وب نيوز آرت

وب نيوز آرت
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک های مفید

به دليل حرفه و شغلمان  تا زماني كه به نوعي مطرح نشويم ديده نمي‌شويم

 

پرهام نورافزا: پرفروش بودن فيلم‌هاي سينمايي غالبا هم به داستان فيلمنامه و برمي‌گردد و هم به شخص كارگردان و سوپراستارهايي كه نام آنان تضمين كننده گيشه سينماهاست و در آن بازي دارند. اما مخاطبان سينمارو اغلب فيلم‌هاي پرفروش را از اين دو منظر نگاه مي‌كنند و كسي زحمات و تلاش‌هاي بي‌دريغ عوامل فني پشت دوربين را مشاهده نمي‌كند. عواملي كه هريك خود به تنهايي در ارائه كيفيت مطلوب يك فيلم سينمايي و يا سريال‌هاي تلويزيوني دخيل و تأثيرگذار هستند و بدون حضور آنان و عدم هنرنمايي كه در يك اثر سينمايي به خرج مي‌دهند فيلم پرفروشي نخواهيم داشت. فيلم‌هاي پرفروش اكران اين ماه همچون: «گينس»، «نهنگ عنبر»، «رخ ديوانه» و «ايران برگر» بدون حضور و تلاش  عوامل فني پشت دوربين اعم از: چهره‌پرداز، تدوينگر، صدابردار و صداگذار، آهنگساز، طراح صحنه و لباس و... هيچگاه نمي‌توانستند لقب پرفروش‌ترين فيلم‌هاي سينمايي را به خود اختصاص دهند.

موفقيت يك اثر سينمايي بستگي به همه عوامل توليد آن دارد و هنرنمايي و حرفه هريك از اين عوامل از نويسنده و كارگردان گرفته تا طراح صحنه و لباس در ساخت و توليد يك اثر سينمايي پرفروش با هماهنگي يكديگر همانند زنجيري بهم متصل هستند و اگر هركدام از اين حلقه‌هاي زنجير ناهماهنگ با گروه فعاليت كند هيچگاه يك اثر فاخر و يا يك اثر سينمايي پرمخاطب و پرفروش ساخته نخواهد شد.

 بنابراين برآن شديم تا با عوامل فني فيلم‌هاي پرفروشي كه هم‌اكنون روي اكران سينماها هستند در اين باب گپ كوتاهي داشته باشيم.

 

اولويت در پرفروش بودن فيلم‌ها بستگي به قصه و داستان خوب دارد

مهين نويدي، چهره پرداز «ايران برگر»

اولين چيزي كه در فروش يك اثر سينمايي اولويت دارد و مي تواند تأثيرگذار باشد، قصه و داستان خوب آن فيلم است. در ابتداي توليد و در نگاه اول و با خواندن فيلمنامه يك اثر به راحتي مي‌توان فهميد كه با داستان خوبي كه اين فيلمنامه دارد مي‌تواند فيلم پرمخاطب و پرفروشي باشد. به نظر من در درجه اول قصه خوب است و در درجه دوم كارگردان و بازيگر و مابقي عوامل توليد است كه مي تواند در موفقيت و پرفروش بودن يك فيلم تأثيرگذار باشند و هركدام از عوامل فني در جايگاه خود مثل: صدابردار، چهره پرداز، فيلمبردار و... در اين امر دخيل هستند. نا گفته نماند كه اين عوامل فني هم بايد كاربلد بوده و هم نسبت به حرفه و هنري كه قرار است در ارائه يك اثر سينمايي از خود به جاي بگذارد از فهم، دانش، تجربه و آگاهي لازم برخوردار باشد. ما جوانان هنرمند، باتجربه مستعد و با انگيزه‌ در سينما زياد داريم كه بتوانند در حرفه خود و در توليد يك فيلم سينمايي هنرنمايي كنند اما متأسفانه ميدان به آنها داده نمي‌شود كه خود را بتوانند ثابت كنند. تجربه نشان داده كه حضور اين جوانان در كنار حرفه‌اي ها و هنرمندان پيشكسوت در هر صنوفي از سينما زماني كه براي خلق اثر با يكديگر اد قام مي‌شوند به نظر من خروجي كارشان آن طور كه بايد و شايد مطلوب و شايسته نشده است.

متأسفانه هنرمندان پيشكسوت ما در هر صنف اعم از: صدابردار، فيلمبردار، چهره پرداز و... به دليل تجربه و حرفه اي كه دارند و هركدام نيز دستياري هم دركنار خود دارند و اين خود باعث مي‌شود كه دستمزدها بالا برود و برخي از تهيه‌كنندگان هم سعي مي‌كنند ساخت و توليد يك فيلم سينمايي را با هزينه كمتر  به انجام برسانند و در اين سالها ديده شده وقتي كه توليد فيلمي با داشتن قصه خوب و جذاب اما با صرف‌جويي زياد و بي‌رويه در هزينه ها و پرداخت دستمزدهاي ناچيز به عوامل توليد، فيلم خوب و جذابي از آب در نيامده است. در سريال‌هاي تلويزيوني هم بارها ديده‌ايم كه با داشتن قصه‌اي جذاب نتوانسته‌اند مخاطبان خود را مجذوب خود كنند و اين نقصان ناشي از تهيه‌كنندگاني است كه مي خواهند با هزينه كمتر و با پرداخت دستمزدهاي ناچيز به عوامل و دست‌اندركاران آن پروژه، سريالي جذاب براي رسانه ملي بسازند.

وي درخصوص اين كه عضويت هنرمندان در كانون صنوف خانه سينما مي‌تواند براي هنرمندان توجيه اقتصادي داشته باشد و باعث شود كه در كارهاي بيشتري دعوت به كار شوند، معتقد است: عضويت در كانون صنوف خانه سينما نه مي‌تواند به لحاظ مالي براي هنرمندان توجيه اقتصادي داشته باشد و نه برندي براي دعوت به كار شدنشان در پروژه هاي سينمايي. خيلي از دوستان و همكارانمان هستند كه در اين كانون‌ها عضو هستند ولي با توجه به سابقه،حرفه و هنري كه دارند چند سالي است كه بيكار بوده و به لحاظ مالي و معيشتي دچار مشكل شده‌اند. متأسفانه در سينما پارتي بازي و باندبازي به وضوح ديده مي‌شود و فلان كس كه فاميل فلان كارگردان و يا تهيه‌كننده است به واسطه اين رابطه در كارهاي زيادي هم حضور دارد اما از آن سو گريمورها و چهره‌پردازهايي كه اغلب هم خانم هستند و در كار خود حرفه‌اي هم هستند هم‌اكنون بيكارند و بيشتر از آقايان اسفاده مي‌شود و به اعتقاد من اين اجحافي است كه درخصوص اين عزيزان مي‌شود. به عنوان مثال من داراي مدرك درجه يك هنري هستم اما اين مدرك هيچ كمكي به لحاظ مالي و حضورم در كارهاي متعدد نمي‌كند ولي در نهايت از اين خوشحال مي‌شوم كه كاري كه ارائه مي‌دهم ديده مي‌شود و اين براي خود من خيلي ارزشمند است.

مردم از قصه‌هاي شاد و سرگرم كننده استقبال مي كنند

حسن زاهدي، صدابردار «گينس» و «نهنگ عنبر»

فيلم‌هاي پرفروشي كه هم‌اكنون روي اكران هستند كارهاي بسيار سختي بودند و هرچقدر كه شما تلاش كنيد براي رفاه ديدن و شنيدن مخاطبان و از نظر فني مثل صدا و تصوير بتوانيد كيفيت بالا و مطلوبي ارائه دهيد طبيعتا با رضايت بيشتري  مخاطبان را به سوي سينما جذب مي كنيد و از اين منظر عوامل فني(صدابردار، تصويربردار، چهره‌پرداز، طراح صحنه و لباس و...) نقش مهمي مي‌توانند انجام بدهند و ايفا كنند. از منظر ديگر قصه و موضوع داستان اهميت فراواني در فروش يك فيلم دارد و مردم از قصه‌هاي شاد و سرگرم كننده استقبال فراواني مي‌كنند و در اين دو فيلمي كه من كار كردم از اين دو قاعده مستثني نبود. به اعتقاد من حضور هنرمندان توانا در كنار يك پروژه صددرصد مي تواند تأثيرگذار باشد البته نه به نسبت بازيگران. بالاخره تأثيرات ايفاي نقش يك بازيگر در هر فيلم نشان داده مي شود اما تأثيرات حرفه ما كه عوامل پشت دوربين هستيم ممكن است در دراز مدت ديده شود، نه در يك يا دو فيلم. چرا كه به دليل حرفه و شغلمان  تا زماني كه به نوعي مطرح نشويم ديده نمي‌شويم.

همه عوامل توليد يك اثر از بازيگر گرفته تا طراح صحنه و لباس به مانند زنجيري به هم متصل هستيم و هنرنمايي هر يك از عوامل در گرو هنرنمايي ديگري است و در مجموع اين هنرنمايي‌ها با هماهنگي همديگر و يكپارچه شدن خروجي‌اش مي‌شود همين فيلم‌هاي پرفروشي كه روي اكران سينماها هستند. بازيگر بازي خودش را ارائه مي دهد و عوامل فني پشت دوربين هم به آن رنگ و لعاب داده و پرداختش مي‌كند براي ارائه يك كار با كيفيت و شايسته براي مخاطبان خود و در اين مجموعه به هم پيوسته و زنجيروار كسي نمي تواند تك‌رو باشد.

متأسفانه عدم امنيت شغلي باعث كم كاري برخي از هم صنفان و ديگر دوستان هنرمند ما شده است. از طرفي هم برخي از تهيه‌كنندگان سينما با استفاده از ناكاربلدها و كساني كه به تازگي وارد اين حرفه شده‌اند و فقط به واسطه رايزني‌هايي كه بين اهالي سينما وجود دارد و با ارتباط فاميلي كه با فلان كارگردان و تهيه‌كننده و... دارند با پرداخت دستمزد كمتر و براي كمتر هزينه كردن توليد يك فيلم از آنان استفاده مي كنند و اين خود باعث مي شود كه از هنرمندان باسابقه و حرفه‌اي در توليد فيلم‌ها كمتر استفاده كنند و همه اين دلايل عدم امنيت شغلي و كم كاري هنرمندان و در نهايت عدم تأمين مالي مشكلات مالي را براي آنان فراهم مي‌سازد.     

عوايد حاصل از اكران فيلم‌هاي پرفروش فقط به نفع بازيگران است. اگر فيلمي در مدت اكران عمومي خود پرفروش باشد از طرفي هم باعث بالا رفتن دستمزد بازيگران مي‌شود و هم باعث تعدد و سفارش بازي آنان در كارهاي ديگر كارگردانان مي شود. هيچ يك از اين دستاوردها براي ما كه پشت دوربين كار و تلاش مي‌كنيم شامل حال ما نمي‌شود. چه فيلم فروش كند و چه نكند ما همان دستمزد را مي‌گيريم و ريالي هم به آن اضافه نمي‌شود. سفارش كار هم به همان شكل سليقه‌اي و سفارشي – ارتباطي است و به نوع تلاش و هنري كه با تمام وجود در ساخت يك كار به خرج مي‌دهيد ارتباطي پيدا نمي كند.        

متأسفانه برخي سوءتفاهمات باعث كم كاري ما پيشكسوتان و قديمي‌ها شده و آن اين است كه اگر من صدابردار باتجربه آن هم با سابقه‌اي كه در اين سالها براي خود كسب كرده ام اعلام مي كنم كه دستمزد من فلان مبلغ است همه آن مبالغ تنها براي من نيست. بخشي از آن صرف استهلاك دستگاه‌هايي است كه در پروژه‌هاي سينمايي همراه خود سركار مي‌برم و بخشي ديگر دستمزدي است كه به دستيار خود پرداخت مي كنم و تنها بخشي از آن شامل حال من مي‌شود.

موجي وارد سينما شده كه فيلم ها را ارزان تر بسازند

مرتضي غفوري، فيلمبردار « ايران برگر» و « گينس»

عوامل پشت دوربين و صحنه خيلي نمي توانند در فروش فيلم ها تأثيرگذار باشند حتي خيلي از كساني كه فيلم را مي‌بينند نه ما را مي‌بينند و نه مي‌شناسند اساسا با كارهاي ما هم آشنا نيستند. براي همين ما كه در پشت دوربين فعاليت مي‌كينم ديده نمي‌شويم مگر آن كه به نوعي يا در مراسمي مطرح شويم. آن وقت است ديده مي شويم. فقط ما مي توانيم تكميل كننده آن اثري كه ساخته شده  باشيم.

در حال حاضر موجي وارد سينما شده كه البته همه رشته‌ها را هم شامل مي‌شود و آن اين است كه تهيه كننده ها به دنبال اين هستند كه فيلم ها را با ارزان ترين قيمت بسازند براي همين در ساخت و توليد يك اثر سينمايي به دنبال عوامل فني مي گردند كه دستمزد كمتري بگيرند. به همين دليل بيشتر هنرمندان باسابقه و پيشكسوتان ما در حال حاضر بيكار هستند و متأسفانه به دليل عدم نقدينگي معيشت روزمره خود را به سختي مي گذرانند و عضويت در كانون صنوف خانه سينما هم كمكي به اين قضيه نمي كند چرا كه نه حقوقي به آنان پرداخت مي‌شود و نه بيمه درست درماني دارند كه در آينده از مزاياي بازنشستگي‌اش استفاده كنند و نه اين كه اين كانون براي كار در يك پروژه به او سفارش كار دهد. 

اكران فيلم هاي پرفروش تنها آن هم دو جانبه به نفع بازيگران تمام مي‌شود. به اين واسطه آنها هم دستمزدهاي خود را بالا مي برند و هم براي بازي در كارهاي كوناگون براي تضمين گيشه ها به ْآنان سفارش كار مي‌دهند. عوامل فني پشت دوربين از پرفروش بودن فيلم‌ها كوچك‌ترين بهره اي نمي‌برند. به قول معروف «نه برايشان آب مي شود و نه برايشان نان». پرفروش شدن فيلم‌هايي كه آنان در آن پروژه كار كرده‌اند نه تأثيري در دستمزد آنها پيدا مي‌كند و نه باعث سفارش كارهاي متعدد براي آنان مي‌شود. تنها فقط براي آنان برندي مي‌شود براي فعاليت در كارهاي ديگر.

بازيگر به تنهايي نمي‌تواند عامل فروش زياد يك فيلم باشد

مهري شيرازي، طراح چهره‌پرداز «ايران برگر»

اولويت فيلم‌هاي پرفروش داشتن قصه‌اي خوب و پروپا قرص است و در وهله بعد بازيگر و كارگردان و ساير عوامل دست‌اندركار قرار دارند. فيلمنامه خوب و حرفه اي با داشتن عوامل فني و توليد حرفه‌اي مي‌تواند كاري پرفروش و پرمخاطب را به ارمغان بياورد. به نظر من بازيگر به تنهايي نمي‌تواند عامل فروش زياد يك فيلم سينمايي باشد چرا كه اگر فيلمنامه خوب باشد ولي عوامل فني پشت صحنه آن حرفه‌اي و كار بلد نباشند قطعا نمي‌توان كاري پرفروش و در خور شأني توليد كرد. هرچقدر كه بازيگر در كارش توانا باشد و هركدام از عوامل فني پشت دوربين نتواند به درستي كار و هنر آن بازيگر را به تصوير بكشد و به مخاطب خود القا كند از آن فيلم استقبالي صورت نخواهد گرفت.

