواهد كرد.

داروغه‌زاده ضمن خوشامدگويي به حضار و تشكر از اصحاب رسانه به‌عنوان حاميان جشنواره فيلم فجر افزود: اين اولين بار است كه نمايش فيلم‌ها به صورت قرعه‌كشي مشخص مي‌شود و اين امر براي اجحاف نشدن در حق فيلم‌ها صورت گرفته است.

او همه 44 فيلم حاضر در جشنواره را شايسته حضور در جشنواره دانست و افزود: سليقه و نظر هيات انتخاب در انتخاب فيلم‌هاي بخش مسابقه تاثير داشته و اميدوارم در ديگر جشنواره‌هاي داخلي و خارجي موفقيت‌هايي پيش روي فيلم‌هاي خارج از اين مسابقه داشته باشند و اين آرزويي است كه براي همه فيلم‌ها دارم. اميدوارم صاحبان آثار نسخه نهايي همه فيلم‌ها را طبق آيين‌نامه به دبيرخانه جشنواره ارسال كنند در غير اين صورت فيلم‌هاي رزرو جايگزين خواهند شد. وي در پايان براي سينماي ايران سال خوبي را آرزو كرد.

رضا استادي از خبرنگارهاي قديمي رسانه براي برداشتن اولين قرعه روي سن رفت. اين خبرنگارفيلم «بانو قدس ايران» به كارگرداني مصطفي رزاق‌كريمي را به‌عنوان اولين فيلم از گوي بيرون آورد. رزاق‌كريمي و غلامرضا موسوي براي تعيين سانس اين فيلم روي سن آمدند. اين فيلم براساس قرعه يكشنبه 15بهمن ماه در ساعت 17 به نمايش درخواهد آمد.

غلامرضا موسوي در اين بخش گفت: هميشه براي تعيين سانس‌ها گلايه و بهانه وجود داشت و با اين راهكار بهانه‌ ديگري وجود نخواهد داشت...

فيلم «زناني با گوشواره‌هاي باروتي» به كارگرداني رضا فرهمند توسط مينا اكبري، خبرنگار و نويسنده سينمايي مجرب به‌عنوان دومين فيلم انتخاب شد.

اين فيلم شنبه 21 بهمن ساعت 17 در سينماي رسانه نمايش داده خواهد شد.

سيروس الوند فيلم «جاده قديم» به كارگرداني منيژه حكمت را از گوي درآورد.

منيژه حكمت كارگردان فيلم از هيات انتخاب تشكر كرد و گفت: اولين بار است كه در جشنواره شركت مي‌كنم و سازو كار آن را بلد نيستم... او ابراز اميدواري كرد قرعه خوبي براي او بيفتد. اين فيلم براساس قرعه جمعه 12 بهمن ماه ساعت 17 نمايش داده خواهد شد.

«اتاق تاريك» به كارگرداني روح‌الله حجازي به عنوان چهارمين فيلم توسط فرانك آرتا روزنامه‌نگار روزنامه شرق انتخاب شد. روح‌الله حجازي گفت: اين پنجمين فيلم من بعد از ده سال است و اميدوارم جشنواره خوبي داشته باشيم. پيش از اين مرگ ماهي و زندگي مشترك هر دو روز اول ده صبح در جشنواره اكران شد و به من گفتند فيلم‌هاي پربيينده را اين ساعت نمايش مي‌دهيم. اميدوارم اين بار اتفاق خوبي براي فيلم من بيفتد. اين فيلم براساس قرعه چهارشنبه 18 بهمن ماه ساعت 20 به نمايش در مي‌آيد.

بابك برزويه عكاس پيشكسوت حوزه سينما ششمين فيلم را از قرعه بيرون آورد. او با اشاره به كم‌كاري‌اش در سينما گفت: خوشحالم كه بار ديگر در جشنواره حضور دارم و در جمع جامعه مطبوعات هستم. من به عكاسان و اهالي رسانه خسته نباشيد مي‌گويم.

