وب نيوز آرت

وب نيوز آرت
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک های مفید

اصولا هم شبكه مستند  براي بيان حقيقت به خط قرمز معتقد نيست

پرهام نورافزا: نشست مطبوعاتي شبكه مستند سيما به مناسبت اعلام ويژه برنامه‌هاي ماه مبارك رمضان با حضور «امير تاجيك» مدير شبكه مستند ديروز(شنبه ۲۳ خرداد) در مجتمع فرهنگي، ورزشي صدا و سيما برگزار شد.

 امير تاجيك در اين نشست ضمن معرفي ويژه برنامه هاي ماه مبارك رمضان اين شبكه گفت: از نظر محتوايي دو مرحله براي شبكه‌ مستند در نظر گرفتيم. مرحله اول به مناسبت عيد نوروز بود كه سعي كرديم با پخش برنامه‌هاي گوناگون مستند در همه زمينه‌هاي اجتماعي، فرهنگي، حيات وحش و طبيعت مخاطبان عام زيادي را براي شبكه جذب كنيم. مرحله دوم هم به مناسبت ماه مبارك رمضان است و كار خاصي كه براي اين ماع انجام داديم اين است كه ويژه برنامه‌هايي را توليد كرديم كه پخش آنها يك روز قبل از ماه رمضان شروع و يك روز بعد از عيد سعيد فطر ادامه خواهد داشت.

مدير شبكه مستند گفت: ذات مستند مخاطب خاص خودش را مي‌طلبد و ما برخلاف ديگر شبكه‌هاي سيما كه امكان پخش سريال‌هاي نمايشي يا سريال‌هاي طنز و يا فيلم سينمايي دارند را نداريم. در واقع  ما محدود به پخش مستندهاي مختلف هستيم و حالا هنر ما اين است با اين مستندهايي كه توليد و يا تأمين مي‌كنيم بتوانيم بخش بيشتري از اقشار جامعه را به سمت شبكه مستند جذب كنيم. 

تاجيك افزود: از جمله كارهاي مهمي كه در دوره جديد مدنظر قرار داديم اين است كه سعي كرديم مدل پرداختن به برنامه‌هايمان را در شبكه مستند عوض كنيم به اين معنا كه مستند آينه‌اي از حقيقت در سطح جامعه است و حقايق را بيان مي‌كند تلاش كرديم كه در بيان آن حقايق كه در قالب فيلم مستند به مخاطبان عرضه مي‌كنيم كمترين خط قرمز را رعايت كنيم و اصولا هم شبكه مستند  براي بيان حقيقت به خط قرمز معتقد نيست. ولي مسائلي كه به آن پرداختيم واكنش‌هاي مختلفي هم داشت و اين طبيعي است چرا كه پرداختن به موضوعات اجتماعي هميشه موافقين و مخالفيني هم به همراه دارد.

مدير شبكه مستند تصريح كرد: ما بايد روال چابك سازي را در سازمان اجرا كنيم و حذف بروكراسي هم در همين راستا است. در بخش بودجه در سه ماه اخير  معاونت سيما با ما همكاري نداشته و بودجه اي هم به شبكه تزريق نشده است. جالبه كه بدانيد نيمي از هزينه يك سريال تلويزيوني با درجه(الف ويژه) برابر با نصف بودجه يك سال ما است و با آن مي توان فعاليت هاي بسيار ارزشمندي انجام داد.

ايران با محوريت گردشگري

تاجيك با گلايه از اينكه تفكر سرمايه گذاري صرفا در برنامه هاي نمايشي است، تاكيد كرد: مذاكراتي با دبيرخانه جشنواره فيلم كودك داشته ايم و قرار است مستندهايي ويژه كودكان توليد كنيم.

وي يادآور شد: ما در ماه رمضان كنداكتور ۱۲ ساعته داريم. «به رنگ فوتبال» با اجراي مزدك ميرزايي روي آنتن مي رود. به واسطه ارتباط با بخش برون مرزي جلسه اي با ۳۰ كشور داشتيم و قرار شد مستندهاي كوتاهي هم درباره فوتبال توليد كنيم و برنامه ميرزايي ماحصل همين جلسه است.

مدير شبكه مستند سيما يادآور شد: برنامه ايران با محوريت گردشگري از مهم ترين برنامه‌هاي ما است و بعد از ديدار ما با استاندار همدان، رياست سازمان نيز جلسه‌اي با ايشان داشت. قرار است بعد از ماه رمضان توري براي مستندسازان به همدان به همراه اصحاب رسانه داشته باشيم. 

وي ادامه داد: در مستند «يك روز يك ستاره» به هنرمنداني پرداخته ايم كه در ساخت حرم ها نقش داشته اند. اين مجموعه مستند از افطار تا سحر اين افراد را در بر مي‌گيرد.همچنين مستندهايي را درباره روزه در اديان مختلف توليد كرده ايم. ميان برنامه‌هايي هم داريم كه قبل از افطار تا سحر روي آنتن مي رود.

شعار شبكه «افطاري ساده»

تاجيك درباره يك مستند جديد ديگر توضيح داد: «پايين تر از ابرها» درباره مسايل مختلف كودكان است و آنها درباره خدا و احترام به والدين حرف مي زنند و اين برنامه فضاي شبكه را عوض مي‌كند. در قالب برنامه «سيمرغ» نيز مستندهاي آرشيوي قديمي را قرار داده ايم. هدفمان ايجاد يك كنداكتور شاد با برنامه هاي متنوع و خلاق درباره موضوعات بكر است.

وي تاكيد كرد: «صادره از ايران» با اجراي حيدري به بررسي گويش هاي مختلف اقوام مي پردازد. شعار امسال شبكه مستند در ماه مبارك رمضان «افطاري ساده» است و در اين خصوص نيز ويژه برنامه‌هاي كوتاهي را توليد كرده ايم.

مدير شبكه مستند با اشاره به تغيير مدل برنامعه‌هاي اين شبكه گفت: در برنامه «دوربين شما»  موضوعات، نحوه اجرا و حتي نوع پوشش مجري با ديگر برنامه‌ها متفاوت است. ماهيت همه برنامه‌هاي ما مستند است و نمي توانيم وارد ساختارهاي ديگر شويم.

جذب مشاركت با نهادهاي مختلف

تاجيك تصريح كرد: توليد مستند زمان‌بر است. پژوهش هم زمان زيادي مي برد. ما در موضوع شناساندن ايران اسلامي وظيفه مستندسازي داريم؛ اگر در همين موضوع، نهادهايي هم با ما وظيفه مشترك داشته باشند كارهاي مشاركتي فاخري توليد خواهد شد.

مدير شبكه مستند در پايان گفت: بودجه شبكه مستند معادل توليد دو سريال ۱۰ تا ۱۵ قسمتي با درجه(الف ويژه) است كه از اين مبلغ در سه ماه گذشته فقط ۲۰درصد آن پرداخت شده است. اگر همين بودجه اي كه براي ما مصوب كرده اند هم پرداخت شود ما مي توانيم به اهدافمان نزديك‌تر شويم.


ادامه مطلب
[ ۳۱ خرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۲:۵۷:۴۴ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)
[ ۱ ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

مطالب اين سايت حاوي گزارشات، تحليل‌ها، نقدها و اخبار فرهنگي، هنري، اجتماعي و ورزشي مي‌باشد. از نظرات و پيشنهادات مفيد و سازنده و مثمرثمر در اين سايت استقبال خواهد شد.
لینک های مفید


امور اقتصادی | تدبیر اقتصاد
سرگرمی | پزشکی
آفاق | بیست تولز

مترجم وب با 36 زبان زنده دنیا