وب نيوز آرت

وب نيوز آرت
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک های مفید

ايوبي: اول ببينيد بعد قضاوت كنيد

پرهام نورافزا: مراسم تقدير از دبير، داوران و دست اندركاران بيست و سومين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر شامگاهدوشنبه 18 خرداد در تالار زرين هتل پارسيان آزادي با حضور علي جنتي وزير ارشاد، حجت‌ا... ايوبي رييس سازمان سينمايي،مسؤلان، مديران سينمايي، هنرمندان، سينماگران و جمعي از مدعوين خارجي برگزار شد.

اهداي نشان درجه يك هنريبه 18 هنرمند

به گزارش خبرنگار صبا، پس از پخش سرود و تلاوت قرآن فرزاد حسني مجري اين برنامه ضمن خيرمقدم به همه حاضران گفت: امشب ما براي دو آيين تقدير از پيشكسوتان و هنرمندان كشورمان جمع شده‌ايم. ابتدا تقدير از هيأت داوران بخش ملي و بخش بين‌الملل جشنواره و سپس اهداي نشان درجه يك هنري كه معادل دكترا مي‌باشد به 18 هنرمند كشورمان به پاس زحمات و تلاشي كه در  مدت عمر پر بركت‌شان براي سينماي اين مملكت و بخصوص براي اعتلاي هنر كشيده‌اند خواهيم داشت. سپس از رضا داد دبير سي‌و‌سومين جشنواره فيلم فجر دعوت شد تا چند كلامي براي ميهمانان و مدعوين اين مراسم صحبت كند.

«هم‌سويي»، «هم‌سطحي» و «هم‌جواري» 3 محور رويكرد سينما

رضا داددر ابتداي صحبت خود گفت: تاكنون در اين چند جلسه‌اي كه بعد از جشنواره دورهم بوديم فرصتي نشد مروري  بر آنچه كه فكر مي‌كرديم يا مسؤليت و مأموريتمان بود و آنچه كه اتفاق افتاد را براي شما بگويم اما امشب توفيق حاصل شد تا در اين مراسم  نكاتي را خدمت شما عرض كنم.

وي گفت : امسال اولين سالي بود كه بخش بين‌الملل جشنواره فيلم فجر جداگانه و به شكل مستقل برگزار شد و اين كار مقدماتي داشت، نشست‌هاي پياپي برگزار شد، كارشناسي‌هايي به عمل آمد و آنچه كه اتفاق افتاد و ثمره آن تحليل‌هايي بود كه در رويكرد جديد سازمان سينمايي بر آن اصرار هست و به عنوان يكي از راه‌هاي برون رفت مشكلات سينمايي است كه سطح مخاطب بين‌المللي سينماي ايران   ارتقاع پيدا بكند تا بتوانيم وجهي از ظرفيت‌هاي سينمايي كشور را بارورتر كنيم.

اين تأكيد وبازنگري بر آنچه كه در سال‌هاي گذشته بايد در جشنواره فجر اتفاق مي‌افتاد در واقع از دوره سي‌و دوم بناي آن نهاده شد و درجلساتي كه با جناب ايوبي داشتيم خواستند هر روشي كه در اين راه بازدهي داشته باشد را انجام دهيم. ابتدا كه دبيري جشنواره به بنده پيشنهاد شد پرهيز كردم اما بعد كه با خودم فكر كردم ديدم كه اگر لازم باشد با اين نگاه  نويي كه در اين دولت جديد وجود دارد بايد كمكي هر چند كوچك را در اعتلاي سينماي كشور بر داشت و بنابراين قبول مسؤليت كردم و با جديت كار را شروع كردم.

دبير سي و سومين جشنواره بين المللي فيلم فجر تاكيد كرد: يكي از راه هاي موثر در ايجاد تعامل بين سينماي ايران با سينماي جهان برگزاري بخش بين الملل جشنواره به شكل مستقل از بخش ملي بود و در سايه اين تجربه ظرفيت هاي موجود در بخش بين الملل اين رويداد مورد ارزيابي قرار گرفت.

وي در ادامه با اشاره به مشكلاتي كه بخش‌بين الملل جشنواره فيلم فجر در گذشته و حال با آن دست به گريبان است متذكر شد: يكي از مشكلاتي كه بخش بين‌الملل چه در دوره‌هايي كه رقابتي بود و چه در دوره‌هايي كه رقابتي نبود اين ضعف در اين بخش حس مي‌شد اين بود كه به عنون يك بخش مؤثر آن طور كه از آن انتظار مي‌رود و برايش وقت صرف مي‌شود و برايش سرمايه‌گذاري مي‌شود بايد و شايد نتوانسته انتظارات را برآورده سازد. يك بخش از مشكلات اين بود كه سينماي بين‌الملل تحت تأثير فضاي جشنواره سينماي ملي قرار مي‌گيرد و بخش ديگر اين بود كه رويكردهاي بين‌الملل كه لازم بود تثبيت بشود خيلي رويكردهاي تثبيت شده نبود. فكر مي‌كنم در اين دوره ما به جاي تغيير زمان خيلي احتياج به تثبيت رويكرد داشتيم و 3 محور «هم‌سويي»، «هم‌سطحي» و «هم‌جواري»يعني توجه به
ادامه مطلب

[ ۱۱ دى ۱۳۴۸ ] [ ۰۳:۰۰:۴۲ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

نوستالژي ستاره‌هاي در شبي پرخاطره

پرهام نورافزا: پانزدهمين جشن حافظ(دنياي تصوير)، تنها جشن خصوصي حوزه سينما و تلويزيون سه شب گذشته26 خردادماه از ساعت 9 شب تا 2 بامداد با حضور هنرمندان عرصه تئاتر، سينما، تلويزيون و موسيقي كشور وهمچنين منتقدان  سينما و تلويزيون و اصحاب رسانه در تالار بزرگ كشور برگزار شد.

به گزارش خبرنگار صبا ، در ابتداي مراسم «آذر معماريان» همسر علي معلم و دبير اجرايي اين جشن روي سن رفت و ضمن عذرخواهي از مهمانان به دليل تأخير پيش آمده در برپايي اين جشن ، از حضورشان و صبر و تحملي كه به خرج دادند تشكر و قدرداني كرد.

بعد از خوشامدگويي توسط كاراكتر ببعي مجموعه كلاه قرمزي به حضار، بهنوش بختياري بازيگر نام آشناي سينما و تلويزيون به نمايندگي از همه بازيگران به عنوان مجري اول مراسم روي صحنه آمد و متن حمد و ستايش پروردگار و خوشامد به حضار را به صورت شعرخواني و دكلمه اجرا كرد .

براي نخستين بار اجراي قطعهاي از اشعار حافظ با تمي از موسيقي راك

در ادامه «رضا يزداني» خواننده موسيقي راك با گيتارنوازي و همراهي جاز و ارگ براي نخستين بار در اين جشن قطعهاي از اشعار حافظ عليه رحمه را با تمي از موسيقي راك اجرا نمود و سپس تيزري از برپايي 14 دوره قبل جشن حافظ به نمايش درآمد و بعد ازآن علي معلم براي اجراي مراسم اصلي پانزدهمين جشن حافظ به روي صحنه آمد .

دليرمرداني كه براي دفاع از كشور كمان آرش را زمين نگذاشتند

علي معلم ضمن خوش آمدگويي به ميهمانان و مدعوين ، با اشاره به اينكه جشن «حافظ» تنها جشن سينمايي و تلويزيوني است كه توسط بخش خصوصي برگزار مي‌شود، افزود: هميشه تلاش كرده‌ايم تا حجم گستردهاي از آثار سينمايي و تلويزيوني در اين جشن حضور داشته و مورد داوري قرار گيرد. در اين دوره از جشن نيز آثار مختلف سينمايي و تلويزيوني و شبكه نمايش خانگي كه از فروردينماه تا ۲۸ اسفندماه سال ۹۳ به نمايش درآمدهاند، مورد داوري قرار گرفتندكه البته ۲۰ اثر از گروه سينمايي هنر و تجربه نيز  دراين رقابت حضور داشتند.

مدير مسؤول ماهنامه «دنياي تصوير» با ياد و خاطره رزمندگان اسلام و بخصوص غواصان رزمنده‌اي كه جانشان را در راه آزادي ميهن خود از دست دادند از آنان به عنوان دليرمرداني ياد كرد كه براي دفاع از كشور كمان آرش را زمين نگذاشته اند و در ادامه   به ياد آنها ترانه‌اي با صداي  «عليرضا قرباني» با نام «جوانان وطن» كه كليپ آن براي شهداي هشت سال دفاع مقدس است ، پخش شد .

در ادامه مراسم ترانه «سينما» كه اشارهاي به فيلم هاي تاريخ سينماي ايران دارد، توسط «رضا يزداني» در اين جشن اجرا و رونماييشد.

دبير پانزدهمين جشن حافظ با تاكبد بر اين كه يكي از حلقه هاي ارتباطي يك سريال يا يك فيلم سينمايي با مخاطب ، موسيقي تيتراژ آن است ، از اهميت جايزه اين بخش  گفت و با اشاره به نوع انتخاب متفاوت در اين جشن نسبت به ديگر جشنواره هاي سينمايي  توضيح داد : گاهي فيلم هاي مردم پسند در بسياري از جشنوارهها ديده نمي شوند، اما  ما در اين جشن مسائلي از جمله اينكه بازيگري نوبت دريافت جايزه اش تمام شده  و يا يك بازيگر به دليل آنكه در يك فيلم مردم پسند جايزه گرفته و نميتواند در جشنواره هاي ديگر مورد ارزيابي و يا استقبال قرار بگير د را نداريم بلكه به فيلم و نقش خوبي كه يك بازيگر در آن ايفا كرده است جايزه مي دهيم، حتي شده كه يك بازيگر 3 دوره پشت سر هم از جشن «حافظ» جايزه بگيرد.

وي افزود: متاسفانه سال گذشته در حوزه تلويزيون و شبكه نمايش خانگي توليدات قابل توجهي ارائه نشده است و با توجه به كارنامه رييس  صدا و سيما در سال گذشته ما مجبور شديم سريال و فيلمهاي كمي را در اين دوره مورد داوري قرار دهيم و  اين نشان مي دهد كه تلويزيون بايد به بحث سريالسازي و بالا بردن كيفيت آن توجه ويژه اي نشان دهد.

