وب نيوز آرت

وب نيوز آرت
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک های مفید

جشنواره فيلم «شورت شورتز» يكي از معتبرترين جشنواره هاي فيلم در قاره آسيا است. نخستين دوره اين جشنواره در سال 1999 در محله هاراجوكو توكيو برگزار شد و در آن  6 فيلم كوتاه از جرج لوكاس به نمايش در آمد كه بعد ها خود لوكاس در نامه‌اي حمايت خود را از اين جشنواره اعلام كرد.

در سال 2001 اين جشنواره رسما به عنوان يك جشنواره معروف و مستقل شناخته شد و در سال 2004 به عنوان يك جشنواره مقدماتي براي جوايز اسكار معتبر شد؛ اين به آن معنا بود كه برنده جايزه بزرگ اين جشنواره، واجد شرايط نامزدي در بخش فيلم كوتاه سال بعد اسكار است و اين يك پل است بين ژاپن و مراسم اسكار براي تحقق آروزي استعدادهاي جوان.  اين جشنواره كه داراي بخش هاي ديگري چون: موسيقي، محيط زيست، انيميشن و ... است، كماكان حمايت خود را از سازندگان جوان در پيش دارد و به عنوان سكوي پرتابي براي آنها به دنياي فيلم شناخته مي شود امسال در اين جشنوارهف دو فيلم از ايران شركت كرد كه هر دو از توليدات انجمن سينماي جوانان ايران است. فيلم كوتاه «جوجه ماشيني» به كارگرداني محبوبه محمدزكي و ديگري  فيلم كوتاه «كودكان ابري» تازه‌ترين ساخته رضا فهيمي است كه كودكان ابري توانست جايزه بزرگ اين جشنواره را تصاحب كند. شايان ذكر است كه جايزه بزرگ جشنواره «شوت شورتز» به فيلمي تعلق مي‌گيرد كه علاوه براين، جايزه فيلم آسيا را هم نيز از آن خود كرده باشد.

 از تجربه تمركزگرايي چندساله حالا به دوره تمركززدايي رسيده‌ايم

پرهام نورافزا: مراسم تقدير از «رضا فهيمي» كارگردان فيلم «كودكان ابري» ديروز عصر (شنبه 30 خرداد) با حضور حجت ا... ايوبي رييس سازمان سينمايي، فرخنده‌كيش مديرعامل انجمن سينمايي جوانان دفتر تهران و صانعي مقدم مديرعامل اسبق اين انجمن، فرشته طائرپور كارگردان سينما  با حضور اصحاب رسانه‌ و برخي از فيلمسازان جوان و با استعداد در سالن كنفرانس انجمن سينمايي جوانان ايران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار صبا، در ابتدا پس از بيان مقدمات مجري برنامه، «ايمان عباس‌زاده» فيلمبردار فيلم "كودكان ابري" براي سخنراني پشت تريبون قرار گرفت و گفت: هدف و تصميم‌گيري گروه و كارگردان فيلم اين بود كه «كودكان ابري» نمايانگر مدارس و آموزش و پرورش كشور در دهه 60 باشد، ولي براي ساخت فيلم با مشكلات اقتصادي مواجه بوديم، مشكلاتي كه مي‌شد با چند ميليون تومان حل شود، اما اين حمايت كامل نبود و فيلمي كه مي‌توانست به لحاظ بهره‌گيري از امكانات بصري بهتر و قوي‌تر عمل كند، بدون بودجه كافي ساخته شد.

وي در ادامه افزود: اين فيلم بايد ساخته مي‌شد و حرف‌هايش بايد گفته مي‌شد اما به همان دليل كه گفتم و با وجود اينكه مي‌شد فيلمي به مراتب بهتر ساخته شود، به هرحال ساخته شد و موفقيت هم نيز كسب كرد.

فيلمبردار «كودكان ابري» همچنين يادآورشد: قبل از خواندن فيلمنامه قصد نداشتم با كارگردان كار كنم، اما وقتي فيلمنامه را مطالعه كردم تصميم خود را براي همكاري با فهيمي گرفتم. بايد از اين فيلمها كه با يك اشاره از آنها مي‌فهميم فيلم خوبي مي‌شود حمايت كنيم.