پس بنابراين همه عوامل توليد يك اثر مانند مجموعه‌اي بهم پيوسته بايد بهم متصل باشند و در واقع در ساخت و توليد يك اثر سينمايي مكمل همديگر باشند. بازيگر، كارگردان، نويسنده، صدابردار، صداگذار، فيلمبردار، تدوينگر، طراح صحنه و لباس، آهنگساز موسيقي متن و... هر كدام در رشته خود بايد داراي آگاهي، بينش، دانايي،فهم و درك واحدي براي ساخت يك اثر داشته باشند تا با هماهنگي منسجم بتوانند اثري فاخر و پر فروشي را براي مخاطبان سينما توليد كنند.

در سينماي ما هميشه عوامل فني پشت دوربين مظلوم واقع شده‌اند. اگر از يك فيلم استقبالي صورت بگيرد و به عنوان فيلم پرفروش سال هم لقب بگيرد چيزي عايد عوامل زحمتكش پشت دوربين نمي‌شود، نه دستمزد آن ها در كارهاي بعدي افزايش مي‌يابد و نه باعث دعوت به كارشان در فيلم هاي متعدد مي گردد. اما به نوعي براي آن‌ها برند كاري در كارنامه هنري‌شان محسوب مي‌شود كه مثلا فلان كس فيلمبردار يا چهره‌پرداز فلان فيلم پرفروش سال است و ممكن است اين قضيه در دراز مدت هم باعث افزايش دستمزدشان شود اما نه بلافاصله.

متأسفانه معضلي كه در سينماي ما وجود دارد اين است كه برخي از كارگردانان و تهيه كننده‌گان سينماي ما همه هم و غم‌شان اين است كه چگونه فيلمي بسازند كه برايشان ارزان‌تر و كم هزينه‌تر تمام شود و اصلا هم برايشان مهم نيست كه عوامل فني پشت صحنه كارشان آدم‌هاي باتجربه و با سابقه باشند همين كه ساخت فيلم با هزينه كمتر ارزان‌تر تمام شود برايشان كافي است. تنها كارگردانان حرفه‌اي دغدغه اين را دارند كه در توليد و ساخت يك اثر شاخص از عوامل فني حرفه‌اي و با تجربه بهره‌گيرند.

سوپراستارها هم ديگر عامل فروش فيلم‌ها نيستند

فرشاد محمدي، فيلمبردار «نهنگ عنبر» و «گينس»

كار عوامل فني پشت دوربين به طور مستقيم خيلي نمي‌تواند در پرفروش بودن فيلم ها تأثيرگذار باشد. علتش هم اين است كه از يك سو قصه و موضوع خوب در فيلمنامه و از سوي ديگر حضور بازيگران و تا حدي اسم كارگردان مي‌تواند در پر فروش بودن يك فيلم تأثير بسزايي داشته باشد و حضور مابقي عوامل پشت دوربين آنچنان كه بايد نمي‌توانند در فروش يك فيلم تأثيرگذار باشند. به عنوان مثال براي ما كه مشغول كار در پروژه‌اي هستيم خيلي فرقي نمي كند كه اين فيلم در آينده پرفروش باشد يا نباشد، در واقع سعي مي كنيم كارمان را به بهترين شكل ممكن انجام دهيم. اين كه فيلم پرفروش بشود يا نشود به تهيه‌كننده و مدير پخش فيلم و بازار بر مي گردد و عوامل فني تأثيري در فروش آنها ندارد. جز اين كه عوامل فني آدم‌هاي حرفه‌اي باشند و كارشان را هم حرفه‌اي و به نحو احسن انجام بدهند طبيعتا آن فيلم از نظر تكنيكي ممكن است سر و شكل بهتري پيدا بكند.

پيشتر در همه جاي دنيا و حتي در سينماهاي تكنيكي هاليود هم پرفروش شدن يك فيلم را مديون بازيگر و كارگردان آن اثر مي دانستند اما در حال حاضر به غير از دو، سه بازيگر كه اسمشان باعث فروش فيلم مي‌شوند سوپراستارها هم ديگر عامل فروش فيلم‌ها نيستند و قصه خوب و پرمحتواي يك اثر در سينماي كنوني ما عامل پرفروش شدن فيلم ها محسوب مي‌شوند.

از منظر ديگر بخواهيم نگاه بكنيم مي‌بينيم كه پيشتر خيلي از فيلم هاي پرفروش بوده اند كه عوامل فني درجه چندم داشتند پس بنابراين خيلي پرفروش شدن فيلم‌ها ربطي به عوامل فني پشت دوربين ندارد‌. وجود قصه كمدي و شاد در فيلمنامه ها كه در حال حاضر مردم ما بيشترين گرايش را به اين نوع ژانر سينمايي دارند باعث موفقيت و پرفروش شدن صد در صد يك اثر سينمايي دارد.  

هيچ چيزي اعم از پرفروش بودن و يا كم فروش بودن يك اثر و همچنين وجود مسائل هسته اي هم روي دستمزد ما تأثيري ندارد. عضويت در كانون صنوف خانه سينما خيلي تأثيري بر روند اقتصادي هنرمنداني كه در حال حاضر بيكار هستند ندارد. هستند آدم‌هايي كه عضو هيچ كانوني نيستند اما در سينما پركارند و از طرف ديگر هستند عزيزاني كه عضو كانون صنوف خانه سينما هستند اما سالهاست كه بيكارند هستند. 


ادامه مطلب
[ ۳۱ تير ۱۳۹۴ ] [ ۰۲:۰۴:۱۳ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

رحمت اميني: در حال توليد نمايش‌هاي اقتباسي هستيم

 

نشست رسانه‌اي نمايش‌هاي رپرتوار «ماه تئاتر استان‌ها» سه شنبه 30 تيرماه در حوزه هنري برگزار شد.

رحمت اميني مدير مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري با بيان اين كه هفت گروه‌ از تئاتر مراكز استاني حوزه هنري طي يك ماه در حوزه هنري اجرا خواهند داشت، اظهار كرد: در طول 3 سال و اندي كه مديريت مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري را بر عهده داشتم، به طور موردي از گروه‌هاي نمايشي استان‌هاي مختلف دعوت كرديم تا در حوزه هنري اجراي عموي داشته باشند، اما اين كه در زمان مشخصي گروه‌هاي متعدد بتوانند در تهران اجرا داشته باشند، براي نخستين بار است كه در حوزه هنري اتفاق مي‌افتد.

وي ادامه داد: با اعتقاد بر اين كه جشنواره سوره ماه، جشنواره‌اي توليد محور است و نمايش‌هايي كه براي جشنواره توليد مي‌شود، در واقع براي اجراي عمومي است، تصميم گرفتيم تا آثار برگزيده و با كيفيت اين جشنواره را براي اجراي عمومي در رپرتوار «ماه تئاتر استان‌ها» انتخاب كنيم.

اميني خاطرنشان كرد: دليل انتخاب عنوان «ماه تئاتر استان‌ها» براي نمايش‌هاي رپرتوار اين است كه خروجي اين نمايش‌ها، خروجي جشنواره سوره ماه است و همچنين قرار است كه در طول يك ماه به روي صحنه بروند. بنا داريم تا در سال‌هاي آينده نيز اين روند را تثبيت كنيم و ادامه بدهيم.

وي با تاكيد بر اين كه حوزه هنري يكي از نهادهايي است كه وظيفه حمايت از فرهنگ و هنر كشور را بر عهده دارد، اظهار كرد: حوزه هنري سال 94 را سالي قرار داده است كه از هنر و ادبيات استان‌ها نيز حمايت بيشتري كند و مركز هنرهاي نمايشي پيشگام متجلي شدن اين هدف است.

مدير مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري همچنين گفت: اگر نمايش‌هاي استان‌ها درصد قابل قبولي از موفقيت را در اجراي عموم كسب كنند، از آن‌ها حمايت خواهيم كرد و كمك هزينه و تبليغات اثرشان را بر عهده خواهيم گرفت. همچنين در اجراهاي «ماه تئاتر استان‌ها» از مسوولان همچون نمايندگان استان‌ها در مجلس شوراي اسلامي و يا استانداران و ... دعوت خواهيم كرد تا از نزديك با فعاليت هاي هنري استان مربوطه آشنا شوند و توجه بيشتري به اين موضوع داشته باشند.

اميني با بيان اين كه از گروه هاي تئاتري كه هماهنگ با معيارهاي مركز نمايشي حوزه هنري اثري خلق كنند، حمايت مي‌شود، عنوان كرد: در سال 94 تا به حال افرادي همچون احمد ساعتچيان، مريم معترف، داود فتحلي بيگي و اميد بنكدار پيشنهاد توليد اثر در حوزه هنري را داده‌اند و در نظر داريم تا در جشنواره تئاتر سوره اه امسال بخش ميهمان داشته باشيم و در آن بخش اين عزيزان آثارشان را به روي صحنه ببرند و پس از آن نيز در حوزه هنري اجراي عمومي داشته باشند.

وي با اشاره به ديگر برنامه‌هاي مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري، گفت: كارگروه اقتباس از آثار ادبي انقلاب اسلامي، دفاع مقدس با حضور كارشناسان همچون سعيد اسدي، شهرام كرمي، مهرداد راياني‌مخصوص، سيد جواد روشن و خورشيد‌باختري تشكيل شده است و تا پايان امسال اميدواريم به توليد چند نمايشنامه در حوزه دفاع مقدس و انقلاب برسيم. البته در رابطه با شخصيت‌هاي بزرگ تاريخي كشورمان همچون ابوريحان بيروني در حال پژوهش و نگارش نمايشنامه هستيم و در كنار آن به وقايع تاريخ معاصر همچون واقعه طبس و يا شخصيت‌هاي انقلاب اسلامي مي‌پردازيم.

وي افزود: امسال همچنين سوگ‌نامه‌ها و سوگ‌چامه‌ها را داريم كه در ايام ماه محرم برگزار مي‌شود.

در ادامه اين مراسم توحيد معصومي با اشاره به برگزاري نمايش رپرتوار «ماه تئاتر استان‌ها» گفت: ملاك انتخاب آثار براي اجرا در اين مدت زمان، موفقيت در جشنواره هاي مناطق و سراسري بود. 4 نمايش از اين آثار در جشنواره تئاتر سوره ماه در بخش‌هاي مختلف برگزيده بوده‌اند و به جشنواره تئاتر فجر راه پيدا كرده‌اند و 3 نمايش ديگر نيز مورد استقبال و تحسين مخاطبان قرار گرفته‌اند.

وي همچنين گفت: براي 5 شب اجراي هر كدام از اين نمايش ها كه از دوشنبه تا جمعه هر هفته خواهد بود، مبلغ 5 ميليون تومان كمك هزينه به گروه تعلق مي گيرد. ضمن اين كه هزينه اسكان و تبليغات گروه‌ها نيز بر عهده مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري است.


ادامه مطلب
[ ۳۱ تير ۱۳۹۴ ] [ ۰۲:۰۱:۰۵ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

شيخ‌طادي:

منتقدان به سياست‌هاي فرهنگي حوزه هنري، جوهره ذاتي حوزه را نمي‌شناسند

پرويز شيخ‌طادي، كارگردان سينما، معتقداستك جوهره حوزه هنري پيش‌بردن فرهنگ انقلاب اسلامي است و فكر مي‌كنم منتقداني كه به رويكرد حوزه هنري در توليد و اكران آثار سينمايي انتقاد دارند، احتمالا ذات و ماهيت حوزه هنري انقلاب اسلامي را نمي‌شناسند.

شيخ‌طادي كارگردان سينما در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه خبري حوزه هنري گفت: حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي از بدو پيدايش در زمينه هنر انقلاب اسلامي كارش را آغاز كرد و امروز هم نهادي براي رشد و تقويت هنر ارزش‌مدار شده است؛ همان‌طور كه نهادهاي ديگري براي حمايت از انواع هنرها در هر جا وجود دارند.

وي توضيح داد: بنابراين مي‌توان گفت حوزه هنري در زمينه سياست‌هاي توليد آثار و اكران سياست كاملا درستي دارد و من آن را مي‌پسندم؛ البته ممكن است در زمينه ميزان توليد آثار و انتخاب سوژه‌ها براي ساخت آثار سينمايي به آن انتقادهايي وارد باشد، اما جوهره حوزه هنري پيش‌بردن فرهنگ انقلاب اسلامي است و فكر مي‌كنم منتقداني كه به رويكرد حوزه هنري در توليد و اكران آثار سينمايي انتقاد دارند، احتمالا ذات و ماهيت حوزه هنري انقلاب اسلامي را نمي‌شناسند، من به آن‌ها توصيه مي‌كنم اين مهم را مد نظر قرار دهند.

شيخ‌طادي با طرح اين سوال كه چرا بايد برخي به حوزه به خاطر تاكيدش بر ارزش‌هاي ديني و انقلابي انتقاد ‌كنند؟ گفت: اتفاقا اگر انتقادي به حوزه وارد باشد اين است كه چرا در زمينه كار براي هنر ديني و انقلابي كم تلاش كرده است. بايد از حوزه پرسيد كه چرا مثلا در زمينه مقابله با جنگ نرم دشمن كم‌كاري‌هايي صورت گرفته است و آثار اندكي توليد شده است. به نظر من اين انتقادها را بايد به حوزه هنري مطرح كرد، نه اينكه چرا در اين زمينه فعاليت دارد!

شيخ‌طادي تصريح كرد: مثلا اينكه بگوييم چرا حوزه هنري در زمينه اكران نمي‌خواهد به آثاري كه در راستاي اهدافش نيست اكران بدهد، حرف بي‌معنايي است. به نظر من در زمينه حمايت از آثار ارزشي و انقلابي كاملا حق با حوزه هنري است. من سياست و راهبرد حوزه هنري در زمينه اكران را مي‌پسندم؛ هرچند شايد در خصوص كم‌كاري براي اجرايي شدن كامل انديشه‌هاي مقام معظم رهبري، نقدهايي هم به حوزه داشته باشم.

به گفته اين كارگردان انديشه و رويكرد حوزه هنري در زمينه حمايت از آثار ارزشي و انقلابي كاملا عادلانه است؛ زيرا مثلا ممكن است حدود يك سوم امكانات سينمايي در كشور متعلق به حوزه هنري باشد و دو سوم سينما آن هم به ديگر ارگان‌ها تعلق داشته باشد؛ اين غيرعادلانه نيست كه حدود يك سوم سينماهاي كشور براي جريان هنري و فرهنگي‌اي باشد كه مي‌خواهد آرمان‌ها و ارزش‌هاي انقلاب اسلامي و جمهوري اسلامي را پيش ببرد.


ادامه مطلب
[ ۳۱ تير ۱۳۹۴ ] [ ۰۱:۵۸:۵۴ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

احمدرضا درويش: فيلم «رستاخيز» نيز قرابت زيادي با روح قرآن دارد

 

پرهام نورافزا: عصر روز دوشنبه 22 تيرماه در مراسم افتتاحيه اكران فيلم «رستاخيز» از 6 هنرمند فعال راوي نهضت و بازنمايي شخصيت و زندگي امام حسين (ع) در عرصه‌هاي مختلف هنري با حضور محسن مومني شريف(رييس حوزه هنري)،حبيب ايل‌بيگي(معاونت اداره‌كل نظارت و ارزشيابي ارشاد)، فريد فرخنده‌كيش(رييس انجمن سينماي جوانان ايران)، احمدرضا درويش(كارگردان) و بازيگران اين فيلم و تني چند از مسوولان فرهنگي كشور در باغ موزه دفاع مقدس تجليل شد.