سردبير مجله دنياي تصويربا اشاره به اين كه در جشن حافظ با توجه به اينكه بهترين هاي سينما و تلويزيون انتخاب مي شوند شباهتي به فستيوال «گلدن گلوب» دارد.توضيح داد:  اين روزها جشن ها و جشنواره هاي سينمايي جوايز يكساني را به عده معدودي از سينماگران مي دهند اما تاريخچه جشن حافظ نشان مي دهد هميشه جوايز متفاوتي را نسبت به جشنوارههاي سينمايي در كشور اهدا كرده و حتي بسياري از بزرگان سينماي ايران اولين جوايز خود را در اين جشن گرفته اند . ما هميشه سعي كرده ايم نقشهاي مغفول مانده سينما را شناسايي و به آنها جايزه دهيم و امسال نيز شاهد اهداي چنين جوايزي هستيم.

معلم اضافه كرد: سعي كرده ايم كه  بيش از هر چيز، سينماي مستقل و بخش خصوصي را مورد توجه قرار دهيم و فيلمسازان جوان در كنار فيلمسازان قديمي و صاحب سبك سينماي ايران قرار گرفته و آثار آنها نيز داوري  شد و بر اين اساس در جشن امسال ، ۲۵ جايزه به برگزيدگان اهدا مي شود.

وي با اشاره به جايزه مردمي جشن حافظ بيان كرد: اگر شرايط مناسب باشد، سال آينده بخش جايزه مردمي هم خواهيم داشت اما آراي مردمي بايد بالاي ۲ ميليون نفر باشد تا جايزه درست اهدا شود.

در ادامه «ببعي» و «ديبي» دو شخصيت عروسكي و دوست داشتني برنامه «كلاه قرمزي» درباره وضعيت سينما و فيلمهاي تلويزيوني و سينمايي در جذب مخاطبان ديالوگ‌هايي را با گويش مخصوص خود بيان كردند كه حال و هواي جشن را بسيار شاد و مفرح كرد.

گفتني است، اعضاي هيأت داوران پانزدهمين جشن حافظ كه به داوري آثار، برگزيدگان بخش تلويزيوني و سينمايي اين جشن را معرفي نمودند متشكل از: ماني باغباني، امير پوريا، خسرو دهقان، اميرحسين رسائل، صوفيا نصرالهي، جواد طوسي، محمدرضا لطفي، عليرضا مجمع، هيوا مسيح، اميرهوشنگ هاشمي و علي معلم بود.ند

در ادامه برنامه اين جشن كليپي از نمونه فيلمهاي مستند كانديداي بهترين فيلم مستند  پخش شد. معين كرميالدين براي فيم آتلان، آزاده موسوي و كوروش عزدي بري فيلم از ايران يك جدايي، محسن استادعلي براي فيلم جايي براي زندگي و مجتبي ميرطهماسب براي فيلم شش قرن و شش سال.

 

گفت و شنود با هنرمندان و بازيگران پانزدهمين جشن «حافظ»

 

مهران رجبي : خيلي خوشحالم كه اولين جايزهام را در استان تهران و آن هم در اين جشن ميگيرم البته چن تا جايزه در جشنوارههاي شهرستانها و ديگر استانها گرفتهام ولي اين جايزه با آن جايزهها فرق دارد و من از دستاندركاران اين جشن سپاسگزارم و همين طور از هيأت داوران كه من را لايق دانستند و اين تنديس حافظ را به من اهدا كردند.

 همايون شجريان«: چرا من آخه!؟ خوشحالم كه اين جايزه را كه اولين جايزه رسمي من است و مزين با نام مقدس حضرت حافظ است دريافت مي كنم. حافظ در زندگي من بسيار تاثيرگذار و هميشه مانند يك پيامبر بوده است. همچنين از سهراب پورناظري براي ساخت اين ترانه تشكر مي‌كنم و بايد بگويم كه تمام نبوغ خود را براي آن به كار برده است. علي معلم هنگامي كه از همايون شجريان درخواست كرد تا قطعه‌اي براي مدعوين بخواند همايون با اشاره به اينكه برايش خواندن راحت تر از حرف زدن است، ابياتي از حافظ را براي حاضران خواند و تونوليته صدايش همه حاضران در سالن را براي دقايقي معطوف خود ساخت و در پايان نيز مورد تشويق فراوان حضار قرار گرفت. داريوش ارجمند: چند سال پيش در يكي از شب هاي جشن حافظ از مسؤولان وزارت ارشاد كه در اين جشن حضور داشتم درخواست كردم تا تاريخ جشن حافظ در تقويم ملي كشور به صورت رسمي آورده شود كه متاسفانه مورد توجه قرار نگرفت. اما باز هم اميدوارم اين اتفاق رخ دهد. «همايون شجريان« هميشه من را حمايت مي كند. من براي محمدرضا شجريان طول عمر آرزو مي كنم اما ديگر نگراني وجود ندارد چرا كه همايون شجريان هست و به همان پختگي پدر رسيده است.

 لادن مستوفي: يكي از دلايلي كه هر از چند گاهي مانع برگزاري جشن حافظ مي شود، اين است كه علي معلم اين جشن را به خوبي برگزار مي كند و به جشنواره هاي ديگر يادآور مي شود كه يك جشن سينمايي و تلويزيوني را چگونه بايد برگزار كرد.

محسن تنابنده: همايون شجريان آمد و كار و كاسبي ما را خراب كرد، من مي خواستم براي شما درباره «پايتخت ۴» آواز بخوانم. اما باشد تا به وقتش. بايد بگويم كه اين سريال از دو يا سه شب ديگر از تلويزيون پخش مي شود. البته ما براي ساخت آن بسيار عجله كرديم چرا تلويزيون هميشه تصميمات ناگهاني مي گيرد. اميدوارم شما از اين سريال راضي باشيد. تنديس «پايتخت ۳» تنها به من تعلق ندارد و بايد آن را به «خشايار الوند» و «حسن وارسته» اهدا كنم.

بهروز شعيبي: اين جايزه براي من يك جايزه غافلگيركننده بود چرا كه فكر مي كردم به اين زودي دوباره جايزه نگيرم. بايد بگويم كه ما با جسم خود زنده ايم اما با روح خود زندگي مي كنيم. من هميشه از اينكه رضا عطاران براي فيلم «دهليز» و يا ويشكا آسايش براي سريال «پرده نشين» جلوي دوربين رفتند هيجان زده مي شوم. در يك پروژه سينمايي از من خواسته اند تا نقش جواني جمشيد مشايخي را بازي كنم. آقاي «مشايخي»، آقاي «سعيد راد» اجازه دهيد ما نقش جواني شما را در سينما و تلويزيون ايران بازي كنيم و تمام تلاش خود را به كار گيريم كه تا مانند شما تعهد و سلامتي را در اين هنر حفظ كنيم.

حميد جبلي: ما هميشه آرتيست ها را در يك پروژه مي بينيم اما واقعيت اين است كه افرادي در پروژه ها حضور دارند كه تمام تلاش خود را براي ساخت آن پروژه سينمايي يا مجموعه تلويزيوني مي‌كنند. يكي از اين افراد حميد مدرسي است. من از نوجواني با مرضيه برومند كار كرده ام و همچنان در خدمت او هستم، هميشه به خاطر دارم كه اين كارگردان من را سر صحنه دعوا مي كرد.هنرمندان در اين مجموعه زحمات بسياري كشيدند و امشب جاي ايرج طهماسب و عروسك هاي مجموعه خالي است.

قبل از اهداي تنديس، كليپي از تمام آثار مرضيه برومند در سينما و تلويزيون پخش شد. برومند بعد از دريافت تنديس با اشاره به علي معلم گفت: من به اين كليپ اعتراض دارم، آن چه كه ما براي شما فرستاديم كليپي با ترانه «خانه مادربزرگ» بود اما شما موسيقي آن را تغيير داده ايد و موسيقي گذاشته ايد كه انگار من مرده ام.

مرضيه برومند به صورت شخصي جايزه اي را به رسم يادبود به جواد قارايي كارگردان و تهيه‌كننده مستند «ايرانگرد» اهدا كرد و اين مستند را يكي از آثار قابل توجه در حوزه مستند دانست.

ويشكا آسايش: به خاطر دارم يك بار به همراه آقاي ميرفخرايي به يك برنامه زنده تلويزيوني دعوت شدم، آنجا مي خواستم درباره آقاي ميرباقري صحبت كنم و گفتم آقاي ميرباقري به من ارادت كاملي دارد كه من را براي فيلمش انتخاب كرد و من از او ممنون هستم. جالب اينجاست كه تا زماني كه به خانه نيامده بودم نمي دانستم چه چيزي گفته ام.

سروش صحت: نيز با اشاره به لباسي كه برتن داشت، توضيح داد: زماني كه براي اولين بار به جشن حافظ دعوت شدم، روي كارت نوشته شده بود كه با لباس رسمي در مراسم حضور داشته باشيد. من هم آن سال رفتم و اين كت را گرفتم و هر سال فقط در جشن حافظ آن را مي پوشم. در واقع اين كت تبديل به كت دنياي تصوير شده است.

امين حيايي: خوشحالم دوباره اين تنديس را به خانه مي برم، من هر زمان كه فال حافظ مي گرفتم، بد مي آمد و به نوعي حالم گرفته مي شد، اما جالب است كه به تازگي فال حافظ براي من خوب مي آيد و نشانه هاي آن اين است كه تنديس حافظ را بدست آوردم و به زودي بازي در يك فيلم سينمايي در وصف حافظ به كارگرداني كامران قدكچيان را آغاز مي كنم.

آنا نعمتي: خوشحالم كه اين نقش توسط شما ديده شد، من براي اين نقش بسيار زحمت كشيدم و پيش از هر چيز از مجيدرضا مصطفوي كارگردان «انارهاي نارس&raparham-noorafza92http://parham-noorafza92.bigsite.ir/post-67766.html2015-06-22T12:42:00+00:00
ادامه مطلب

[ ۱۱ دى ۱۳۴۸ ] [ ۰۳:۰۰:۴۲ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

پرهام نورافزا:

 نشست خبري دومين جشنواره «باران رحمت» صبح ديروز(اول تيرماه) با حضور «حميد شاه آبادي»، رييس مؤسسه آموزش عالي علمي - كاربردي فرهنگ و هنر، «حسين پارسايي» دبير جشنواره، دكتر «محمود عزيزي» دبير افتخاري گروه فيلم و تئاتر ، «مجتبي آقايي» دبير بخش عكس، دكتر «بهرام كلهرنيا» دبير بخش افتخاري گروه گرافيك، «پيمان پيروي» دبير اجرايي بخش خوش‌نويسي و «مصطفي آقاميري» دبير افتخاري بخش نگارگري در خانه هنرمندان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار صبا، ابتدا دكتر «باغبان» معاون پژوهشي خانه هنرمندان در اين نشست ضمن تبريك حلول ماه مبارك رمضان و خوش‌آمدگويي به اصحاب رسانه گفت: در طول 5 سال گذشته تغيير رويه‌اي كه در خانه هنرمندان اتفاق افتاده اين است كه در ماه مبارك رمضان خانه هنرمندان برنامه‌هاي متعدد و متنوعي را برگزار مي كند و امسال چهارمين سال است كه مراسم ويژه شب‌هاي ايام قدر برگزار خواهد شد و همين طور «همايش سالانه قرآن و هنر» كه خانه هنرمندان با مراكز دانشگاهي برگزار مي كند و امسال نيز توفيقي حاصل شد كه «دومين جشنواره باران رحمت» با همكاري مشترك مؤسسه آموزش عالي علمي- كاربردي فرهنگ و هنر و خانه هنرمندان در فضاي بيروني خانه هنرمندان ايران برگزار شود و در مقابل خانه نيز در ارائه تمام ظرفيت‌هاي موجود خود جهت هرچه باشكوه‌تر برگزار شدن اين جشنواره دريغ و كوتاهي نخواهد ورزيد.

