وب نيوز آرت

وب نيوز آرت
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک های مفید

ايوبي: اول ببينيد بعد قضاوت كنيد

پرهام نورافزا: مراسم تقدير از دبير، داوران و دست اندركاران بيست و سومين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر شامگاهدوشنبه 18 خرداد در تالار زرين هتل پارسيان آزادي با حضور علي جنتي وزير ارشاد، حجت‌ا... ايوبي رييس سازمان سينمايي،مسؤلان، مديران سينمايي، هنرمندان، سينماگران و جمعي از مدعوين خارجي برگزار شد.

اهداي نشان درجه يك هنريبه 18 هنرمند

به گزارش خبرنگار صبا، پس از پخش سرود و تلاوت قرآن فرزاد حسني مجري اين برنامه ضمن خيرمقدم به همه حاضران گفت: امشب ما براي دو آيين تقدير از پيشكسوتان و هنرمندان كشورمان جمع شده‌ايم. ابتدا تقدير از هيأت داوران بخش ملي و بخش بين‌الملل جشنواره و سپس اهداي نشان درجه يك هنري كه معادل دكترا مي‌باشد به 18 هنرمند كشورمان به پاس زحمات و تلاشي كه در  مدت عمر پر بركت‌شان براي سينماي اين مملكت و بخصوص براي اعتلاي هنر كشيده‌اند خواهيم داشت. سپس از رضا داد دبير سي‌و‌سومين جشنواره فيلم فجر دعوت شد تا چند كلامي براي ميهمانان و مدعوين اين مراسم صحبت كند.

«هم‌سويي»، «هم‌سطحي» و «هم‌جواري» 3 محور رويكرد سينما

رضا داددر ابتداي صحبت خود گفت: تاكنون در اين چند جلسه‌اي كه بعد از جشنواره دورهم بوديم فرصتي نشد مروري  بر آنچه كه فكر مي‌كرديم يا مسؤليت و مأموريتمان بود و آنچه كه اتفاق افتاد را براي شما بگويم اما امشب توفيق حاصل شد تا در اين مراسم  نكاتي را خدمت شما عرض كنم.

وي گفت : امسال اولين سالي بود كه بخش بين‌الملل جشنواره فيلم فجر جداگانه و به شكل مستقل برگزار شد و اين كار مقدماتي داشت، نشست‌هاي پياپي برگزار شد، كارشناسي‌هايي به عمل آمد و آنچه كه اتفاق افتاد و ثمره آن تحليل‌هايي بود كه در رويكرد جديد سازمان سينمايي بر آن اصرار هست و به عنوان يكي از راه‌هاي برون رفت مشكلات سينمايي است كه سطح مخاطب بين‌المللي سينماي ايران   ارتقاع پيدا بكند تا بتوانيم وجهي از ظرفيت‌هاي سينمايي كشور را بارورتر كنيم.

اين تأكيد وبازنگري بر آنچه كه در سال‌هاي گذشته بايد در جشنواره فجر اتفاق مي‌افتاد در واقع از دوره سي‌و دوم بناي آن نهاده شد و درجلساتي كه با جناب ايوبي داشتيم خواستند هر روشي كه در اين راه بازدهي داشته باشد را انجام دهيم. ابتدا كه دبيري جشنواره به بنده پيشنهاد شد پرهيز كردم اما بعد كه با خودم فكر كردم ديدم كه اگر لازم باشد با اين نگاه  نويي كه در اين دولت جديد وجود دارد بايد كمكي هر چند كوچك را در اعتلاي سينماي كشور بر داشت و بنابراين قبول مسؤليت كردم و با جديت كار را شروع كردم.

دبير سي و سومين جشنواره بين المللي فيلم فجر تاكيد كرد: يكي از راه هاي موثر در ايجاد تعامل بين سينماي ايران با سينماي جهان برگزاري بخش بين الملل جشنواره به شكل مستقل از بخش ملي بود و در سايه اين تجربه ظرفيت هاي موجود در بخش بين الملل اين رويداد مورد ارزيابي قرار گرفت.