برپايه اين گزارش، اين مراسم كه به همت حوزه هنري برگزار شد، داود فتحعلي‌بيگي(پژوهشگر تعزيه و نمايش‌هاي آييني و سنتي)، كرمعلي شيرازي(خوشنويس و راوي نهضت امام حسين(ع) درعرصه هنرهاي تجسمي)،محمدرضا سنگري(نويسنده در حوزه ادبيات عاشورايي)، حسين فدايي حسين(نويسنده و كارگردان نمايش‌هاي عاشورايي در حوزه هنرهاي نمايشي)، شهرام اسدي و احمدرضا درويش كارگردانان فيلم‌هايي با موضوع نهضت سيدالشهدا(ع) در اين مراسم مورد تجليل قرار گرفتند.

در ابتداي برنامه بعد از نمايش فيلم سينمايي «رستاخيز»، كامران ملكي مدير روابط عمومي خانه سينما از محسن مومني‌شريف، رييس حوزه هنري دعوت كرد تا براي ايراد سخناني درباره اين فيلم پشت تريبون بيايد.

بعضي از اتفاقات داخلي باعث نشود ما فرصت ها را از دست بدهيم

مومني شريف صحبت‌هاي خود را اينگونه آغاز كرد: خوشا به سعادت كساني كه ذوق و هنرشان را با حادثه كربلا گره زدند و هر  هنري كه اينگونه باشد ماندگار خواهد بود. به سينماي كشور بابت تولد فيلم ارزشمند «رستاخيز» تبريك مي گويم. اين نشانگر بلوغ و رشد سينماي ماست كه سراغ اينگونه موضوعات مي‌رود و با كيفيت بالا و استاندارد جهاني از عهده ساخت آنها بر مي آيد.

رييس حوزه هنري گفت: اين فيلم در زماني به نمايش در مي آيد كه بحث دو نوع اسلام مطرح است و منطقه در اوج جنگ خود قرار گرفته است. جنگ بين اسلامي كه از آن با عنوان اسلام ناب محمدي ياد مي شود و دوم اسلام اموي يا به قول امام خميني(ره) اسلام آمريكايي. اين فيلم خيلي خوب به اين ريشه‌ها پرداخته و بهترين از اين نمي‌شد كه در قالب بيان سينمايي آنها را مطرح كرد. به برادر عزيزم آقاي درويش تبريك عرض مي‌كنم. ان شا الله خداوند از ايشان راضي باشد.

وي افزود: اين فيلم حاصل تلاش ۱۰ ساله اين گروه است و اميدواريم رضايت حضرت رسول اكرم(ص) را جلب كند و همچنين توجه ساير كشورهاي اين منطقه كه اين فيلم را خواهند ديد. كشورهاي جهان اسلام سينماي ما را با فيلم هاي تاريخي درباره انبياء و تاريخ اسلام مي‌شناسند و ما از اين جهت در جهان اسلام جايگاه بسيار خوبي پيدا كرده ايم كه نقطه قوت ماست. البته رقباي ما هم بيكار نيستند. آنان هم دارند كار مي كنند. اگر امروز فيلمي درباره سيد الشهدا(ع) ساخته نمي‌شد آنها حتما فيلم هايي مي‌ساختند كه ما را به انفعال مي‌كشاند. اميدوارم بعضي از اتفاقات داخلي باعث نشود ما فرصت ها را از دست بدهيم.

رييس حوزه هنري همچنين درباره برخي از حاشيه‌هاي مطرح شده درباره اكران فيلم «رستاخيز» بيان كرد: عمده انتقادهايي كه دوستان مخالف مطرح مي‌كنند به نسخه اوليه فيلم بر مي‌گردد. در حال حاضر ۴۰ دقيقه از اين فيلم كم شده و البته از نگاه شخصي من در مواردي به اثر آسيب زده است. به هر حال كارگردان اين كوتاه سازي را انجام داده و همه ما مي‌دانيم براي يك كارگردان حذف حتي ۱ دقيقه از فيلم چقدر سخت است. اين ۴۰ دقيقه شايد محصول دو سال كار و تلاش بوده است. گاهي اوقات كساني كه جوي منفي عليه يك فيلم ايجاد مي‌كنند اين كار را نديده و نادانسته انجام مي‌دهند و باعث مي‌شوند دوستان هنرمند ما ديگر جرأت نكنند به سراغ اين موضوعات بروند و سينماي ما را دوباره مضامين سطحي و بي محتوا پر كند.

اتفاقاتي كه در جريان اين فيلم مي افتد سند تاريخي دارد

سپس احمدرضا درويش پاي تريبون رفتو ضمن خير مقدم به همه مدعوين گفت: من براي منتقدان فعلاً پاسخي ندارم و مي خواهم در مورد خود فيلم صحبت كنم. فيلم «رستاخيز» در شرايط كنوني منطقه مي تواند راهگشا باشد و هدف اصلي قيام امام حسين(ع) را نشان دهد. در اين فيلم به گفت‌وگو توصيه بسياري شده و اين همان چيزي است كه امام حسين(ع) تا لحظه آخر بر آن تأكيد داشت.

درويش ادامه داد: من براي ساخت اين فيلم از توصيه هاي تمام مراجع تقليد كمك گرفته ام و تمام سعي خود را براي نزديك بودن به واقعيت انجام دادم. تمام شخصيت‌هاي رستاخيز و اتفاقاتي كه در جريان اين فيلم مي افتد سند تاريخي دارد و ما به هيچ وجه چيزي را كم و زياد نكرديم.

وي افزود: در ميان روايت‌هايي كه بررسي مي كرديم به شخصيتي رسيديم كه بار دراماتيك زندگي او مي توانست روحي جديد به فيلم بدمد و جذابيت آن را بيشتر كند و بخاطر اينكه مي خواستيم «رستاخيز« حالت روايي و داستاني داشته باشد از اين قصه استفاده كرديم.

درويش گفت: در حال حاضر افرادي به بدترين شكل برده داري مي كنند شكم بچه ها را مي‌درند و شديدترين جنايات را انجام مي دهند؛ «رستاخيز» يك فيلم ملي است و مي تواند كمكي به گسترش پيام اسلام در منطقه داشته باشد.

كارگردان فيلم «دوئل» درباره 40 دقيقه‌اي كه از فيلمش كم شد گفت: حادثه عاشورا به حدي عظيم است كه نمي توان آن را در دو يا سه ساعت بيان كرد. ما در «رستاخيز» به ابعاد مختلفي از اين واقعه پرداخته ايم اما هنوز هم كم است. 40 دقيقه اي كه از فيلم كم شد هيچ لطمه اي به پيام و مفهوم آن وارد نمي كند زيرا بخش‌هايي داشت كه مي توانستيم آنها را از پيكره فيلم برداريم.

احمدرضا درويش، كارگردان اين فيلم مذهبي با اشاره به دليل انتخاب نمايشگاه قرآن به عنوان محل رونمايي از فيلم گفت : نمايشگاه قرآن از روح قرآني برخوردار است و فيلم «رستاخيز» نيز قرابت زيادي با روح قرآن دارد. در واقع يكي از منابع مهم در فيلم رستاخيز خود كلام خداوند و مهمترين منبع تحقيقي اين فيلم خود قرآن بوده است.

 كارگردان رستاخيز بيان كرد : با توجه به اين مسأله به اين نتيجه رسيديم كه تقدس نمايشگاه  قرآن و نزديكي كه فعاليت‌هاي نمايشگاه با محتواي فيلم رستاخيز دارد، هم افزايي ايجاد مي‌كند و اين امكان به وجود مي‌آيد كه بهره بيشتري از فضا ببريم.

درويش در پايان سخنان خود متذكر شد: من همه رسانه ها را به ترويج پيام عاشورا و گفتمان دعوت مي كنم و مي دانم كه اين امر در ترويج اسلام كه اين روزها مظلوم واقع شده بسيار مؤثر است. اميدوارم مردم «رستاخيز» را ببينند و بتوانند ارتباط خوبي با آن برقرار كنند.

فيلم سينمايي رستاخيز به كارگرداني احمدرضا درويش قصه فردي را روايت مي كند كه بعد از علاقمند شدن به دختري به ياران امام حسين(ع) مي پيوندد و دريچه جديدي را به روي مخاطب باز مي كند.

در بخش بعدي مراسم از شهرام اسدي به خاطر ساخت فيلم سينمايي «روز واقعه»، داوود فتحعلي بيگي، كارگردان و بازيگر، علي شيرازي هنرمند خطاط، محمدرضا سنگري، محقق و پژوهشگر، حسين فدايي حسين نمايشنامه‌‌نويس و احمدرضا درويش تجليل شد. همه اين هنرمندان كساني هستند كه در طول يك عمر فعاليت هنري خود روايت هنري نهضت امام حسين(ع) را در بخشهايي بر عهده گرفته‌اند.

پس از پايان مراسم، مهمانان به صرف افطار در لابي سالن كنفرانس پذيرايي شدند. فرهاد قائميان، بابك حميديان، مهتاب كرامتي، آرش آصفي و … كه تركيب بازيگران «رستاخيز» را تشكيل مي‌دهند در سالن حضور داشتند.

شايان ذكر است، فيلم «رستاخيز» به نويسندگي و كارگرداني احمدرضا درويش، تهيه‌كنندگي تقي عليقلي‌زاده و به مدير توليدي علي قائم‌مقامي ساخته شده و پخش آن نيز برعهده حوزه هنري است. اين فيلم در كنار حضور تعداد زيادي از بازيگران ايراني از حضور 7 هنرپيشه خارجي نيز بهره برده است. اين فيلم سينمايي با دوبله عربي با نام «القربان» و نسخه انگليسي آن با عنوان «حسين، آنكه گفت نه» عرضه مي‌شود. فيلم سينمايي «رستاخيز»  همزمان با عيد سعيد فطر به سرگروهي سينما آزادي در تهران و همزمان در شهرستان‌ها  نيز اكران عمومي شود.

ديدگاه

تقريبا تمام نقدهايي كه در حال حاضر مطرح شده و در شبكه‌هاي اجتماعي به وضوح آن را مشاهده مي‌كنيم مربوط به زمان اكران فيلم در جشنواره بيست و دوم فيلم فجر است. در حال حاضر حدود 50 دقيقه از فيلم كوتاه شده و به گفته كارگردان اين حذف شدن در پيكره فيلم و محتواي داستان تأثيري نگذاشته است. نسخه اي از فيلم سينمايي رستاخيز كه از عيد سعيد فطر اكران مي شود دو ساعت و 10 دقيقه است در صورتي كه نسخه‌اي كه دوسال پيش در جشنواره فيلم فجر به نمايش درآمد مدت زمان آن 3 ساعت بوده است.

ساخت فيلم هاي مذهبي هميشه با اما و اگرهاي زيادي مواجه بوده و بخاطر حساسيت‌هاي كه نسبت به اين گونه آثار وجود دارد معمولا در زمان ساخت و پس از آن در زمان اكران با حواشي همراه هستند. در حال حاضر «رستاخيز» آخرين اثر سينمايي ساخته شده در كشورمان با موضوع تاريخي، ديني است كه به خاطر پرداختن به عاشورا، سير و سلوك و روش زندگي امامان و ائمه اطهار(ع) بحث‌هاي زيادي را به دنبال داشته؛ بحث هايي كه به نظر مي رسد بيشتر از روي احساس مطرح مي‌شود تا از روي منطق و تأمل.

با نزديك شدن به اكران از اواسط هفته پيش بحث تبليغات اين فيلم جدي‌تر شد و با پخش تيزرهاي از تلويزيون و پيش فروش بليت خيلي ها از فيلم باخبر شدند. با وجود اينكه مدتي است تيم تبليغاتي فعال شده اما با ورود به شبكه هاي اجتماعي به سرعت خبر اكران فيلم پخش شد و درحال حاضر چند روزي است كه فضاي مجازي را به شدت تحت تاثير قرار داده است. راه افتادن موج هايي كه خيلي زود در شبكه هاي اجتماعي جريان سازي مي كنند اين بار از آن رستاخيز شده و تقريبا در تمام شبكه‌هاي اجتماعي صفحه اي به نام اين فيلم وجود دارد. البته نگفته نماند كه همه اتفاقات در حمايت از فيلم نيست و برخي نيز خواهان عدم اكران آن هستند!

از تحقيقات تا اكران فيلم

تحقيقات فيلم «رستاخيز» تقريبا از اواسط سال 81 آغاز شد و بعد از پشت سر گذاشتن فراز و نشيب هاي زياد نهايتا سال 92 در سي و دومين جشنواره فجر به نمايش درآمد و با نامزدي در 11 بخش و دريافت هشت سيمرغ بلورين بهترين فيلم در اين دوره از جشنواره شد. در اولين اكران «رستاخيز» نقدهاي زيادي عنوان شد مبني بر اينكه فيلم از چند جهت داراي اشكال است. اول اينكه فيلم از نظر تاريخي و داستاني چندان معتبر نيست،دوم نبايد چهره بزرگاني مانند حضرت ابوالفضل(ع) نشان داده شود و سر و صدا ها و اعتراض هاي اخير ، هم بيشتر حول اين محور بود. بعد از پايان جشنواره برخي علما و مداحان به آن اعتراض كردند اما  عوامل فيلم نسبت  به اين واكنش‌ها سكوت كردند . همزمان علي جنتي وزير ارشاد و حجت الله ايوبي رييس سازمان سينمايي با دفاع از فيلم چندين بار تأكيد كردند كه اكران رستاخيز با همفكري و رضايت مراجع تقليد اتفاق خواهد افتاد. در مدت دو سالي كه از نمايش رستاخيز در جشنواره  مي گذرد چندين بار بحث اكران عمومي آن مطرح شد تا اينكه نهايتا فيلم در ميان فيلم هاي اكران عيد سعيد فطر قرار گرفت و از چهارشنبه 24 تيرماه به اكران در  مي آيد.

در حاشيه مراسم:

*مراسم با يك ساعت تأخير آغاز شد با اين حال مشتاقان تماشاي فيلم اين تاخير را ناديده گرفتن اما پس از 15 دقيقه‌اي كه از نمايش فيلم گذشت ناگهان فيلم نقص فني پيدا كرد و تا رفع اشكل فني 30 دقيقه طول كشيد و اين خود خشم و ناراحتي ميهمانان و مدعوين روزه دار فراهم آورد.

*اين يك ساعت و نيم تأخير در كليت زمان برنامه باعث شد كه حاظران با وجود فرا رسيدن زمان افطار نيمي سالن را ترك كرده و نيمي ديگر در سالن باقي بمانند كه در نهايت با تأخير روزه خود را باز كردند.

* بابك حميديان بازيگر فيلم رستاخيز پس از نمايش فيلم با يكي از گزارشگران سايت‌هاي مجازي سينمايي به صورت گزارش تصويري در حال مصاحبه بود كه ناگهان مصاحبه را رها كرده و با تصويربردار آن درگير شد. با كنكاشي كه از ماوقع ماجرا انجام داديم مشخص شد كه تصويربردار دوربين را روي سه پايه قرار داده بود و خود نيز با يكي از دوستانش گرم صحبت شد. اين حركت براي بابك حميديان گران تمام شد و به نوعي آن را توهين به خود تلقي كرد و همين علت باعث مشاجره و درگيري لفظي شد. حميديان سپس از خير اين گفت‌و‌گوي تصويري گذشت و آنجا را ترك كرد.