سپس حسين نمازي كارگردان فيلم كوتاه و معاون توليد اين فيلم اظهار داشت: من از موفقيت اين فيلم بسيار خوشحالم. وقتي نوجوان بوديم، براي صحبت، همنشيني به انجمن سينماي جوان را پاتوق كرده بوديم. براي گپ زدن، براي چاي خوردن و درباره ساختار فيلم‌ها حرف زدن و...  خيلي خوشحالم كه اين موفقيت در انجمن سينماي جوانان رخ داده است كه حاصل تمركززدايي بود.

نمازي در ادامه عنوان كرد: رضا فهيمي به عنوان يك فيلمساز جوان شهرستاني فهميد كه با يك فيلمنامه خوب مي‌توان يك اثر خوب ساخت، چون فيلم بايد قصه خوبي را بگويد. وقتي فيلمنامه را خواندم تاكيد كردم كه فيلم خوبي مي‌شود، اما سوالم اين بود كه چطور مي‌خواهند آن را بسازند. اين فيلم نشان مي‌دهد كه اگر در اين عرصه سرمايه‌گذاري شود، نتايج خوبي براي سينماي ايران خواهد داشت.

وي در پايان سخنان خود افزود: گذشته انجمن سينماي جوان نشان مي‌دهد كه اين انجمن مي‌تواند فيلمسازان خوبي را به سينماي ايران تحويل دهد.

در ادامه اين برنامه، «فرخنده كيش» مديرعامل انجمن سينماي جوانان ايران با تحسين موفقيت فيلم كودكان ابري گفت: خوشحالم كه يك گروه جوان اين فيلم را ساختند. اين فيلم حاصل تلاش براي ساخت يك فيلم از آثار مكتوب شهرهاي ماست و در راستاي اهداف و سياست‌هاي انجمن سينماي جوان در دوره جديد است. با توجه به جايزه‌اي كه اين فيلم و اين كارگردان در جشنواره خارجي بدست آورده است، مي‌توان اميدوار بود زمينه راهيابي اين فيلم به اسكار هموار شود.

 وي ادامه داد: فيلم كودكان ابري بهانه‌اي خواهد بود كه ما جشنواره‌هاي خودمان را نيز داراي پتانسيل براي مطرح شدن فيلم‌ها و فيلمسازان در عرصه جهاني بدانيم. از حضور رييس سازمان سينمايي در اين مراسم تشكر مي كنم به اين جهت كه حضور ايشان نشان دهنده توجه‌شان به فيلمسازان جوان است.

رضا فهيمي متولد ۱۳۶۶ از رفسنجان و فارغ‌التحصيل رشته‌ كارگرداني سينما از دانشگاه سوره‌ تهران است و از سال ۸۶ با ساخت فيلم «خاله بازي» وارد دنياي فيلمسازي شد.

وي پس از تبريك به حجت‌الله ايوبي و فريد فرخنده‌كيش و سينماي ايران به دليل موفقيتي كه «كودكان ابري» در جشنواره فيلم «شورت شورتز» بدست آورد، اظهار داشت: شايد بتوان از يك فيلمنامه خوب فيلم بد ساخت، اما هيچ‌گاه نمي‌توان گمان برد كه از يك فيلمنامه بد، يك اثر خوب توليد كرد.

فهيمي با بيان اين مقدمه از محمد شريفي خالق داستان كودكان ابري تشكر كرد و گفت: موفقيت‌هاي اين اثر را مديون محمد شريفي و عوامل و بازيگران كودكان ابري مي‌دانم.

فهيمي ادامه داد: كودكان ابري را نويسنده كتاب انتخاب كرده بود و طبيعتاً انتخاب اين نام مفهومي در ذهن ايشان ايجاد مي‌كرده است و من هم به آن وفادار ماندم. در واقع كودكان ابري، كودكاني هستند كه هر لحظه مانند ابر بيم باريدن و تغيير دارند. يعني خيلي راحت قهر و آشتي مي‌كنند، احساساتشان را بيان مي‌كنند و همان‌طور كه در قصه مشاهده مي كنيد بر سر چيزهايي دعوا مي‌كنند كه در نظرشان خيلي زياد است مانند مستراح، آفتابه، درخت انار و… درست است كه در كل قصه، مد نظر بيشتر كودك است اما در واقع به گونه‌اي شامل بزرگترها هم مي شود(مفاهيم فلسفي فيلم-منيّت) و با يك زبان ساده كودكانه لايه هاي مهم و پيچيده‌اي را به تصوير مي‌كشد و خوشحالم كه مخاطب فيلم به خوبي آن را دريافت كرده است.