مهمترين مأموريت ما اين است كه دانشجويان را براي پذيرش شغل آماده كنيم

سپس «حميد شاه‌آبادي» در اين نشست خبري گفت: جشنواره «باران رحمت» دومين سال خود را در شرايطي آغاز مي‌كند كه مسأله آموزش در دستور كار وزارت فرهنگ و ارشاد قرار گرفته است. اين جشنواره نماد عملي مأموريت‌هاي مؤسسه فرهنگ و هنر است كه اگر بخواهيم همه توان و ظرفيت دانشگاه علمي- كاربردي را بكار گيريم اين جشنواره بهترين فرصت خواهد بود.

وي افزود: سال گذشته در باغ موزه قصر نخستين دوره اين جشنواره برگزار شد كه انصافا با استقبال خوبي هم  روبه‌رو شده بود زيرا فرهنگ و هنر هيچ‌گاه در خلاء اتفاق نمي‌افتد بلكه قطعاً بايد آموزش‌ها در جاهايي بروز و ظهور پيدا كند.

رئيس مؤسسه آموزش عالي علمي - كاربردي فرهنگ و هنر گفت: در ماه مبارك رمضان كه ماه احترام و تكريم به ساحت قرآن كريم است بهترين زمان براي برگزاري جشنواره «باران رحمت» مدنظر قرار داديم؛ بنابراين دانشجويان با حضور در اين جشنواره قرآني مي‌توانند دين خود را به قرآن ادا كنند.

شاه‌آبادي اظهار كرد: اين جشنواره براي به تصوير كشيدن و به نمايش گذاشتن تمام توانايي دانشجويان در رشته‌هاي مختلف است. اين جشنواره فرصتي است تا دانشجويان مهارت‌هايشان را به منصه ظهور رسانند.براي ما افتخاري است كه مؤسسه علمي - كاربردي فرهنگ و هنر توان دانشجويانش را در اختيار مفاهيم قرآني قرار مي‌دهد. تمامي آثاري كه در جشنواره «باران رحمت» حضور خواهند داشت به مفاهيم قرآني پرداخته‌اند و بر اساس آموزه‌هاي ديني هستند. 

وي تأكيد كرد: از ويژگي‌هاي اين جشنواره اين است كه تمام آثار ارائه‌شده كارهايي است كه بر اساس مهارت‌هايي كه دانشجويان آموخته‌اند انجام مي‌شود و به طور كل جشنواره‌اي دانشجويي است، اگر چه حضور اساتيد نيز در تراز جشنواره نقش تعيين‌كننده دارد.

وي اعلام كرد: ما براي اينكه جايگاه جشنواره را درست تبيين كنيم در داوري‌ها سعي كرده‌ايم از افرادي استفاده كنيم كه در جشنواره‌هاي ملي و بين‌المللي ارزيابي آثار را بر عهده دارند.

شاه‌آبادي ادامه داد: اقدام مهمي كه مؤسسه علمي - كاربردي انجام داده اين است كه دانشجويان را براي ورود به بازار كار آماده مي‌كند. مهم‌ترين مأموريت ما اين است كه دانشجويان را براي پذيرش شغل آماده كنيم كه اين امر بيانگر پتانسيل مراكز علمي - كاربردي است.

وي در خصوص جشنواره باران رحمت عنوان كرد: اين جشنواره داراي وركشاپ‌هاي آموزشي است كه در وهله اول توانايي‌هاي دانشجويان را نشان مي‌دهد و در گام بعد مهارت‌هاي آنها را تكميل مي‌كند.

شاه‌آبادي با اشاره به اينكه از شخصيت‌هاي خارجي براي حضور در كارگاه‌هاي آموزشي دعوت ‌شده است بيان كرد: قرار است جشنواره نمادي از پتانسيل‌هاي موجود مراكز علمي - كاربردي باشد زيرا آثار به لحاظ كمي و كيفي بسيار ارزشمند هستند و داراي ويژگي‌هاي خاصي هستند.

ظرفيت‌ها و مهارت‌هاي مراكز علمي - كاربردي تا امروز ناديده گرفته‌شده

حسين پارسايي دبير جشنواره در اين نشست گفت: به نظرمي رسد كه ظرفيت‌ها و مهارت‌هاي مراكز علمي - كاربردي تا امروز ناديده گرفته‌شده و يا شايد آن‌طور كه مي‌بايست ديده نشده است.

وي، پس از معرفي دبيران افتخاري بخش‌هاي مختلف جشنواره بيان كرد: پيش‌بيني مي‌كنيم از ميان ۱۱۶۹ اثر از 848 هنرمند رسيده به جشنواره ۱۶۰ اثر در قالب جشنواره ارائه شود كه از اين ميان ۳۰ اثر به تايپوگرافي، ۱۹ اثر به تصويرسازي، ۲۸ اثر به پوستر، ۱۱ اثر به نقاشي، 19 اثر به بخش جنبي، ۲۱ اثر در بخش خوش‌نويسي و ۱۹ اثر در بخش تئاتر صحنه اي و خياباني ارائه شود كه در پايان نيز  114 اثر به بخش پاياني راه خواهد يافت. البته در بخش فيلم كوتاه، آثار هنوز داوري نشده‌اند و تعداد كارهاي پذيرفته‌شده در بخش نگارگري هم در حال حاضر مشخص نيست.

دبير دومين دوره جشنواره باران رحمت اعلام كرد: آثار بخش عكاسي در حال داوري است و در بخش‌هاي نقاشي و عكاسي ۲ بخش رقابتي خواهيم داشت كه يكي در جشنواره و ديگري در كارگاه خواهد بود. آثار بخش نقاشي و عكاسي در طول ايام جشنواره زير نظر اساتيد با موضوع «آب و آينه» پرداخته مي‌شود. همچنين آثار بخش عكس با عنوان «عكس شب» و با مشاركت گروه آسمان شب در قالب نمايشگاه عرضه مي‌شود.

وي افزود: كتابي با عنوان «پاي منبر خدا» نيز آماده‌ شده و به چاپ رسيده كه در آن به سوره يس پرداخته‌ايم. در تايپوگرافي نيز يك استاد از كشور تركيه دعوت‌شده تا به مدت ۴ روز وركشاپ‌ها و كارگاه‌هاي آموزشي برپا كند. همچنين براي بخش خوش‌نويسي نيز چندين طراحي انجام‌ شده كه در ايام برپايي جشنواره اين آثار توليد مي‌شود.

پارسايي گفت: 11تير ماه مراسم افتتاحيه را در سالن استاد «شهناز» برگزار مي‌كنيم. از 12 تير كارگاه‌ها و نشست‌هاي تخصصي برگزار مي‌شود.  در تالار شهناز نيز پخش فيلم‌هاي برگزيده جشنواره را خواهيم داشت ودر فضاي بيروني مجموعه خانه هنرمندان همچنين از ساعت 19 بعداز ظهر تا 22:30 آثار نمايشي و آئيني در فضاي خانه هنرمندان با عنوان «رخصت» به نمايش در مي‌آيند. همچنين در شب‌هاي احياء خانه هنرمندان ميزبان برنامه ويژه تا سحر خواهد بود و مراسم اختتاميه جشنواره نيز۲۳ تيرماه ساعت ۱۸ در سالن استاد شهناز برگزار مي‌شود.

وي از كارگاه نورپردازي به‌عنوان برنامه‌هاي جنبي اين جشنواره يادكرد و افزود: فضاي بيروني خانه هنرمندان با آثار ميداني اختصاص دارد و سال اميرخاني مكاني براي برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي و سخنراني‌ها خواهد بود. همچنين سالن شهناز براي افتتاحيه و اختتاميه جشنواره در نظر گرفته‌شده و تالار استاد انتظامي در ايام جشنواره در ۲ ساعت ۱۸:۳۰ و ۲۱ اجراي نمايش خواهد داشت. گالري ميرميران و پاييز نيز آثار نمايشگاهي را به مخاطبان عرضه خواهند كرد.

افراد كار بلد از جشنواره بيرون نمي‌آيند

دكتر محمود عزيزي نيز در اين نسشت گفت: مجموعه فعاليت‌هايي كه به‌عنوان خروجي از آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌ها وجود دارد جوشش و كنشي را ايجاد مي‌كند كه درنهايت اميد را در دل جوانان زنده نگه مي‌دارد.

وي بيان كرد: يكي از مسائل موجود ميان دانشجويان اين است كه افراد كار بلد از جشنواره بيرون نمي‌آيند. بنابراين اين موسسه در حال جبران مافات است و تلاش مي‌كند تا توجه ويژه اي براي مهارت افراد ايجاد كند و بسياري از خلاءها را از بين برد.

وي اظهار اميدواري كرد: «موسسه علمي - كاربردي درصدي از نيازهاي موجود براي مهارت افرادي را انجام دهد. مؤسسات علمي كاربردي در حال پاسخگويي نيازها هستند و بر اين نكته تأكيد دارند تا زمان بيشتري براي عملياتي كردن تكنيك‌ها ايجاد شود. اميدوارم با بررسي خروجي اين فعاليت‌ها در جشنواره مسئولاني كه كارهايشان ساخت زير ساخت‌ها است كمي فكر كنند و برنامه‌ريزي داشته باشند و از امكانات بهره بگيرند.»

دغدغه امروز ما پيوند ميان محور اشتغال و آموزش است

سخنران بعدي اين نشست خبري مجتبي آقايي دبير افتخاري بخش عكس بود. وي با اشاره به حضور ۲۰ هزار فارغ‌التحصيل در مقاطع مختلف آموزشي كشور افزود: ما در تربيت نيروي متخصص علاوه بر تمام كاستي‌ها به حد قابل قبولي دست پيدا كرده‌ايم و اكنون مشكل در جذب نيروهاي تربيت‌شده است.

وي تأكيد كرد: دغدغه امروز ما پيوند ميان محور اشتغال و آموزش است.