در اين بخش «كار كثيف» به كارگرداني خسرو معصومي با قرعه برزويه انتخاب شد. معصومي به توقيف 5 ساله فيلم «خرس» اشاره كرد و خطاب به اهالي رسانه گفت: خواهش مي‌كنم براي اين فيلم كاري انجام دهيد. اين فيلم روز چهارشنبه 21 بهمن ماه ساعت 14 به نمايش درخواهد آمد. در ادامه فريدون جيراني از كارگردان‌ها و روزنامه‌نگاران پيشكسوت براي انتخاب هفتمين فيلم روي سن آمد و «هايلايت» به كارگرداني اصغر نعيمي را از قرعه بيرون آورد.

اين فيلم پنجشنبه 19 بهمن ماه ساعت 17 نمايش داده خواهد شد.

 مهيار جوادي‌فر فيلم «جشن دلتنگي» به كارگرداني پوريا آذربايجاني را به‌عنوان هشتمين فيلم انتخاب كرد. اين فيلم پنجشنبه 19 بهمن ماه ساعت 17 نمايش داده خواهد شد.

نغمه دانش آشتياني دبير هنر خبرگزاري مهر «مغزهاي كوچك زنگ‌زد» به كارگرداني هومن سيدي را به‌عنوان نهمين فيلم از قرعه بيرون آورد. اين فيلم براساس قرعه سه‌شنبه 17 بهمن ماه ساعت 14 نمايش داده خواهد شد

«به وقت شام» به كارگرداني ابراهيم حاتمي‌كيا به‌عنوان دهمين فيلم توسط مرتضي رنجبران از خبرگزاري ايرنا انتخاب شد. محمد خزاعي تهيه‌كننده به‌عنوان نماينده فيلم روي سن آمد. اين فيلم دوشنبه 16 بهمن ماه ساعت 20 روي پرده خواهد رفت.

فرامرز روشنايي آغازگر حرفه‌روابط‌عمومي در سينماي ايران و از اهالي قديمي رسانه براي انتخاب فيلم يازدهم به روي سن دعوت شد و فيلم «كاميون» به كارگردان كامبوزيا پرتوي را از قرعه بيرون آورد. اين فيلم به قيد قرعه جمعه 12 بهمن ماه ساعت 14 نمايش داده خواهد شد.

علي زادمهر خبرنگار باتجربه خبرگزاري ايلنا فيلم «خجالت نكش» به كارگرداني رضا مقصودي را به‌عنوان فيلم دوازدهم را انتخاب كرد. قرعه‌كشي اين فيلم با حضور مقصودي انجام شد و دوشنبه 16 بهمن ماه ساعت 17 نمايش داده مي‌شود.

وحيد سعيدي خبرنگار و دبير باسابقه رسانه‌ها «مصادره» به كارگرداني مهران احمدي را به‌عنوان قرعه سيزدهم بيرون آورد. مهران احمدي روي سن آمد و قرعه نمايش فيلم او، 20 بهمن ساعت 14 شد.
محمد سليماني از قديمي‌هاي روزنامه اطلاعات «عرق سرد» به كارگرداني سهيل بيرقي به‌عنوان قرعه چهاردهم تعيين كرد. سيمون سيمونيان قرعه 15 را براي اين فيلم بيرون آورد: سه‌شنبه‌ 17 بهمن ساعت 20.
مهدي شاه‌رضايي از فعالان راديو، «داركوب» به كارگرداني بهروز شعيبي را به‌عنوان قرعه پانزدهم بيرون آورد. فرزاد هوشيار پارسيان جانشين تهيه‌كننده فيلم قرعه را از گوي بيرون آورد. اين فيلم جمعه 20 بهمن ماه ساعت 20 به نمايش درخواهد آمد.

رسول صدرعاملي روزنامه‌نگار قديمي و كارگردان محبوب سينماي ايران براي انتخاب قرعه شانزدهم روي سن دعوت شد. اين كارگردان پرسابقه، بسته فيلم‌هاي كوتاه را از قرعه بيرون آورد.

 صدرعاملي به همه كساني كه توانستند فيلم‌هايشان را به جشنواره برسانند خسته نباشيد گفت و ضمن استقبال از برگزاري مراسم قرعه‌كشي گفت: مطمئنم جشنواره خوبي خواهيم داشت. او از بهبود حال كامبوزيا پرتوي و بابك برزويه و حضورشان در اين مراسم اظهار خوشحالي كرد.