رضا فهيمي گفت: سال ۹۳ سال خوبي براي من، كودكان ابري، عوامل فيلم، انجمن سينماي جوان و در نهايت شهر رفسنجان بود اما اگر بخواهم از حسم به طور كلي بگويم اين است كه به‌گونه اي احساس پرش و پرتاب دارم… درست است كه پله پله راه موفّقيت را پيموده‌ام(به يك دوره‌ي آموزش تجربي محدود و چند كتاب اكتفا نكردم) اما در كل من با كودكان ابري پريدم.

كارگردان كودكان ابري متذكر شد: از مسئولين شهرم مي‌خواهم كه من و ديگر جوانان اين شهر را حمايت كنند. حتماً نياز به حمايت مالي نيست همين‌ كه توجه نشان بدهند براي يك جوان دلگرمي است و مطمئناً انگيزه پيدا مي‌كند براي بهتر شدن؛ در واقع مسئولين با حمايتشان نقش يك پدر را ايفا مي كنند.

فهيمي در پايان صحبت‌هاي خود با تشكر از حبيب ايل‌بيگي مديرعامل سابق انجمن سينماي جوانان گفت: براي موفقيت اين فيلم از همه افرادي كه در حمايت از آن مشاركت داشتند، تشكر مي‌كنم.

سپس حجت‌ا... ايوبي رييس سازمان سينمايي با تحسين از كارگردان و عوامل فيلم كودكان ابري گفت: با اين موفقيت‌ها و مطرح شدن فيلم‌ها و فيلمسازان ايراني در عرصه جهاني كار مديران سينمايي را هر روز سخت‌تر مي‌شود.

حجت‌الله ايوبي پس از تبريك به اعضاي انجمن سينماي جوانان به دليل كسب اين موفقيت، گفت: با وجود اينكه حمايت از اين جوانان محدود است و گاهي اصلا امكانات فراهم نمي‌شود، اما اين موفقيت شيرين و افتخارآميز است.

وي افزود: تمركززدايي يعني اعتماد و احترام. با اين موفقيت‌ها و مطرح شدن فيلم‌ها و فيلمسازان ايراني در عرصه جهاني كار مديران سينمايي هرروز سخت‌تر مي‌شود چون بايد به ازاي موفقيت اين جوانان حمايت درستي از آنها براي ادامه راه شكل بگيرد.

ايوبي همچنين افزود: ما گنجينه عظيمي در ايران عزيز داريم كه قدرش را نمي‌دانيم و آن وجود جوانان با استعداد و با نبوغي است كه هنوز فرصتي برايشان فراهم نشده تا بتوانند استعدادهاي خود را به منصه ظهور برسانند، جواناني كه كشورهاي ديگر حسرت داشتن آنها را مي‌خورد و دلشان مي‌خواهد چنين گنجينه‌هاي مستعدي داشته باشند تا آينده كشورشان تامين شود.

وي در ادامه عنوان كرد: اعتراف مي‌كنم قدر جوانانمان را نمي‌دانيم، اما من از نظر حسي تمام جوانان كشور را دوست دارم و قدرشان را مي‌دانم.

رئيس سازمان سينمايي در ادامه با ابراز تاسف از مهاجرت جوانان مستعد ايراني به كشورهاي ديگر گفت: وقتي جواني در صحبت با من از مهاجرت حرف مي‌زند، قلبم به درد مي‌آيد و تنم مي‌لرزد. رفتن از كشور براي كسب تجربه بسيار خوب است، اما مهاجرت يكي از معضلات دائمي كشور ما شده است كه بسيار نگران كننده است، بايد فرصتي ايجاد كنيم تا جوانان مستعد كشور در داخل مرزهاي مملكت بمانند و فعاليت كنند.

ايوبي ادامه داد: وقتي به استانهاي مختلف سفر مي‌كنم جواناني را مي‌بينم كه با وجود استعداد راه پيشرفت را فقط از طريق تهران مي‌بينند و اين درست نيست.

رئيس سازمان سينمايي با اشاره به فعاليت ادوار مختلف انجمن سينماي جوانان بيان كرد: پس از تجربه تمركزگرايي چندساله حالا به دوره تمركززدايي رسيده‌ايم كه اين حركت نشان‌دهنده اعتماد به جوانان كشور است و موجب مي‌شود جوانان در شهر خودشان به پيشرفت فكر كنند. جوانان كشور ما مي‌درخشند و خواهند درخشيد و من به آنها عشق مي‌ورزم.