جامعه ما نيازمند نشاط و شادي است

مصطفي آقا ميري دبير افتخاري بخش نگارگري نيز ديگر سخنران اين جلسه با اشاره به اين كه جامعه ما نيازمند نشاط و شادي است، افزود: حركت اجتماعي هنر در حركات اجتماعي اثري انكارناپذير است.

وي در سخنانش از حميد شاه‌آبادي به‌عنوان حامي هنر نام برد و اظهار كرد: متأسفانه در شرايط امروز با فرار مغزها مواجه هستيم كه اين خروجي همچون قطره‌هاي روغن براي مجموعه مكانيكي است. جامعه امروز ما كسل است و نياز به نشاط دارد همچنين بخش عمده ورودي دانشگاه‌ها را زنان تشكيل مي‌دهند كه مادران فردا هستند. بنابراين بايد به مسائلي چون ايجاد نشاط توجه ويژه اي داشته باشيم.

آقاميري افزود: رويكرد امروز دانشگاه اين است كه آدم‌هايي با ديدگاه‌هاي بزرگ را تحويل جامعه دهد.

گفتني است، در پايان اين نشست خبري پوستر جشنواره توسط «حميد شاه‌آبادي» و دكتر «محمود عزيزي» رونمايي شد و حسين پارسايي نيز درباره اين طراح اين پوستر گفت: سه اتود در اين خصوص ارائه شد كه درنهايت طرح احسان يوسفي دانشجوي مستعد و با ذوق موسسه علمي - كاربردي واحد ۴۷ پذيرفته شد كه امروز در قالب اين مراسم مورد رونمايي قرار گرفت. ما سعي كرديم تمام حركت و فعاليت هاي انجام شده در برپايي اين جشنواره از ظرفيت ها و پتانسيل موجود دانشجويان علمي – كاربردي استفاده كنيم. براي همين مسابقه اي ترتيب داديم و از 3 اتود قابل قبول اين طرح را به عنوان پوستر اصلي جشنواره بران رحمت انتخاب كرديم. در غير اين صورت خيلي راحت مي توانستيم براي طراحي پوستر به يكي از هنرمنداني كه در اين زمينه فعاليت مي كند سفارش دهيم.

شايان ذكر است، دومين جشنواره سراسري دانشجويي باران رحمت در سه بخش «مسابقه»، «جنبي» و «بازارچه فروش دانشجويي» و در رشته هاي تئاتر، تايپوگرافي، هم آوايي و تواشيح، فيلم كوتاه، عكاسي، خوشنويسي، تصويرسازي، طراحي پوستر، نگارگري و نقاشي از ۱۱ لغايت23 تيرماه در خانه هنرمندان ايران برگزار مي شود.


ادامه مطلب
[ ۱۱ دى ۱۳۴۸ ] [ ۰۳:۰۰:۴۲ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

نوستالژي ستاره‌هاي در شبي پرخاطره

پرهام نورافزا: پانزدهمين جشن حافظ(دنياي تصوير)، تنها جشن خصوصي حوزه سينما و تلويزيون سه شب گذشته26 خردادماه از ساعت 9 شب تا 2 بامداد با حضور هنرمندان عرصه تئاتر، سينما، تلويزيون و موسيقي كشور وهمچنين منتقدان  سينما و تلويزيون و اصحاب رسانه در تالار بزرگ كشور برگزار شد.

به گزارش خبرنگار صبا ، در ابتداي مراسم «آذر معماريان» همسر علي معلم و دبير اجرايي اين جشن روي سن رفت و ضمن عذرخواهي از مهمانان به دليل تأخير پيش آمده در برپايي اين جشن ، از حضورشان و صبر و تحملي كه به خرج دادند تشكر و قدرداني كرد.

بعد از خوشامدگويي توسط كاراكتر ببعي مجموعه كلاه قرمزي به حضار، بهنوش بختياري بازيگر نام آشناي سينما و تلويزيون به نمايندگي از همه بازيگران به عنوان مجري اول مراسم روي صحنه آمد و متن حمد و ستايش پروردگار و خوشامد به حضار را به صورت شعرخواني و دكلمه اجرا كرد .

براي نخستين بار اجراي قطعهاي از اشعار حافظ با تمي از موسيقي راك

در ادامه «رضا يزداني» خواننده موسيقي راك با گيتارنوازي و همراهي جاز و ارگ براي نخستين بار در اين جشن قطعهاي از اشعار حافظ عليه رحمه را با تمي از موسيقي راك اجرا نمود و سپس تيزري از برپايي 14 دوره قبل جشن حافظ به نمايش درآمد و بعد ازآن علي معلم براي اجراي مراسم اصلي پانزدهمين جشن حافظ به روي صحنه آمد .

دليرمرداني كه براي دفاع از كشور كمان آرش را زمين نگذاشتند

علي معلم ضمن خوش آمدگويي به ميهمانان و مدعوين ، با اشاره به اينكه جشن «حافظ» تنها جشن سينمايي و تلويزيوني است كه توسط بخش خصوصي برگزار مي‌شود، افزود: هميشه تلاش كرده‌ايم تا حجم گستردهاي از آثار سينمايي و تلويزيوني در اين جشن حضور داشته و مورد داوري قرار گيرد. در اين دوره از جشن نيز آثار مختلف سينمايي و تلويزيوني و شبكه نمايش خانگي كه از فروردينماه تا ۲۸ اسفندماه سال ۹۳ به نمايش درآمدهاند، مورد داوري قرار گرفتندكه البته ۲۰ اثر از گروه سينمايي هنر و تجربه نيز  دراين رقابت حضور داشتند.

مدير مسؤول ماهنامه «دنياي تصوير» با ياد و خاطره رزمندگان اسلام و بخصوص غواصان رزمنده‌اي كه جانشان را در راه آزادي ميهن خود از دست دادند از آنان به عنوان دليرمرداني ياد كرد كه براي دفاع از كشور كمان آرش را زمين نگذاشته اند و در ادامه   به ياد آنها ترانه‌اي با صداي  «عليرضا قرباني» با نام «جوانان وطن» كه كليپ آن براي شهداي هشت سال دفاع مقدس است ، پخش شد .

در ادامه مراسم ترانه «سينما» كه اشارهاي به فيلم هاي تاريخ سينماي ايران دارد، توسط «رضا يزداني» در اين جشن اجرا و رونماييشد.

دبير پانزدهمين جشن حافظ با تاكبد بر اين كه يكي از حلقه هاي ارتباطي يك سريال يا يك فيلم سينمايي با مخاطب ، موسيقي تيتراژ آن است ، از اهميت جايزه اين بخش  گفت و با اشاره به نوع انتخاب متفاوت در اين جشن نسبت به ديگر جشنواره هاي سينمايي  توضيح داد : گاهي فيلم هاي مردم پسند در بسياري از جشنوارهها ديده نمي شوند، اما  ما در اين جشن مسائلي از جمله اينكه بازيگري نوبت دريافت جايزه اش تمام شده  و يا يك بازيگر به دليل آنكه در يك فيلم مردم پسند جايزه گرفته و نميتواند در جشنواره هاي ديگر مورد ارزيابي و يا استقبال قرار بگير د را نداريم بلكه به فيلم و نقش خوبي كه يك بازيگر در آن ايفا كرده است جايزه مي دهيم، حتي شده كه يك بازيگر 3 دوره پشت سر هم از جشن «حافظ» جايزه بگيرد.

وي افزود: متاسفانه سال گذشته در حوزه تلويزيون و شبكه نمايش خانگي توليدات قابل توجهي ارائه نشده است و با توجه به كارنامه رييس  صدا و سيما در سال گذشته ما مجبور شديم سريال و فيلمهاي كمي را در اين دوره مورد داوري قرار دهيم و  اين نشان مي دهد كه تلويزيون بايد به بحث سريالسازي و بالا بردن كيفيت آن توجه ويژه اي نشان دهد.

سردبير مجله دنياي تصويربا اشاره به اين كه در جشن حافظ با توجه به اينكه بهترين هاي سينما و تلويزيون انتخاب مي شوند شباهتي به فستيوال «گلدن گلوب» دارد.توضيح داد:  اين روزها جشن ها و جشنواره هاي سينمايي جوايز يكساني را به عده معدودي از سينماگران مي دهند اما تاريخچه جشن حافظ نشان مي دهد هميشه جوايز متفاوتي را نسبت به جشنوارههاي سينمايي در كشور اهدا كرده و حتي بسياري از بزرگان سينماي ايران اولين جوايز خود را در اين جشن گرفته اند . ما هميشه سعي كرده ايم نقشهاي مغفول مانده سينما را شناسايي و به آنها جايزه دهيم و امسال نيز شاهد اهداي چنين جوايزي هستيم.

معلم اضافه كرد: سعي كرده ايم كه  بيش از هر چيز، سينماي مستقل و بخش خصوصي را مورد توجه قرار دهيم و فيلمسازان جوان در كنار فيلمسازان قديمي و صاحب سبك سينماي ايران قرار گرفته و آثار آنها نيز داوري  شد و بر اين اساس در جشن امسال ، ۲۵ جايزه به برگزيدگان اهدا مي شود.

وي با اشاره به جايزه مردمي جشن حافظ بيان كرد: اگر شرايط مناسب باشد، سال آينده بخش جايزه مردمي هم خواهيم داشت اما آراي مردمي بايد بالاي ۲ ميليون نفر باشد تا جايزه درست اهدا شود.

در ادامه «ببعي» و «ديبي» دو شخصيت عروسكي و دوست داشتني برنامه «كلاه قرمزي» درباره وضعيت سينما و فيلمهاي تلويزيوني و سينمايي در جذب مخاطبان ديالوگ‌هايي را با گويش مخصوص خود بيان كردند كه حال و هواي جشن را بسيار شاد و مفرح كرد.

گفتني است، اعضاي هيأت داوران پانزدهمين جشن حافظ كه به داوري آثار، برگزيدگان بخش تلويزيوني و سينمايي اين جشن را معرفي نمودند متشكل از: ماني باغباني، امير پوريا، خسرو دهقان، اميرحسين رسائل، صوفيا نصرالهي، جواد طوسي، محمدرضا لطفي، عليرضا مجمع، هيوا مسيح، اميرهوشنگ هاشمي و علي معلم بود.ند

در ادامه برنامه اين جشن كليپي از نمونه فيلمهاي مستند كانديداي بهترين فيلم مستند  پخش شد. معين كرميالدين براي فيم آتلان، آزاده موسوي و كوروش عزدي بري فيلم از ايران يك جدايي، محسن استادعلي براي فيلم جايي براي زندگي و مجتبي ميرطهماسب براي فيلم شش قرن و شش سال.