وي در ادامه با اشاره به مشكلاتي كه بخش‌بين الملل جشنواره فيلم فجر در گذشته و حال با آن دست به گريبان است متذكر شد: يكي از مشكلاتي كه بخش بين‌الملل چه در دوره‌هايي كه رقابتي بود و چه در دوره‌هايي كه رقابتي نبود اين ضعف در اين بخش حس مي‌شد اين بود كه به عنون يك بخش مؤثر آن طور كه از آن انتظار مي‌رود و برايش وقت صرف مي‌شود و برايش سرمايه‌گذاري مي‌شود بايد و شايد نتوانسته انتظارات را برآورده سازد. يك بخش از مشكلات اين بود كه سينماي بين‌الملل تحت تأثير فضاي جشنواره سينماي ملي قرار مي‌گيرد و بخش ديگر اين بود كه رويكردهاي بين‌الملل كه لازم بود تثبيت بشود خيلي رويكردهاي تثبيت شده نبود. فكر مي‌كنم در اين دوره ما به جاي تغيير زمان خيلي احتياج به تثبيت رويكرد داشتيم و 3 محور «هم‌سويي»، «هم‌سطحي» و «هم‌جواري»يعني توجه به كشورها، آثار و فيلم‌هاي منطقه خودمان و از سوي ديگر آثاري كه مي‌تواند با رويكرد سينماي ايران كه تعريف خودش را دارد  هم‌سو شود اين‌ها بيشتر مورد توجه ما قرار گرفت و البته براي اين كه مي‌توانست اين‌ها مؤثر واقع شود لازمه‌اش تغيير زمان جشنواره بود.

رضا داد افزود: نگراني‌‌هايي در طول اين سال‌‌ها وجود داشت. نگراني كه اصلا سينماي ايران مي‌تواند فيلمي مناسب با دعوت از عواملش در اين بخش داشته باشد يا نداشته باشد در طول اين سال‌ها به يك «تابو» تبديل شده بود و اين «تابو» امسال شكست و ما 22 فيلم غير ايراني براي بخش مسابقه انتخاب كرديم كه همه عواملش هم به ايران دعوت شدند و براي هر فيلم هم نشست برگزار شد. ما بايد به اين ضعف اقرار كنيم كه در اين سال‌ها آن طور كه بايد و شايد انجام نشده بود. نكته ديگر اين از بركات اين دوره از جشنواره فرصت گفت وگو فيلمسازان خارجي و ايراني باهم ديگر فراهم شد كه اين تبادل اطلاعات با يكديگر بسيار مثمر ثمر و مفيد واقع شد از آن جهت كه بسياري از نقاط ضعفي كه در ساخت برخي آثار داشتيم برطرف شود. من و همكارانم سعي كرديم برخي از نقاط ضعف را برطرف كنيم. به نظر من هنوز كاملا اين نقاط ضعف  برطرف نشده و اميدوارم كه برخي ديگر آن با همكاري و همدلي همه در دوره‌هاي آينده نيزبرطرف شود و براي محمد ايوبي هم كه دبيري دوره بيست‌و چهارم را قبول زحمت كردند آرزوي موفقيت دارم.

 در ادامه اين مراسم رضا داد و حجت‌ا... ايوبي براي آيين مراسم تقدير از هيأت داوران جشنواره روي سن قرار گرفتند. در بخش نخست از هيأت انتخاب بخش بين‌الملل جشنواره متشكل از: مرتضي رزاق‌كريمي، رضا درستكار، شادمهر راستين، نيما عباس‌پور و سعيد نوري تقدير شد و لوح تقدير توسط ايوبي و رضا داد به آنها اهدا شد.

سپس نوبت به هيأت انتخاب و داوران بخش هنر و تجربه رسيد كه از آقايان: جلال اميد، ايرج تقي‌پور، جعفر صانعي‌مقدم، سيف‌ا... صمديان، اميرحسين علم‌الهدا، هوشنگ گلمكاني، مجيد مسچي و شهرام مكري با اهداي لوح تقدير از آن تجليل به عمل آمد. همچنين از هيأت داوران سينماي ملي كه عبارت بودند از: سيدرضا ميركريمي، منوچهر محمدي، نيكي كريمي، نگار جواهريان، مريلا زارعي و هنگامه قاضياني بود كه با اهداي لوح سپاس و تقدير توسط ايوبي و رضا داد از آنان تجليل به عمل آمد.