 پوريا آذربايجاني به‌عنوان نماينده بسته فيلم كوتاه روي سن آمد. او از اينكه قرعه فيلم كوتاه را بيرون مي‌آورد، ابراز خوشحالي كرد و به مصطفي و محسن كيايي براي درگذشت مادرشان تسليت گفت. فيلم‌هاي كوتاه شنبه 14 بهمن ماه ساعت 20 براي علاقه‌مندان فيلم كوتاه به نمايش در مي‌آيد.

سميه عليپور خبرنگار مجرب خبرآنلاين فيلم «بمب» ساخته پيمان معادي را به‌عنوان هفدمين فيلم از قرعه بيرون آورد. ماني حقيقي تهيه‌كننده فيلم قرعه 5 را بيرون آورد. «بمب» شنبه 14 بهمن ماه ساعت 17 روي پرده خواهد رفت.

شيما غفاري دبير مجرب خبرگزاري ايسنا براي تعيين فيلم هجدهم روي سن آمد و فيلم «امير» به كارگرداني نيما اقليما را از قرعه درآورد. اقليما سانس دوشنبه 16 بهمن ماه ساعت 14 را براي فيلمش از قرعه بيرون آورد.
در بخش بعدي آرش فهيم از روزنامه كيهان قرعه نوزدهم را از گوي بيرون آورد. حميد زرگرنژاد كارگردان فيلم «ماهورا» روي سن رفت و قرعه 21 را براي فيلم خود بيرون آورد. اين فيلم پنجشنبه 19 بهمن ماه ساعت 20 نمايش داده خواهد شد.

عباس كريمي از روزنامه صبا فيلم «شعله‌ور» به كارگرداني حميد نعمت‌الله را به‌عنوان بيستمين فيلم از گوي خارج كرد. هادي مقدم‌دوست به نماينده فيلم براي تعيين سانس روي سن آمد. اين فيلم شنبه 14 بهمن ماه با قرعه‌ مقدم‌دوست ساعت 14 نمايش داده خواهد شد.

هادي مقدم‌دوست به سحرآميز بودن قرعه بيرون آمده اشاره كرد و گفت: اين فيلم به كارگرداني «محمدرضا شفيعي» سردبير صبا تهيه شده و قرعه فيلم توسط نماينده روزنامه صبا بيرون آمد!

محمود گبرلو تهيه‌كننده و مجري برنامه سينمايي «شب‌هاي شفاهي» براي تعيين بيست‌ويكيمن فيلم روي سن آمد و قرعه فيلم «چهارراه استانبول» مصطفي كيايي را بيرون آورد. نماينده فيلم روي سن حاضر شد. اين فيلم براساس قرعه يكشنبه 15 بهمن ماه ساعت 14 نمايش داده خواهد شد. در اين بخش اعلام شد «محمود گبرلو» مجري نشست‌هاي نقد و بررسي سي و ششمين جشنواره فيلم فجر خواهد بود.

جعفر گودرزي دبير انجمن منتقدان و روزنامه‌نگار قديمي فيلم «لاتاري» به كارگرداني محمدحسين مهدويان را به‌عنوان فيلم بيست‌ودوم انتخاب كرد. هوشيارپارسيان قرعه نمايش اين فيلم را در جشنواره امسال، ساعت 20 يكشنبه 15 بهمن ماه اعلام كرد.

احمد محمداسماعيلي از خبرنگاران فعال براي انتخاب فيلم بيست و سوم روي سن آمد و نام فيلم «سو تفاهم» ساخته احمدرضا معتمدي را از گوي خارج كرد. معتمدي روي سن عدد 23 را از گوي خارج كرد؛ جمعه 20 بهمن ساعت 17.

احمدرضا معتمدي كارگردان فيلم «سوتفاهم» با حضور روي سن گفت: اين فيلم بر خلاف فضايي كه درباره‌اش ايجاد شده حتما به جشنواره مي‌رسد. من اين فيلم را سي و پنج روزه ساختم و فيلم قبلم را 45 روزه ساختم. سال گذشته فيلمم در جشنواره حضور نداشت و اميدوارم امسال هيات انتخاب براي انتخاب فيلمم شرمنده نشوند.

حميدرضا مدقق كارشناس و منتقد سينما و فعال شبكه خبر، بيست‌وچهارمين فيلم را قرعه‌كشي كرد. او نام «امپراطور جهنم» ساخته پرويز شيخ طادي را از گوي خارج كرد. محمد خزاعي به‌عنوان نماينده فيلم ساعت 17 سه‌شنبه 17 بهمن ماه را از گوي بيرون آورد.