 

گفت و شنود با هنرمندان و بازيگران پانزدهمين جشن «حافظ»

 

مهران رجبي : خيلي خوشحالم كه اولين جايزهام را در استان تهران و آن هم در اين جشن ميگيرم البته چن تا جايزه در جشنوارههاي شهرستانها و ديگر استانها گرفتهام ولي اين جايزه با آن جايزهها فرق دارد و من از دستاندركاران اين جشن سپاسگزارم و همين طور از هيأت داوران كه من را لايق دانستند و اين تنديس حافظ را به من اهدا كردند.

 همايون شجريان«: چرا من آخه!؟ خوشحالم كه اين جايزه را كه اولين جايزه رسمي من است و مزين با نام مقدس حضرت حافظ است دريافت مي كنم. حافظ در زندگي من بسيار تاثيرگذار و هميشه مانند يك پيامبر بوده است. همچنين از سهراب پورناظري براي ساخت اين ترانه تشكر مي‌كنم و بايد بگويم كه تمام نبوغ خود را براي آن به كار برده است. علي معلم هنگامي كه از همايون شجريان درخواست كرد تا قطعه‌اي براي مدعوين بخواند همايون با اشاره به اينكه برايش خواندن راحت تر از حرف زدن است، ابياتي از حافظ را براي حاضران خواند و تونوليته صدايش همه حاضران در سالن را براي دقايقي معطوف خود ساخت و در پايان نيز مورد تشويق فراوان حضار قرار گرفت. داريوش ارجمند: چند سال پيش در يكي از شب هاي جشن حافظ از مسؤولان وزارت ارشاد كه در اين جشن حضور داشتم درخواست كردم تا تاريخ جشن حافظ در تقويم ملي كشور به صورت رسمي آورده شود كه متاسفانه مورد توجه قرار نگرفت. اما باز هم اميدوارم اين اتفاق رخ دهد. «همايون شجريان« هميشه من را حمايت مي كند. من براي محمدرضا شجريان طول عمر آرزو مي كنم اما ديگر نگراني وجود ندارد چرا كه همايون شجريان هست و به همان پختگي پدر رسيده است.

 لادن مستوفي: يكي از دلايلي كه هر از چند گاهي مانع برگزاري جشن حافظ مي شود، اين است كه علي معلم اين جشن را به خوبي برگزار مي كند و به جشنواره هاي ديگر يادآور مي شود كه يك جشن سينمايي و تلويزيوني را چگونه بايد برگزار كرد.

محسن تنابنده: همايون شجريان آمد و كار و كاسبي ما را خراب كرد، من مي خواستم براي شما درباره «پايتخت ۴» آواز بخوانم. اما باشد تا به وقتش. بايد بگويم كه اين سريال از دو يا سه شب ديگر از تلويزيون پخش مي شود. البته ما براي ساخت آن بسيار عجله كرديم چرا تلويزيون هميشه تصميمات ناگهاني مي گيرد. اميدوارم شما از اين سريال راضي باشيد. تنديس «پايتخت ۳» تنها به من تعلق ندارد و بايد آن را به «خشايار الوند» و «حسن وارسته» اهدا كنم.

بهروز شعيبي: اين جايزه براي من يك جايزه غافلگيركننده بود چرا كه فكر مي كردم به اين زودي دوباره جايزه نگيرم. بايد بگويم كه ما با جسم خود زنده ايم اما با روح خود زندگي مي كنيم. من هميشه از اينكه رضا عطاران براي فيلم «دهليز» و يا ويشكا آسايش براي سريال «پرده نشين» جلوي دوربين رفتند هيجان زده مي شوم. در يك پروژه سينمايي از من خواسته اند تا نقش جواني جمشيد مشايخي را بازي كنم. آقاي «مشايخي»، آقاي «سعيد راد» اجازه دهيد ما نقش جواني شما را در سينما و تلويزيون ايران بازي كنيم و تمام تلاش خود را به كار گيريم كه تا مانند شما تعهد و سلامتي را در اين هنر حفظ كنيم.

حميد جبلي: ما هميشه آرتيست ها را در يك پروژه مي بينيم اما واقعيت اين است كه افرادي در پروژه ها حضور دارند كه تمام تلاش خود را براي ساخت آن پروژه سينمايي يا مجموعه تلويزيوني مي‌كنند. يكي از اين افراد حميد مدرسي است. من از نوجواني با مرضيه برومند كار كرده ام و همچنان در خدمت او هستم، هميشه به خاطر دارم كه اين كارگردان من را سر صحنه دعوا مي كرد.هنرمندان در اين مجموعه زحمات بسياري كشيدند و امشب جاي ايرج طهماسب و عروسك هاي مجموعه خالي است.

قبل از اهداي تنديس، كليپي از تمام آثار مرضيه برومند در سينما و تلويزيون پخش شد. برومند بعد از دريافت تنديس با اشاره به علي معلم گفت: من به اين كليپ اعتراض دارم، آن چه كه ما براي شما فرستاديم كليپي با ترانه «خانه مادربزرگ» بود اما شما موسيقي آن را تغيير داده ايد و موسيقي گذاشته ايد كه انگار من مرده ام.

مرضيه برومند به صورت شخصي جايزه اي را به رسم يادبود به جواد قارايي كارگردان و تهيه‌كننده مستند «ايرانگرد» اهدا كرد و اين مستند را يكي از آثار قابل توجه در حوزه مستند دانست.

ويشكا آسايش: به خاطر دارم يك بار به همراه آقاي ميرفخرايي به يك برنامه زنده تلويزيوني دعوت شدم، آنجا مي خواستم درباره آقاي ميرباقري صحبت كنم و گفتم آقاي ميرباقري به من ارادت كاملي دارد كه من را براي فيلمش انتخاب كرد و من از او ممنون هستم. جالب اينجاست كه تا زماني كه به خانه نيامده بودم نمي دانستم چه چيزي گفته ام.

سروش صحت: نيز با اشاره به لباسي كه برتن داشت، توضيح داد: زماني كه براي اولين بار به جشن حافظ دعوت شدم، روي كارت نوشته شده بود كه با لباس رسمي در مراسم حضور داشته باشيد. من هم آن سال رفتم و اين كت را گرفتم و هر سال فقط در جشن حافظ آن را مي پوشم. در واقع اين كت تبديل به كت دنياي تصوير شده است.

امين حيايي: خوشحالم دوباره اين تنديس را به خانه مي برم، من هر زمان كه فال حافظ مي گرفتم، بد مي آمد و به نوعي حالم گرفته مي شد، اما جالب است كه به تازگي فال حافظ براي من خوب مي آيد و نشانه هاي آن اين است كه تنديس حافظ را بدست آوردم و به زودي بازي در يك فيلم سينمايي در وصف حافظ به كارگرداني كامران قدكچيان را آغاز مي كنم.

آنا نعمتي: خوشحالم كه اين نقش توسط شما ديده شد، من براي اين نقش بسيار زحمت كشيدم و پيش از هر چيز از مجيدرضا مصطفوي كارگردان «انارهاي نارس&ra
ادامه مطلب

[ ۱۱ دى ۱۳۴۸ ] [ ۰۳:۰۰:۴۲ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

ايوبي: اول ببينيد بعد قضاوت كنيد

پرهام نورافزا: مراسم تقدير از دبير، داوران و دست اندركاران بيست و سومين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر شامگاهدوشنبه 18 خرداد در تالار زرين هتل پارسيان آزادي با حضور علي جنتي وزير ارشاد، حجت‌ا... ايوبي رييس سازمان سينمايي،مسؤلان، مديران سينمايي، هنرمندان، سينماگران و جمعي از مدعوين خارجي برگزار شد.

اهداي نشان درجه يك هنريبه 18 هنرمند

به گزارش خبرنگار صبا، پس از پخش سرود و تلاوت قرآن فرزاد حسني مجري اين برنامه ضمن خيرمقدم به همه حاضران گفت: امشب ما براي دو آيين تقدير از پيشكسوتان و هنرمندان كشورمان جمع شده‌ايم. ابتدا تقدير از هيأت داوران بخش ملي و بخش بين‌الملل جشنواره و سپس اهداي نشان درجه يك هنري كه معادل دكترا مي‌باشد به 18 هنرمند كشورمان به پاس زحمات و تلاشي كه در  مدت عمر پر بركت‌شان براي سينماي اين مملكت و بخصوص براي اعتلاي هنر كشيده‌اند خواهيم داشت. سپس از رضا داد دبير سي‌و‌سومين جشنواره فيلم فجر دعوت شد تا چند كلامي براي ميهمانان و مدعوين اين مراسم صحبت كند.

«هم‌سويي»، «هم‌سطحي» و «هم‌جواري» 3 محور رويكرد سينما

رضا داددر ابتداي صحبت خود گفت: تاكنون در اين چند جلسه‌اي كه بعد از جشنواره دورهم بوديم فرصتي نشد مروري  بر آنچه كه فكر مي‌كرديم يا مسؤليت و مأموريتمان بود و آنچه كه اتفاق افتاد را براي شما بگويم اما امشب توفيق حاصل شد تا در اين مراسم  نكاتي را خدمت شما عرض كنم.

وي گفت : امسال اولين سالي بود كه بخش بين‌الملل جشنواره فيلم فجر جداگانه و به شكل مستقل برگزار شد و اين كار مقدماتي داشت، نشست‌هاي پياپي برگزار شد، كارشناسي‌هايي به عمل آمد و آنچه كه اتفاق افتاد و ثمره آن تحليل‌هايي بود كه در رويكرد جديد سازمان سينمايي بر آن اصرار هست و به عنوان يكي از راه‌هاي برون رفت مشكلات سينمايي است كه سطح مخاطب بين‌المللي سينماي ايران   ارتقاع پيدا بكند تا بتوانيم وجهي از ظرفيت‌هاي سينمايي كشور را بارورتر كنيم.

اين تأكيد وبازنگري بر آنچه كه در سال‌هاي گذشته بايد در جشنواره فجر اتفاق مي‌افتاد در واقع از دوره سي‌و دوم بناي آن نهاده شد و درجلساتي كه با جناب ايوبي داشتيم خواستند هر روشي كه در اين راه بازدهي داشته باشد را انجام دهيم. ابتدا كه دبيري جشنواره به بنده پيشنهاد شد پرهيز كردم اما بعد كه با خودم فكر كردم ديدم كه اگر لازم باشد با اين نگاه  نويي كه در اين دولت جديد وجود دارد بايد كمكي هر چند كوچك را در اعتلاي سينماي كشور بر داشت و بنابراين قبول مسؤليت كردم و با جديت كار را شروع كردم.