در ادامه نيز از آرش اميني، سيداحد ميكاييل‌زاده، عزت‌ا... عليزاده، منوچهر شاهسواري، كيوان كثيريان و مريم نقيبي كه اعضاي هيأت ستاد برگزاري جشنواره بودند كه با اهداي لوح تقدير از آنان تجليل شد.

دوران حلقه و فرقه گذشته و همه سينماي ايران مشاور ما هستند

در ادامه اين مراسم،حجت‌ا.. ايوبي رييس سازمان سينمايي گفت: در مدت اين دو سالي كه مسؤليت سازمان سينمايي را برعهده دارم ديدم كه برگزاري يك چشنواره چقدر سخت، دشوار و طاقت فرساست. دشواري اين كار اولا به خاطر شكوه و عظمت سينماي ايران است و ثانيا بقه خاطر عظمت خود جشنواره فجر است كه بزرگ‌ترين رويداد فرهنگي كشور است. اين روزهايي كه گذشت با همه گرفتاري‌ها، فشارها، همه حاشيه‌ها و استرس‌هايي كه رضا داد به همراه دوستان و همكارانشان با آن دست به گريبان بودند بايد از ايشان و همراهانشان تقدير و تشكر كنيم. الان كه حجم كارهايمان زياد شده و بسياري از طرح‌هايي كه بايد در دو سال باقي مانده دوران اول دولت تدبير و اميد بايد به اجرا درآوريم از آقاي رضا داد براي اجرايي شدن اين طرح‌ها استفاده فراواني خواهيم كرد چرا كه ايشان مرد اجرايي است و ايشان بهترين گزينه ما براي به سرانجام رساندن اين طرح‌ها هستند و ايشان هم بايد بدانند و خودشان را آماده كنند براي حجم بزرگي از كارهايي كه فصل اجرا آن رسيده در انتظارشان است. از جمله اين طرح‌ها كه مختصرا به آن اشاره مي كنم يكي جشنواره فيلم كودك و نوجوان است، ديگري طرح مبارزه با قاچاق و سرقت آثار  سينمايي است كه عوامل سودجو آن‌ها را به صورت سي دي غير مجاز تكثير و غير قانوني عرضه مي‌كنند و چندين طرح ديگر است كه در فرصت مناسب اعلام خواهيم كرد.

همچنين مقابله با دزدي و سرقت آثار سينمايي بايد جدي گرفته شود و اين كار با جديت آغاز شده است. من امروز با قوه قضاييه جلسه داشتم و آنان نيز قول مساعد دادن براي مبارزه با قاچاق محصولات فرهنگي و سينمايي كه خوشبختانه نيروي انتظامي نيز پاي كار آمد.

وي در ادامه با تشكر و تعريف از اصحاب رسانه‌ها از برخي نقدهايي كه ناعادلانه و غيرمنصفانه قلمشان را به سوي وي و سازمان سينمايي نشانه مي‌روند انتقاد و گفت: دوستاني كه قلم در دست دارند مي دانند كه اهالي رسانه را همچون برادران و خواهران و فرزندان خود دوست دارم اما در اين بين رسانه هايي هستند كه ناروا و به دور از انصاف نقد مي كنند. آن دسته از رسانه هايي كه مي‌نويسند «ايوبي و حلقه مشاورانش» بدانند كه دوران حلقه و فرقه تمام شده و همه سينماي ايران مشاور ما هستند. دوستان در گروه هنر و تجربه، كودك و نوجوان، شوراي پروانه ساخت و نمايش و ديگر بخش ها همه در كنار ما مشاوره مي دهند و دوران حلقه و فرقه گذشته است. قرار نيست ما خود را به مديريت سينما تحميل كنيم و فضاي صفا و صميميت حاكم در سينما را قدر ندانيم.