ايزدمهرآفرين از روزنامه جوان «تنگه ابوقريب» ساخته بهرام توكلي قرعه بيست‌وپنجم را از گوي بيرون آورد و سانس نمايش اين فيلم ساعت 17 چهارشنبه 18 بهمن اعلام شد.

 گلاويژ نادري خبرنگار باسابقه سينما نام «فيلشاه» را از گوي بيرون آورد و در ادامه قرعه شماره 3 به دست هادي محمديان از گوي خارج شد. سانس نمايش اين فيلم در جدول 13 بهمن ساعت 20 قرار گرفت.
هادي محمديان در اين بخش گفت: شباهت سينما و فوتبال گروهي كار كردن است. براي ساخت اين انيميشن يك گروه دو سال كار كردند و من كوچك‌ترين عضو هستم. اميدوارم مخاطبان در جشنواره امسال از تماشاي اين انيميشن لذت ببرند.

«سرو زيرآب» به كارگرداني محمدعلي باشه‌آهنگر به‌عنوان آخرين و فيلم بيست و هفتم توسط مريم نراقي از روزنامه شهروند از قرعه بيرون آمد. او با يادي از محمدرضا رستمي روزنامه‌نگار قديمي و فقيد، قرعه آخر را براي اين فيلم بيرون آورد: ساعت 14 روز 18 بهمن. 


ادامه مطلب
[ ۹ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۱۱:۲۷:۰۶ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

پرهام نورافزا:

ابراهيم داروغه زاده، دبير سي و ششمين جشنواره فيلم فجر با حضور در برنامه صبحگاهي «حالا خورشيد» با اعلام نام مجريان افتتاحيه و اختتاميه جشنواره، گفت: يك بُعد از جشنواره فيلم فجر اداي دين سينما به جشن‌هاي انقلاب است.

ابراهيم داروغه زاده در برنامه تلويزيوني «حالا خورشيد» در پاسخ به اينكه چرا در اين دوره از جشنواره 31 افتتاحيه در 31 استان كشور برگزار مي‌شود، گفت: آغاز سي و ششمين جشنواره از 12 بهمن به مناسبت آغاز جشن‌هاي انقلاب خواهد بود. اين جشنواره دو بعد كاملا مجزا دارد. بعد رقابتي و حرفه‌اي دارد كه همانند تمام جشنواره‌هاي دنيا مرحله انتخاب فيلم‌هاي بخش مسابقه و داوري و مراسم اختتاميه دارد كه معمولا برگزار مي‌شود. يك بعد ديگر هم جشن سينماي ايران در ايام فجر است.

او افزود: شايد اين كار به نوعي اداي دين سينما به جشن‌هاي انقلاب باشد چراكه ما در ايام دهه فجر جشنواره‌اي به غير از جشنواره فيلم فجر نداريم. از اين رو توقعي در مورد سينما وجود دارد. بخش جانبي جشنواره اين است كه به مناسبت جشن آغاز انقلاب در ايام دهه فجر، خود سينماگران اين جشن را برگزار مي‌كنند و امسال هم بسيار پر و پيمان‌تر برگزار مي‌شود. ما در تمام 31 استان نمايش‌هاي مردمي خواهيم داشت و در مراكز استان‌ها بخشي از فيلم‌هاي جشنواره را با توافق خود صاحبان آثار (كه حقوق‌شان توسط سازمان سينمايي پرداخت خواهد شد) نمايش داده مي‌شوند. همچنين مراسم افتتاحيه استاني با همكاري و مشاركت اداره كل ارشاد استان‌ها را خواهيم داشت.

داروغه‌زاده با اشاره به اضافه شدن بخشي به جشنواره امسال براي كودك و نوجوان عنوان كرد: امسال بخش جديدي به نام سيمرغ و پروانه‌ها خواهيم داشت. در واقع ارتباطي بين جشنواره فيلم فجر و جشنواره فيلم كودك برقرار مي‌شود و در ايام جشنواره فيلم فجر براي دانش‌آموزان مدارس اين امكان را ايجاد كرده‌ايم كه در سالن‌هاي سينمايي كه جشنواره فيلم فجر برگزار مي‌شود (هم در تهران و هم در شهرستان‌ها) به صورت رايگان فيلم‌هاي مخصوص كودك و نوجوان را ببينند و تا مخاطبين از كودكي و نوجواني با سينما ارتباط بيشتري داشته باشند.