ادامه مطلب
[ ۲۴ تير ۱۳۹۴ ] [ ۰۲:۰۷:۱۱ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

اسعديان: آيين‌نامه جشن خانه سينما داراي يكسري اشكالات اساسي است

 

پرهام نورافزا: نخستين نشست مطبوعاتي هفدهمين دوره جشن خانه سينما با حضور همايون اسعديان(دبير جشن) و مازيار ميري(دبير اجرايي) و با حضور اصحاب رسانه‌ها ديروز 10:30صبح (دوشنبه 23 تيرماه) در سالن سيف‌ا... داد خانه سينما برگزار شد.

برپايه اين گزارش، هفدهمين جشن خانه سينماي ايران امسال با اعمال برخي اصلاحات در آيين‌نامه و توجه ويژه به صرفه‌جويي در برگزاري اين جشن به دليل شرايط فعلي سينما و تنگناهاي مالي اهالي سينما برگزار مي‌شود.  

تلاش براي برگزاري جشن خانه سينما با كمترين هزينه

همايون اسعديان(دبير جشن) با بيان اصلاحات و تغييرات در آيين‌نامه جشن ، گفت: در ابتداي قبول مسووليتم براي دبيري هفدهمين دوره، هم من و هم دوستان هيأت مديره خانه دغدغه‌اي مشتركي داشتيم .در شرايط فعلي سينما ايران و در شرايطي كه مشكلات مالي گريبان همه اهالي سينما را فراگرفته است آيا برگزاري چنين جشني به دور از هرگونه حاشيه‌سازي‌ها و فرافكني‌هاي مي‌تواند در فضايي آرام به دور از هرگونه حايشه‌پراكني برگزار شود و آيا برگزاري آن حساسيت‌هايي را ايجاد نخواهد كرد. چرا كه برگزاري اين جشن يك مراسم آييني و سنتي است كه چندين سال است كه در حال برگزاري است و اساسا چنين جشني هزينه بر است.

وي ادامه داد: توافقي كه همه به آن رسيديم اين بود كه تلاش بكنيم كه بتوانيم طبق هر سال جشني در خور و شأن سينماي ايران برگزار كنيم اما در مسائل اقتصادي به گونه‌اي رفتار بكنيم كه علاوه بر صرفه‌جويي در هزينه‌ها حتي آورده ‌مالي‌اي هم براي اهالي سينما و مشخصا براي خانه سينما به ارمغان بياوريم. با اين ذهنيت‌، تمام طراحي‌هاي جشن بر اساس صرفه‌جويي و فشرده شدن زمان‌، با توجه به كميت و كيفيت از شكوه، ارزش و شأن جشن خانه سينما ذره‌اي كم نشود، برنامه‌ريزي شد.

البته اين همت، همدلي و همياري همه صنوف خانه سينما را طلب مي كند و همين طور همراهي و همياري شما عزيزان مطبوعاتي كه هميشه و همه جا با ما و دركنار ما بوديد. اين ديگاه كلي خانه سينما در بر پايي هفدهمين دوره جشن خانه سينماست.

دبير جشن گفت: سال‌هاست كه آيين‌نامه جشن خانه سينما داراي يكسري اشكالات اساسي است و هر ساله سعي شده كه با تغييرات مختصري در اين آيين‌نامه به لحاظ آيين‌نامه‌اي جامع و كامل مورد قبول همه اهالي سينماي ايران قرار گيرد اما ظاهرا شدني نيست كه بخواهيم هر دوره آن را اصلاح و تصحيح كنيم . بنابراين همه به اين اجماع رسيده‌ايم كه راهي جز هرچه سريع‌تر راه‌اندازي آكادمي جشن خانه سينما وجود ندارد و هر سال نيز اين مهم پشت گوش انداخته مي شود.

اصلاحات آيين‌نامه در جشن هفدهم

وي ادامه داد: ما مجبور بوديم كه اين آيين نامه ‌را با پاره‌اي از اصلاحات حفظ كنيم و نتيجتا جلوي ميزان آسيب‌هايي كه در آن وجود داشت را بگيريم و حداقل تا آنجايي كه مي توانيم در شرايط سالم‌تري بتوانيم هفدهمين دوره جشن سينما را برگزار كنيم. به طور مثال يكي از اين تغييرات در حوزه داوري است كه سال گذشته در بدترين حالت داوران خودشان مي‌توانستند كانديد شوند و فيلم داشته باشند. در حالي كه اين اتفاق حتي اگر در شرايطي باشد كه داوران لياقت كانديدا شدن را داشتند شائبه‌ي ارتباط و لابي‌گري را ايجاد مي‌كرد به همين دليل امسال توافق شد كه در مرحله اول از 11 صنف سينمايي 55 داور‌( از هر صنف 5 داور) انتخاب شوند‌ كه به هيچ عنوان فيلمي نداشته باشند. يعني هيچ داوري در هيچ بخشي حق ندارد فيلم داشته باشد.

دبير جشن خانه سينما در اين باره اضافه كرد: البته ممكن است براي يك صنف كمي تساهل به خرج دهيم و آن هم صنف جلوه‌هاي ويژه كامپيوتري است كه معتقدم در برخي از فيلم‌ها تاثير كمي داشته و كار آرتيستيك ويژه‌اي انجام نداده‌اند. با اين حال حتي صنف بازيگران هم كه بسيار برايشان سخت بود داوراني را معرفي كنند كه هيچ فيلمي نداشته باشند اين قضيه را پذيرفتند كه با همين شرط پنج نفر را معرفي كنند.

همايون اسعديان در ادامه به يكي ديگر از مواردي كه در آيين‌نامه جشن هفدهم خانه سينما لحاظ مي‌شود اشاره و اظهار كرد: شوراي سياست‌گذاري جشن خانه سينما تاكنون دو جلسه داشته است كه در آن توافق شد تمامي كانديداها به جز سه مورد كه استثنا هستند‌، حتما بايد عضو يكي از صنوف خانه سينما باشند چون اگر اين جشن متعلق به اصناف سينماي ايران است صحيح نيست كه كساني كه به هر دليلي عضو صنوف خانه سينما نيستند كانديدا شوند و جايزه بگيرند.  اين 3 مورد «بازيگران»‌، «كارگردان‌هاي فيلم  اولي»‌ كه هنوز عضو كانون كارگردانان نشده‌اند و «فيلمنامه‌نويساني» كه ممكن است كسي فيلمنامه اول خود را نوشته باشد و هنوز عضو انجمن نشده باشد؛ بنابراين اين سه مورد به دليل ويژگي شغلي استثنا قرار گرفتند.

به گفته اسعديان تغيير ديگري كه در آيين‌نامه امسال جشن خانه سينما اعمال مي‌شود‌، به بخش كارگردان‌هاي اول اختصاص دارد كه پيش از اين در اين بخش دو تنديس اهدا مي‌شد اما امسال فقط به يك نفر به عنوان استعداد جوان تنديس داده مي‌شود.

وي همچنين درباره اين بخش اظهار كرد: هيات داوري اين بخش در مرحله اول يك هيات مستقل پنج نفره به انتخاب دبير است كه از ميان فيلم‌هاي اول، پنج فيلم اولي را كه ويژگي كانديدا شدن داشته باشند ارزيابي مي‌كنند.

دبير جشن هفدهم خانه سينما در ادامه اين نشست با اشاره به اين كه انجمن فيلم‌هاي مستند دو روز قبل با آغاز كار هيات انتخاب كليد شروع جشن را زده‌اند‌، گفت: طبق آيين‌نامه فيلم‌هايي كه از تير ماه سال گذشته تا پايان خرداد ماه امسال در سينماها اكران شده‌اند مي‌توانند در جشن شركت كنند. اين يك حركت صنفي است و ما كسي را مجبور به حضور نمي‌كنيم. با اين حال فيلم «امروز» ساخته ميركريمي بنا به درخواست شخصي خود رضا ميركريمي كه در حال حاضر مديرعامل خانه سينما هستند براي پيشگيري از شايعه‌سازي‌ها و حاشيه‌سازي‌ها از  همه بخش هاي مختلف اين جشن كنار گذاشته شد و ما نيز به عنوان دبير جشن و اعضاي هيأت مديره خانه سينما  از حركت به‌جا و شايسته ايشان سپاسگزاريم.

فيلم‌هاي هنر و تجربه در جشن خانه سينما داوري مي‌شوند

اسعديان همچنين در پاسخ به سوالي خبرنگاري درباره داوري فيلم‌هاي گروه هنر و تجربه كه به تازگي حرف و حديث‌هايي درباره آن مطرح شده است‌، اظهار كرد: گروه هنر و تجربه يك سالي است كه تشكيل شده و با آداب و ضوابط خاص خود راه اندازي شد تا بخشي از سينماي ايران را كه زماني مخاطب خاص ناميده مي‌شد پوشش دهد و اتفاقا هم در اين مهم موفق هم شد. بنابراين طبيعي است كه در آيين نامه جشن خانه سينما به اين گروه توجهي نشده بود.

وي ادامه داد: به اين ترتيب آنچه درباره شرايط حضور فيلم‌ها در جشن خانه سينما در آيين نامه وجود دارد با وجود فيلم‌هاي گروه هنر و تجربه كمي تفسيربردار است كه آيا فيلم‌هاي سينمايي كه فقط فيلم‌هاي نمايشي كه پروانه نمايش دارند‌ را شامل مي‌شود يا آنهايي كه مجوز اكران محدود دارند هم در اين آيين نامه گنجانده مي‌شوند.

اين كارگردان با اشاره به اينكه تصميم گيري درباره اين موضوع مي‌توانست برعهده دبير باشد اما ترجيح داده شد كه در شوراي سياست گذاري تصميم گيري شود، متذكر شد: در جلساتي كه داشتيم دوستان متولي از گروه هنر و تجربه هم حضور داشتند اما هنوز به نتيجه مشخصي نرسيده‌ايم البته فيلم‌هايي چون: «ماهي و گربه»، «پرويز»، «انارهاي نارس»، «دختر‌، مادر، دختر»، «روز مبادا» و «مردي كه اسب شد» به دليل داشتن پروانه سينمايي و هماهنگ بودن با ضوابط در جشن شركت دارند و فقط 9 فيلم باقي مي‌ماند كه در آينده نزديك براي آن‌ها تصميم گيري خواهد شد.

جشن خانه سينما وظيفه‌اش فراهم كردن شرايط اكران فيلم‌ها نيست

دبير جشن خانه سينما همچنين درباره برخي فيلم‌هايي كه هنوز اكران نشده‌اند‌ و اينكه آيا شرايطي براي حضور آنها در جشن فراهم مي‌شود يا خير گفت: هر جشن و جشنواره‌اي تعريف خاص خود را دارد. وظيفه جشن خانه سينما هم فراهم كردن اكران براي فيلم‌هايي كه نمايش داده نشده‌اند نيست البته اگر يك روزي اين موضوع در آيين‌نامه مطرح شود حتما به آن توجه خواهد شد.

وي افزود: فيلم‌هايي هستند كه امكان اكران پيدا نمي‌كنند و در تعريف جشن خانه سينما هم فيلم‌هايي لحاظ مي‌شوند كه در مدت مشخصي اكران شده‌اند يعني دو سال است كه بر همين اساس تصميم گيري مي‌شود.

بودجه جشن خانه سينماچقدر است؟

اسعديان درباره تامين هزينه‌هاي جشن خانه سينما هم بيان كرد: كساني كه وظيفه و مسئوليتي در برگزاري جشن دارند هيچ گونه دستمزدي نمي‌گيرند و هيچ قراردادي هم ندارند و تنها به عنوان يك وظيفه صنفي در برپايي جشن خانه سينما كار انجام مي‌دهند.

وي افزود: اگر هزينه‌هاي جشن خانه سينما هم بالا مي‌رود به اين دليل است كه در يك پروسه زماني طولاني مدت برگزار مي‌شود و در تمام مدت داوري بايد حداقل يك پذيرايي مختصري از آنها انجام شود در برآورد هزينه جشن سال گذشته بخش اعظم هزينه‌ها بيشتر مربوط به پذيرايي داوران، هيأت انتخاب فيلم‌ها و... است

وي اضافه كرد: سعي داريم بودجه جشن را از بودجه خانه سينما جدا كنيم و در حال حاضر براي تامين هزينه برگزاري جشن با اسپانسرها مشغول مذاكره هستيم و تمام تلاشمان بر اين است كه بودجه جشن را از بودجه خانه سينما تامين نكنيم و اميدوارم اين تامين بودجه از طريق اسپانسر به گونه‌اي باشد كه علاوه بر برگزاري جشن، آورده مالي‌اي هم براي خانه سينما داشته باشد.

سپس ميري، براي روشن‌تر شدن تنوير افكار عمومي در خصوص تخصيص بودجه‌اي كه براي برپايي اين جشن بزرگ سينمايي در نظر گرفته شده و اساسا ذهنيت ها را به خود مخدوش ساخته توضيح داد: جشن خانه سينما يك پروسه چهار ماهه دارد و حدود 500 نفر درگير آن مي‌شوند. با اين حال به جرأت مي توانم بگويم كه طبق آماري كه داشته‌ايم در اين جشن يك سي‌ام جشن‌هاي رايج در كشور خرج مي‌شود. سال گذشته رقم هزينه شده در 4 ماه  براي جشن شانزدهم خانه سينما 410 ميليون تومان بود كه در پايان جشن نيمي از بودجه مجددا به خانه بازگشت. در واقع سال گذشته به دليل آنكه نمي‌ خواستيم جشن بزرگي داشته باشيم و اسپانسر هم قرار نبود داشته باشيم اما امسال با توجه به سياستي كه در همه خانه سينما اتخاذ شده و تلاش براي برگزاري يك جشن در شأن سينما است تلاش مي‌كنيم علاوه بر تامين بودجه آنچه را كه باقي ماند هم صرف اهالي خانه سينما كنيم.

در ادامه مازيار ميري(مدير اجرايي جشن هفدهم) با ابراز اميدواري از اينكه امروز براي اين سرزمين روز خوشي باشد‌، درباره زمان برگزاري جشن گفت: طبق تاريخ مشخص شده بعد از پايان جشن شانزدهم‌، جشن هفدهم خانه سينما آغاز مي‌شود و فيلم‌هايي كه از تيرماه 93 تا پايان خرداد ماه 94 اكران شده اند در جشن امسال مي‌توانند شركت كنند.

وي ادامه داد: به اين ترتيب 61 فيلم براي شركت در جشن واجد شريط هستند و اينها جدا از فيلم‌هاي هنر و تجربه هستند‌ كه شرايط اكران دارند.  با توجه به اينكه جدول نمايش بخش سينمايي طراحي و بسته شده و از هفدهم مرداد ماه نيز  بخش اول داوري‌ها آغاز مي‌شود. اين مرحله از داوري حدود 14 روز زمان مي‌برد كه در سالن سيف‌الله داد خانه سينما داوران آثار را بررسي ‌كنند.