وي گفت: يكي از مشكلاتي انجمن سينماي جوانان ايران ديده نشدن آثار فيلمسازان فيلم كوتاه است. بنده هم از همان روز اول بر اين نكته تأكيد داشته‌ام اما چه كنيم كه فقط تعداد اندكي از سالنها را مي‌توانيم به هنر و تجربه اختصاص دهيم. خوشحالم هنر و تجربه شروع خوبي داشت و اميدوارم با حمايت همه مديران اين گروه سينمايي به خوبي فعاليت كند.

ايوبي در ادامه افزود: «ديده شدن سينماي كوتاه تنها به عهده سازمان سينمايي نيست بلكه ما همچنان دستمان به سوي صدا و سيما دراز است تا در اين عرصه فعاليتهاي جدي انجام دهد. زبان تصوير بهترين زبان براي نشان دادن فرهنگ و هنر و شعر و ادب فارسي است. من مطمئنم  زبان تصوير مي تواند سرزمين ايران به خوبي به دنيا معرفي كند. از همه مسئولان، دولتمردان و مجلس مي‌خواهم با سينما آشتي كنند و اين هنر صنعت را حمايت كنند. همه ما بايد به كمك سازمان سينمايي بياييم تا بهترين بهره را از خلاقيت جوان ببريم.»

گفتني است در پايان اين مراسم، حجت‌ا... ايوبي لوح تقديري را كه خود در مقام رييس سازمان سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي آن را امضاء كرده بود به رضا فهيمي براي موفقيت‌هايي كه فيلم «كودكان ابري» در داخل و خارج از كشور كسب كرده بود، تقديم كرد.

 

جوايزي كه تاكنون «كودكان ابري» از جشنواره‌هاي گوناگون دريافت كرده است به شرح ذيل است:

تنديس پروانه‌ زرين بهترين كارگرداني از جشنواره‌ بيست‌و‌هشتم فيلم كودك و نوجوان

ديپلم افتخار بهترين فيلم‌نامه، تنديس بهترين كارگرداني و تنديس بهترين فيلم در بخش سينماي‌ايران از جشنواره‌ سي و يكم فيلم كوتاه تهران

تنديس بهترين فيلم از جشنواره‌ي چهل و چهارم فيلم رشد

تنديس بهترين تدوين، بهترين فيلم‌نامه، بهترين كارگرداني، بهترين فيلم از جشنواره سايه

تنديس بهترين فيلم در بخش صلح و دوستي از نهمين جشنواره‌ي وارش مازندران

 –تقدير بهترين بازيگري مرد و تقدير بهترين كارگرداني از جشنواره‌ي رويش

تقدير و تنديس از اولين جشنواره‌ي فيلم بماني

تنديس سي و يكمين جشنواره فيلم كوتاه تهران و مبلغ   ۷۰ ميليون ريال به رضا فهيمي براي فيلم «كودكان ابري» در بخش بهنرين كارگرداني فيلم داستاني تعلق گرفت

ديپلم افتخار و مبلغ   ۲۰ ميليون ريال به رضا فهيمي براي فيلم «كودكان ابري» در بخش فيلمنامهت جشنواره سي و يكم فيلم تهران علق گرفت

تنديس سي و يكمين جشنواره فيلم كوتاه تهران  و مبلغ  ۱۰۰ ميليون ريال به رضا فهيمي براي فيلم داستاني «كودكان ابري» در بخش بهترين در بخش سينماي ايران اهدا شد.

گفتني است، كودكان ابري در دو بخش تصويربرداري و صداگذاري كانديدا شده بود اما جايزه‌اي دريافت نكرد. همچنين به جشنواره‌ كلرمونت‌فراند فرانسه هم فرستاده شده و در واقع جزو 60 فيلم ارسالي به اين جشنواره است. كودكان ابري در مجموع فيلم تحسين شده‌ سال ۹۳ نام گرفت.


ادامه مطلب
[ ۳۱ خرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۲:۲۶:۴۷ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)
[ ۱ ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

مطالب اين سايت حاوي گزارشات، تحليل‌ها، نقدها و اخبار فرهنگي، هنري، اجتماعي و ورزشي مي‌باشد. از نظرات و پيشنهادات مفيد و سازنده و مثمرثمر در اين سايت استقبال خواهد شد.
لینک های مفید


امور اقتصادی | تدبیر اقتصاد
سرگرمی | پزشکی
آفاق | بیست تولز

مترجم وب با 36 زبان زنده دنیا