او با بيان اينكه يكي از فيلم‌هاي سوداي سيمرغ انيميشن «فيلشاه» است، ادامه داد: با اين وجود براي كودكان، علاوه‌بر «فيلشاه» چهار فيلم كودك درنظر گرفته شده كه در پنج روز از برگزاري جشنواره از 14 تا 18 بهمن براي دانش‌آموزان مدارس نمايش داده خواهد شد.

داروغه‌زاده فيلم‌هاي امسال جشنواره را بسيار خوب ارزيابي كرد و خاطرنشان كرد: امسال فيلم‌هاي بسيار خوبي داريم كه فكر مي‌كنم استقبال مردم در پيش‌فروش‌ها اين موضوع را ثابت كرده باشد. امسال تمام سهميه‌اي كه براي مردم در نظر گرفته شده بود و از سال قبل هم بيشتر بود در تمام سينماهاي ما در همان ساعات اوليه فروش رفت. امسال ما فقط بخش مسابقه برگزار مي‌كنيم و بخش مسابقه شامل همان 25 فيلم است و ما همان را براي مردم اكران مي‌كنيم و بخش خارج از مسابقه نداريم. اين كار به اين دليل است كه مردم دوست دارند آن فيلم‌هايي را كه به بخش مسابقه راه پيدا كرده‌اند و از كيفيت بالاتري برخوردارند و جذاب‌تر هستند، ببينند.

دبير جشنواره در پاسخ به سوالي مبني‌بر اينكه پيش اين چالشي براي كنار گذاشتن برخي فيلم‌ها از سوداي سيمرغ وجود داشت و عده‌اي گفتند كه قوه قضائيه فيلم‌ها را بازبيني كرده‌اند، يادآور شد: اين واقعا يك سوتفاهم بود. ما بخشي را در جشنواره با عنوان «تجلي اراده ملي» داريم كه چند سال بود برگزار نمي‌شد و امسال مجددا برگزار مي‌شود و مراسم اختتاميه آن هم در منطقه آزاد اروند برگزار مي‌شود. در اين بخش سازمان‌ها، نهادها و وزارتخانه‌ها بسته به آن اهداف فرهنگي كه دارند، فيلم‌ها را بعد از انتخاب شدن و همزمان با اكران جشنواره مي‌بينند و هر سازماني كه تمايل داشته باشد در اين بخش شركت كند، تفاهمنامه‌اي با جشنواره برقرار مي‌كند و سه داور معرفي مي‌كنند، در ايام جشنواره فيلم‌ها را مي‌بينند و به اين تحليل مي‌رسند كه كدام فيلم با اهدافي كه براي سازمان‌شان در نظر گرفته‌اند، همخواني دارد و به آن فيلم‌ها جايزه مي‌دهند.

او ادامه داد: اين بخش را قوه قضائيه اعلام كرده بود چون آنها هم در اين بخش مشاركت دارند و در روز خودش جايزه مي‌دهند منتها خبر چون به شكل نامناسبي اعلام شده بود و گويا نبود و اين سوتفاهم ايجاد شده بود كه آنها قرار است پيش از جشنواره فيلم‌ها را ببينند. همه داورهاي اين سازمان‌ها و نهادهايي كه با جشنواره تفاهمنامه امضا كرده‌اند در ايام جشنواره فيلم‌ها را خواهند ديد و جايزه مخصوص خودشان را خواهند داد. خيال رسانه‌ها راحت باشد كه هيچ كس جز هيات انتخاب حق نداشته فيلم‌ها را ببيند و نديده است. ما 67 اثر سينمايي داشتيم كه فقط هيات انتخاب اين فيلم‌ها را بازبيني كردند و حتي خود من يا رئيس سازمان سينمايي بعد از اعلام اسامي بعضي از فيلم‌ها را بازبيني كرديم و شايد بعضي از فيلم‌ها را خودمان هم نديده باشيم.
وي در مورد برگزاري مراسم اختتاميه با خطاب به رضا رشيدپور، مجري اين برنامه گفت: افتتاحيه اين جشنواره در برج ميلاد با اجراي احسان كرمي است و اختتاميه نيز با اجراي شما(رشيدپور)، بيست و دوم بهمن در برج ميلاد برگزار خواهد شد.