جزئيات فيلم‌ها در بخش هاي گوناگون جشن‌ هفدهم

دبير اجراي اين جشن، آثار رسيده در بخش مستند را 108 فيلم اعلام كرد و گفت: در نهايت 40 فيلم توسط داوران در اين مرحله انتخاب خواهند شد. همچنين در بخش فيلم‌هاي كوتاه، داستاني و تجربي 161 فيلم تقاضا حضور در جشن را ارائه كرده بودند كه روز گذشته 360 فيلم تحويل هيات انتخاب شد و اين هيات كار خود را در خانه سينما آغاز كرده است تا پس از بررسي بين 40 تا 60 فيلم را انتخاب كنند. در بخش انيميشن هم 104 فيلم براي شركت در اين دوره از جشن خانه سينما ارائه شده كه هيات داوران اين بخش از سوم مردادماه كار خود را آغاز خواهد كرد.

مازيار ميري، با اعلام تاريخ برگزاري جشن‌هاي اين نهادهاي صنفي گفت: هشتم شهريورماه جشن انيميشن، 11 شهريورماه جشن فيلم‌هاي كوتاه، داستاني و تجربي، 14 شهريورماه جشن فيلم‌هاي مستند، 17 شهريورماه مراسم نكوداشت‌ها و بزرگداشت‌ها و 20 شهريور ماه جشن اصلي خانه سينما برگزار مي‌شود.

اعلام اسامي هيأت انتخاب فيلم‌ها

اعضاي هيأت انتخاب فيلم‌هاي مستند همچون: خانم‌ها: عصمت شاكري، سيما امامي، آزاده ديزارگيتي و فرحناز شريفي و آقايان: حسين حقگو، دكتر محمدعلي حسين‌نژاد و دكتر اميد روحاني در ساختمان شماره 2 خانه سينما كار خود را آغاز كرده‌اند.

 اعضاي هيأت انتخاب فيلم‌هاي كوتاه همچون: امير موسوي، بهمن دادفر، پيمان حقاني، داريوش ياري، سعيد پوراسماعيلي، سينا كرماني‌زاده، عماد خدابخش، طوفان نهاب قدرتي، كيارش انوري، محمد رسولي، مهرداد زاهدي، يلدا جبلي و فرشته پرنارظاهر كارشان را در سالن نعمت حقيقي كارشان شروع كرده‌اند.

ميري متذكر شد: در مورد داوران سينمايي بايد اعلام كنم كه از 11 صنف خانه سينما فقط 8 صنف داوران خود را اعلام كرده‌اند. صنف بازيگران هنوز نتوانسته داورانشان را كه شرايط حضور در سمت داوري جشن هفدهم را داشته باشند را تكميل كند و صنف‌هاي ديگر هم به همين شكل هستند اما تا چند روز ديگر اسامي كامل هيأت داوران بخش‌هاي مختلف جشن را اعلام خواهيم كرد.

دبير اجرايي جشن خانه سينما در پاسخ به سوال خبرنگار صبا مبني بر اين كه در دوره شانزدهم با صرفه‌جويي كه در هزينه‌ها انجام شده و قرار شد مبلغ باقي مانده از جشن را به صندوق هنرمندان ريخته و براي بيمه بيكاري و ديگر مشكلات مالي هنرمندان هزينه شود، گفت: اين اتفاق مهم در جشن شانزدهم افتاد و  كليد كار هم زده شد و در هر دو هيات مديره قبلي و فعلي پيگيري شده  و در شرف انجام مراحل كار است. اميدورايم بتوانيم اسپانسرهاي زيادي را در اين جشن جذب كنيم كه علاوه بر پوشش هزينه‌هاي خود جشن آورده مالي هم با خودش به همراه بياورد. يعني رقمي كه از اسپانسرها عايد مي‌شود ضمن پوشش هزينه هاي جشن، مبلغ باقي مانده‌ را براي صندوق هنرمندان درنظر گرفتيم كه بتواند مسائل معيشتي برخي از هنرمندان پي***وت را به لحاظ بيمه و ديگر مسائل مالي آنها را رفع نمايد.

ميري همچنين در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه خانه سينما در جشن امسال چه توجهي به اهالي رسانه دارد چرا كه معمولا هنگام برگزاري جشن بسياري از آنها فراموش مي‌شوند،‌ گفت: خانه سينما به دليل حضور پرثمر اهالي رسانه در سال‌هاي گذشته قدردان آنها است و در جشن دوره پانزدهم  محلي مشخص به آنها اختصاص داده شد. امسال نيز تلاش مي‌كنيم حتما اين كار را انجام دهيم تا در آخرين روز جشن شرايط بهتر و ايده‌آلي براي آن‌ها وجود داشته باشد.  وي تاكيد كرد: با اين حال اين را بدانيد كه خانه سينما قدردان زحمات شما در روزهاي سختي كه اين نهاد صنفي داشت، خواهد بود و در روز جشن بزرگ حرمت نگه خواهد داشت.  

اسعديان در پاسخ پرسش خبرنگار صبا كه سرانجام جريان آكادمي داوران جشن به كجا انجاميده است، گفت: در دستور كار خانه اين مهم قرار گرفته است كه هرچه سريع‌تر اين آكادمي راه‌اندازي شود. امسال هم از گروهي خواهش كرده‌ايم كه هرچه سرع‌تر آكادمي واقعي و آيين نامه واقعي اجرايي اين آكادمي را طراحي كنند كه به اميد خدا بتوانيم در مراسم جشن خانه سينما كه 20 شهريورماه برگزار مي‌شود اعلام كنيم كه از سال ديگر اين جشن را به شكل آكادمي كه بهترين شكل ممكن است برگزار خواهيم كرد.

داوري «خانه پدري» و روشن شدن تكليف «بدلكاران» در جشن هفدهم

ميري در اين نشست درباره داوري فيلم «خانه پدري» به كارگرداني كيانوش عياري هم سوالي مطرح شد كه پس از اشاره مازيار ميري به حضور اين فيلم در جشن پانزدهم و خارج شدن آن به تصميم كارگردان از جشن توضيح داد: در اين باره شوراي سياست‌گذاري بايد تصميم گيري كند كه با توجه به اينكه اين فيلم توانست اكران محدود يك روزه داشته باشد و نيز با توجه به حضور آن در جشن پانزدهم و با خروج ناگهاني‌اش چه اتفاقي مي‌تواند براي آن بيافتد.

وي، همچنين درباره محل برگزاري جشن بزرگ خانه سينما متذكر شد: اين جشن بزرگ طبق سياست‌هاي مشخص شده در محلي كه در شأن سينماي ايران باشد برگزار مي‌شود ولي مكانش هنوز مشخص نشده است.  همچنين در خصوص پوستر هفدهمين جشن خانه سينما بايد بگويم كه اتودهايي توسط آرش صادقي لواساني در زمينه طراحي پوستر زده شده و اميدواريم تا 20 روز آينده بتوانيم از آن رونمايي كنيم.

سپس همايون اسعديان در پايان سخنان خود درباره داوري بدل‌كاران در جشن خانه سينما و نيز بزرگداشت پيشكسوتان و ستاره‌هاي قديمي سينما كه مورد سوال خبرنگاران قرار گرفت متذكر شد: اين موضوع طراحي پيچيده‌اي دارد چون بايد بررسي شود كه آيا به عنوان يك حركت تيمي بايد بررسي شود يا يك اكت فردي. زنده ياد پيمان ابدي در اين حوزه كار را به يك حركت سيستماتيك تبديل كرد و نمي‌شود آن را به شكل فردي نگاه كرد. به همين دليل بايد بررسي كنيم كه چند تيم در اين بخش در كشور فعال هستند سپس در سال‌هاي آينده بتوانيم اين قضيه را به شكل گروهي در جشن لحاظ كنيم.


ادامه مطلب
[ ۲۲ تير ۱۳۹۴ ] [ ۰۵:۱۶:۴۵ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

نام «رضا عطاران» تضمين كننده گيشه سينماها

پرهام نورافزا: آيا كسي فكرش را مي‌كرد كه روزي جوانك مشهدي كه از محله‌هاي فقيرنشين اين شهر به عشق تئاتر، بار و بنديل خود را جمع كرده و از محله گاراژداران مشهد به تهران آيد و سوداي شهرت و ثروت را در سر بپروراند؟

رضا عطاران، اين بازيگر ۴۵ساله سينما و تلويزيون كه اصليتش به گناباد برمي​گردد از نخستين تئاتري كه در مشهد به روي صحنه برد و از اقبال بلندش اتفاقا با فروش خوبي روبرو شد به نحوي كه براي اجراي مجدد مجبور به اجاره سالن تئاتر شد، تا زماني كه آخرين ساخته اش را در شهر كن كشور فرانسه جلوي دوربين برد، راهي بس طولاني و پر فراز و نشيب را پشت سر گذاشت. مردي كه 13 سال خاك صحنه خورد، چند سال ممنوع‌الكاري را تجربه كرد تا بالاخره آرام آرام در تلويزيون جاي خودش را در دل مخاطبان باز نمود.  عطاران كار اصلي خود را در دهه ۱۳۶۰در تئاتري در مشهد با مرحوم حسن حامد شروع كرد و در آن دوران هميشه نقش‌هاي غيركميك بازي مي كرد و اين همكاري تا  پايان زندگي مرحوم حسن حامد تا سال ۱۳۷۱ ادامه داشت.

عطاران ديپلمش را در رشته اقتصاد در مشهد گرفت و براي ادامه تحصيل در رشته طراحي صنعتي در دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران راهي تهران شد. اما او با وجود علاقه زياد به رشته تحصيلي‌اش، هنر را انتخاب كرد و به بازيگري، فيلم‌نامه‌نويسي و كارگرداني روي آورد.

عطاران و آرزوي ديده شدن

رضا عطاران در سال ۱۳۷۳ با مجموعه تلويزيوني «ساعت خوش» به كارگرداني مهران مديري در كنار بازيگراني چون: رضا شفيعي جم، نصرا... رادش، ارژنگ اميرفضلي و نادر سليماني كارهاي كمدي خود را در تلويزيون آغاز كرد؛ مجموعه‌اي كه خيلي زود او را يكي از محبوب ترين‌ كمدين هاي تلويزيون كرد اما عمر آن مجموعه در تلويزيون در آن ايام كه رقابت و چشم و همچشمي ميان برنامه سازان مجموعه برنامه هاي خانوادگي و اجتماعي زياد بود و نمي‌توانستند به خود بقبولانند كه برنامه‌اي همچون «ساعت خوش» با قالبي طنزآلود اينچنين بتواند مخاطبان زيادي را به خود معطوف كند و به تعبير ديگر  بازار ديگر برنامه هاي تلويزيون را كساد نمايد، از همين رو عمر اين مجموعه طنز تلويزيوني زياد دوام نداشت و از عرش به فرش مبدل گشت و ديگر مجموعه اي نظير آن كه توسط يك گروهي جوان مستعد شهرستاني و علاقه مند  به بازيگري در ژانر  كميك دور هم جمع شده بودند و با تمام توان و با به خرج دادن همه پتانسيل موجود خود در اين عرصه فعاليت مي كردند ساخته نشد. البته در اين سال ها توسط برنامه سازان، مجموعه طنزهاي تلويزيوني زياد ساخته شد اما هرچه كردند نتوانستند مجموعه اي با آن نوع نگاه و با آن شور و نشاط نيروي خلاق، مستعد و عاشق به كار در عرصه طنز و نيز با آن مخاطب محوري و جلب رضايت همه جوره مخاطبان تلويزيوني به شكلي كه در زمان پخش خود خيابان هاي شلوغ و پر ترافيك تهران را خلوت مي ساخت، بسازند.

عطاران در اواسط سال ۱۳۷۷ به همراه مجيد صالحي و يوسف تيموري در گروه كودك و نوجوان شبكه يك تلويزيون، مجموعه «مجيد دلبندم» و در سال ۱۳۷۹ مجموعه «قطار ابدي» را عرضه كرد و از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۲ مجموعه‌هاي «سيب خنده» و «كوچهٔ اقاقيا» را ارائه كرد و همچنين گروه موسيقي «دمپايي» را به همراه يوسف تيموري و چند تن ديگر تشكيل داد. در سال ۱۳۸۳ وارد عرصهٔ توليد سريال‌هاي مناسبتي ماه رمضان شد و سريال «خانه به دوش» را ساخت. پس از آن در سال ۱۳۸۴ مجموعه «متهم گريخت» را به نويسندگي سعيد آقاخاني، كارگرداني كرد. علي صادقي و مجيد صالحي با حضور در كارهاي رضا عطاران به شهرت رسيده‌اند.

او همچنين در فيلم‌هاي سينمايي هوو و تيغ زن (هر دو ساخته عليرضا داودنژاد) بازي كرد و پس از آن در فيلم سينمايي «كلاهي براي باران» ساخته مسعود نوابي به ايفاي نقش پرداخت. ديگر ساخته وي سريالي به نام «ترش و شيرين» بود كه در نوروز ۱۳۸۶ از شبكه سوم تلويزيون ايران پخش شد. او همچنين در ماه رمضان سال ۸۷ مجموعه تلويزيوني «بزنگاه» كارگرداني كرد و طرفداران زيادي را جذب كند. وي در دو فيلم به كارگرداني عبدالرضا كاهاني ايفاي نقش كرد كه در هر دو فيلم نقش جدي و متفاوتي داشت و هر دو فيلم در اكران دچار مشكل شدند و فيلم اول با عنوان «اسب حيوان نجيبي است» به صورت محدود اكران شد ولي فروش خوبي كرد و فيلم دوم با عنوان «بي خود و بي جهت» مي‌باشد. رضا عطاران در سال ۱۳۸۹ قرار بود در فيلم «خيابان‌هاي آرام» به كارگرداني كمال تبريزي ايفاي نقش كند اما به يكباره جاي خود را به حسن معجوني داد، نا گفته نماند اين فيلم‌ فعلاً توقيف و هنوز هم اكران نشده‌ است.

رضا عطاران در سال ۱۳۹۰ توانست اولين فيلم سينمايي خود را با نام «خوابم مي‌آد» كارگرداني كند. او قرار بود در سال ۹۰ در فيلم «ضد گلوله» بازي كند اما به خاطر تداخل فيلمبرداري اين فيلم با فيلم خوابم مي‌آد از بازي در اين فيلم انصراف داد و جاي خود را به مهدي هاشمي داد. او علاوه براين تيتراژ سريال «نقطه سر خط» را هم طراحي كرد.

در ميان چهره‌هاي مطرح سينماي ايران و زماني كه درست در سال‌هايي كه پيش​بيني مي‌شد افراد سينمارو ميلي به تماشاي آثار كمدي نداشته باشند، «رضا عطاران» كمدين سينما و تلويزيون ايران در سال‌هاي ۹۰ تا ۹۲ با فروش آثاري كه هم در مقام بازيگر و هم در مقام كارگردان حضور داشته توانست حدود 13  ميليارد به اقتصاد سينماي ايران كمك كند.

وي در حالي به اين ركورد دست يافت كه پيش از او در بهترين حالت اكران و با حساب ضريب تورم در ميزان فروش آثار، سوپراستاري همچون  محمدرضا گلزار در سال ۸۳ با فروش فيلم‌هايي همانند «بوتيك» و «كما» توانسته بود به رقمي در حدود ۴ ميليارد تومان برسد.

سوپراستاري ديگر چون امين حيايي نيز در سال ۸۵ و با اكران دو فيلم «ميهمان» و «اخراجي‌ها ۱» به رقمي معادل ۳ ميليارد تومان دست پيدا كرده است كه با فروش رويايي آثار عطاران فاصله زيادي دارد. البته عطاران در سال ۹۳ با اكران سه فيلم «طبقه حساس» ساخته كمال تبريزي، «كلاشينكف» به كارگرداني  سعيد سهيلي و «ردكارپت» ساخته خودش، مجموع فروش آثارش را از مرز ۱۳ميليارد تومان هم گذراند.