رييس سازمان سينمايي افزود: هر سمتي كه مي گيرم تنم مي لرزد و براي هر روز آن ارزش قائلم. شهادت مي دهم متقاضي هيچ سمتي نبودم و براي رسيدن به هيچ سمتي هيچ گامي برنداشتم و اين را مطمئن هستم. زماني كه مسئوليت اداره امور سينماي ايران به من واگذار شد آن را يك موهبت دانستم كه سعي مي كنم از آن بهره ببرم. اگر خداوند قدرتي به ما عنايت مي كند بايد بدانيم شكر قدرت، قدرت را افزون مي كند.

وي با اشاره به اين مطلب كه رسانه ها صاحبان قدرت هستند گفت: واقعيت اين است كه صاحبان قلم داراي قدرت هستند كه بايد از اين قدرت ها براي بهره برداري از فرصت ها استفاده كنيم. درخواست مي كنم پيشرفت سينما و استقبال مردم از هنر هفتم و رونق گيشه ها را بينند.

ايوبي در ادامه  تصريح كرد: ارديبهشت امسال، ماه درخشاني بود، چرا خوشحال نباشيم؟ چرا خوشحال نباشيم كه «هنر و تجربه» راه افتاده و به چه دليلي نبايد از رونق سينماها در خردادماه خرسند باشيم؟ در عجبم از مردمي كه شادي را گم كرده و غم را مي پرسند.

رييس سازمان سينمايي يادآور شد: حرف هاي زياد و درددل هاي بسياري دارم اما واقعا بدانيد همه ما موظف و مسئول هستيم كه اين فضاي پديد آمده را حفظ كنيم. البته نوشته اند سازمان سينمايي مي‌خواهد از فرصت پديد آمده استفاده كند و فيلم هاي چنين و چنان را نمايش دهد و مجلس نيز چنان خواهد كرد. بيان اين مطالب باعث شده بود كه فيلم «قصه ها» در نمايندگان مجلس چنان نگراني ايجاد كند و آنچنان حواشي برايش درست شد كه همه فكر مي كردند اين اثر سينمايي بيانيه سياسي صادر كرده است اما پس از اينكه نمايندگان مجلس به تماشاي اين اثر سينمايي نشستند همه فهميديم كه شنيده ها با ديده‌ها متفات است.اول ببيند و بعد قضاوت كنيد .

وي با بيان اينكه بين حق و باطل چهار انگشت فاصله است گفت: درخواست مي كنم اول ببيند و بعد قضاوت كنيد. درخواست مي كنم به گذشته و از اتفاقات آن درس برگرديد. همه كساني كه جامعه و نظام را براي خانه سينما نگران كرده و هزينه هاي سنگين را در بستن خانه سينما ايجاد كردند بايد پاسخ بدهند.

ايوبي يادآور شد: من به عنوان كسي كه سال ها رايزن فرهنگي در ديگر كشورها بودم مي دانم تصوير بسته شدن و اجتماع جلوي خانه سينما وقتي به دنيا مخابره شود هزينه هاي بسياري براي نظام دارد و ميلياردها تومان بايد هزينه كنيم تا اين نگاه ايجاد شده تغيير كند. اميدوارم از اين فضاها عبور كنيم و اقتدار نظام را كه قابل مقايسه با هيچ كدام از كشورهاي همسايه نيست قدر بدانيم.

.رييس سازمان سينمايي گفت: اميدواريم سال ۹۴ سال خوبي براي جشنواره باشد. ما نقاط ضعف و قوت جشنواره را مي دانيم. من كنار همه مهمانان موثر خارجي نشستم و با آنان گفت و گو كردم. ما مي دانيم كه خود را با برگزاري جداگانه بخش بين الملل جشنواره فيلم فجر به خطر انداختيم و برگزاري جشنواره بين‌المللي به معناي در معرض آزموني سخت قرار گرفتن است.

ايوبي تاكيد كرد: اين جشنواره امسال ديده شد ضمن اينكه از كاستي هاي آن نيز با خبريم. به هر ترتيب از دست اندركاران اين رويداد تقدير مي كنيم و اميدواريم سال آينده جشنواره بين الملل بهتر برگزار شود و محمد حيدري هم با استفاده از تجربيات ۳۳ دوره گذشته، جشنواره پر قدرتي را برپا كند.