داروغه زاده در مورد سيمرغ آراي مردمي نيز گفت: سيمرغ مردمي امسال از طريق اپليكيشن بوده و ديگر دستي نيست. در واقع كساني كه بليت‌ها را از طريق اينترنت خريداري كرده‌اند با يك اپليكيشن يا بات مي‌توانند آراي خود را ثبت كنند. بدين ترتيب كسي نمي‌تواند در آراي مردمي تاثير بگذارد. 


ادامه مطلب
[ ۹ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۱۱:۱۵:۳۳ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

پرهام نورافزا:

اكبر عبدي بازيگر 57 ساله سينماي ايران، از جمله هنرمنداني است كه علاوه بر برخورداري از جايگاه ويژه مردمي و محبوبيت در بين نسل‌هاي مختلف، از جهت نقش ‌آفريني‌هاي متفاوت و جوايزي كه از آن خود كرده، از جمله بازيگران موفق سينماي ايران در ادوار جشنواره فيلم فجر بوده است.
اجاره‌نشين‌ها (داريوش مهرجويي)، گراند سينما (حسن هدايت)،‌اي ايران (ناصر تقوايي)، دزد عروسك‌ها (محمدرضا هنرمند)، سفر جادويي (ابوالحسن داودي) از جمله شاخص‌ترين كارهاي عبدي در دهه اول فعاليت سينمايي بود اما بي‌شك بازي ماندگار او در مادر (علي حاتمي) كه برايش سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش دوم مرد را به ارمغان آورد، نقطه اوج فعاليت‌اين هنرمند به شمار مي‌رود.
عبدي كه اكنون علاوه بر فعاليت‌هاي تلويزيوني و تئاتري، تجربه بازي در بيش از 100 فيلم سينمايي را دارد، از ناصرالدين شاه آكتور سينما، دلشدگان و هنرپيشه تا كارهاي شاخص اين سال‌هايش مثل اخراجي‌ها، خوابم مي‌آد، رسوايي، قندون جهيزيه و...همواره با امضاي خود، به آفرينش خلاقانه و پرانرژي نقش‌ها پرداخته و به يك ميزان مورد توجه مردم و كارشناسان واقع شده است.
وي كه كسب نشان درجه يك فرهنگ و هنر را در كارنامه دارد، در دوره هشتم جشنواره براي فيلم «مادر» و در دوره سي‌ام جشنواره براي فيلم «خوابم مي‌آد» سيمرغ بلورين جشنواره فيلم فجر را به دست آورده و سه بار (در دوره يازدهم براي فيلم هنرپيشه، در دوره هفدهم براي فيلم جنگجوي پيروز و در دوره سي و يكم براي فيلم رسوايي) نامزد دريافت سيمرغ بلورين شده است.
بنابراين امسال در سي و ششمين جشنواره فيلم فجر شاهد 3 بزرگداشت آقايان «منوچهر اسماعيلي» صداپيشه، «محمدعلي نجفي» كارگردان و «اكبر عبدي» بازيگر  خواهيم بود. كه از دست اندركاران جشنواره  بايد به خاظر اين حركت سپاسگزار بود.
سي و ششمين جشنواره فيلم فجر از 12 تا 22 بهمن 1396 به دبيري «ابراهيم داروغه‌زاده» برگزار خواهد شد.


ادامه مطلب
[ ۸ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۰۴:۰۹:۱۷ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

پرهام نورافزا:

بازيگر، خواننده، مجري، دوبلور و....اين‌ها فقط بخشي از فعاليت‌هاي هنري «كامران تفتي» است.تفتي اين سال‌ها بيشتر به سراغ نقش‌هاي ضدقهرمان رفته است و كمتر كسي از اين بازيگر نقش مثبت به خاطر دارد.به قول خود اين بازيگر: «بازي در نقش‌هاي منفي و خاكستري برايم هيجان‌انگيزتر است.» او پس از سا‌ل‌ها، امسال با يك فيلم دفاع مقدسي به نام «ماهورا» در جشنواره فيلم امسال حضور دارد.