دبير سي و سومين جشنواره بين المللي فيلم فجر تاكيد كرد: يكي از راه هاي موثر در ايجاد تعامل بين سينماي ايران با سينماي جهان برگزاري بخش بين الملل جشنواره به شكل مستقل از بخش ملي بود و در سايه اين تجربه ظرفيت هاي موجود در بخش بين الملل اين رويداد مورد ارزيابي قرار گرفت.

وي در ادامه با اشاره به مشكلاتي كه بخش‌بين الملل جشنواره فيلم فجر در گذشته و حال با آن دست به گريبان است متذكر شد: يكي از مشكلاتي كه بخش بين‌الملل چه در دوره‌هايي كه رقابتي بود و چه در دوره‌هايي كه رقابتي نبود اين ضعف در اين بخش حس مي‌شد اين بود كه به عنون يك بخش مؤثر آن طور كه از آن انتظار مي‌رود و برايش وقت صرف مي‌شود و برايش سرمايه‌گذاري مي‌شود بايد و شايد نتوانسته انتظارات را برآورده سازد. يك بخش از مشكلات اين بود كه سينماي بين‌الملل تحت تأثير فضاي جشنواره سينماي ملي قرار مي‌گيرد و بخش ديگر اين بود كه رويكردهاي بين‌الملل كه لازم بود تثبيت بشود خيلي رويكردهاي تثبيت شده نبود. فكر مي‌كنم در اين دوره ما به جاي تغيير زمان خيلي احتياج به تثبيت رويكرد داشتيم و 3 محور «هم‌سويي»، «هم‌سطحي» و «هم‌جواري»يعني توجه به كشورها، آثار و فيلم‌هاي منطقه خودمان و از سوي ديگر آثاري كه مي‌تواند با رويكرد سينماي ايران كه تعريف خودش را دارد  هم‌سو شود اين‌ها بيشتر مورد توجه ما قرار گرفت و البته براي اين كه مي‌توانست اين‌ها مؤثر واقع شود لازمه‌اش تغيير زمان جشنواره بود.

رضا داد افزود: نگراني‌‌هايي در طول اين سال‌‌ها وجود داشت. نگراني كه اصلا سينماي ايران مي‌تواند فيلمي مناسب با دعوت از عواملش در اين بخش داشته باشد يا نداشته باشد در طول اين سال‌ها به يك «تابو» تبديل شده بود و اين «تابو» امسال شكست و ما 22 فيلم غير ايراني براي بخش مسابقه انتخاب كرديم كه همه عواملش هم به ايران دعوت شدند و براي هر فيلم هم نشست برگزار شد. ما بايد به اين ضعف اقرار كنيم كه در اين سال‌ها آن طور كه بايد و شايد انجام نشده بود. نكته ديگر اين از بركات اين دوره از جشنواره فرصت گفت وگو فيلمسازان خارجي و ايراني باهم ديگر فراهم شد كه اين تبادل اطلاعات با يكديگر بسيار مثمر ثمر و مفيد واقع شد از آن جهت كه بسياري از نقاط ضعفي كه در ساخت برخي آثار داشتيم برطرف شود. من و همكارانم سعي كرديم برخي از نقاط ضعف را برطرف كنيم. به نظر من هنوز كاملا اين نقاط ضعف  برطرف نشده و اميدوارم كه برخي ديگر آن با همكاري و همدلي همه در دوره‌هاي آينده نيزبرطرف شود و براي محمد ايوبي هم كه دبيري دوره بيست‌و چهارم را قبول زحمت كردند آرزوي موفقيت دارم.

 در ادامه اين مراسم رضا داد و حجت‌ا... ايوبي براي آيين مراسم تقدير از هيأت داوران جشنواره روي سن قرار گرفتند. در بخش نخست از هيأت انتخاب بخش بين‌الملل جشنواره متشكل از: مرتضي رزاق‌كريمي، رضا درستكار، شادمهر راستين، نيما عباس‌پور و سعيد نوري تقدير شد و لوح تقدير توسط ايوبي و رضا داد به آنها اهدا شد.

سپس نوبت به هيأت انتخاب و داوران بخش هنر و تجربه رسيد كه از آقايان: جلال اميد، ايرج تقي‌پور، جعفر صانعي‌مقدم، سيف‌ا... صمديان، اميرحسين علم‌الهدا، هوشنگ گلمكاني، مجيد مسچي و شهرام مكري با اهداي لوح تقدير از آن تجليل به عمل آمد. همچنين از هيأت داوران سينماي ملي كه عبارت بودند از: سيدرضا ميركريمي، منوچهر محمدي، نيكي كريمي، نگار جواهريان، مريلا زارعي و هنگامه قاضياني بود كه با اهداي لوح سپاس و تقدير توسط ايوبي و رضا داد از آنان تجليل به عمل آمد.

در ادامه نيز از آرش اميني، سيداحد ميكاييل‌زاده، عزت‌ا... عليزاده، منوچهر شاهسواري، كيوان كثيريان و مريم نقيبي كه اعضاي هيأت ستاد برگزاري جشنواره بودند كه با اهداي لوح تقدير از آنان تجليل شد.

دوران حلقه و فرقه گذشته و همه سينماي ايران مشاور ما هستند

در ادامه اين مراسم،حجت‌ا.. ايوبي رييس سازمان سينمايي گفت: در مدت اين دو سالي كه مسؤليت سازمان سينمايي را برعهده دارم ديدم كه برگزاري يك چشنواره چقدر سخت، دشوار و طاقت فرساست. دشواري اين كار اولا به خاطر شكوه و عظمت سينماي ايران است و ثانيا بقه خاطر عظمت خود جشنواره فجر است كه بزرگ‌ترين رويداد فرهنگي كشور است. اين روزهايي كه گذشت با همه گرفتاري‌ها، فشارها، همه حاشيه‌ها و استرس‌هايي كه رضا داد به همراه دوستان و همكارانشان با آن دست به گريبان بودند بايد از ايشان و همراهانشان تقدير و تشكر كنيم. الان كه حجم كارهايمان زياد شده و بسياري از طرح‌هايي كه بايد در دو سال باقي مانده دوران اول دولت تدبير و اميد بايد به اجرا درآوريم از آقاي رضا داد براي اجرايي شدن اين طرح‌ها استفاده فراواني خواهيم كرد چرا كه ايشان مرد اجرايي است و ايشان بهترين گزينه ما براي به سرانجام رساندن اين طرح‌ها هستند و ايشان هم بايد بدانند و خودشان را آماده كنند براي حجم بزرگي از كارهايي كه فصل اجرا آن رسيده در انتظارشان است. از جمله اين طرح‌ها كه مختصرا به آن اشاره مي كنم يكي جشنواره فيلم كودك و نوجوان است، ديگري طرح مبارزه با قاچاق و سرقت آثار  سينمايي است كه عوامل سودجو آن‌ها را به صورت سي دي غير مجاز تكثير و غير قانوني عرضه مي‌كنند و چندين طرح ديگر است كه در فرصت مناسب اعلام خواهيم كرد.

همچنين مقابله با دزدي و سرقت آثار سينمايي بايد جدي گرفته شود و اين كار با جديت آغاز شده است. من امروز با قوه قضاييه جلسه داشتم و آنان نيز قول مساعد دادن براي مبارزه با قاچاق محصولات فرهنگي و سينمايي كه خوشبختانه نيروي انتظامي نيز پاي كار آمد.

وي در ادامه با تشكر و تعريف از اصحاب رسانه‌ها از برخي نقدهايي كه ناعادلانه و غيرمنصفانه قلمشان را به سوي وي و سازمان سينمايي نشانه مي‌روند انتقاد و گفت: دوستاني كه قلم در دست دارند مي دانند كه اهالي رسانه را همچون برادران و خواهران و فرزندان خود دوست دارم اما در اين بين رسانه هايي هستند كه ناروا و به دور از انصاف نقد مي كنند. آن دسته از رسانه هايي كه مي‌نويسند «ايوبي و حلقه مشاورانش» بدانند كه دوران حلقه و فرقه تمام شده و همه سينماي ايران مشاور ما هستند. دوستان در گروه هنر و تجربه، كودك و نوجوان، شوراي پروانه ساخت و نمايش و ديگر بخش ها همه در كنار ما مشاوره مي دهند و دوران حلقه و فرقه گذشته است. قرار نيست ما خود را به مديريت سينما تحميل كنيم و فضاي صفا و صميميت حاكم در سينما را قدر ندانيم.

رييس سازمان سينمايي افزود: هر سمتي كه مي گيرم تنم مي لرزد و براي هر روز آن ارزش قائلم. شهادت مي دهم متقاضي هيچ سمتي نبودم و براي رسيدن به هيچ سمتي هيچ گامي برنداشتم و اين را مطمئن هستم. زماني كه مسئوليت اداره امور سينماي ايران به من واگذار شد آن را يك موهبت دانستم كه سعي مي كنم از آن بهره ببرم. اگر خداوند قدرتي به ما عنايت مي كند بايد بدانيم شكر قدرت، قدرت را افزون مي كند.

وي با اشاره به اين مطلب كه رسانه ها صاحبان قدرت هستند گفت: واقعيت اين است كه صاحبان قلم داراي قدرت هستند كه بايد از اين قدرت ها براي بهره برداري از فرصت ها استفاده كنيم. درخواست مي كنم پيشرفت سينما و استقبال مردم از هنر هفتم و رونق گيشه ها را بينند.

ايوبي در ادامه  تصريح كرد: ارديبهشت امسال، ماه درخشاني بود، چرا خوشحال نباشيم؟ چرا خوشحال نباشيم كه «هنر و تجربه» راه افتاده و به چه دليلي نبايد از رونق سينماها در خردادماه خرسند باشيم؟ در عجبم از مردمي كه شادي را گم كرده و غم را مي پرسند.

رييس سازمان سينمايي يادآور شد: حرف هاي زياد و درددل هاي بسياري دارم اما واقعا بدانيد همه ما موظف و مسئول هستيم كه اين فضاي پديد آمده را حفظ كنيم. البته نوشته اند سازمان سينمايي مي‌خواهد از فرصت پديد آمده استفاده كند و فيلم هاي چنين و چنان را نمايش دهد و مجلس نيز چنان خواهد كرد. بيان اين مطالب باعث شده بود كه فيلم «قصه ها» در نمايندگان مجلس چنان نگراني ايجاد كند و آنچنان حواشي برايش درست شد كه همه فكر مي كردند اين اثر سينمايي بيانيه سياسي صادر كرده است اما پس از اينكه نمايندگان مجلس به تماشاي اين اثر سينمايي نشستند همه فهميديم كه شنيده ها با ديده‌ها متفات است.اول ببيند و بعد قضاوت كنيد .