 در پايان مراسم تقدير از عليرضا رضاداد دبير دو دوره جشنواره فيلم فجر انجام شد و در ادامه تابلوي نقاشي «سياوش در آتش» اثر محمدعلي سجادي نقاش و كارگردان سينماي ايران به رضاداد تقديم شد.

شايان ذكر است، اهداي نشان درجه يك هنري كه معادل دكترا است به ۱۸ سينماگر و هنرمند ايراني در رشته‌هاي مختلف توسط وزير فرهنگ و  ارشاداسلامي از ديگر بخش هاي جذاب اين مراسم بود.

زنده ياد احمد رسول زاده، عبدالله اسكندري، منوچهر اسماعيلي، محمدرضا اصلاني، پرويز بهرام، كيومرث پوراحمد، مسعود جعفري جوزاني، احمدرضا درويش، عليرضا زرين دست، خسرو سينايي، كيانوش عياري، رضا كيانيان، غلامحسين لطفي، جلال مقامي، منوچهر محمدي، علي معلم، جهانبخش سلطاني و هديه تهراني هنرمنداني بودند كه گواهينامه درجه يك هنري خود را از دستان وزير ارشاد دريافت كردند.

سپس در اين مراسم فرصتي پيدا شد تا با اهداي حكم دبيري بيست و چهارمين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر نيز به «محمد حيدري» از سوي وزير ارشاد و رييس سازمان سينمايي رسميت بخشيده شود.

تعدادي از افرادي كه گواهينامه درجه يك هنري گرفتند در سخنان كوتاهي به بيان نظرات خود پرداختند كه به مسايلي چون جايگاه پيشكسوتان، تشكر از اعضاي خانواده‌شان، گله از برخي نهادهايي كه حق آنها را در مسايل حقوقي و مالي آثارشان رعايت نكرده‌اند. 

افتخار مي كنم امضاء ام پاي درجه هاي هنري هنرمندان است

علي جنتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي پس از اهداي نشان درجه يك هنري به هنرمندان گفت: من به شخصه دوستدار سينماگران و هنرمندان هستم و دكتر ايوبي نيز عاشق همه سينماگران است و افتخار مي كنم در خدمت شما سينماگران هستيم و گام هاي خوبي در عرصه سينما برداشته شده است.

وي افزود: تجربه ۲۱ ماه گذشته نشان داد وقتي سينماگران و هنرمندان ما با دولت و برنامه هاي آن همراهي مي كنند كار با سرعت بيشتري پيش مي رود و همدلي اتفاق مي افتد.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تاكيد كرد: افتخار مي كنم امضاي من پاي درجه هاي هنري هنرمندان گرانقدر است. اما نكته اي براي من باعث تاسف است. شخصيت هايي كه امشب ديدم عمدتا ستارگان درخشاني در حوزه سينما، تئاتر و ساير رشته هاي هنري هستند. شخصيت هاي پيشكسوت هنري كه بيش از ۴۰ سال در عرصه هاي مختلف پيشتاز بوده اند و من تعجب مي‌كنم كه چرا اين نشان تا به حال به اين هنرمندان اهدا نشده است.

جنتي يادآور شد: من نمي‌دانم كه چرا تا كنون در اين چند سال گذشته گواهينامه درجه يك هنري بههنرمندان گرانقدر و پيشكسوت به پاس زحمات و تلاششان در عرصه هنر و سينما اهدا نشده است. واقعا جاي تعجب دارد، اميدوارم از همه فعالان عرصه هنر بتوان تقدير كرد و با همراهي و همدلي همه برنامه‌هاي پيش رو به سرانجام رسد.

 

 

 


ادامه مطلب
[ ۳۱ خرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۲:۴۸:۲۰ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)
[ ۱ ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

مطالب اين سايت حاوي گزارشات، تحليل‌ها، نقدها و اخبار فرهنگي، هنري، اجتماعي و ورزشي مي‌باشد. از نظرات و پيشنهادات مفيد و سازنده و مثمرثمر در اين سايت استقبال خواهد شد.
لینک های مفید


امور اقتصادی | تدبیر اقتصاد
سرگرمی | پزشکی
آفاق | بیست تولز

مترجم وب با 36 زبان زنده دنیا