 

ماهورا به ادوات جنگ نمي‌پردازد

فيلم سينمايي «ماهورا» ماجراي يك روز قبل از شروع جنگ تحميلي را روايت مي‌كند.سينماي دفاع مقدس ما اصولا سوار بر گرده سرداران و قهرمانان و شهيدان و كساني هست كه ما آنها را با آدرس درست مي‌شناسيم، ولي واقعيت اين است كه ماهورا و بطن اصلي جنگ يك سري سرباز بي‌درجه دارد و يك سري قهرمان بي‌نام و نشان دارد كه در واقع مردم هستند.و هرجاي دنيا جنگي اتفاق مي‌افتد، مردم آن كشور، نقش اصلي آن اتفاق هستند.

 واقعيت ماهورا همين است.از دل مردم آمده است و نشان مي‌دهد كه چقدر عشق بر جنگ غالب است و مردمي كه براساس اتفاقي كه مستندي دارد و قوم عرب‌هاي خوزستان كه مصداق عيني غيرت هستند مثل بقيه مردم ايران كه سلامت باشند، اين ماجرا را نشان مي‌دهد.ماهورا به ادوات جنگ نمي‌پردازد.خمپاره و تانك و...دغدغه ماهورا نيست.بلكه مساله اصلي ماهورا مردم و عشق آنان به زندگي است.

خدا را شكر، هيات انتخاب جشنواره فجر، چشمش را بروي فيلم ما نبست

مساله اصلي من سيمرغ نيست.مساله من ديده شدن درست فيلم است.جايزه يك تشويق و يك حال خوب كن است.همه امكان كانديد شدن در اين فستيوال را دارند.در فيلم ماهورا يك جماعت بسيار زيادي در يك شرايط بسيار سخت كار كرديم، تا اين فيلم ديده بشود و حرف فيلم گفته بشود و اين خيلي مهم‌تر از گرفتن جشنواره است.و برامون اين مهم است كه براي تك تك عوامل ماهورا كه آن چيزي كه مي‌خواستيم بگويم به بار بنشيند و ديده شود.و خداروشكر هيات انتخاب چشمش را بر فيلم ما نبست.

سيمرغ براي من در ماهورا به دور از حرف‌هاي شعاري، اين است كه مردمي كه من نقششان را بازي كردم باورم كنند و اين نقش را از من بپذيرند اين اندازه تمام سيمرغ‌ها براي من مي‌ارزد.

 

بعد از ۹ سال به جشنواره آمدم

من سال ۸۷ با فيلم سينمايي «مرگ كسب‌وكار من است» و «گلوگاه» اولين ورودم را به جشنواره فيلم فجر تجربه كردم كه براي بخش مكمل همان سال كانديد سيمرغ شدم.از آن سال در جشنواره، فيلمي نداشتم تا همين امسال كه توسط حميد زرگرنژاد با ماهورا در اين فستيوال هستم.علتش هم اين است كه درگيري‌هاي تلويزيوني و تئاترم خيلي زياد بود و سينمايي‌هايي به من پيشنهاد شد، آنقدري نبود كه به سمت جشنواره بيايند و لحنشان لحن فيلم‌هاي جشنواره نبود و در واقع قسمتم نبود.

ماهورا شروع محكم و فوق‌العاده‌اي است براي من.من در ماهورا عربي را بازي كردم كه حداقل ميدونم عرب‌هاي خوزستان خيلي‌ها با بازي‌ام ارتباط برقرار مي‌كنند.و من لحجه‌ام، لباسي كه به تن كردم، جنس زيستنم و....را با تمام جان سعي كردم شبيه اين عزيزان باشد و واقعي باشم.براي من بيشترين ارزش و اهميت در جشنواره سي و ششم اين است كه واقعيت كاري كه كردم را ببينند.

 

به موسيقي آمدم تا حرف‌هاي دلم را بزنم

 من از هفت سالگي به واسطه پدرم تجربه تئاتر داشتم از همان زمان‌ها ساز مي‌زدم و از فضاي موسيقي دور نبودم.منتها احساس مي‌كردم هميشه بايد بازيگري باشد و تمام تمركزم را گذاشتم بر بازيگري تا همين سال‌هاي اخير.