فيلم «طبقه حساس» با فروش بيش از 6 ميليارد تومان در سينماهاي تهران و شهرستانها در سال 93 توانست ركوردهاي مختلفي را جا به جا كند. پر بي راه نيست كه بگوييم فروش ميلياردي «طبقه حساس» در آن بي‌ساماني اوضاع اكران در سال 93 نشان از موقعيت، موفقيت و مرهون زحمات هريك از اضلاع مثلث عطاران(بازيگر)، تبريزي(كارگردان) و قاسم خاني(نويسنده) دارد سه چهره‌اي كه هر كدام از آن‌ها در حرفه و جايگاه هنري خود به عنوان يكي از تأثيرگذارترين عوامل فروش فيلم محسوب مي‌شوند. و درنهايت خروجي و بازتابش همان استقبالي است كه مخاطبان سينمارو و اهل سينما از اين فيلم داشته اند. وي به موجب موفقيت‌هاي هنري كه با بازي در فيلم‌هاي طبقه حساس، رد كارپت و كلاشينكف كسب كرد، با سودآوري ۱٬۶ ميليارد تومان، سودآورترين بازيگر سينماي ايران در سال ۱۳۹۳ لقب گرفت.

مردي كه اين روزها حرف اول و آخر را مي‌زند

در سال‌هاي گذشته بوده‌اند بازيگراني كه حضورشان در يك فيلم تضمين‌كننده فروش آن فيلم بوده كه ازآن جمله مي‌توان به »جمشيد هاشم‌پور« در اواخر دهه60  و اوايل دهه هفتاد، »اكبر عبدي« در اوايل دهه 70 و »محمدرضا گلزار، مهناز افشار و بهرام رادان« در دهه هشتاد اشاره كرد، اما اين روزها مرد تضمين شده گيشه‌هاي سينما  «رضا عطاران» است. در دوران افول مهران مديري در تلويزيون بود كه رضا عطاران با نگارش فيلمنامه «زير آسمان شهر» ناگهان توجه همگان را به خود جلب كرد.

كارگرداني مجموعه موفق «كوچه اقاقيا» نام او را به عنوان يك كارگردان موفق تلويزيوني بر سر زبان‌ها انداخت و «خانه به دوش» سريالي بود كه بالاخره اثبات كرد رضا عطاران قريحه‌اي بي‌نظير در كار كمدي دارد. آن برهه از زمان كه عطاران در تلويزيون كارگرداني مي‌كرد سينما را خيلي جدي نمي‌گرفت و به همين دليل عمده نقش‌هايي كه تا سال 88 در سينما بازي مي‌كرد يا نقش مكمل چهره‌هاي پول‌سازي مثل محمدرضا گلزار (توفيق اجباري) بود يا ايفاگر نقش اصلي‌ (كلاهي براي باران) بود كه كارگردان‌هاي نه چندان مطرح به او مي‌سپردند و يا كارگردان‌هاي مهمي بودند كه در فيلم‌هاي ضعيف‌شان از عطاران بازي مي‌گرفتند (هوو يا تيغ‌زن). به همين دليل بر خلاف تلويزيون، عطاران در سينما بازيگر موفقي نبود تا اين‌كه در سريال تلويزيوني «بزنگاه» عطاران از تلويزيون دلگير شد و از كار كردن در تلويزيون كنار كشيد. اتفاقي كه شايد منشأ خير بزرگي براي مسير كاري اين بازيگر و كارگردان با استعداد بود. از سال 1376 كه عطاران با حضور ستاره‌هاي «ساعت خوش» از جمله نادر سليماني، حميد لولايي و سعيد آقاخاني فيلم «كليد ازدواج» را بازي كرد تا سال 88، تنها در 14 فيلم بازي كرده بود اما در اين 5 سالي كه تلويزيون را رها كرده تا به امروز بيش از 16 فيلم بازي كرده و براي كارگرداني در دو فيلم سينمايي «خوابم مي‌آد» و «ردكارپت» هم پشت دوربين رفته است.

در اين پنج سال اخير فيلم‌هايي كه عطاران در آن‌ها به ايفاي نقش پرداخته جزو 10 فيلم پرفروش سال بوده‌اند. عطاران هر چه جلوتر آمد كيفيت بازي‌هايش بهتر و بهتر شد. اگر زماني مسعود فراستي در برنامه «هفت» نسبت به حضور رضا عطاران در فيلمي مثل «بعد از ظهر سگي سگي» به شدت اعتراض مي‌كند و از او مي‌خواهد كه استعدادش را با حضور در چنين فيلم‌هايي هدر ندهد اين روزها كمتر منتقدي وجود دارد كه بخواهد توانايي بازيگري او را زير سؤال ببرد. آنقدر كه در جشنواره سي و دوم بين المللي فيلم فجر جايزه بهترين بازيگر نقش اول مرد را براي بازي در فيلم «طبقه حساس» ازآن خود كرد. كسي كه اين روزها تنها نامش مي‌تواند مخاطبان زيادي را روانه سينماها كند. اگر فيلم «دهليز» ساخته بهروز شعيبي بدون حضور عطاران ساخته مي‌شد اساسا با قصه تلخ و بازيگران محدودش نمي‌توانست رتبه هشتم پرفروش‌ترين فيلم سال را آن هم با مبلغي در حدود 1 ميليارد و 400 ميليون تومان به دست آورد. اين نشان مي‌دهد مخاطب حتي از جدي‌ترين تصوير رضا عطاران در سينما هم استقبال مي‌كند، از طرف ديگر بي‌انصافي است اگر بگوييم دليل فروش‌هاي ميلياردي فيلم‌هاي «ورود آقايان ممنوع»، «اسب حيوان نجيبي است»، «خوابم مي‌آد»، «بي‌خود و بي‌جهت»، «اخلاقتو خوب كن» و حتي «چه خوبه كه برگشتي» كسي جز رضا عطاران است.
بازيگري كه بنا بر شواهد و قرائن اين روزها بيشترين فيلمنامه‌ها به دست او مي‌رسد تا بازي در آن‌ها را قبول كند. چرا كه تهيه‌كننده‌ها به خوبي مي‌دانند در 5 سال گذشته هرگاه نام رضا عطاران در ليست بازيگران فيلمي بوده آن فيلم علاوه براين كه هزينه‌هاي خودش را درآورده از طرفي هم به سوددهي هم رسيده است. «رضا عطاران»« پس از «محمدرضا گلزار» تنها بازيگري است كه بيش از يك سوم فيلم‌هايش در بين پرفروش‌ترين فيلم‌هاي سال بوده‌ است.

نگاهي به 10 فيلم اخير و پرفروش رضا عطاران

فيلم »ردكارپت« در سال 93 كه عطاران آن را هم كارگرداني كرده و هم در آن بازي داشته 2 ميليارد و 783 ميليون تومان فروش كرد. فيلم «كلاشينكف» ساخته سعيد سهيلي و با بازي عطاران در سال 93  يك ميليارد و 896 ميليون تومان، «طبقه حساس» به كارگرداني كمال تبريزي در سال 92 با بازي عطاران با مبلغ 3 ميلياردو 984 ميليون تومان،  «نهنگ عنبر» ساخته سامان مقدم با بازي عطاران در سال 94 به مرز 4 ميليارد تومان رسيد ، فيلم «گينس» ساخته محسن تنابنده با بازي عطاران در سال 94 بيش از يك ميليارد تومان، «ورود آقايان ممنوع»به كارگرداني رامبد جوان و با بازي رضا عطاران در سال 90 با سه ميليارد و 41 ميليون و 83 هزار تومان فروش، «استراحت مطلق» ساخته عبدالرضا كاهاني و با بازي عطاران در سال 93 يك ميليارد و دويست ميليون تومان فروش،  «بي خود و بي جهت» سا خته عبدالرضا كاهاني با بازي عطاران نيم ميليارد تومان فروش و فيلم «اسب حيوان نجيبي است» به كارگرداني عبدالرضا كاهاني با بازي رضا عطاران در سال 90 تقريبا به مرز يك ميليارد تومان رسيد و فيلم «خوابم مي‌آد» ساخته رضا عطاران و با بازي خودش در سال 91 دو ميلياردو 500 ميليون تومان فروش داشت.


ادامه مطلب
[ ۲۱ تير ۱۳۹۴ ] [ ۰۲:۴۳:۳۹ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (1)

مطالبه ميلياردي براي سريالهاي تصويب نشده!‍

پرهام نورافزا: تاجبخش فناييان كه در اواخر دوره مسووليت عزت‌ا... ضرغامي مسووليت سريال‌هاي «الف ويژه» عهده دار بود و مدتي است  پس از انتصاب مديريت جديد سازمان صدا و سيما و مديران شبكه‌هاي مختلف به قول خودش  سردر گم است و نمي‌داند در اين پست بايد بماند يا برود ،:  در هفته گذشته ، اعلام كرد در زمان فيلمنامه هايي كه در زمان مسوليت وي براي ساخت مصوب هم شده بودند جملگي متوقف شدند از همين رو وي عملكرد مديريت جديد و مديران شبكه‌ها را ضعيف توصيف كرده و سازمان صدا و سيما را به عدم پاسخگويي صحيح و موضع‌گيري فرهنگي درباره علوم انساني متهم كرده و در مجموع عملكرد رسانه ملي را در دوره دكتر سرافراز به باد انتقاد گرفت.  

برپايه اين گزارش، به بررسي گفته هاي فنائيان پرداختم و مشخص شد در 4 سال فعاليت معاون سيما در دوره قبل از ميان فيلمنامه هايي كه در مرحله  نگارش يا طرح فيلمنامه قرار داشتند به غير از  سريال «معماي شاه» ساخته محمد رضا ورزي هيچ يك به تصويب نرسيدند. همچنين سريال پورياي ولي كه سال ها در سكوت بود در آخرين روزهاي مديريت عزت اله ضرغامي به جمع الف ويزه اي ها پيوست . در مديريت جديد نيز در رويكرد تازه اين سازمان شورايي تشكيل و مراحل نگارش اين سريال‌ها را دوباره بازنگري و مورد بررسي مجدد قرار گرفته است.

13 فيلمنامه بي سرانجام

در زمان دارابي معاونت  اسبق سيما قرار شد  سريال  هاي فاخري در محورهاي موضوعي چون: تاريخ اسلام و ايران، مشاهير، لبنان و فلسطين، ايران 1404 و دفاع مقدس براي شبكه هاي مختلف سيما ساخته شود. در زمان مسؤليت وي  ويژگي هاي محتوايي و ساختاري تعريف سريال‌هاي «الف ويژه» چنين بود ، در صورتي كه  برنامه‌اي داراي موضوعي جذاب باشد، به نيازها و پرسش‌هاي امروز و فردا با رويكردهاي معرفت زايي پاسخ دهد و قابليت ماندگاري به عنوان يك سند هنري را داشته باشد و باعث استحكام ديني و ملي شود اين برنامه «الف ويژه» است. از نظر ساختاري هم سريال «الف ويژه» بايد داراي شكل جذاب و واجد زيبايي شناسي عالي و ماندگار باشد. در بخش تاريخ معاصر به سرفصل‌هايي چون آغاز استعمار و آشنايي ايرانيان با غرب، حكومت وابسته قاجار، مبارزات ضد استعماري ايرانيان، نهضت مشروطه، كودتاي 28 مرداد و حكومت وابسته پهلوي پرداخته خواهد شد.

با چنين رويكردي ، سريالهاي سرزمين كهن(كمال تبريزي) و معماي شاه(محمدرضا ورزي) دو سريال تلويزيوني است كه بخش هايي از تاريخ معاصر را ورق مي‌زنند. گروه تلويزيوني «معماي شاه» كارشان را از دي ماه 93 آغاز كرده و تاكنون 70درصد از آن تصويربرداري شده و مابقي نيز در حال انجام مراحل تصويربرداري است. كمال تبريزي هم بخش‌هايي از سريال تلويزيوني «سرزمين كهن» را نيز جلوي دوربين برده است. البته چون در فاز يك و 2 اين سريال بايد اصلاحاتي انجام مي‌شد به همين خاطر كار متوقف گرديد اما قرار است به زودي فاز سوم آن نيز ساخته شود.

بر اساس فهرست اعلامي فنائيان بدون در نظر گرفتن دو سريال سرزمين كهن و معماي شاه 11سريال و براساس آمار رسمي  صدا و سيما 18 سريال الف ويژه تا پايان مديريت قبلي در مرحله نگارش فيلمنامه و طرح باقي مانده‌اند. اين سريال ها با محوريت شخصيت هاي معاصري چون: شهيد مطهري (سعيد سعدي)، حضرت امام خميني(ره) (به كارگرداني حسين كيايي و تهيه‌كنندگي رضا انصاريان)، شهيد صياد (تهيه كننده محمد رضا شفيعي و نويسنده فرهاد توحيدي) ، شهيد چمران (جليل سامان) ، شهيد متوسليان( به كارگرداني عبدالحسين برزيده و تهيه‌كنندگي محمد داودي) ، شهيد تهراني مقدم (محمود رضوي )، شهيد باكري(احمد مرادپور) و شهيد بروجردي(جماله شورجه)، فصل بي‌پروايي(فريدون جيراني)، مجموعه‌هاي  سلمان فارسي(داود ميرباقري)، حضرت موسي(فرج‌ا... سلحشور)، حضرت ابوطالب(به تهيه كنندگي محمدرضا شفيعي ، نويسندگي حسن ميرباقري  و مشاوره داود ميرباقري)، خواجه نصيرالدين طوسي(به كارگرداني محمدحسين لطيفي و نويسندگي حسن بشكوفه) ، حضرت ابراهيم(به كارگرداني رضا مقصودي و تهيه‌كنندگي يوسف مناجاتي) ،آخرين دربار، آخرين شاه(ابوالقاسم طالبي) و پورياي ولي ( مسعود جعفري جوزاني ) كه در اخرين روزهاي مديريت ضرغامي تصويب شد و صاعقه خاموش( با نام قبلي حماسه ميشان به كارگرداني مجتبي راعي) است .

در پي اظهار نظر تاجبخش فنائيان به سراغ دست اندر كاران  اين سريالها رفتيم و از زبان خود آنها صحت وسقم ادعاي  فنائيان را جويا شديم.

مسعود جعفري جوزاني :  فيلمنامه پورياي ولي تصويب و در مرحله ساخت دكور است

ما چندي پيش مراحل توليد سريال «پورياي ولي» را آغاز كرديم اما مسائل و مشكلات مالي باعث شد كه سريال در همان ابتداي راه متوقف شود. تهيه‌كنندگي اين سريال تاريخي را نيز «جوزان فيلم» به عهده دارد. هنوز اين مجموعه تلويزيوني‌ در مرحله ساخت دكور است و زمان تصويربرداري آن هنوز مشخص نيست، از اين جهت مي‌گويم كه صحبت‌ها كاملا ابتدايي بوده و چون هنوز نمي‌دانم تصويربرداري چه زماني مي‌تواند شروع شود فعلا ما بايد پيگير ساخت دكور و استوديو ديجيتال براي «پورياي ولي» باشيم و هنوز در مرحله‌اي نيستيم كه بخواهم در اين‌باره صحبت جدي داشته باشم.