وي با بيان اينكه بين حق و باطل چهار انگشت فاصله است گفت: درخواست مي كنم اول ببيند و بعد قضاوت كنيد. درخواست مي كنم به گذشته و از اتفاقات آن درس برگرديد. همه كساني كه جامعه و نظام را براي خانه سينما نگران كرده و هزينه هاي سنگين را در بستن خانه سينما ايجاد كردند بايد پاسخ بدهند.

ايوبي يادآور شد: من به عنوان كسي كه سال ها رايزن فرهنگي در ديگر كشورها بودم مي دانم تصوير بسته شدن و اجتماع جلوي خانه سينما وقتي به دنيا مخابره شود هزينه هاي بسياري براي نظام دارد و ميلياردها تومان بايد هزينه كنيم تا اين نگاه ايجاد شده تغيير كند. اميدوارم از اين فضاها عبور كنيم و اقتدار نظام را كه قابل مقايسه با هيچ كدام از كشورهاي همسايه نيست قدر بدانيم.

.رييس سازمان سينمايي گفت: اميدواريم سال ۹۴ سال خوبي براي جشنواره باشد. ما نقاط ضعف و قوت جشنواره را مي دانيم. من كنار همه مهمانان موثر خارجي نشستم و با آنان گفت و گو كردم. ما مي دانيم كه خود را با برگزاري جداگانه بخش بين الملل جشنواره فيلم فجر به خطر انداختيم و برگزاري جشنواره بين‌المللي به معناي در معرض آزموني سخت قرار گرفتن است.

ايوبي تاكيد كرد: اين جشنواره امسال ديده شد ضمن اينكه از كاستي هاي آن نيز با خبريم. به هر ترتيب از دست اندركاران اين رويداد تقدير مي كنيم و اميدواريم سال آينده جشنواره بين الملل بهتر برگزار شود و محمد حيدري هم با استفاده از تجربيات ۳۳ دوره گذشته، جشنواره پر قدرتي را برپا كند.

 در پايان مراسم تقدير از عليرضا رضاداد دبير دو دوره جشنواره فيلم فجر انجام شد و در ادامه تابلوي نقاشي «سياوش در آتش» اثر محمدعلي سجادي نقاش و كارگردان سينماي ايران به رضاداد تقديم شد.

شايان ذكر است، اهداي نشان درجه يك هنري كه معادل دكترا است به ۱۸ سينماگر و هنرمند ايراني در رشته‌هاي مختلف توسط وزير فرهنگ و  ارشاداسلامي از ديگر بخش هاي جذاب اين مراسم بود.

زنده ياد احمد رسول زاده، عبدالله اسكندري، منوچهر اسماعيلي، محمدرضا اصلاني، پرويز بهرام، كيومرث پوراحمد، مسعود جعفري جوزاني، احمدرضا درويش، عليرضا زرين دست، خسرو سينايي، كيانوش عياري، رضا كيانيان، غلامحسين لطفي، جلال مقامي، منوچهر محمدي، علي معلم، جهانبخش سلطاني و هديه تهراني هنرمنداني بودند كه گواهينامه درجه يك هنري خود را از دستان وزير ارشاد دريافت كردند.

سپس در اين مراسم فرصتي پيدا شد تا با اهداي حكم دبيري بيست و چهارمين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر نيز به «محمد حيدري» از سوي وزير ارشاد و رييس سازمان سينمايي رسميت بخشيده شود.

تعدادي از افرادي كه گواهينامه درجه يك هنري گرفتند در سخنان كوتاهي به بيان نظرات خود پرداختند كه به مسايلي چون جايگاه پيشكسوتان، تشكر از اعضاي خانواده‌شان، گله از برخي نهادهايي كه حق آنها را در مسايل حقوقي و مالي آثارشان رعايت نكرده‌اند. 

افتخار مي كنم امضاء ام پاي درجه هاي هنري هنرمندان است

علي جنتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي پس از اهداي نشان درجه يك هنري به هنرمندان گفت: من به شخصه دوستدار سينماگران و هنرمندان هستم و دكتر ايوبي نيز عاشق همه سينماگران است و افتخار مي كنم در خدمت شما سينماگران هستيم و گام هاي خوبي در عرصه سينما برداشته شده است.

وي افزود: تجربه ۲۱ ماه گذشته نشان داد وقتي سينماگران و هنرمندان ما با دولت و برنامه هاي آن همراهي مي كنند كار با سرعت بيشتري پيش مي رود و همدلي اتفاق مي افتد.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تاكيد كرد: افتخار مي كنم امضاي من پاي درجه هاي هنري هنرمندان گرانقدر است. اما نكته اي براي من باعث تاسف است. شخصيت هايي كه امشب ديدم عمدتا ستارگان درخشاني در حوزه سينما، تئاتر و ساير رشته هاي هنري هستند. شخصيت هاي پيشكسوت هنري كه بيش از ۴۰ سال در عرصه هاي مختلف پيشتاز بوده اند و من تعجب مي‌كنم كه چرا اين نشان تا به حال به اين هنرمندان اهدا نشده است.

جنتي يادآور شد: من نمي‌دانم كه چرا تا كنون در اين چند سال گذشته گواهينامه درجه يك هنري بههنرمندان گرانقدر و پيشكسوت به پاس زحمات و تلاششان در عرصه هنر و سينما اهدا نشده است. واقعا جاي تعجب دارد، اميدوارم از همه فعالان عرصه هنر بتوان تقدير كرد و با همراهي و همدلي همه برنامه‌هاي پيش رو به سرانجام رسد.

 

 

 


ادامه مطلب
[ ۱۱ دى ۱۳۴۸ ] [ ۰۳:۰۰:۴۲ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

اصولا هم شبكه مستند  براي بيان حقيقت به خط قرمز معتقد نيست

پرهام نورافزا: نشست مطبوعاتي شبكه مستند سيما به مناسبت اعلام ويژه برنامه‌هاي ماه مبارك رمضان با حضور «امير تاجيك» مدير شبكه مستند ديروز(شنبه ۲۳ خرداد) در مجتمع فرهنگي، ورزشي صدا و سيما برگزار شد.

 امير تاجيك در اين نشست ضمن معرفي ويژه برنامه هاي ماه مبارك رمضان اين شبكه گفت: از نظر محتوايي دو مرحله براي شبكه‌ مستند در نظر گرفتيم. مرحله اول به مناسبت عيد نوروز بود كه سعي كرديم با پخش برنامه‌هاي گوناگون مستند در همه زمينه‌هاي اجتماعي، فرهنگي، حيات وحش و طبيعت مخاطبان عام زيادي را براي شبكه جذب كنيم. مرحله دوم هم به مناسبت ماه مبارك رمضان است و كار خاصي كه براي اين ماع انجام داديم اين است كه ويژه برنامه‌هايي را توليد كرديم كه پخش آنها يك روز قبل از ماه رمضان شروع و يك روز بعد از عيد سعيد فطر ادامه خواهد داشت.

مدير شبكه مستند گفت: ذات مستند مخاطب خاص خودش را مي‌طلبد و ما برخلاف ديگر شبكه‌هاي سيما كه امكان پخش سريال‌هاي نمايشي يا سريال‌هاي طنز و يا فيلم سينمايي دارند را نداريم. در واقع  ما محدود به پخش مستندهاي مختلف هستيم و حالا هنر ما اين است با اين مستندهايي كه توليد و يا تأمين مي‌كنيم بتوانيم بخش بيشتري از اقشار جامعه را به سمت شبكه مستند جذب كنيم. 

تاجيك افزود: از جمله كارهاي مهمي كه در دوره جديد مدنظر قرار داديم اين است كه سعي كرديم مدل پرداختن به برنامه‌هايمان را در شبكه مستند عوض كنيم به اين معنا كه مستند آينه‌اي از حقيقت در سطح جامعه است و حقايق را بيان مي‌كند تلاش كرديم كه در بيان آن حقايق كه در قالب فيلم مستند به مخاطبان عرضه مي‌كنيم كمترين خط قرمز را رعايت كنيم و اصولا هم شبكه مستند  براي بيان حقيقت به خط قرمز معتقد نيست. ولي مسائلي كه به آن پرداختيم واكنش‌هاي مختلفي هم داشت و اين طبيعي است چرا كه پرداختن به موضوعات اجتماعي هميشه موافقين و مخالفيني هم به همراه دارد.

مدير شبكه مستند تصريح كرد: ما بايد روال چابك سازي را در سازمان اجرا كنيم و حذف بروكراسي هم در همين راستا است. در بخش بودجه در سه ماه اخير  معاونت سيما با ما همكاري نداشته و بودجه اي هم به شبكه تزريق نشده است. جالبه كه بدانيد نيمي از هزينه يك سريال تلويزيوني با درجه(الف ويژه) برابر با نصف بودجه يك سال ما است و با آن مي توان فعاليت هاي بسيار ارزشمندي انجام داد.

ايران با محوريت گردشگري

تاجيك با گلايه از اينكه تفكر سرمايه گذاري صرفا در برنامه هاي نمايشي است، تاكيد كرد: مذاكراتي با دبيرخانه جشنواره فيلم كودك داشته ايم و قرار است مستندهايي ويژه كودكان توليد كنيم.

وي يادآور شد: ما در ماه رمضان كنداكتور ۱۲ ساعته داريم. «به رنگ فوتبال» با اجراي مزدك ميرزايي روي آنتن مي رود. به واسطه ارتباط با بخش برون مرزي جلسه اي با ۳۰ كشور داشتيم و قرار شد مستندهاي كوتاهي هم درباره فوتبال توليد كنيم و برنامه ميرزايي ماحصل همين جلسه است.

مدير شبكه مستند سيما يادآور شد: برنامه ايران با محوريت گردشگري از مهم ترين برنامه‌هاي ما است و بعد از ديدار ما با استاندار همدان، رياست سازمان نيز جلسه‌اي با ايشان داشت. قرار است بعد از ماه رمضان توري براي مستندسازان به همدان به همراه اصحاب رسانه داشته باشيم. 

وي ادامه داد: در مستند «يك روز يك ستاره» به هنرمنداني پرداخته ايم كه در ساخت حرم ها نقش داشته اند. اين مجموعه مستند از افطار تا سحر اين افراد را در بر مي‌گيرد.همچنين مستندهايي را درباره روزه در اديان مختلف توليد كرده ايم. ميان برنامه‌هايي هم داريم كه قبل از افطار تا سحر روي آنتن مي رود.

شعار شبكه «افطاري ساده»

تاجيك درباره يك مستند جديد ديگر توضيح داد: «پايين تر از ابرها» درباره مسايل مختلف كودكان است و آنها درباره خدا و احترام به والدين حرف مي زنند و اين برنامه فضاي شبكه را عوض مي‌كند. در قالب برنامه «سيمرغ» نيز مستندهاي آرشيوي قديمي را قرار داده ايم. هدفمان ايجاد يك كنداكتور شاد با برنامه هاي متنوع و خلاق درباره موضوعات بكر است.