همچنان موسيقي را تمرين مي‌كردم و تمام تلاشم را كردم كه براي دل خودم اندوخته‌اي از موسيقي داشته باشم و اگر كاري به من پيشنهاد شد و به‌عنوان خواننده قرار است بازي كنم، نروم ساز الكي بزنم.تا اينكه فيلم «آلما» را با پژمان بازغي بازي كرديم كه در نقش خواننده بودم.در آن كار با گيتار خواندم و سه ترك خواندم.و بچه‌هاي آن فيلم خيلي استقبال كردند و به من گفتند حيف است اين موسيقي‌ها را همينجوري بگذاريد.ولي من خيلي مي‌ترسيدم زيرا از همان اول يك اسلحه سمت من گرفته بودند كه‌اي واي اين بازيگر هم خواننده شد و من اولين كاري كه كردم اين بود كه گفتم من نه از خانه مامانم قهر كردم نه چيزي...فقط مي‌خواهم حرفاي قلبم را با اين طريق به طرفدارانم بزنم.

 در آلبوم عكس زمستوني تهران ما ۵۰ تا ترانه را كار كرديم تا اين ۱۱ تا قطعه درآمد.و سال ۹۵ اولين كنسرتم برگزار شد.من شب اجراي كنسرتم همش دلواپس اين بودم كه نكند طرفدار من نياد و اگر بيايند نكند آهنگ‌هاي من را حفظ نكند.وقتي كنسرت شروع شد همه آهنگ‌هاي من را حفظ بودند و نمي‌توانم اين حس را بگويم.من در بازيگري اين را تجربه كرده بودم كه ميشود خلق كرد و از اين خلق كردن لذت برد ولي در روي استيج كاملا متفاوت است زيرا تو نقش يك كنسرت هستي و تمام مردم و نوازنده و...آمدند براي تو و صداي تو شنيده بشود.

اولين كنسرت من خيلي برام بزرگ بود و نمي‌توانم وصفش كنم.از هيچ كمتر شروع كردم و الان خداروشكر لطف مردم شامل حال من شده است.

اگر مردم نگاهم نكنند، به هيچ دردي نمي‌خورم

نظر من اين است كه عمر آدم خيلي زود تمام مي‌شود.مثلا همين چند وقت پيش «حسن جوهرچي" عزيز از ميان ما رفت كه ما با هم سريال «آرام مي‌گيريم» را بازي كرديم و هنوز من نمي‌توانم باور كنم.خيلي فرصت كمي داريم و من هر چقدر بتوانم كار كنم انجام مي‌دهم نه به خاطر اينكه مردم اسم من را يادشان بماند به خاطر اينكه بيهوده عمر نكنم.از نظر خودم اين كارها خوب است.اگر من صدام بتواند كمك كند چرا خوانندگي نكنم.اگر اجرام بتواند كمك كند چرا آنجام ندهد.اين‌ها همشون يك مجموعه است و كار هنري كردن بهم پيوسته است.هر چند خيلي از من دور است كه لقب هنرمند داده شود ولي واقعيتش اين است كه درسم، زندگيم و خانواده‌ام براين اساس گذاشته شد كه اگر استعدادي است و اگر هنري هست براي مردم هزينه شود و به نظر من، من آدم مهمي هستم و در واقع سرمايه اين كشورم زيرا مردم من را نگاه كردند و نگاه مردم آدم را مهم مي‌كند و اگر مردم نگاهم نكنند واقعا به درد خاصي نمي‌خورم و به اين حمايت مردم احتياج دارم.و احساس مي‌كنم هر چقدر كار كنم كم است.

چندين فيلمنامه سريال به من رسيده است كه مشغول بررسي آن هستم و كار آلبوم جديد را دارم انجام ميدهم .


ادامه مطلب
[ ۸ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۰۴:۰۵:۰۷ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

مطالب اين سايت حاوي گزارشات، تحليل‌ها، نقدها و اخبار فرهنگي، هنري، اجتماعي و ورزشي مي‌باشد. از نظرات و پيشنهادات مفيد و سازنده و مثمرثمر در اين سايت استقبال خواهد شد.
لینک های مفید


امور اقتصادی | تدبیر اقتصاد
سرگرمی | پزشکی
آفاق | بیست تولز

مترجم وب با 36 زبان زنده دنیا