كارگردان «پورياي ولي» درباره آخرين وضعيت ساخت استوديوي ديجيتال اين سريال تلويزيوني اظهار كرد: نقشه‌هاي دقيق اين استوديو كشيده شده و از نظر فني كارهاي آن انجام شده است. ما اين نقشه‌ها را تحويل صداوسيما داديم و از سوي سازمان كارهاي ساخت استوديو به آقاي مهندس شعبان‌پور در صدا و سيما محول شد. همچنين فيلمنامه «پورياي ولي» تصويب و با سازمان تسويه شده و به سيما فيلم واگذار شده بود تا كارهاي مقدماتي آن انجام شود. ما فعلا منتظر هستيم كه ببينيم با تغيير وتحولاتي كه در رأس سازمان اتفاق افتاده سرنوشت اين سريال چه خواهد شد.

مجتبي راعي : «صاعقه خاموش» در مرحله نگارش مانده

ساخت سريال تلويزيوني«صاعقه خاموش» هرگز اجرايي نشد و فقط در حد حرف بود. اجرايي شدن يك پروژه منوط براين است كه شما برويد و قرار داد ببنديد و كار را شروع كنيد و متأسفانه تاكنون نه در اين خصوص با من تماسي گرفته شده و نه حرفي درباره ساخت اين پروژه به ميان آمده است. اما فكر كنم با آمدن آقاي سرافراز و تغيير و تحولاتي كه در راس مديران شبكه‌ها اتفاق افتاده اين مسأله شكل جديدي به خودش بگيرد و دوباره براي توليد اين اثر تصميماتي اتخاذ كنند. اين پروژه در همان حد مرحله نگارش مانده است.

احمد مرادپور : يال  «شهيد باكري» در زمان مديريت قبلي متوقف شد

در زماني كه تاجبخش فناييان در صدا و سيما مسوليت داشتند به خاطر بد قولي‌هاي سازمان صدا و سيما در مقابل تعهداتش از ساخت سريال «شهيد باكري» استعفا دادم و از پروژه كنار كشيدم و اين پروژه كلا متوقف شد و الان هم نمي دانم وضعيتش به كجا انجاميد. در آن زمان اين سريال مصوب شد اما فيلمنامه آن براي مرحله پيش توليد تسويه نشد و در اين حد خبر دارم چرا كه با استعفاي من ديگر نمي‌دانم چه بلايي برسرش آمد.

جمال شورجه : تنها 7 قسمت سريال «شهيد بروجردي» نوشته شده

نگارش فيلمنامه سريال «شهيد بروجردي» تمام نشده و آخرين خبري كه جناب تخشيد از اين پروژه به من داد اين بود كه ظاهرا اين سريال در شورايي كه سريال هاي «الف ويژه» را در دست بررسي قرار مي دهند ارسال شده و چون در دوره مديريت قبلي صدا و سيما چندين سريال «الف ويژه» مصوب كرده بودند با آمدن مديران جديد دوباره همه آنها را بازنگري و مورد بررسي مجدد قرار مي‌دهند. از سوي ديگر  چون تعدادشان هم زياد است و خود سازمان هم بودجه كافي براي ساخت آنها ندارد با مشكلات مالي روبرو هستند و طبيعتا نمي‌توانند همه آنها را به لحاظ مالي پشتيباني كنند. و اين مهم هم‌‌اكنون در حال بررسي است اما از اولويت سازمان صدا و سيما خارج نشده‌اند. اين سريال كلا 28 قسمت است و تا كنون 7 قسمت آن نوشته شده و 16 قسمت آن طرحش حاضر شده است.  داستان اين سريال درباره مجموعه زندگي شهيد بروجردي از دوران 5 سالگي تا دوران شهادتش است و بررسي در حوزه تاريخ انقلاب است چون ايشان پيش از انقلاب از فعالان براندازي رژيم طاغوت بودند. متأسفانه روند اين سريال هنوز در آن مرحله باقي مانده است. اميدوارم خبرهاي خوشي از راه برسد و ما زودتر بتوانيم آن را كليد بزنيم.

ابوالقاسم طالبي : سريال «آخرين دربار، آخرين شاه» در مديريت قبلي متوقف شد

متأسفانه هنوز روند سريال «آخرين دربار، آخرين شاه» متوقف است و من هم ديگر سراغش نرفتم چون بعد از آن فيلم «يتيم خانه ايران» را ساختم و درگير آن بودم. نگارش اين سريال تصويب شده بود و اساسا چون صدا و سيما در پرداخت‌هايش خيلي بد قول است و حسابي نمي‌توان به لحاظ مالي روي صدا و سيما باز كرد براي همين ديگر دنبالش را نگرفتم و بعدش هم كه خورد به جا به جايي رياست صدا و سيما و مديران شبكه‌ها. ديگر ديدم اصلا جا ندارد كه دنبالش بروم . بعد هم آقاي محمدرضا ورزي هم چون در حال ساخت مجموعه تلويزيوني «معماي شاه» بود براي همين ديدم چيزي از بودجه سازمان باقي نمي‌ماند براي همين هم تصميم گرفتم تا اتمام آن پروژه صبر كنم و بعد اگر چيزي ته آن باقي ماند ببينيم كه چه پيش مي‌آيد ولي حالا مي‌بينم چيزي هم ديگر ته آن باقي نمانده كه به ما برسد.

فرج‌ا... سلحشور : فيلمنامه «حضرت موسي(ع)» هنوز تمام نشده

اصلا سريال «حضرت موسي» راه نيفتاد بود كه بخواهد متوقف شود. تلويزيون تصميم دارد كه اين سريال را بسازد ولي با حذف چندين قسمت از آن ، با من هم صحبت شد  و فيلمنامه‌اش هم در آن زمان در مرحله نگارش بود اما از آن زمان تاكنون فقط در همان حد حرف باقي ماند. البته از زبان خود مسؤلين جديد صدا و سيما شنيده‌ام كه تصميم دارند اين سريال تاريخي را بسازند اما حالا كي و چه وقت آن را خدا مي‌داند. 

يكي از اقدامات صدا و سيما اين است كه  سعي مي‌كند حجم سريال‌ها را كاهش دهد .اين مسأله هنوز براي خود من هم روشن نشده است. قسمت‌هايي كه قرار است از سريال كم شود بخش‌هاي مناسب سريال به شمار مي‌رود. تقريبا 20 قسمت از سريال «حضرت موسي» حذف خواهد. اهميت ساخت اين سريال در اين برهه زماني آنقدر احساس مي‌شود ،زيرا در اين سريال خواهيد فهميد كه امروزه صهيونيسم  چگونه تمام دنيا را به خاك و خون كشيده است. اسنادي كه هيچ كس نمي تواند منكر آن شود.

محمود فلاح و بهروز خوش‌رزم تهيه‌كنندگان:  «سلمان فارسي» در مرحله بازنويسي است

محمود فلاح گفت: در ابتدا قرار بود تهيه‌كننده سريال «سلمان فارسي» باشم اما دو، سه ماه است كه از تهيه‌كنندگي آن انصراف دادم و پس از من تهيه‌كنندگي اين سريال را به «بهروز خوش رزم» سپردند. حدود دو ماه پيش آقايان تخشيد و رحيم‌زاده صحبت‌هايي هم با من انجام دادند كه به عنوان مشاور پروژه با عوامل توليد سريال «سلمان فارسي» همكاري داشته باشم اما يكماه و اندي است كه ديگر صحبتي در اين باره نشده و خبري از آنها ندارم. چون وضعيت سازمان صدا و سيما به لحاظ مالي در شرايط عادي نيست و شنيده‌ام كه در حال حاضر ساخت سريال‌هايي كه «الف ويژه» بودند براي سازمان امكان‌پذير نيست. «بهروز خوش‌رزم» بهترين گزينه‌اي است كه مي‌تواند پاسخ سوءالات شما را بدهد. در زمان مديريت جعفري‌جلوه به عنوان مدير شبكه يك بهروز خوش‌رزم براي نوشتن فيلمنامه «سلمان فارسي» قرار داد داشت كه داود ميرباقري آن را كارگرداني كند و در آن زمان فيلمنامه اين سريال تصويب شد. مجددا در زمان آقاي اسلامي‌مهر كه در سيما فيلم بود داود ميرباقري گفت بايد دوباره اين فيلمنامه بازنويسي مجدد شود. بازهم خوش رزم قرار داد ديگري براي نگارش اين سريال بست ولي از آن زمان فيلمنامه اين سريال در همان حد بازنويسي مسكوت ماند و تصويب مجددي روي آن صورت نگرفت.

براي روشن شدن موضوع سريال«سلمان فارسي»  با «بهروز خوش‌رزم» نيز تماس حاصل كرديم و چند و چون ماجرا را از او جويا شديم. خوش‌رزم در پاسخ گفت: من هيچ اطلاعي از روند و جريان اين سريال ندارم. البته ناگفته نماند كه چندباري هم در اين خصوص با من صحبت‌هايي شد اما به دلايلي از حضور در اين پروژه امتناع ورزيدم و شرايط حضور در پروژه عظيم و فاخر «سلمان فارسي» را ندارم. بنابراين به عنوان تهيه‌كننده و نويسنده فيلمنامه از اين سريال كنار كشيدم و هيچ اطلاع ديگري هم از آن ندارم.  

گفتني است، با پيگيري‌ها و تماس‌هاي مكرر با «كمال تبريزي»، «فريدون جيراني» و «داود ميرباقري» درخصوص اينكه در مقام كارگردان سريال‌هايشان در حال حاضر چه روندي را سپري مي‌كند متأسفانه تا لحظه چاپ اين گزارش موفق نشديم با آنان تماس حاصل كنيم و از زبان خودشان موضوع را جويا شويم.

جواد نورزبيگي:  سريال «شهيد صياد شيرازي» در همان مرحله نگارش فيلمنامه متوقف ماند

جواد نوروزبيگي تهيه‌كننده سريال «شهيد صياد شيرازي» كه جزوه سريال‌هاي «الف ويژه» سازمان صدا و سيما محسوب مي‌شود گفت: ساخت سريال تلويزيوني با موضوع زندگي «شهيد علي صيادشيرازي» در همان مرحله نگارش فيلمنامه متوقف شد.

اين كار به دليل عدم همكاري و حمايت‌هاي مالي سازمان عقيدتي، سياسي ارتش جمهوري اسلامي صورت گرفته است كه نشان مي‌دهد آمادگي لازم براي ساخت و توليد اين اثر ارزشمند را ندارند. براي همين اين پروژه در همان مرحله اوليه نگارش فيلمنامه مسكوت ماند و تاكنون نيز كسي براي ادامه اين كار سراغي نگرفت.

در حالي كه دكتر سرافراز رييس رسانه ملي چندي پيش در ديدار با فرماندهان ارتش جمهوري اسلامي ايران در سازمان صدا و سيما يادآور شده بود كه اقتدار ارتش و نيروهاي نظامي بايد با توليد فيلم‌ها و سريال‌هاي مناسب نشان داده شود، همان‌طور كه در حال حاضر سريال زندگي شهيد صياد شيرازي در دست توليد است كه اگر در تأمين بودجه رسانه ملي مشكلي وجود نداشته باشد، به‌سرعت به اتمام مي‌رسد و مي‌توان به توليدات بيشتر نيز رسيد.

امير سپهبد علي صياد شيرازي فرمانده اسبق نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران و عضو شوراي عالي دفاع بوده‌است. او متولد روستاي كبودگنبد شهرستان درگز استان خراسان رضوي است. وي يكي از فرماندهان جنگ ايران و عراق بود. صياد شيرازي پس از 32 سال خدمت در يگانهاي مختلف نيروي زميني ارتش بامداد روز 21 فروردين 1378 در تهران و مقابل منزلش، به دست نيروهاي مسلح سازمان مجاهدين خلق، ترور شد و به شهادت رسيد.

سعيد سعدي: سريال تلويزيوني «شهيد مطهري» هنوز بلاتكليف است

 سعيد سعدي، تهيه‌كننده سريال «شهيد مطهري» در مورد مراحل توليد اين سريال گفت: مراحل تحقيقات اين پروژه حدود سه سال و اندي است كه در حال پيگري است و  ابتدا حجت الاسلام سعيد بهمن پور طرحي 26 قسمتي را همراه با خلاصه هر قسمت به سازمان صدا و سيما و بنياد شهيد مطهري ارائه كرد. اما پس از بررسي‌هايي‌ كه اداره كل توليدات «الف ويژه» معاونت سيما انجام داد به اين نتيجه رسيد كه كار پژوهش اين سريال را فرد ديگري انجام دهد. پس از اين تصميم سازمان، تحقيقات جديدي براي توليد اين سريال از سوي دكتر يعقوب توكلي شروع شد و تاكنون نيز با تحقيقاتي كه صورت گرفته نزديك به 75 درصد پژوهش اين سريال انجام شده است ولي هنوز بلاتكليف است و هيچ اقدامي براي ساخت آن صورت نگرفته است.

 

 

 

حسن بشكوفه: سريال تلويزيوني «خواجه نصير‌الدين طوسي» هنوز در هاله‌اي از ابهام است

حسن بشكوفه تهيه‌كننده سريال تلويزيوني «خواجه نصير‌الدين طوسي» گفت: اين پروژه در همان سالها كه آقاي دارابي معاون سيما بودند طرحي داده شد و قرار بر آن بود كه تهيه‌كنندگي اين سريال‌ را برعهده بگيرم اما سال‌هاست كه از آن قضيه مي‌گذرد و ديگر درباره ساخت آن نه حرفي زده شد و نه كسي با من تماس گرفت و توليد اين سريال همچنان در هاله‌اي از ابهام قرار دارد. معلوم نيست كه آيا قرار است صدا و سيما اين سريال را توليد كند يا نه؟ و اگر قرا است سريال «خواجه نصيرالدين طوسي» توليد و ساخته شود چرا هيچ صحبتي از آن نيست. 

حسن ميرباقري: فاز اول و دوم سريال «ابوطالب» آماده توليد است

حسن ميرباقري نويسنده سريال تلويزيوني «ابوطالب» گفت: در حال حاضر نگارش فاز اول و دوم سريال «ابوطالب» به پايان رسيده و هر فاز آن مي‌تواند به صورت مستقل وارد مرحله توليد شود. اما در شرايط فعلي كه سازمان صدا و سيما با كمبود بودجه مواجه است بعيد مي دانم اين سريال به اين زودي‌ها توليد و ساخته شود. در هر حال بايد منتظر ماند و ديد كه مديران ارشد سازمان در آينده چه تصميماتي خواهند گرفت. 

سيدمحمود رضوي: خبري از ساخت سريال« حسن تهراني مقدم» نيست!

سيد محمود رضوي تهيه‌كننده سريال تلويزيوني شهيد «حسن تهراني مقدم» گفت: تيرماه سال 93 در مراسم آيين معرفي شهيد حسن تهراني مقدم با حضور جمعي از مقامات لشكري و كشوري در محل سازمان شيخ طادي به عنوان كارگردان و بنده به عنوان تهيه‌كننده، تاج‌بخش فناييان به عنوان سرپرست تيم و شوراي نويسندگان و سيما فيلم نيز از توليدكنندگان اين اثر معرفي شديم. از آن زمان به بعد اين پروژه مسكوت ماند و ديگر خبري از ساخت و توليد آن به ميان نيامد. حال با شرايط فعلي بودجه سازمان نمي‌دانم سرنوشت ساخت اين سريال به كجا خواهد انجاميد. 