وي تاكيد كرد: «صادره از ايران» با اجراي حيدري به بررسي گويش هاي مختلف اقوام مي پردازد. شعار امسال شبكه مستند در ماه مبارك رمضان «افطاري ساده» است و در اين خصوص نيز ويژه برنامه‌هاي كوتاهي را توليد كرده ايم.

مدير شبكه مستند با اشاره به تغيير مدل برنامعه‌هاي اين شبكه گفت: در برنامه «دوربين شما»  موضوعات، نحوه اجرا و حتي نوع پوشش مجري با ديگر برنامه‌ها متفاوت است. ماهيت همه برنامه‌هاي ما مستند است و نمي توانيم وارد ساختارهاي ديگر شويم.

جذب مشاركت با نهادهاي مختلف

تاجيك تصريح كرد: توليد مستند زمان‌بر است. پژوهش هم زمان زيادي مي برد. ما در موضوع شناساندن ايران اسلامي وظيفه مستندسازي داريم؛ اگر در همين موضوع، نهادهايي هم با ما وظيفه مشترك داشته باشند كارهاي مشاركتي فاخري توليد خواهد شد.

مدير شبكه مستند در پايان گفت: بودجه شبكه مستند معادل توليد دو سريال ۱۰ تا ۱۵ قسمتي با درجه(الف ويژه) است كه از اين مبلغ در سه ماه گذشته فقط ۲۰درصد آن پرداخت شده است. اگر همين بودجه اي كه براي ما مصوب كرده اند هم پرداخت شود ما مي توانيم به اهدافمان نزديك‌تر شويم.


ادامه مطلب
[ ۱۱ دى ۱۳۴۸ ] [ ۰۳:۰۰:۴۲ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)

به دليل عدم آثار  مطلوب بخش عكس در اين دوره خذف شد

پرهام نورافزا:

عصر روز 11 خرداد ، مراسم اختتاميه دوازدهمين جشنواره دانشجويي فيلم نهال با حضور رييس دانشگاه هنر، رييس دانشكده سينما- تئاتر و همچنين تني چند از مسؤلان دانشگاهي و سينماگران كشور در تالار ايوان شمس برگزار شد.

بر پايه اين گزارش، در دوازدهمين دوره جشنواره دانشجويي فيلم نهال، ۴۱ اثر در بخش مسابقه و ۴۰ اثر در بخش خارج از مسابقه حضور داشته كههر دو بخش «مسابقه»  و «خارج از مسابقه» اين جشنواره شامل 5  بخش:  داستاني، تجربي، مستند، انيميشن و سال اولي بود.

هدف اصلي اين جشنواره فراهم آوردن زمينه‌اي براي نمايش توانمندي‌هاي دانشجويان و ايجاد فضايي سالم جهت رقابت ميان آثار آنهاست. از ديگر رويكردهاي اين جشنواره مي توان به مرور آثار كوتاه در كنار برگزاري كارگاه‌هاي مختلف آموزشي به متنظور ارتقاع سطح علمي و عملي دانشجويان و همچنين ايجاد فضايي مناسب جهت برقراريب ارتباط مفيد و مثمرثمر ميان دانشجويان فيلمساز و نهادهاي حامي سينما اشاره كرد.كيفيت بالاي انتخاب آثار، نمايش و داوري آنها باعث شد تا اين جشنواره خيلي زود به يكي از مهمترين محافل براي معرفي استعدادهاي جوان بدل شود. اين جشنواره با همكاري انجمن علمي سينما و حمايت و ياري معاونت فرهنگي و اجتماعي دانشگاه هنر در دو بخش اصلي «فيلم كوتاه» و «پوستر و عكس» عصر ديروز با اعلام برگزيدگان هر بخش به كار خود پايان داد.

اعضاي هيأت انتخاب دوازدهمين جشنواره فيلم نهال

مجيد شيخ انصاري، شهاب اسفندياري، سامان سالور و احسان عبدي‌پور به عنوان اعضاي هيات انتخاب جشنواره  به تماشاي آثار ارسالي پرداختند و هيإت داوران متشكل از: احمد الستي(منتقد، مدرس و كارگردان سينما)، سپيده عبدالوهاب(تدوينگر سينما فارغ التحصيل رشته كارگرداني تئاتر از دانشگاه آزاد)، شهاب حسيني(بازيگر سينما)، شهرام مكري(فارغ التحصيل سينما با گرايش كارگرداني در مقطع كارشناسي)، فرشاد محمدي(فيلمبردار سينما)، سعيد عقيقي(منتقد، فيلمنامه نويس، مدرس و كاررگدان سينما) و دكتر محسن هاشمي(نويسنده، كارگردان و مدرس دانشگاه هنر) فيلم‌هاي بخش مسابقه را داوري كردند.

همچنين هيأت انتخاب بخش پوستر جشنواره فيلم  دانشجويي نهال متشكل از: آرش تنهايي، ابراهيم كاشاني و مهدي فاتحي بود كه آثار ارسالي به بخش پوستر جشنواره را داوري كردند.از بين 70 اثر ارسالي به دبيرخانه جشنواره، 16 اثر از دوازده طراح به بخش مسابقه راه يافتند. بخش پوستر جشنواره هم در دو بخش «اصلي» و« جنبي» برگزار شد. بخش اصلي مربوط به آثاري است كه فيلم آنها در جشنواره حضور داشتند و بخش جنبي مربوط به طراحان پوستر دانشجويي است كه براي فيلم‌هاي كوتاه پوستر طراحي كرده اند.

در اين مراسم برگزيدگان و نفرات برتر دوازدهمين جشنواره دانشجويي فيلم نهال از سوي هيأت داوران اعلام شد. شايان ذكر است كه تنديس بهترين فيلم در بخش مستند به «عاطفه محرابي» همكارمان در روزنامه فرهنگ و هنر صبا  براي فيلم «خواهرم محدثه» اهدا شد.همچنين اين فيلم تنديس بهترين تدوين را هم از آن خود نمود. روزنامه صبا اين موفقيت ارزشمند را به ايشان تبريك مي گويد.

آراي هيأت داوران و معرفي نفرات برگزيده بخش فيلم جشنواره:

تنديس بهترين فيلم داستاني بالاي 15 دقيقه: كشتارگاه (بهزاد آزادي)

تنديس بهترين فيلم داستاني زير 15 دقيقه: روشويي (جابر رمضاني)

تنديس بهترين فيلم مستند: خواهرم محدثه (عاطفه محرابي)

ديپلم افتخار بهترين فيلم مستند: گام‌هاي يك‌ دست (كيومرث صمدي طاهري)

تنديس بهترين فيلم تجربي: به صداي شهر گوش كن (هلن مرسلي)

تنديس بهترين فيلم انيميشن: پايان نامه (زهرا سادات آيت‌اللهي)

ديپلم افتخار بهترين فيلم انيميشن: صداي پرنده از آن سوي پنجره (محمدباقر كشاورز)

تنديس بهترين فيلم سال اولي: كاميابي مسك (محمد صادق دهقاني)

ديپلم افتخار بهترين فيلم سال اولي: فيلمي براي تو (ايمان بهروزي)

ديپلم افتخار بهترين فيلم‌برداري فيلم سال اولي: محمد ابراهيم كاظميني (به خاطر نيار)

تنديس بهترين تدوين با احترام به سركار خانم فرشته پرنيان براي فيلم‌هاي «چهار نفره» و «كشتارگاه» به: عليرضا احمدي (خواهرم محدثه)

تنديس بهترين فيلم‌برداري: هاشم مرادي (ولد)

ديپلم افتخار بهترين فيلم‌برداري با احترام به آقايان: تورج اصلاني براي فيلم «روشويي»، سينا كرماني‌زاده براي فيلم «چهار نفره» و مرتضي قيدي براي فيلم «سرمه» به: ابوالفضل آبشت (گوش‌ ماهي)

تنديس بهترين صدابرداري و صداگذاري: بامداد افشار (روشويي)

تنديس بهترين موسيقي فيلم: اردوان وثوقي (كرگدن)

تنديس بهترين بازيگري زن: ندا جبرائيلي (چهارنفره)

ديپلم افتخار بهترين بازيگري زن: شيدا خليق (روشويي)

تنديس بهترين بازيگري مرد: بهرام آزادي (كشتارگاه)

تنديس بهترين كارگرداني:  سهند كبيري (چهارنفره)

تنديس بهترين فيلم‌نامه: پوريا كاكاوند (روشويي)

تنديس بهترين طراحي صحنه: پيام حسين سوري (ولد)

تنديس بهترين طراحي لباس: آزاده قچاق (سرمه)

تنديس بهترين طراحي گريم: جلال موسوي (سرمه)

تنديس ويژه‌ي هيأت داوران: ميانبر (عليرضا اسفنديارنژاد، عليرضا قاسمي)

ديپلم افتخار ويژه‌ي هيأت داوران: پپسي (مهرنوش فطرت)

آراي هيأت داوران و معرفي نفرات برگزيده بخش پوستر جشنواره:

نكته قابل توجه در اين دوره از جشنواره حذف بخش عكس بود. به گفته «عرفان سبزي‌پور» دبير بخش عكس و پوستر دليل حذف بخش عكس اين دوره از جشنواره كيفيت پايين آثار ارسالي و همچنين عدم توجه به مقوله عكاسي صحنه و پشت صحنه و تجربه دوره گذشته مبني بر نمايش آثار با سطح پايين كيفي ذكر شده است.

در بخش اصلي پوستر:

تنديس بهترين پوستر به مهدي رضاييي براي فيلم (مات) اهدا شد.

در بخش جنبي پوستر:

تنديس بهترين پوستر به سيدمهرداد موسوي براي فيلم «فاكتور سوري» اهدا شد.

همچنين ديپلم افتخار به حسين اسفنداني براي فيلم «4 ماه و سه هفته و 2 روز» و ديپلم افتخار به سهراب هيمن براي فيلم «آمن» اهدا شد.


ادامه مطلب
[ ۱۱ دى ۱۳۴۸ ] [ ۰۳:۰۰:۴۲ ] [ پرهام نورافزا ]
نظرات (0)
[ ۱ ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

مطالب اين سايت حاوي گزارشات، تحليل‌ها، نقدها و اخبار فرهنگي، هنري، اجتماعي و ورزشي مي‌باشد. از نظرات و پيشنهادات مفيد و سازنده و مثمرثمر در اين سايت استقبال خواهد شد.
لینک های مفید


امور اقتصادی | تدبیر اقتصاد
سرگرمی | پزشکی
آفاق | بیست تولز

مترجم وب با 36 زبان زنده دنیا