كسر بودجه و توليدات سريال‌هاي تلويزيوني«الف ويژه»

صدا و سيما براي ساخت يك سريال تلويزيوني «الف ويژه» 30 قسمت 45 دقيقه‌اي تقريبا براي هر قسمت حداقل 150 تا 200 ميليون تومان هزينه مي كند  كه در مجموع بصورت حداقل 6 ميليارد تومان براي ساخت يك سريال فاخر هزينه خواهد شد.

با يك حساب سرانگشتي مي‌توان درنظر گرفت كه رسانه ملي با داشتن آن همه پرسنل رسمي، قراردادي، پيماني، برنامه‌اي و... و همچنين با داشتن آن همه تهيه‌كننده برنامه‌هاي آموزشي، مذهبي، علمي، مستند، سرگرمي و... با آن تعدد شبكه‌هاي مختلف و تغذيه مالي براي شارژ و نگهداري ايستگاه‌‌هاي ماهواره‌اي براي خوراك دادن برنامه‌هاي شبكه‌هاي برون مرزي خود و هزار و يك خرج و برج‌هاي ديگر اين سازمان معلوم است كه نمي‌تواند در طول يك سال بيش از يك سريال فاخر تلويزيوني توليد كند.

اين را هم بايد مدنظر قرار داد كه اين رسانه ملي با درآمدزايي كه از تبليغات بازرگاني، تيزرهاي تبيغاتي ديگر و آگهي‌هاي ريز و درشتي كه در كنداكتور پخش روزانه شبكه‌هاي خود قرار مي دهد و همچنين با درآمدزايي  كه ازشركت هاي اقتصادي وابسته خود عايدش مي‌شود باز هم جوابگوي اين همه دخل و خرجش را نمي‌دهد و با مشكلات مالي همچنان دست به گريبان است و به قول معروف «دخلش به خرجش نمي‌رسد»، كما اين كه هفته گذشته شاهد قطع سيگنال هاي اين رسانه در كشورهاي آفريقايي و آمريكاي جنوبي به دليل كمبود بودجه اين سازمان  بوديم .

معظلات و مشكلات و به ويژه بدهي هايي كه از مديريت قبلي باقي مانده  ، در كنار بودجه مصوب نامتناسب با گستره فعاليت رسانه ملي و همچنين خلف وعده دولت براي پرداخت سهم بودجه رسانه ، به نظر مي رسد با وجود پايان نگارش و  تصويب فيلمنامه اين پروزه ها معاونت سيما توان مالي آغاز توليد آن ها را نداشته باشد.


ادامه مطلب
[ ۲۱ تير ۱۳۹۴ ] [ ۰۲:۳۷:۴۲ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (1)

«دوران عاشقي» در جشنواره بين‌المللي فيلم «مونترال» كانادا به نمايش درمي‌آيد

 

فيلم سينمايي «دوران عاشقي» به كارگرداني «عليرضا رئيسيان» همزمان با اكران در سينماهاي ايران در سي‌ونهمين دوره جشنواره بين‌المللي فيلم «مونترال» در كانادا روي پرده مي‌رود.

فيلم سينمايي «دوران عاشقي» Time to Love آخرين ساخته «عليرضا رئيسيان» و با حضور اين كارگردان سينماي ايران در نخستين حضور جهاني خود، همزمان با اكران در سينماهاي سراسر كشور؛ در بخش «تمركز بر سينماي منتخب جهان» در سي‌ونهمين دوره جشنواره بين‌المللي فيلم «مونترال» در كشور كانادا به نمايش درمي‌آيد.

«تمركز بر سينماي منتخب جهان» مهمترين بخش جشنواره بين‌المللي فيلم «مونترال» بعد از بخش اصلي «رقابتي بين‌الملل» به شمار مي‌رود كه فيلم‌هاي شاخصي از سينماي جهان در آن به نمايش درمي‌آيد.

جشنواره بين‌المللي فيلم «مونترال» با نمايش بيش از 400 فيلم  از كارگردانان 80 كشور جهان در چندين بخش رقابتي و غيرقابتي از جمله؛ بخش «رقابتي بين‌الملل»، بخش «رقابتي فيلم‌هاي اول»، بخش «تمركز بر سينماي منتخب جهان»، «استعدادهاي جديد»، «مستندهاي جهان»، «سينماي چين»، «سينماي كلاسيك»، «فيلم‌هاي دانشجويي»، «سينما در سايه ستاره‌ها»، «سينماي ما» و ... در روزهاي 5 تا 16 شهريور ماه امسال (27 آگوست تا 7 سپتامبر 2015) در شهر مونترال در كشور كانادا برگزار مي‌شود.

فيلم سينمايي «دوران عاشقي» توسط بخش بين‌الملل مؤسسه رسانه‌هاي تصويري كشور به مديريت «علي قاسمي» در سطح جهان پخش بين‌المللي مي‌شود.

«دوران عاشقي» در نخستين نمايش خود در بخش رقابتي «سوداي سيمرغ» در سي‌‌وسومين دوره جشنواره بين‌المللي فيلم فجر روي پرده رفت و در ده بخش از جمله؛ بهترين فيلم، كارگرداني، فيلمنامه، بازيگر نقش اول زن، بازيگر نقش اول مرد، بازيگر مكمل مرد، فيلمبرداري، تدوين، موسيقي و طراحي صحنه و لباس، كانديد دريافت جايزه بود كه در نهايت تنديس سيمرغ بلورين بهترين فيمبرداري توسط «عليرضا برازنده» و تنديس سيمرغ بلورين بهترين فيلمنامه توسط «رؤيا محقق» را از آن خود كرد.

اين فيلم در دومين حضور داخلي خود در بخش «سينماي ايران» در پنجمين دوره جشنواره بين‌المللي فيلم شهر به نمايش درآمد و در پنج بخش از جمله؛ بهترين فيلم، كارگرداني، فيلمنامه، بازيگر نقش مكمل مرد و دستاورد فني و هنري (موسيقي) كانديد دريافت جايزه بود كه در نهايت در بخش بهترين بازيگري نقش اول مرد، «فرهاد اصلاني» تنديس ويژه هيئت داوران اين جشنواره را از آن خود كرد.

تعدادي از عوامل فيلم سينمايي «دوران عاشقي» عبارتند از:

عليرضا رئيسيان ـ كارگردان و تهيه‌كننده، رؤيا محقق و مهسا محب‌علي ـ فيلمنامه‌نويس، مجيد ميرفخرايي ـ مدير هنري، عليرضا برازنده ـ مدير فيلمبرداري، عباس رستگارپور ـ صدابردار، سودابه خسروي ـ طراح چهره‌پردازي، هايده صفي‌ياري ـ ‌تدوين، مجيد كريمي ـ مديرتوليد و مجري طرح، سيدعلي هاشمي ـ دستيار اول كارگردان و برنامه‌ريز، اميرحسين قاسمي ـ طراحي و تركيب صدا، ستار اوركي ـ موسيقي، منصور جهاني ـ مشاور امور رسانه‌اي و اميد عشيري ـ مديريت سايت فيلم و فضاي مجازي.

در آخرين ساخته عليرضا رئيسيان؛ ليلا حاتمي، شهاب حسيني، فرهاد اصلاني، پرويز پورحسيني و بيتا فرهي با معرفي مينا وحيد به ايفاي نقش پرداخته‌اند.


ادامه مطلب
[ ۲۱ تير ۱۳۹۴ ] [ ۰۲:۱۷:۰۱ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

دو فيلم كوتاه و انيميشن ايراني به هشتمين جشنواره بين‌المللي فيلم «موزاييك» آمريكا راه يافتند.

برپايه اين خبر، در اين دوره از جشنواره ۷۹ فيلم كوتاه و ۴ فيلم سينمايي از ۲۱ كشور جهان به رقابت مي‌گذارد كه در ميان آن ها نام 2 فيلم ايراني به چشم مي‌خورد.

«يك هيچ» ساخته سامان حسين پور و «صداي جاده» ساخته برزان رستمي به نمايندگي از ايران در جشنواره حضور دارند و با فيلم‌هايي از شيلي، آلمان،جمهوري چك، چين، دانمارك، فرانسه، يونان، كره جنوبي، اسپانيا، سوئد، سويس، تايوان، تركيه و... رقابت مي‌كنند.

گفتني است، هشتمين جشنواره بين‌المللي فيلم «موزاييك» ۲۸ لغايت ۳۰ آگوست در آمريكا برگزار مي‌شود.


ادامه مطلب
[ ۱۳ تير ۱۳۹۴ ] [ ۰۵:۴۷:۲۰ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

فيلم سينمايي «خاطرات روي سنگ» به كارگرداني «شوكت امين كوركي» در كنفرانس بين‌المللي سازمان جهاني «يونسكو» UNESCO در شهر پاريس در كشور فرانسه به نمايش درآمد.

فيلم سينمايي «خاطرات روي سنگ» (بيره‌وه‌رييه‌كاني سه‌ر به‌رد) Memories On Ston جديدترين اثر «شوكت امين كوركي» كارگردان كُرد عراقي كه با فيلمبرداري سينماگر ايراني «سالم صلواتي» و با همكاري تعدادي از عوامل سينماي ايران، آلمان و اقليم كردستان عراق آماده شده است، در جديدترين حضور بين‌المللي خود، با حضور «شوكت امين كوركي» كارگردان، «ممد اكتاش» تهيه‌كننده اين فيلم و «عباس غزالي» نماينده پارلمان اقليم كردستان عراق در هفتادمين سال تأسيس سازمان جهاني «يونسكو» UNESCO و همچنين دهمين سال كنوانسيون «حفظ و ترويج تنوع مظاهر فرهنگي» در سالن اصلي مقر سازمان جهاني «يونسكو» در شهر پاريس در فرانسه روي پرده رفت.

كنفرانس بين‌المللي سازمان جهاني «يونسكو»، با حضور معاون مديركل سازمان «يونسكو»، «مايكل هاوكينز» Michael Hawkins  رئيس جوايز «آسيا پسيفيك» معروف به «اسكار آسيايي»، «هيام عباس» Hiam Abbass  بازيگر سرشناس عربي ـ فرانسوي و همچنين 800 ميهمان ويژه، روز 10 ژوئن 2015 در شهر پاريس برگزار شد.   

«خاطرات روي سنگ» كه تاكنون در جشنواره‌هاي مختلف فيلم در سطح جهان روي پرده رفته و چندين جايزه معتبر بين‌المللي را از آن خود كرده است، اواخر سال 2014 جايزه «ويژه يونسكو براي مشاركت چشمگير در توسعه و حفظ تنوع فرهنگي» در هشتمين دوره جوايز اسكرين «آسيا پسيفيك» در كشور استراليا را از آن خود كرده بود.

در ابتداي كنفرانس بين‌المللي سازمان جهاني «يونسكو» در پاريس، معاون مديركل سازمان جهاني «يونسكو» ضمن خيرمقدم به ميهمانان ويژه اين مراسم از اقليم كردستان، پيام «ايرينا بوكووا» Irina Bokova مديركل سازمان جهاني «يونسكو» را قرائت كرد، در بخشي از اين پيام آمده است: ما خيلي خوشحاليم كه امروز فيلم سينمايي «خاطرات روي سنگ» Memories On Ston در يونسكو به نمايش درمي‌آيد. در جهان امروز، فيلم مي‌تواند نقش قدرتمندي در پرورش تنوع فرهنگي، درك متقابل، گفت‌وگو و همچنين فراهم نمودن صلح، ايفا كند.

در بخش ديگري از اين كنفرانس، «مايكل هاوكينز» رئيس جوايز اسكرين «آسيا پسيفيك» استراليا در مورد اهميت جايزه يونسكو سخناني ايراد كرد و در ادامه با اشاره به «شوكت امين كوركي» كارگردان «خاطرات روي سنگ» گفت: وي براي اولين بار در سال 2007 با فيلم سينمايي «عبور از غبار» براي بخش بهترين كارگرداني در جوايز «آسيا پسيفيك» انتخاب شد. در سال 2011 با فيلم سينمايي «خاطرات روي سنگ» جايزه بهترين فيلمنامه و همچنين در سال 2014 با همين فيلم، جايزه يونسكو را از آن خود كرد.   

در ادامه كنفرانس بين‌المللي «يونسكو»، «شوكت امين كوركي» از دعوت يونسكو براي حضور در اين مراسم و همچنين گرفتن جايزه ويژه يونسكو ابراز خوشحالي كرد و از سازمان جهاني «يونسكو» و جوايز «آسيا پسيفيك» تشكر و قدرداني كرد و در ادامه از «ممد اكتاش» تهيه‌كننده اين فيلم و «عباس غزالي» نماينده پارلمان اقليم كردستان دعوت كرد كه بر روي صحنه سالن اصلي مقر سازمان جهاني «يونسكو» حضور پيدا كنند.

«عباس غزالي» از حاميان حوزه فرهنگ و هنر كُردي در اين نشست گفت: هم اكنون اقليم كردستان در كنار جنگ و دفاع از خود، تلاشي مداومي دارد تا فرهنگ خود را حفظ كند و بخصوص از طريق سينما آن را گسترش بدهد.

اين نماينده پارلمان اقليم كردستان در ادامه با اشاره به جنگ كُردها با گروه تروريستي داعش به نمايندگي از تمام جهان گفت: كُردها در برابر تروريستان مي‌جنگند و مقاوم ايستاده‌اند و فرهنگ خود را حفظ مي‌كنند. 

بعد از نمايش فيلم سينمايي «خاطرات روي سنگ» در مقر سازمان جهاني «يونسكو» در شهر پاريس، «شوكت امين كوركي»، «ممد اكتاش» و «عباس غزالي» به سؤالات حاضران در اين كنفرانس بين‌المللي پاسخ گفتند.

فيلم سينمايي «خاطرات روي سنگ» در آخرين حضور بين‌المللي خود، در بخش رقابتي اصلي هفدهمين دوره جشنواره بين‌المللي فيلم «ريورران» (رودخانه خروشان) در آمريكا روي پرده رفت و از طرف هيئت داوران اين جشنواره، سه جايزه بهترين فيلم به «شوكت امين» كارگردان و «ممد اكتاش» تهيه‌كننده اين فيلم، بهترين بازيگر به «حسين حسن» بازيگر اصلي و همچنين جايزه بهترين تدوين به «ابراهيم سعيدي» تدوينگر ايراني اين فيلم اهدا شد.

جشنواره بين‌المللي فيلم «ريورران» كه يكي از مهمترين فستيوال‌هاي جنوب شرقي آمريكا به‌شمار مي‌رود؛ هفدهمين دوره آن با نمايش 165 فيلم از كارگردانان 35 كشور جهان در چندين بخش رقابتي فيلم‌هاي بلند سينمايي، مستند و كوتاه در روزهاي 26 فروردين تا 5 ارديبهشت ماه (16 تا 26 مي 2015) در كشور آمريكا برگزار شد.


ادامه مطلب
[ ۱۳ تير ۱۳۹۴ ] [ ۰۵:۳۲:۵۶ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)
[ ۱ ][ ۲ ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

مطالب اين سايت حاوي گزارشات، تحليل‌ها، نقدها و اخبار فرهنگي، هنري، اجتماعي و ورزشي مي‌باشد. از نظرات و پيشنهادات مفيد و سازنده و مثمرثمر در اين سايت استقبال خواهد شد.
لینک های مفید


امور اقتصادی | تدبیر اقتصاد
سرگرمی | پزشکی
آفاق | بیست تولز

مترجم وب با 36 زبان زنده دنیا